Parim vastus minu meelest on juba siia kirjutatud. Kordan üle.
Tõenäoliselt kestab horisontaalne laud kauem, sest alumise laua serv ei võta nii kergelt niiskust sisse, kui vertikaalse laudise laudade otsad. Niiskuseimamise vahe on kordades laua serva ja otsa puhul.
Kumb stiil su majale sobib? Need kaks laudise paigaldusviisi annavad väga erineva tulemuse.
Kestvuse poolest on jumalaükskõik, kas punn või poolpunn. Ülioluline mistahes laua ja paigaldusviisi puhul:
1) laud peab tagant tuulduda saama. tuulutus olgu taga ning ära toeta esimest lauda soklile, sokliplekkile jms (miskipärast paljud üldehitajad nii teevad).
2) roovitus soovitavalt 5 cm paksune. või kui ei kannata (kallis või lõpptulemus kole), siis 2,5 cm kvaliteetne laud. küllalt nähtud, kuidas mõni nael või kruvi tuleb välja, sest sattunud õhukese roovi oksakohta. kui sa sellele tähelepanu ei pööra, siis keskmine ehitaja paneb sulle rooviks 19x48 mm laualaadse pilpa. paigaldamise ajal on kena. hiljem, kui mõni laud otsustab päikese käes propelleriks proovida minna, siis saad teada, missugustes kohtades sattus nael pilparoovi pehkinud oksakohta.
3) nii punn- kui ka poolpunn lauda ei suruta paigaldades üksteise kõrvale kokku. ca 1-2 mm peab punni peidetud osas laua paisumiseks ruumi jääma (sõltub laua laiusest). väga levinud viga. kui jätad nii tegemata ja paned tõesti kuiva laua seina, siis niiskel perioodil pressib lauarivi ühe laua enda vahelt irvakile. sest neil pole ruumi paisumiseks.
4) laudade saetud otsad värvitakse paigaldamise ajal kohe ära. see on vajalik lauaotste hilisema lõhenemise vähendamiseks. laua ots imeb niiskust väga kiirelt ja kuivab väga kiirelt - lõhed kerged tulema. värv aeglustab seda protsessi nii ühte- kui ka teistpidi ning lõhesid tekib hiljem vähem. kahjuks üsna harva nähtav tegevus.
5) soovitavalt osta tehases 1x krunditud ja 2x värvitud laud. selline laud on kallis, aga kokkuvõttes tuleb odavam, sest kestab kauem. paigaldamise ajal värvid lastepintsliga vaid viga saanud kohad ja naelapead. ei tee väga levinud kogu fassaadi ülevärvimist. algul ajab selline toimimisviis kõik "ma olen 20-aastat ehitanud" mehed naerma, aga pärast enam ei naerda. sest tänapäevane värv ühineb uskumatult kenasti - kogu fassaadi paigaldusjärgne ülevärvimine on tänasel päeval tarbetu. üsna suure maja naelapead värvid ära ühe päevaga. võid ka värvimata jätta. ja vaid kriimustuste kõpitsemisega piirduda. muidugi võid ka laudu ise värvida, aga siis peab aega olema ning head tulemust on raske saavutada - kvaliteetne värvikiht on õhuke. inimkäsi kipub ikka paksemalt panema.
6) soovitavalt kasuta peensaetud lauda ja ära kasuta hööveldatud lauda. värv imendub paremini, laud kestab kauem. lasuurid ja muud nn läbipaistvad värvid nõuavad iga paari aasta tagant uuendamist.
7) kasuta kuumtsingitud naelu või C3 või veel parem, C4 keskkonnaklassi kruvisid.

kõige parem nõuanne: osta endale RT 82-10829-et (üksikuna maksab mingi 10 €) ja sa saad väärtuslikku info korraga kätte.