1. leht 1-st
Sõrestik-tüüpi valgustid
Postitatud: 13 Juun 2016, 15:54
Postitas ksaarsoo
Tere
Kas kellelgi on kogemusi n.ö. sõrestik-tüüpi valgustite osas, kus lambipirn näha on? Küsimus selles, et kas ja kui palju võib pirni otsene nägemine silmi pimestada? Lisaks veel, et kui hästi need ruumi valgustavad, kui kuppel valgust edasi ei peegelda?
http://www.eglo.com/var/ezwebin_site/st ... /49478.png
Re: Sõrestik-tüüpi valgustid
Postitatud: 13 Juun 2016, 21:13
Postitas Külaline
Mõttetu eblakas. Kui see on laua kohal silmade kõrgusel, siis peab seal väga lahja lamp sees olema. Valgust ei anna. Kui ripub kuskil lae all, siis on ta disain mõttetu. Seega ei poolda.
Re: Sõrestik-tüüpi valgustid
Postitatud: 13 Juun 2016, 22:15
Postitas dumbuser
Misasi on kupli valguse peegeldamine ? Või mismoodi see asi Sinu arvates võiks valgustada ? Oma kogemused on täpselt samad nagu Külalise kommentaar.
Re: Sõrestik-tüüpi valgustid
Postitatud: 13 Juun 2016, 23:45
Postitas ksaarsoo
Ei väljendanud end ehk päris täpselt. Mõte oli, et kuppel hajutab valgust ühtlasemalt kogu ruumi ulatuses, kuna pind on suurem ja samas kaitseb ka liiga terava valguse eest.
Re: Sõrestik-tüüpi valgustid
Postitatud: 14 Juun 2016, 00:32
Postitas dumbuser
Mitte ükski kuppel ei hajuta. Kõik piiravad. Üldiselt võiks juba see aega läbi olla kus ruumi valgustuseks on mingi suur jurakas keset tuba ja see peab siis kõikjale oma valgust laiali ajama. Ja kui kuskile satub liiga palju/liiga intensiivne valgusvoog siis seda peab hakkama piirama või mujale suunama. Praegu on oluliselt rohkem võimalusi tekitada valgust seal kus seda ka vaja on. Muidugi kui mingi disainjurakas on kinnisidee siis pole miskit parata. Samas kasutaja peab tulemus meeldima ja lõpuks on ikka tema otsus mis ja kuhu.
Re: Sõrestik-tüüpi valgustid
Postitatud: 14 Juun 2016, 08:20
Postitas Külaline
dumbuser kirjutas:Mitte ükski kuppel ei hajuta. Kõik piiravad. Üldiselt võiks juba see aega läbi olla kus ruumi valgustuseks on mingi suur jurakas keset tuba ja see peab siis kõikjale oma valgust laiali ajama. Ja kui kuskile satub liiga palju/liiga intensiivne valgusvoog siis seda peab hakkama piirama või mujale suunama. Praegu on oluliselt rohkem võimalusi tekitada valgust seal kus seda ka vaja on. Muidugi kui mingi disainjurakas on kinnisidee siis pole miskit parata. Samas kasutaja peab tulemus meeldima ja lõpuks on ikka tema otsus mis ja kuhu.
Matt- ja piimaklaasist kuppel HAJUTAB valgust. Hajutamise käigus valgusvoog nõrgeneb sest tekkib valguslainete "segunemine" (vaata difraktsioonvõre).
Poleeritud kristallklaasist (vanad Estoplasti valgustid) MURRAVAD valgust sisemistes prismades ja nende poolt kiiratav valgus peegeldub paremini pindadelt. Valguse hajumine on väiksem ja ruum on valgem.
Aga selline traatkorv valguse levikule praktilist mõju ei avalda.
Pildil on näha, et "korvis" kasutatakse spetsiaalseid ülipika niidiga disainpirne ja oma hõõgniidi madala temperatuuri tõttu need ei pimesta. (Mul on lühtris selliseid pirne 20 tk kokku 600W, paned tule põlema ja toas levib mõnus soojus. Ilus on.)
ping

Re: Sõrestik-tüüpi valgustid
Postitatud: 14 Juun 2016, 09:37
Postitas Kalvis
Seda pimestamise efekti nimetatakse räiguseks, see on normitud ja korralikud tootjad annavad kõik vajaliku info oma valgusti dokumentatsioonis kaasa.
Räiguse vähendamiseks saab mõnikord kasutada hajuteid (N: piimklaasist kuppel, peegeldid jne.). Paraku on neil kõigil kasutegur. Paremad tootjad annavad oma kupli kasuteguri teada