1. leht 1-st

Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 14 Okt 2016, 11:52
Postitas Külaline
Kuidas on kõige etem kontrollida vannitoa ventilaatorit? Tahaks seda kontrollide lülitist, aga samas peaks tal olema ka mingi niiskustundlik sensor, mis ta käima paneks. Kas on veel variante? Millist kaablit üldse vaja oleks?

Re: Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 14 Okt 2016, 15:23
Postitas Thunder1
Ise lahendasin allolevat aegreleed kasutades. Mõtlesin ka niiskusanduri peale, aga ei mäleta, mis selle miinuseks arvasin ja tol hetkel tundus korralik niiskusandur ka selline kulu, mida otseselt tarvis ei olnud. Allolev aegrelee oli kodus olemas. Ka ei ole hea variant ventilaatori lülitamine valgustuse lülitiga, sest näiteks peale pesemist kohe valguse väljalülitamisel lülitatakse ka ventilaator välja ning liigne niiskus jääb tegelikult vannituppa.
http://www.esvika.ee/tooted-ja-hinnakir ... ory_id=102

Ventilaatori lülitamine käib vannitoas põrandakütte termostaadi kõrval olevast lülitist. Kui lülitist sisse lülitada, siis ca 7 minutit käib ja seejärel on ca 15-20 minutit pausi. Aegasid enam täpselt ei mäleta, sai algselt katsetatud ja nii tundus kõige parem. Sama ventilaator tõmbab ka wc'st ja nii vannitoas kui ka wc's on värske õhk. Ventilaatoril on kaks kiirust ja ka lüliti on kahe klahviga - on-off ja I ja II kiirus. I kiirus läheb läbi aegrelee ja teine kiirus otse.
On olemas, aga veel paigaldamata, ka taimerkell, millega sätiks ventilaatori ainult päeval töötama ning ööseks seisma. :)

Kaabli osas ei ole tõenäoliselt suurt vahet, kui kaabli ristlõiget silmas pead, arvestades eeldatavat ventilaatori võimsust. Aga... vastavalt kaablile tuleb valida sobiv kaitseaparaat (nt. moodulkaitse) kaabli ja ventilaatori, ehk tarbija ette, vastavalt kaabli ristlõikele. Kuna, aga suure tõenäosusega võtad ventilaatorile toite samast toiteahelast, mille taga on ka muud vannitoa tarbijad ning mis suure tõenäosusega on 16A kaitseaparaadi taga ja kasutatud eeldatavasti 2,5 ruuduse ristlõikega kaablit, siis tuleb kasutada ka ventilaatori juures sama minimaalse ristlõikega kaablit, mida on juba mujal vannitoas kasutatud. Lisaks on loodetavasti kasutusel ka rikkevoolukaitse. :) NB! See oli pelgalt näitlik näide ja reaalselt kasutusel olev kaitseaparaat ja kaabeldus tuleks siiski kohapeal enne ühenduste tegemist üle vaadata.

Oleks saanud ka lühemalt, aga... seekord läks nii. :grin:

Re: Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 14 Okt 2016, 18:48
Postitas Külaline
Kas sa väidad, et vent töötab sul kogu aeg, väikeste pausidega? Mis selle mõte on? Et saaks aga ruume kütta? Sul ei ole ju soojustagastust. Ära soovita mitteelektriala isikule mingeid töid niiskes keskkonnas, eriti vannitoas.

Re: Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 17 Okt 2016, 09:20
Postitas Külaline
Mina panin wc ukse taha kahese lüliti, üks lülitab valguse põlema, teine ventilaatori. Üldjuhul tead mida sinna tegema lähed ja siis kas paned ventika käima või mitte :mrgreen:

