insippo kirjutas:https://www.youtube.com/watch?v=BEmGntpX-Dk
Tuulega hakkab keerama ennast nagunii horisiontaali. Ma ei tea veel ainult mis asi hakkab päikest jälgima. Liigutavad seda lineaarsed aktuaatorid.
Kasvuhoonesse on ka vaja backuppi.65ah saab tühjaks ja 80w paneel ei suuda seda pilves ilmaga täis laadida.Vbl isegi akust piisaks.
Ma muidugi ei tea, et mida saadud energiaga tehakse (aku või võrku).
Probleemid tulevad sügisel ja talvel. Eesti ilm on muutlik (selle pärast ei suuda ka väiksed tuulegeneraatorid meie tuulega normaalselt töötada sest nende kontrollerid ei suuda nii kiiresti toimida kui tuul muutub). Puhanguline tuul rapsib nõrgukesed ajamid ruttu puruks.
Kord sajab vihma siis puhub tuul ja siis tuleb lumi. Lumega peaks paneelid püsti keerama ja pikki tuule suunda. Tuul tekitab paneelidele tuisuvaalu ja need lähevad tasakaalust välja mis koormab mehaanikat. Samal ajal hakkab mingi pilve tagant päike paistma jälle. Ühesõnaga pööramise/jälgimise seadmed peavad ööpäev läbi töös olema, ka siis kui päike ei paista.
Vaja on andureid nii päiksekiirguse suuna-, paneelide nurkade-, tuule kiiruse-, tuule suuna-, vihma-, lumesaju-, temperatuuri- ja päiksekiirguse hulga andur. Ja siis veel arvuti mis peab arvestama, et kas paneelide nurga muutmiseks vajalik energia on ikka väiksem kui loodetud energia voo tõus uuest suunast. Eesti omapära on väiksed rünkpilved mida võib 15min jooksul 3 tükki üle lennata. Kui pilv on päikse ees siis pilve kõrval olev teine pilv pilv võib olla heledam kui see pilv mille taga päike on. Tagajärjeks võib olla, et mehaanika ei jõua nii kiiresti järele kui arvuti ees töötleb ja kuigi silmaga nähtavat liikumist pole siis mootorid töötavad kogu aeg.
Kui saadud energia läheb akudesse siis saab teha ligikaudse (kogemustele tugineva) arvutuse siin avaldatud andmete alusel.
6 paneeli x 250W = 1600W. Kui ilm on vilets ja pime (pilve kiht on paks) siis heal juhul saab antud paneelide komplektilt 160Wh ööpäevas. (Möödunud talvel oli sellist ilma peaaegu 3 nädalat jutti).
Kuna jälgimisautomaatika peab 24h töötama siis 160/24=6,666.
Ehk kui automaatika tarbib üle 6,666Wh tunnis siis tuleb kuskilt puudujääv energia juurde hankida muidu on akud ruttu tühjad.
Nii väikse energiatarbega jälgimise automaatikat teha oleks kindlasti kallim kui kohe panna teine samasuur paneelikomplekt juurde (erineva suunaga nurga alla) ja kinnitada statsionaarsetele alustele.
Kaldenurga muutmise saab teha käsitsi: suveks laugemasse asendisse ja talveks tõstad 50-60 kraadise nurga alla.
Selline lahendus on töökindlam ja ei tarbi energiat.
Paneelid on nii odavaks läinud, et juba 4 aastat ei tasu meie oludes jälgimisautomaatikaga süsteeme teha.
(Näiteks 10kW paneele maksab umbes samapalju kui nende pööramiseks vajalik jalg. Aga lisandub veel vundament + asjaajamise kulu (tegu üle 60 m2 ehitisega) + hoolduskulud (automaatika + tarkvara).)
ping
