1. leht 1-st

El.süsteemi iga?

Postitatud: 19 Mär 2007, 13:32
Postitas Ikka Ise
Miks elektrisüsteemi eaks peetakse 30...40...50 aastat aga mitte rohkem, kas ei ole võimalik teha nii et see kauem vastu peaks, nõme on vanas eas veelkord kõike lõhkuda? (seinapealsed juhtmed pangem lauta ikka, mitte tuppa :evil: )

Postitatud: 19 Mär 2007, 13:45
Postitas Kalvis
Siililegi selge - isolatsioon vananeb. Paljud juhtmed ei pea isegi 20 aastat vastu, õues on 10 aastat tihti kõva sõna.

Re: El.süsteemi iga?

Postitatud: 19 Mär 2007, 19:55
Postitas UneMati
Ikka Ise kirjutas:Miks elektrisüsteemi eaks peetakse 30...40...50 aastat aga mitte rohkem, kas ei ole võimalik teha nii et see kauem vastu peaks, nõme on vanas eas veelkord kõike lõhkuda? (seinapealsed juhtmed pangem lauta ikka, mitte tuppa :evil: )

enne kui hakkad juhtmete vananemise pärast muretsema, vaata kui palju pakutakse su veetorustiku elueaks :D

Kaabeldus tee "kaablikõridega", siis saad juhtmed probleemideta hiljem asendada.

Postitatud: 12 Mai 2007, 07:45
Postitas ketas
Tuli kange tahtmine see teema jälle üles tõsta.

Nimelt, kas tänapäevane PVC isolatsioon ei pea isegi 20 aastat vastu? Eeldusel, et me hoiame kaablisoone alla 70'C. Väljas UV-kindel kest jne.

Mind lausa huvitab, mis on saanud mõnest minu käeulatuses olevast vanast kaablist. Võiks lausa isolatsioonitakistust mõõta. Näpu vahel keerutades ja lähedalt uurides pole isolatsioonil igastahes häda kedagi.
Muidugi, juhtide materjal, arv ja markeering neid enam kasutada ei luba.

Naljanumber oleks muidugi, kui vana kestaks kauem, kui uus :P
Mis muidugi ei ole uudis...


Ja noh, kas mulle vaid tundub, või ongi nii, et kuigi nüüd, kus ometigi on olemas kõikvõimalikud uued tehnoloogiad ja materjalid (vaskkaablid, lihtsalt ühendatavad vee- ja kanalisatsioonitorud jm.) kipub kvaliteet kohati kuidagi käest ära minema?

Postitatud: 12 Mai 2007, 09:04
Postitas Külaline
Minu majas on vanad vene juhtmed juba 50 aastat püsinud, midagi parandada pole olnud vaja. Ja kõik tänapäevase tehnika kannatavad ka ära. Usun, et nende eluiga oleks veel 50 aastat, kui maandust taga ei ajaks.

Postitatud: 12 Mai 2007, 09:48
Postitas ketas
Just, kannatavad. Seni kuni kannatus katkeb...

Postitatud: 14 Mai 2007, 10:42
Postitas mg3
Aga tee, nagu soomes kombeks - kõrid/torud seina ja üksiksooned sisse. Neid saad hiljem kergelt vahetada...kui seal just midagi kokku ei sula.
15m 3G2.5 PPJ-i sa hiljem vaevalt läbi kõri sikutad.

Postitatud: 14 Mai 2007, 16:23
Postitas ketas
Pannakse sobiva läbimõõduga kõri või toru. Pikemad vahemaad jämedamaga, vajalikesse kohtadesse karbid vahele jne.
16mm sisse muidugi ei tõmba.

Postitatud: 14 Mai 2007, 16:54
Postitas mg3
ketas kirjutas:Pannakse sobiva läbimõõduga kõri või toru. Pikemad vahemaad jämedamaga, vajalikesse kohtadesse karbid vahele jne.
16mm sisse muidugi ei tõmba.
Teooria kõlab muidugi väga ilusti kuid mitu tellijat, on nõus seda kinni maksma? Eramaja omanikud ei taha lihtpaigaldustki kinni maksta...ja kui veel piksekaitsest ja liigpingepiirikutest rääkida siis peetakse sind päris röövliks.

