1. leht 1-st

Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 24 Nov 2014, 00:48
Postitas Elektri-Uudu
Küsiks nõu:
Kui maja kütte- ja tarbevee kütteseade on 15 kw, siis palju see ampreid peakaitsmeks vajaks, et ta täisvõimsusel töötada saaks? Muud seadmed tulevad lisaks, seda tean.
Praegu on mul 3x25A ja 3x380V (on vist nii korrektne).

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 24 Nov 2014, 09:15
Postitas Kalvis
Uuem eesti pingestandard väidab, et pinge on 230/400 V. See on lihtsalt üks paberil number. Tema tähtsus on vaid uute alajaamade ehitamisel kus väljundiks valitakse see pinge standardina.

3x230x32=22 kW kuid ära unusta, et tegu on kolme faasiga ja sinu tarbijad peavad oskama 3 faasi tarbida.

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 24 Nov 2014, 13:03
Postitas Külaline
Kalvis kirjutas:
3x230x32=22 kW kuid ära unusta, et tegu on kolme faasiga ja sinu tarbijad peavad oskama 3 faasi tarbida.
mida see arvutus näitab? mis number on 32 ja mida peale hakata tulemuse 22kW-ga?

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 24 Nov 2014, 13:45
Postitas A.S.
Mis mõttes, mida näitab?
32A peakaitse juures saaks tarbida võimsust 22kW ehk siis kütteseadmest jääks veel 7kW üle, 2.3kW faasi kohta. Võimalus oleks probleemideta lausa veekeetjat kasutada. Või elektripliidi plaati. Või...

Momendil olemasoleva 25A peakaitse korral oleks lubatud võimsus vaid 17.25kW ehk siis üle poleks jäämas eriti midagi, vaid 750W faasi kohta. Ühtegi küttekeha sisaldavat seadet (veetja, elektripliit, triikraud, misiganes) kasutada ei saaks. Vaevalt see 15kW kütteseade seal nüüd küll pidevalt sellise võimsusega töötaks, aga...

Või mida see 15kW tegelikult tähendab? On see ikka võrgust tarbitav võimsus? Või soojuspumpade korral kasutatav nn. "virtuaalne" küttevõimsus?
 

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 24 Nov 2014, 19:27
Postitas trebla
Mul on 200 liitrine kolmefaasiline boiler, võimsus 6 kW.
Kui see imeriist tõesti 15 kW tarbib, siis peab see elektrikatel olema.


Ma olen siin eelpool mitu korda maininud, et elektriküttel majale piisaks ka kolmefaasilisest 16 A peakaitsest. Sellega annaks nii palju tarbida, et ei oleks raha, et seda elektrit kinni maksta.

Oktoobris pani Elektrilevi tööle minu majas tunniarvestuse. Tglt väga lihtne igaühel vaadta oma tunnitarbimist, sisselogimiseks on vaja isikukoodi ja lepingunumbrit.

Vaatasin hetk tagasi:
Mul maja endiselt elektriküttel, mitte enam otsesel vaid I k põrandaküte on suht maha keeratud ja lisatud on kaks õ/õ soojuspumpa. Boiler lülitatakse sisse kuskil peale kella 12 öösel ja paistab, et jõuab kogu tarbitud vee enne kella 1 öösel üles kütta, sest tarbimised enne ja pärast seda boileri piiki on kohati päeva madalaimad.... .
Kui kuu alguse soojemate ilmadega olid madalaimad tunnitarbimised 0,5 kWh juures, siis viimaste miinuspäevadega naljalt alla 1 kWh ei jää.
Kuid maksimaalsed on ikka need 6-7 kWh piigid boileri töö ajal.
Graafikutelt on näha, et 5 ja 4 kWh-seid tunde on kah vahel sekka tulnud.

6 kWh tähendaks 8,7 A tunni aja jooksul.
Seega ma võiks oma elektriküttega majas läbi ajada ka 10 A peakaitsmega -teoreetiliselt ja põhimõtteliselt.
:jooma:

OK - see polnud nüüd päris tõsiselt mõeldud, aga terake tõtt on siin sees - tuleb lihtsalt koormusi ühtlaselt jagada.
Veesoojendamine igal juhul panna ööseks ja muud võimalikd suuremad tarbijad hajutada eri faaside peale. Põrandakütted ja muud kuumutavad asjad saab köögiriistade kasutamise ajaks ära blokeerida.

Eelpoolkommenteerijad on arvutanud nimivoolu saavutamiseks vajaliku võimsuse, kuid automaat ei tohi hakata rakenduma enne tund aega kestnud 1,13 kordset ülekoormust. Peab hakkama rakenduma kindlasti, kui tund aega on temast läbi voolanud 1,45 kordne vool.
Veekannud ja röstrid töötavad enamasti vaid mõne minuti, ka pliidiplaadid ja ahjud lülitavad end valitud temperatuuri saavutamise järel pidevalt sisse ja välja, seega tunniajalist ülekooormust polegi nii lihtne saavutada.

