1. leht 1-st
Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 22 Veebr 2016, 11:00
Postitas Säde
Soov on koos korteri remondi ja elektrisüsteemi renoveerimisega tõsta ka korteri peakaitsme amperaaži. Kui ühistu juhatuselt selleks nõusolekut küsisin, tuli kohe vastuseis, et "meil on gaasiga maja ja peakaitsme suurendamine pretsedenditu". Otseselt "ei" küll veel ei öeldud, lubati uurida ja teada anda. Samas maja käiduelektrikuga on mul juba konsulteeritud ja kinnitus saadud, et maja juhtmestikul ja peakaitsmel on varu piisavalt.
Kas ühistu võib ikkagi keelduda luba andmast, mingi subjektiivse põhjusega stiilis "aga siis hakkavad ju kõik suuremaid kaitsmeid tahtma"? Kas on mingi õigusakt, mis reguleerib, kuidas ühistu kaasomandi ressursse korterite vahel jaotatakse (võrdselt, vastavalt soovile/vajadusele jne)? Endale jäi silma korteriühistuseadusest §30 punkt 2:
Korteriomanik võib nõuda, et eriomandi ja kaasomandi eset kasutataks seaduse ning korteriomanike kokkulepete ja korteriühistu põhikirja kohaselt. Kui eriomandi ja kaasomandi eseme kasutamine on reguleerimata, lähtutakse korteriomanike huvidest.
Maja elektrijuhtmestik peaks kvalifitseeruma kaasomandi esemeks (sama seaduse §4 punkt 4). Seega kui maja peakaitsme võimsuse jagamine ei ole ei ühistu põhikirja ega mingi olemasoleva kokkuleppega kuidagi reguleeritud, siis kas ma võin selle paragrahvi põhjal nõuda, et arvestataks minu huvidega ja võimaldataks mulle korteri peakaitsme suurendamist?
Re: Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 22 Veebr 2016, 11:27
Postitas val
MTÜS § 19 lg 1 p 8 järgi võiks sellist asja otsustada vaid üldkoosolek, aga tegevus väljub KOS § 11 lõike 1 punktis 1 käsitletud tavakasutuse piiridest, mis tähendab, et korteriomanikud ei saa seda otsustada häälteenamusega ja vaja on korteriomanike kokkulepet KOS § 16 lg 1 mõistes.
Loogiliselt võttes võiks kehtida sama põhimõte nagu ikka elektrivõrku liitumisel, et kes soovib see maksab kinni kõik kaasnevad kulutused. Kulutuste all siis kõik alates projekti muutmisest, ehitusloast kuni valmis ehitamiseni ja mitte nii, et sina saad oma soovitud amprid, aga et kõikidel oleks valmidus sama saada. Korteriomanike kokkulepe peaks tähendama seda, et ühiselt otsustatakse see asi ette võtte.
Re: Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 22 Veebr 2016, 11:47
Postitas Säde
val kirjutas:tegevus väljub KOS § 11 lõike 1 punktis 1 käsitletud tavakasutuse piiridest
Kuidas väljub tavakasutuse piiridest? Viidatud seaduse punkt ütleb, et ma pean "hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud". Kui maja elektrijuhtmestik võimaldaks praegusel hetkel minu peakaitsme amperaaži tõstmist (nagu käiduelektrik mulle kinnitas), siis selle tegevuse mõju teistele korteriomanikele peaks olema ju null, nemad ei hakka ju selle võrra vähem ampreid saama.
val kirjutas:Loogiliselt võttes võiks kehtida sama põhimõte nagu ikka elektrivõrku liitumisel, et kes soovib see maksab kinni kõik kaasnevad kulutused. Kulutuste all siis kõik alates projekti muutmisest, ehitusloast kuni valmis ehitamiseni ja mitte nii, et sina saad oma soovitud amprid, aga et kõikidel oleks valmidus sama saada.
Loogiliselt võttes peaks kehtima selline põhimõte, et olemasolevat ressurssi jaotatakse vastavalt korteriomanike reaalsetele vajadustele. Tõmbaks paralleeli parkimiskohtadega - ka neid jaotatakse ju vastavalt vajadusele. Kui mõni korteriomanik ostab teise auto ja tahab seda maja ette parkida, siis see ei tähenda ju, et tuleb parkimiskohtade arvu kahekordistada (et kõigil oleks "valmidus sama saada").
Re: Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 22 Veebr 2016, 12:16
Postitas val
Tavakasutus antud juhul = projekti kohane kasutus. See on ka erinevus parkimisega. Erandid pole teatud piirini probleem, aga mõtle väheke ette. Kui süsteem võimaldab nt kogu maja peale kaks peakaitsme suurendajat, siis mis saab kolmandaga. Ei luba, sest kaks on ees. Miks on nende õigused suuremad, kas neil tuleb oma eriõigusest loobuda ? Kaks esimest ei taha kindlasti loobuda, sest neile ju anti õigus, ei saa niisama ära võtta jne jne.
Re: Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 22 Veebr 2016, 12:25
Postitas Säde
Okei, saan aru, kuhu sa sihid.
Aga eeldusel, et süsteem võimaldab juba praegu kõigil peakaitset suurendada, kas siis on ühistul mingit õiguslikku alust sellest ikkagi keelduda?
Re: Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 22 Veebr 2016, 14:15
Postitas val
Ainus eeldus saab olla projektis on ette nähtud korteri peakaitsme A, seda ei saa keegi keelata. Iseküs on, et miks on vaja suuremat A'd? Kui selleks, et end küttesüsteemist välja lülitada, siis viimast saab küll keelata.
Re: Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 22 Veebr 2016, 15:01
Postitas Säde
val kirjutas:Iseküs on, et miks on vaja suuremat A'd? Kui selleks, et end küttesüsteemist välja lülitada, siis viimast saab küll keelata.
Ei ole sellist eesmärki. Tänud info eest!
Re: Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 30 Apr 2016, 22:06
Postitas Külaline
Säde kirjutas:val kirjutas:Iseküs on, et miks on vaja suuremat A'd? Kui selleks, et end küttesüsteemist välja lülitada, siis viimast saab küll keelata.
Ei ole sellist eesmärki. Tänud info eest!
Mis on praegune peakaitse suurus?
Mis juhtudel sellest väheks jāäb?
Re: Korteri peakaitsme suurendamine
Postitatud: 25 Mai 2016, 02:36
Postitas Carl
Kui maja peakaitset suurendada samapalju kui korter juurde soovib siis võiks kõik OK olla.
Loomulikult peaks korteriomanik kogu asja kinni maksma.