Kõpitsen 1933. aastal ehitatud ~100 m2 palkmaja. Lühidalt öeldes soovin vana pottahju ja pottidest soemüüriga pliidi lammutada ning mõlemad pisut teises kohas üles laduda (seda teeks siis ikkagi vastava kvalifikatsiooniga meister). Uue ahju materjali pole veel valinud. Siit soovin lugeda soovitusi ja mõtteid eelkõige ahju tüübi, suuruse ja paigutuse kohta. Kas minu nägemus on üldse mõistlik?
Maja on madalal paevundamendil, põrandalaudade ja kruusa/mullaseguse aluspinna vahe on umbes 30...40 cm. Seinad 12 cm tahutud palgist, väljapoole lisandub 10 cm villa, tuuletõke ja laudvooder. Laeni on ca 2,4 meetrit. Tuult jagub aasta ringi. Viilkatusealune on hetkel külm, tulevikus välja ehitatud. Et mitte väga pikalt heietada, siis joonistasin maja põhiplaani "enne ja pärast" (vabandan mõnede võimalike nüansside pärast, ma pole elukutselt arhitekt).

Nagu näha, siis täna on majas kaks ahju. Väiksemat plekk-kestaga kasutan iga päev. Suurem seisab niisama, kuna vasak majapool on külm ja seal on remont pooleli. Otsesest viga suuremal vist ei ole, tõmbab, soojeneb ka. Pliidi praeahi on läbi roostetanud ja kolle osaliselt sisse varisenud. Siin tulingi geniaalsele mõttele - suur ahi maha, väike ahi maha ja maja keskele teisele poole korstent uus asemele (eeldab magamistoa seinasse augu tekitamist ja ukseava ringiehitamist. Samuti ka katkine pliit minema ja uus korstnale lähemale.

Plussidena näen kogu maja ühe seadmega kütmise võimalust ja paremat ruumikasutust. Miinuseid ei näe.
Milline võiks olla see uus mürakas, arvestades ümbritsevate ruumide mahtu? Mõõdud on praegu võetud puhtalt selle järgi, et ahi täidaks tühimiku korstnast magamistoa seinani. Kas see ka reaalselt nii suur olla võiks?
Tänan kaasa mõtlemast!

Madis
Keila lähedalt