Postitatud: 14 Mai 2007, 18:36
Postitas Kalvis
UV on see kõige hullem asi. Mõni plastik sees peab 20 aastat ja rohkemgi vastu, kuid UV käes piisab 4 aastast ja kutu. Sama lugu kaablite, plastikust kõride ja muu sellisega. Paljudel soovitaks lugeda toote sertifikaate - seal leiab palju huvitavat. Enamus tootjaid varjavad just välistingimuste tulemusi - temperatuuri, niiskust ja UV kindlust. Paljud näiteks ei teagi enamus eestis poes müüdavast kaablist ei ole lubatud alla -15 kraadi kasutada.
Välistingimuste puhul saab otsustada tihti vaid isikliku kogemuse puhul. Kui toode x on tuttava juures pidanud vastu 20 aastat siis ehk jälle ostes peab uuesti sama aja vastu.

Postitatud: 14 Mai 2007, 19:48
Postitas tcumen
Kalvis kirjutas: Paljud näiteks ei teagi enamus eestis poes müüdavast kaablist ei ole lubatud alla -15 kraadi kasutada.
Ehk pead silmas paigaldust?

Postitatud: 14 Mai 2007, 20:00
Postitas mel777
tcumen kirjutas:
Kalvis kirjutas: Paljud näiteks ei teagi enamus eestis poes müüdavast kaablist ei ole lubatud alla -15 kraadi kasutada.
Ehk pead silmas paigaldust?
see -15 on minimaalne paigaldustemperatuur, mitte kasutustemperatuur ..

Postitatud: 14 Mai 2007, 20:15
Postitas ketas
Nojah, UV teeb mitte-UV-kindla plasti hapraks. Lõpuks tekivad praod jne.
Kõri puhul... hmm. Kust seda sertifikaati poes müüdava halli kõri puhul saada. Tootja nimegi ei tea. Peaks ehk rohkem uurima.
Samas, viimati paigaldatud kõri veel ei pudene. Eks näis, kaua see vastu peab.

Ja kas see -15 pole mitte minimaalne paigaldustemperatuur?
Või rikub madal temperatuur mõne plasti lõplikult (isegi kui seda ei painutata)?

Postitatud: 14 Mai 2007, 22:08
Postitas mg3
Kõikide elektrimaterjalide kohta, mis eestisse sisse tuuakse, peavad olema sertifikaadid - vastasel korral ei või neid selle nime all müüa ( värvilist traati ja painduvat toru võib igaüks müüa). Iseasi, kas poemüüja, 10m kõriostjale selle paberi välja otsib.

Postitatud: 14 Mai 2007, 22:13
Postitas tcumen
mg3 kirjutas:Kõikide elektrimaterjalide kohta, mis eestisse sisse tuuakse, peavad olema sertifikaadid - vastasel korral ei või neid selle nime all müüa ( värvilist traati ja painduvat toru võib igaüks müüa). Iseasi, kas poemüüja, 10m kõriostjale selle paberi välja otsib.
Eks see oleneb poest, ja oleneb kundest.
Emotikonid ei funka miskipärast?!

Postitatud: 14 Mai 2007, 23:14
Postitas veebimeister
tcumen kirjutas:
mg3 kirjutas:Kõikide elektrimaterjalide kohta, mis eestisse sisse tuuakse, peavad olema sertifikaadid - vastasel korral ei või neid selle nime all müüa ( värvilist traati ja painduvat toru võib igaüks müüa). Iseasi, kas poemüüja, 10m kõriostjale selle paberi välja otsib.
Eks see oleneb poest, ja oleneb kundest.
Emotikonid ei funka miskipärast?!
:roll:

Postitatud: 15 Mai 2007, 14:44
Postitas Kalvis
Kahjuks keelduvad tootjad andmast minimaalset kasutustemperatuuri. Kui tootja infot ei anna siis on ühtlasi minimaalseks kasutustemperatuuriks -15 kraadi. Mind huvitab see info väga, sest alternatiivsed tootjad, pakuvad kaableid ka minimaalse kasutustemperatuuriga (lausa -40 kraadi), kuid selle vahega, et nende kaabel on kaks korda kallim. Seni tuleb hambaid kiristada ja soodsast kaabliostust loobuda.
Võin kinnitada, et suurtele tehastele on ka miljoniostu puhul kunde saatmine pikalt täitsa tavaline (jälle kaabli temperatuur). Mul on ostjana õigus serti küsida, kuid miljonikroonine ost on ju siis liiga väike summa, et mu palvele vastata. Mis siis 10 meetrist rääkida.
Muuseas sama lugu on ka muude toodetega. Püüa leida välitingimustele vastavaid kompaktlampe.
Praeguseks võin kinnitada, et vaid tsingitud metall või mustast plastist kõri peab UV kiirgusele vastu. Kõik muud värvilised - 4 aastat ja kutu