Ja kui liitumiskilbi automaat on õues, siis saad külma ilmaga veel mõnedki amprid lisaks, sest need eelpoolmainitud kordsused kehtivad juhul, kui temperatuur kilbis on +30 C.

Teemaalgatajale - kui see 15 kW on elektrikatel siis seda saab kah kohvikeetmise ajaks blokeerida aga mõistlikum on osta soojuspumpi lisaks.

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 24 Nov 2014, 22:07
Postitas Elektri-Uudu
Küsisin praktilisest juhtumist lähtuvalt. 3x25A majas, 3x380. Mõned päevad tagasi lõi soojuspump välja 20A kaitsme. Soojuspumbal sees elektrisoojendi max 15 kw. Välja lõi sooja vett max võimsusega ilmselt soojendades. Seadmele antud soovitus 25A kaitse. Kuna majakaitse on täna 25A, siis oligi pandud 20A ette, et kogu maja välja ei lülitaks. Kuna soov ikka maksimumi võtta ka seadmest, selle pärast küsisin. Seega ikka mõistlik vist seadmele 25A panna ja majale tellida 32A? Seade majas uus, seega varasem talve max koormuse pilt puudus. Samas tahaks ju karmimatel talve päevadel muretult nii kütet saada kui sooja vett. Seega 25A korral peaks kaitsmest jätkuma ju? Kui soovitus 25A, siis üle ta sellest ei tooda ju?

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 24 Nov 2014, 23:57
Postitas A.S.
Elektri-Uudu kirjutas:Välja lõi sooja vett max võimsusega ilmselt soojendades.
Sellise suhtumise juures läheb veidikene raskeks, aga vähemalt näitab, et rahamuret pole. Sest vaene inimene ei saaks lihtsalt aru, miks on vaja max võimsusel kalli elektriga vett soojendada ja lülitaks tavalised küttekehad üldse välja. Kui just kümneid-sadu inimesi pesemas pole.

Kui on plaanis kogu majapidamine niiviisi tööle panna, et saaks "maksimumi võtta", näiteks kütteseadmega samal ajal elektripliidi kõik keedualad ja ahi täisvõimsusel sisse, lisaks ka kõik ülejäänud elektriseadmed, oleks vast 50A peakaitse umbes paras. Või "igaks juhuks" lausa 63A. Siis peaks küll muretu elu olema, lülita sisse mida tahad ja millal tahad, mõelda pole absoluutselt vaja.
 

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 25 Nov 2014, 00:24
Postitas Küülaline
Elektri-Uudu kirjutas:lõi soojuspump välja 20A kaitsme ... elektrisoojendi max 15 kw ... max võimsusega ilmselt soojendades
Ei saa aru miks soojuspump praeguste ilmadega, kus ta peaks üldse kõige effektiivsemalt töötama, soojendab vett 15kW elektriküttega? Mis sellest COPist siin räägiti, et on 3 või 4?

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 25 Nov 2014, 12:09
Postitas trebla
Buderuse õ/v pumbale sai omal ajal peakaitsme ületamist vältiva vidina juurde osta, miskil Nibe omal oli väideti see lausa standardina kaasas olema.
Seega tuleks ilmselt kasuks oma pumba võimaluste uurimisega pisut enam sügavuti minna, ja kui selgub, et selliseid võimalusi pole, siis kas neid kuidagi ei saaks tekitada...

Vähemlt otseküttekehad võiks külla saada muu suurema tarbimise momendiks ära blokeerida.

Tollele mainitud Buderuse pumbale ma seda lisavidinat juurde ikkagi ei ostnud - sai küttekehadelt lihtsalt signaal võetud, et kui need sisse lülitusid, siis hakkas vanainimesel toas põlema tuluke kirjaga "küta ahju".

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 25 Nov 2014, 21:19
Postitas Elektri-Uudu
Tundub, et rahakotimured on mõnel olulisemad kui küsimusele vastamine.
Selgituseks mõistmatutele- vesi soojuspump, kui väljas -20 või enam (loe pump väljast sooja ei tooda), kasutab maksimumina 15 kw kütteelemente. Kui lasen vanni täis (350 l) ja keegi ka dushi all on jms tarbevesi, siis mis küttekehad teevad? Loomulikult lülitavad täisvõimsusele. Ja sellise võimsuse ostsin ma teadlikult. Maja küte võib tipphetkedel vajada mul kuni 13kw. Ja loomulikult ei põe ma, et seade töötab max võimsusel, küll soojal ajal säästetud aasta numbrid tasakaalus hoiab. Kes tahab võib muidugi valida, et kas soe vesi, pliit, ahi, keris vms, igal ühel oma ettekujutus oma tarbimisest, jõudu selle optimeerimiseks.
Matemaatik pakkus mulle numbriks 15kw täisvõimsuse kasutamise korral faasi kohta (pinge 380) tarbeks 22,8A. Faaside vahel seadmete optimeerimine on juba ammu tehtud. Seega on mõistlik muretuks eluks suurendada 32A-ni, selleni otsuseni jõudsin.

