yllatus kirjutas:Tänan!
Kas kusagil on korralikult lahti seletatud ka igasugused tähised, näiteks lühisekaitse- (või koormuslülititel) on poes peale voolu suuruse tähised B kuni D. Kus millist kasutatakse? Millist peakaitsmena millist liinikaitselülitina?
Internetist ei hakanud midagi silma, ehk annate viiteid.
Tähtedega B, C ja D tähistatakse kodutarbijale (ehk siis elektrialaselt instrueerimata isikule) juurdepääsetavatele liinikaitselülititele lubatud erinevaid rakendumistunnusjooni.
Sisuliselt näitavad need tähed elektromagnetvabasti rakendumise voolu väljendatuna kaitselüliti nimivoolu kordsusena.
B-tunnusjoonega kaitselüliti elektromagnetvabasti ei tohi rakenduda 3 kordse nimivoolu korral, peab rakenduma aga 5 kordse nimivoolu korral. Ehk siis, kui sul on B 10 automaat, siis 30 amprise voolutõuke korral see veel ei tohi hetkeliselt rakenduda, 50 amprise voolu korral peab aga juba hetkeliselt (0.2 sekundi jooksul) välja lööma.
C-tunnusjoone puhul on need numbrid vastavalt 5 ja 10
D-tunnusjoone puhul 10 ja 20
Miks seda kõike vaja on ?
Nimelt näevad eeskirjad ette, et ahelates, mille nimivool on alla 32 A, tuleb faasijuhi ja kaitsejuhi vahelise lühise korral toide katkestada enimalt 0.4 sekundi jooksul, et oleks välistatud inimeste kokkupuude pinge alla sattunud osadega pikema aja jooksul, vastasel korral võib see olla juba eluohtlik.
Seega ei saa üheselt öelda, millise tunnusjoonega automaat peakaitselülitiks ja milline liinikaitseks - sa pead teadma lühisvoolu suurust automaadi poolt kaitstava liiniosa lõpus ja valima sellise nimivoolu ja tunnusjoonega automaadi, et see lühise korral liini lõpus ikkagi hetkeliselt rakenduks - st rakenduma peab elektromagnetvabasti.
Sama nimivooluga automaate üksteise järel ritta seades on loogiline järjekord elektrijaama poolt pistikupesa poole D,C,B kuid samas peab igaüks neist ka oma liinijupi lõpus toimuva lühise korral rakenduma.
Kindlaima kaitse tagab seega B, samas suuremate käivitusvoolutõugetega seadmed võivad selle vahel välja lüüa.
Koridorikilbis ongi sul ilmselt juba C tunnusjoonega automaat.
Käivitusvoolutõuked on sellistel seadmetel, mis sisaldavad trafosid ja mootoreid (elektritööriistad, tolmuimeja). Kuumutusseadmed (pliidid, ahjud, röstrid, veekannud ) on sellest probleemist üldjuhul vabad.
Levinud komme on panna pistikupesadele C ja valgustusele B (seda enam, et valgustus ehitatakse välja tavaliselt peenema kaabliga mis vähendab lühisvoole veelgi) kuid asja sisu on eelnevalt ära seletatud - kaitselüliti peab hetkeliselt rakenduma lühisele liini lõpus.
Kui lühisvoolud on liiga väikesed - liinid pikad, peenikesed ja alajaam kaugel, siis peab hetkelise rakendumise tagamiseks hakkama kaitselüliti nimivoolu vähendama või kasutama täiendavad rikkevoolukaitsmeid.