Re: Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 17 Okt 2016, 16:25
Postitas Thunder1
Külaline kirjutas:Kas sa väidad, et vent töötab sul kogu aeg, väikeste pausidega? Mis selle mõte on? Et saaks aga ruume kütta?
Jah, täpselt nii see on. Intervalli täpselt ei mäleta, aga ligilähedane eelnevalt mainitule peaks olema. Selle mõte on selles, et koguaeg ei ole mõtet ventilaatorit töös hoida, kui piisab ka lühemast töötamise ajast, samas peab ventilaatori töötamise aeg olema piisav näiteks peale pesemist tekkiva liigniiskuse ruumist välja juhtimiseks. Liigne töötamine jahutaks lõppkokkuvõttes ka mingil määral vannitoa ära, millele eeldatavasti terava kommentaariga tähelepanu juhtida üritati.
Pauside suurus on pandud puhtalt vannitoa kasutusharjumusi arvestades ja antud 15-20 minutilised pausid on piisavad, et ka WC õhk värskena hoida. Nagu ka eelnevas postituse kirjutasin, et algselt sai katsetatud ja sellised pausid tundusid kõige paremad. Tingimused teised, siis ka töötamise aeg ning pausid erinevad. Kokkuvõttes välistab olukorra, kus peab käsitsi sisse-välja lülitama ja lülitamata jätmisest pikema aja jooksul tekkida võivad niiskuseprobleemid. Soovitan enne kommenteerimist süveneda natukene rohkem kirjutatu lugemisse. :)
Külaline kirjutas: Sul ei ole ju soojustagastust.
Julge väide muidugi, teadmata reaalset olukorda, või kuidas? :) Aga jah, kahjuks pean nentima, et tõesti soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi hetkel ei ole. Samas ei saa ju soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi puudumise tõttu ruume, eriti niiskeid san. tehnilisi ruume, ventileerimata jätta.
Külaline kirjutas: Ära soovita mitteelektriala isikule mingeid töid niiskes keskkonnas, eriti vannitoas.
"Külaline" küsis nõu ja mina tõin näite lahendusest, mida ise kasutan ning andsin ka kaabelduse ning kaitseaparaatide osas mingil määral nõu. Samas ei saanud päris hästi aru, mida otseselt tööde soovitamisega silmas peeti? Ei ole välistatud, et "Külaline" korjab ideid ning laseb need hiljem elektrialase pädevusega inimesele vormistada tööde näol.

Eelnev kasutaja oleks võinud muidugi ka ise kasulikke ideid jagada, minu lahenduse pihta tulistamise asemel, oleks võinud ehk postitusest rohkem abi küsijale kasu olla. :D

Re: Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 17 Okt 2016, 20:13
Postitas Külaline
Niiskusanduri ja taimeriga ventilaator. Ühendad valgusti lülitiga.

Re: Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 18 Okt 2016, 12:27
Postitas Kalvis
Ventilaatorit saab kontrollida andes otse peale sobiva toitepinge ja liigi (tavaliselt on 230 V AC). Siiski võib sõltuvalt seadmest olla ka muud mootorid kasutusel (N:12 VDC mootor) ja siis vale parameetritega särtsu andmine viib katastroofi.

Re: Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 18 Okt 2016, 18:11
Postitas Thunder1
Külaline kirjutas:Niiskusanduri ja taimeriga ventilaator. Ühendad valgusti lülitiga.
Võimaliku miinusena näen valgustuse lülitiga ühendamisel seda, kui ventilaator on just taimeriga seatud töötsükli lõpetanud ja korraks vannitoas käia, algab tsükkel uuesti ning tõenäoliselt on vannitoas käimist päeva jooksul omajagu. Seda enam, kui on inimesi rohkem, kasvõi korraks vannitoas käimise ja tule põlema laskmise näol.

Ainult niiskusanduri kasutamine oleks abiks liigniiskuse ruumist välja juhtimiseks, aga kui loomulik tõmme nõrgavõitu on, võib wc' ventilatsioon nõrgaks jääda ja võib tekkida tahtmine käsitsi aegajalt ventilaator tööle lülitada. :)

Valgustuse lülitiga ühendamisel tasub arvestada ka sellega, et kui minna näiteks pesema ja samal ajal töötab ka ventilaator, siis vähegi mõistliku ventilaatori kasutamise korral, jahutab ventilaator vannitoa ära ja liikuva jahedama õhuvoolu käes on üldjuhul üsna ebameeldiv ka ennast näiteks kuivatama asuda. Seda enam, et vannitoa ventilatsioon käib ju tegelikult läbi teiste eluruumide, ehk siis ventilaatori toimel tõmmatakse eeldatavasti vannitoa õhust jahedam teiste eluruumide õhk kas vannitoa ukse all oleva õhuava või läbi ukse sees asuva ventresti vannituppa. Ehk siis tegelikult on vannitoa ventilatsioonil oma roll ka teiste ruumide õhu ventileerimises. :)

Re: Vannitoa ventilaatori lülitamine

Postitatud: 23 Nov 2016, 21:56
Postitas külaline13
Panin saunamajja pööratava taimernupuga lülitid, max 15 min. Olid vist Berkeri toodang ja Silmanist võetud. Hind oli ca 100 eur. Vähemasti on kenad, lihtsad ja antud oludesse piisav automaatika.