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 25 Nov 2014, 22:18
Postitas A.S.
Matemaatiku arvutusi ei maksaks eriti tõsiselt võtta, elektriarvutused päris nii lihtsalt ei käi. Milline on tegelik max vool, peaks kas seadme enda andmesildil või kaasasolevas kasutusjuhendis kirjas olema.

Mis aga muretusse elusse puutub, siis enamuse ajast see võibki nii olla. Kui aga näiteks jõuluõhtu juhtuks külm olema (õnneks pole?), samal ajal jõuluhani ahjus särisemas ja vorstikesed pannil, siis võib ootamatult muretu elu otsa saada. Ei pruugi, aga võib, pead sellise võimalusega arvestama. Loota saab vaid selle peale, et peakaitse asub väljas külma käes ja ülekoormus niisama lihtsalt probleeme ei tekita.
 

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 26 Nov 2014, 23:18
Postitas Elektri-Uudu
@A.S. - kui ma elektrikut-matemaatikut ei usu, siis oskad täpsemat numbrit kirjeldada:)? Õigus on selles osas, et üldjagunemine faaside vahel nii supertäpne pole. Samas jõuluhani ja verivorst õnneks pimendama ei sunni.
Aga alati saab ju panna -30 ajal täiega&korraga= küte-vesi, ventseade, ahi, pliit, keris, kesktolmuimeja, föön, pesumasin, nõudepesumasim , mikser jne. Siis on elektrikapis "kellad" garanteeritud:)

Ja kokkuhoidlikele- ikka valige, et kas soe tuba, soe vesi, soe söök, soe saun või valge tuba-ning ärge selle kohast graafikut unustage koduseinale kinnitamata ning kodustele õppusi korraldamast.
Ja kui külmas ning pimedas istudes internet helendama lööb siis kiirustage siia kribama-kommima, et vaat kus narrid, tahavad üle 5A kaitsmeid panna ... :D

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 26 Nov 2014, 23:56
Postitas Küülaline
Elektri-Uudu kirjutas:ärge selle kohast graafikut unustage koduseinale kinnitamata ning kodustele õppusi korraldamast
Mingit graafikut ja õppusi ei ole vaja. Loe isand trebla postitused mõttega läbi. Seda kõike saab automatiseerida ja lubada 25A peal kindlasti, kui isegi mitte 20A peal.

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 27 Nov 2014, 00:58
Postitas Elektri-Uudu
Külaline kirjutas:
Elektri-Uudu kirjutas:ärge selle kohast graafikut unustage koduseinale kinnitamata ning kodustele õppusi korraldamast
Mingit graafikut ja õppusi ei ole vaja. Loe isand trebla postitused mõttega läbi. Seda kõike saab automatiseerida ja lubada 25A peal kindlasti, kui isegi mitte 20A peal.
Külaline, seleta mulle näitlikult, et kuidas sa jagad ja automatiseerid 20A (või 25A) peale korraga töötama- 15kw katla-boileri, 50% pliidiplaadi 7kw, 75% ahju 3,5kw, 1,5kw kesktolmuimeja, lisaks 1,5kw valgustust jms elektrilist pudi-padi ?

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 27 Nov 2014, 12:05
Postitas Külaline
Nõrk koht ongi siin see vanni täitmine... sisuliselt on sel juhul tegemist mitte soojuspumba vaid läbijooksuboileriga.
Aitaks ainult suuremat sorti mahtboileri lisamine, aga see seisaks enamuse ajast tühja.
:scratch:

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 27 Nov 2014, 13:20
Postitas Küülaline
Elektri-Uudu kirjutas:20A (või 25A) peale korraga töötama- 15kw katla-boileri, 50% pliidiplaadi 7kw, 75% ahju 3,5kw, 1,5kw kesktolmuimeja, lisaks 1,5kw valgustust jms elektrilist pudi-padi ?
Ma ütlesin, et loe MÕTTEGA. Kui sa tõesti tahad eelnevalt loetletud seadmeid KORRAGA kasutada, siis jääb 32A ka väheks ja tuleks kohe 40A liitumine osta.

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 27 Nov 2014, 13:40
Postitas A.S.
Võib jääda ka 40A väheks. 50A oleks umbes paras, nagu juba eelnevalt sai soovitatud.

Ja arvutuskäik on ülimalt lihtne. Enne oli 3x25A peakaitse. Elu oli muretu. Juurde tuli seade, mis hakkab tarbima lisaks 3x25A. Ja elu peaks olema jätkuvalt sama muretu. Selleks olekski vaja olemasolevatele ampritele juurdetulevad amprid lihtsalt otsa liita. 25+25=50, selline lihtne arvutus, isegi matemaatik saaks hakkama.

Kui sa paneksid väiksema peakaitse, peaksid sa paratamatult hakkama mõtlema, et mida kasutada ja mida mitte. Mõtlemine on antud juhul aga lubamatu tegevus, nagu eelnevast jutust aru võis saada.
 

Re: Palju ampreid peakaitseks ?

Postitatud: 27 Nov 2014, 14:55
Postitas Elektri-Uudu
Tänud vastajatele.