1. leht 1-st
kaldega krundil asuva maja vundamendi drenaaž
Postitatud: 19 Mai 2016, 08:21
Postitas Roger10
Tere
Küsiks veidi arvamusi, nimelt ostsin maja, mis asub krundil, mille kõrgeim maapind ühes otsas ja madalaim maapind teises otsas on ca 50cm tõusu/langusega. Maja on ehitatud fibost madalvundamendile ja väljaspoole on lisatud 5 cm epsi+krohv. Niiaplju kui ise olen uurinud, siis vundamendi ääres puudub igasugune drenaaž, ehk sisuliselt on mummukile vastu lükatud maapinna enda tagasitäide. Samuti ei ole tehtud ka horisontaalset XPS-i ringi. Maja on põrandaküttega. Maaping on pigem savine. Muret teebik just eelkõige see külg, mis on nn langusega ristuv, küljed ja languse poolne külg peaks oelma heas seisus ka vist sellisel kujul.
Kas mul oleks targem see vundamendi äär lahti kaevata ja rajada drenaaž (torudega, ainult killustikuga, vms)?
Kuna majal on valmis juba sissesõidutee ja terrasss, siis kas võin nende alla selle rajamisest loobuda?
Kahjuks tuleb mul ka arvestada, et drenaaživee ja sadevee kanalit/kaevu, kuhu vesi lõpuks juhtida, pole. Samas krundi sissesõidutee ristub tänavaga, mis on ca 40 cm madalam, ehk saaksin sinna tee suunas liigse vee ära juhtida.
Re: kaldega krundil asuva maja vundamendi drenaaž
Postitatud: 15 Juun 2016, 08:31
Postitas Roger
Kaevasin siin vundamendi ääre ühe vihmavee renni juurest lahti ja maa on tõesti taldmiku juurest niiskem kui majast 2 meetri kaugusel sama sügavusel. Huvitav kas see on seetõttu, et tagasitäide on nn kinni vajumat.
Hetkel otsustasin allapoole kallet tekitada imbtunneli ja vihmavee sinna juhtida ja ilmutada. Samas ei suuda ikkagi otsustada, kas vundamendi äär lahti kaevata ja maapind asendada killustikuga. Samuti on vundamendi taldmik kusagil 70 cm sügavusel, kas seal ei peaks perimeetril olema horisontaalne xps?
Re: kaldega krundil asuva maja vundamendi drenaaž
Postitatud: 15 Juun 2016, 08:48
Postitas Kalvis
Tundub, et tahad kartusest uisapäisa töid teha.
Kui probleemiks on vihmavesi siis piisav lahendus on kui teed kaldega majast eemale selle immutamise. Kogu lugu.
Vundamendi tööde mõttekuse kohta oleks vaja teada mis vundament on praegu ja miks tahad seda ette võtta.
Re: kaldega krundil asuva maja vundamendi drenaaž
Postitatud: 15 Juun 2016, 09:18
Postitas Roger
Sul võib õigus olla. Ainus asi mis mind kergelt häirib ongi just see külg, mis on nn maapinna kalde küljel.
Maja on madalvundamendil, ehk 4 rida fibo + taldmik. Solki osa on ca 20-30 cm, olenevalt maja küljest. Välisel küljel on 5-ne EPS ja mummukile. Seespool on vesipõrandaküte.
Re: kaldega krundil asuva maja vundamendi drenaaž
Postitatud: 15 Juun 2016, 12:13
Postitas Kalvis
Ei näe mingit vajadust vundamendi osas parandamiseks.
Tee vihmaveetorude kohast kas killust-liivast-kruusast imbpeenraga äravool majast eemale või kasuta lausa toru koos imbkraaviga majast eemale. selle eesmärk on lõike vältida või muu esteetiline probleemi lahendamine (maapind peale sadu mudane jne.)
Mitte midagi ei juhtu kui mitte midagi ei tee. Pseudoprobleem.
Re: kaldega krundil asuva maja vundamendi drenaaž
Postitatud: 16 Juun 2016, 22:08
Postitas rokikas
Roger kirjutas: Seespool on vesipõrandaküte.
Millist ja kui palju on soojustust selle põranda all?
Re: kaldega krundil asuva maja vundamendi drenaaž
Postitatud: 17 Juun 2016, 07:01
Postitas vuuk
Maja ostmisel vast saite müüjalt kaasa ka ehitusdokumendid, sh ehitusprojekt.
Tasuks üle vaadata lõike osast, kas ümber perimeetri peab olema horisontaalne soojustus. Kui jah, siis saate kohe vastuse oma küsimusele, et kindlasti on vaja see paigaldada. Üldreeglina on isegi eelprojekti tasemel projektides lõike osal see soojustus olnud näidatud.
Kui taldmiku alla on maapinnast vähem kui meeter ja tegemist märja saviseguse pinnasega, siis soojustus külma vundamendi alla tõkestamiseks on vajalik. Külmad talved on meil muutunud haruldasteks, aga neid ei saa täielikult välistada.
Re: kaldega krundil asuva maja vundamendi drenaaž
Postitatud: 18 Juun 2016, 10:30
Postitas Roger
Lõikes ei ole horisontaalset xps eraldi välja toodud.
Põranda konstruktsioon on tekstiil, liiv, killustik, EPS 80 - 100mm, kile, betoon 100mm, põranda viimistlus.
Maapind on 1m pealt saviliiv ja sealt edasi vähemalt 50 cm sügavuselt. Tean kuna tahtsin vihmaveerennide imbväljakut teha ja lasin tuttaval kopamehel augu kaevata. Kuna viimastel päevadel on vihma tulnud kui torust, siis pinnavee olemasolust ei saa aimu. Karvik on lihtsalt kogu aeg 20-30 cm vett täis. Eile pumpasin välja enamuse ja ei ütleks, et otseselt juurde tuli, kuid 100% ei tea.
Üks sugulasest ehitusinsener ütles, et kui jätta arvestamata soojalekked, siis tuleks kindlasti panna 1m laiuselt ja 100mm XPS horisontaali.