1. leht 1-st

Kas rippuv valgusti või prožektor valgusti?

Postitatud: 18 Nov 2014, 14:50
Postitas teen_ise
Tere

Mul on mitu abihoonet, kus ka küljes taimeriga seadistatav öövalgustid. Hetkel need on nö. nõuka aegsed põllumajanduslikud kuppelvalgustid (rippuvad) ning sees säästupirnid (9-26W). Säästupirnidega tahaks jätkata ja/või LED-idega, kuna kui pirne palju hoiab raha siiski lõpuks kokku.

Mu küsimus aga on, ma sooviks osasid välja vahetada selle nö. prožektor tüüpi valgusti peale, kus ma halogeen pirni (pulga) asemel paneks säästupirni sisu http://i.imgur.com/MllFrn3.jpg . Ostsin neid 125W seid kupleid juba ära ja pirnid ka. Kumb siiski on efektiivsem? Kas rippuv valgusti, valgus langeb igasse suunda, ka peaaegu üles valgustab vähem, kui nö suunatud valgusti, Siin tuleb mängu, kas prozektor tüübil on pirni taga peegelduspind? Või ma eksin?

Tänud nõuannete eest puht lihtsas füüsikas.

Rippuvad on sellised http://i.imgur.com/bICEQ79.jpg mõned on ka kaasaegse korpusega jalal seisvad laterna tüüpi. Aga sooviks valgusvihku nagu suunata ...
Mõtlesin et paneks neid: http://i.imgur.com/vxQc6q6.jpg Aga kas neid on olemas ka E27 keermega, siis oleks valik suurem, mulle meeldivad soojad säästarid ja mul on igal lambil erinevad W ...

Re: Kas rippuv valgusti või prožektor valgusti?

Postitatud: 18 Nov 2014, 14:54
Postitas teen_ise
No niipalju leidsin:

Valguse levimine on füüsikaline nähtus. Valgus levib sirgjooneliselt. Füüsikas on kindel tähendus sõnadel valguskiir ja valgusvihk . Valgusvihu, mis moodustab teineteise eemalduvatest valguskiirtest, nimetatakse hajuvaks valgusvihuks. Valgusvihu, mis moodusub paralleelsetest valguskiirtest nimetatakse paralleelseks valgusvihuks. Valgusvihku, mis moodustab teineteisele lähenevatest valguskiirtest, nimetatakse koonduvaks valgusvihuks. Valgusvihk: Esemele langev valgusvihk: Hajuv valgusvihk: Paraleelne valgusvihk: Koonduv valgusvihk: Valguse peeldumine ...

St. et valgusvihu koondumine annab siis ütleme sellele pirnile suuremad lm kui sama pirn hajutatud lahendusena?

Re: Kas rippuv valgusti või prožektor valgusti?

Postitatud: 18 Nov 2014, 18:16
Postitas Külaline
luumeneid ei anna lambile (sisnu sõnastuses pirnile) miski juurde. Lamp annab teatud hulga luumeneid (lm) välja, ja sellega on kõik - see on lambi valgusvoog.

Kui need luumenid on lambist välja tulnud ja langevad miskile pinnale, siis luumenite arv jagatud pinna suurusega (m2) on valgustatus - mõõdetakse luksides (lx).

1 lx = 1 lm/m2

Kui valgustis lambi (sn pirni) taga on valgust peegeldav pind, siis peegelduvad sinna langenud luumenid samuti tagasi klaasi kaudu valgustist välja, ehk luumeneid väljub valgustist rohkem ja saad ka lukse rohkem.

Kui ruumil on heledas seinad ja lagi, siis peegeldub ka sealt valgust tagasi, ia valgustatus paranev veelgi.

Kui koondad oma valgussvihu kuhugi pinnale, siis selle valgustatus paraneb aga mujal vastavalt halveneb - st pimedas toas saad taskulambiga edukalt raamatut lugeda - kui see on eesmärk omaette, siis nii ongi kõige soodsam.
Kui aga tahad soodsalt ruumi tervikuna ära valgustada, siis pane lakke igas suunas valgust välja andvad valgustid ja värvi laed-seinad valgeks.

Re: Kas rippuv valgusti või prožektor valgusti?

Postitatud: 18 Nov 2014, 19:38
Postitas teen_ise
Tänud külaline! :thumbsup:

Ma räägin õuevalgusest, et kas n. ripub hoone otsas lamp või on pool viltu kaldu veidi allapoole valgus vihk siis suunatud allapoole.