pliidialune kirjutas: 13 Dets 2018, 23:22
Pilt ei anna hästi edasi seda kontrasti, mis tekkis, kui 6mm toitekaabel kohtus 1.5mm tehasekaabliga, aga saame hakkama. Midagi on nagu kõrva jäänud, et EU nõudmisel lähevad või peavad pliidid ahjud minema energiasäästlikumaks. Seega edaspidi kasutan südamerahus 2.5mm kaablit.
Ma räägin veelkord üle. Kaabli jämeduse määrab kaks (õigemini kolm (...isegi neli)) tegurit:
1) Kaabli ristlõige kuumenemise kohapealt.
Kaablil on elektriline takistus. Mida peenem kaabel, seda suurem takistus. Mida suurem takistus, seda rohkem kaabel koormuse all soojeneb. Soojenemine sõltub muuhulgas sellest, millised on keskkonnatingimused, kas kaabel lookleb vabalt õhus ja saab jahutust või on seina sees ja ümbritsetud hoopiski villaga. Esimene tingimus on see, et kaabel peab olema nii jäme, et kestval koormamisel kaabli temperatuur ei muutuks ohtlikuks.
2) Kaabli ristlõige pika liini pingelangu kohapealt.
Mida pikem on kaabel, seda suurem on tema takistus. Mida suurem on lõigu takistus, seda suurem on pingelang kaabli otsas koormuse all. Isegi kui kaabel on antud koormusvoolu jaoks (tabeli järgi) justkui piisava läbimõõduga, tekib pikkadel liinidel ikkagi suur pingelang ja tarbija jääb täiskoormusel alapingele.
Toon näite: 3kW pliidi maksimaalne voolutarve on 3000W/230V=13A. Spetsifikatsiooni järgi kannatab 1.5mm2 kaabel selle ka ilusti ära. Seni, kuniks meil on meetripikkune ühenduskaabel, pole mingit probleemi, aga kui vedada sama läbimõõduga juhtmega veel paarsada meetrit toiteliini kilbini, võid avastada, et pliidil on 230V asemel näiteks 190V, mis on juba 17% vähem. Sellisel alapingel ei anna pliit enam (kerge arvutus...) 3kW, vaid ainult 2kW võimsust. Mõni elektrimootoriga seade võib sellistes tingimustes ka ülekoormuse tõttu läbi põleda.
3) Lühisvool.
Eelnevast tulenevalt (läbimõõt - pikkus - takistus) peab kaabel olema suuteline läbi laskma sellist voolu, et lühise korral kaitse kindlalt ja kiirelt rakenduks ja lahutaks. See on siis suurusjärk kümnekordne nimivool ehk 16A kaitsme korral 160A. Kui kaabel on nii suure takistusega (liiga pikk ja/või liiga peenikene), et lühisvool jääb sellest väiksemaks, siis tekib olukord, kus rikke korral ei pruugi kaitse piisavalt kiiresti rakenduda ning kaabel hakkab hoopiski ohtlikult kuumenema ja läheb põlema.
4) Mehaaniline tugevus.
Põhimõtteliselt võiks ju tänapäeva LED-i ajastul
valgustuse kaablid vedada niidijämeduste traatidega, kuna koormusvool ja pingelang on olematud - mõnikümmend milliamprit ehk paar sajandikku amprit lambi kohta. Paraku selline kaabel ei ole mehaaniliselt piisavalt vastupidav ega töökindel. Seega on eeskirjadega kehtestatud minimaalseks paigalduskaabli läbimõõduks 1.5mm2, seda ka juhul, kui seal taga on üksik 5W LED pirn.
pliidialune kirjutas: 13 Dets 2018, 23:22Maailm liigub nagunii sinnapoole, et isegi usinal perenaisel pole 4st rauast üle kahe korraga töös (5 aastane vaatluskogemus)
Ma ei tea, mida sa vaatled ja kuskohas sa vaatled, aga meie peres on tihtilugu kolm rauda korraga tules ja vahel ka kõik neli korraga kasutuses. Ja isegi kui Sa käsi südamel vannud, et naine mitte kunagi mitte mingitel tingimustel üle kahe plaadi korraga ei kasuta, siis järgmine perenaine, kes sinna kööki satub, seda ju ei tea.
Elektriseadmed ja paigaldis tuleb projekteerida nõnda, et ka teadmatusest või eksitusest ei saaks kogemata kõiki raudu sisse lülitades tekitada ülekoormust või ohtlikku olukorda.
pliidialune kirjutas: 13 Dets 2018, 23:22...ja ahjus ka tehakse korra kuus väike lasanje ja sedagi mitte punn põhjas.
Ja üks oluline asi veel. Ahi ei reguleeri võimsust sujuvalt, vaid klõpsib küttekehasid sisse-välja. Seega 2000W ahi ei ole poole võimsuse peal ei mitte 1000W, vaid siiski 2000W kuni etteantud temperatuur on saavutatud ja seejärel 0W kuni temperatuur langeb niipalju, et oleks vaja uuesti kütma hakata.
Ok, tegelikkuses on asi keerulisem, kuna küttekehad on gruppides (ülemine, alumine, külgmine, grill...) ja neid lülitatakse eraldi vastavalt tööreziimile, aga miski ei garanteeri seda, et ahju kiireks soojendamiseks ei kasutata neid kõiki korraga.