1. leht 1-st

Boileri elektrikulu

Postitatud: 24 Veebr 2014, 23:28
Postitas 72px
Tervist,

olen foorumit päris pikalt jälginud ja nüüd tekkis põhjus ka ise üks küsimus/teema algatada. Nagu pealkirjast välja võib lugeda on küsimus boileri elektritarbimise kohta. Elame 2 korruselises keldriga ridelamuboksis ja boiler asub keldris. Elektriarve oli külmal kuul 190€. Õine ja päevane elektrikulu kokku ~1500kwh. Boileri elektrikulu olen 13 päevaga mõõtnud kokku 170kwh, ehk siis umbes 400kwh kuu, mis on päris arvestatav osa elektrikulust. Veekulust nii palju, et 2 täiskasvanut käivad laias laastus üle päeva duši all. Last peab vannitama üle päeva, lastes vanni pooltäis. Nõudepesumasin peseb nõusid. Boiler on 200L.

Seega küsimus, kas see kulu on boileril tavaline või peab poodi uue järgi minema.
Kuna keldris külmem, kas isolatsioon annaks effekti?

Tänud,
Erki

Re: Boileri elektrikulu

Postitatud: 25 Veebr 2014, 07:17
Postitas vtl
Boilerei energiakaod sõltuvad nii litraazist, soojustusest kui ümbritsevast temperatuurist, seega ühest vastust siin ei ole.

Mingi orientiirina võin öelda, et moodsa Atlantic-u 200l vertikaalse boileri energiakulu hoidereziimil jääb suurusjärku alla 2kWh/ööpäev 20 kraadise ümbritseva ruumi korral. See teeks siis ainuüksi vee soojashoidmise peale 60kWh energiat kuus.

Tehaseandmetel kulub 2.2kW küttekehaga 200l boileritäie ülessoojendamiseks 15 kraadist -> 65 kraadini 5 tundi ehk 11kWh energiat.

Keskmine dushi all käimine võtab ca 50 liitrit vett ja pool vannitäit on ca 100 liitrit. Seega kulub dushi+vanni peale sooja tarbevett 50+50+100=200l üle päeva. Mõned (kümned) liitrid lähevad veel päevas käte- ja nõudepesu peale, ütleme keskmiselt kulub 120l päevas.

Kuna boileri vesi on ca 65 kraadi, aga pesemiseks-vannitäiteks tarvitatakse ca 30...40 kraadist vett, siis reaalselt kulub kuuma boilerivett ca poole vähem ehk 60 liitrit päevas. Korda 30 päeva kuus teeb 9 boileritäit ehk jämedalt 100kWh kuus vee soojendamise peale.

Antud näiteks võetud numbrite juures peaks tarbevee kütmise ja soojashoidmise peale kuluma 160kWh ehk 2.5 korda vähem, kui teemaalgatajal.

Siin on mõningad agad. Esiteks oli vee soojendamise kulu antud tehase poolt vahemikus 15 -> 65 kraadi, reaalselt tuleb meil talvel torudest ehk 5 kraadist vett.
Teiseks asub boiler keldris ja seal võib temperatuur olla ka suurusjärk 5-10 kraadi ja jällegi kaod suuremad.
Kolmandaks läheb midagi soojusest kaduma ka torustikus.
Neljandaks ei pruugi teie boiler olla nii hea isolatsiooniga, nagu referentsiks võetud Atlantic.

Kas kõik need kaod suudavad energiakulu suurendada 2.5 korda? Ei oska öelda. Kogu eelnev arvutus on üsnagi lambist võetud numbritega ning reaalse kulu saaks arvestade teades antud boileri parameetreid, ruumi temperatuuri, tarbitava sooja vee koguseid ja teostada arvutused reaalsete liitrite üleskütmise energiamahukust silmas pidades. Aga see tahaks juba pisut rohkem süvenemist.

Re: Boileri elektrikulu

Postitatud: 25 Veebr 2014, 11:06
Postitas Külaline
Vee soojendamise elektrikulu sa kokku hoida ei saa. Küll on suhteliselt lihtne hinnata boileri soojustamisest saadavat kokkuhoidu. Lase vesi boileris lõpuni soojaks ja ära mingi perioodi (näit ööpäev) üldse vett kuluta ning mõõda sellel ajal elektrikulu boileris. See ongi kulu, mille saaksid boileri soojustamisega kokku hoida (ńoo.. peaaegu, kuskil on soojustamise piir). Mina mähkisin endal boileri 10 cm villa sisse. See "ilma vee tarbimiseta" kulu vähenes ca 60%.

Re: Boileri elektrikulu

Postitatud: 25 Veebr 2014, 11:18
Postitas Benno
Soojendamise kulu saab kokku hoida tarbimisharjumuste muutmisega. Kui juba on nii et iga päev ennast ei pestagi, asi siis neid musti päevi veel sinna vahele tekitada.

Re: Boileri elektrikulu

Postitatud: 25 Veebr 2014, 14:59
Postitas 72px
Benno kirjutas:Soojendamise kulu saab kokku hoida tarbimisharjumuste muutmisega. Kui juba on nii et iga päev ennast ei pestagi, asi siis neid musti päevi veel sinna vahele tekitada.
Kõik ei pruugi 24/7 kodus olla, ehk käib üks pereliige välismaal tööl ja on mitu nädalat kodust eemal.

Kõikidele teistele aitäh vastamise eest.
Boiler asub keldris, kus temperatuur ongi ~10 kraadi ringis. Esialgu katsetan boileri villa sisse mässimist ja võrdlen tulemusi. Katsun veel boileri parameetrid kuskilt üles leida ja uurida, ehk on tegu mingi ülivana mudeliga, kirjad on peal igatahel venekeelsed.

Re: Boileri elektrikulu

Postitatud: 07 Mai 2016, 09:50
Postitas Erika
Tere,
Küsimus selline et 40 liitrine boiler on ja tal on indikaatror lamp punane mis ära kustub kui vesi on soojaks läinud
Kui juhe seinast välja tõmmata kas siis võtab boiler rohkem voolu?kuna vesi jahtub ju ära boileris näiteks paari-kolme päevaga.?

Re: Boileri elektrikulu

Postitatud: 07 Mai 2016, 10:34
Postitas dumbuser
Millest rohkem ? Kuna boilerist nagunii lekib seda soojust siis ka koguaeg sees hoida pole mõtet. Seega sõltub kasutusest. Nädalase vahe puhul võib juba olla mõistlikum juhe seinast välja võtta. Aga see kõik sõltub selles kui palju see vesi seal boileris jahtub.

Re: Boileri elektrikulu

Postitatud: 08 Mai 2016, 19:01
Postitas Külaline
See ei ole kuidagi võimalik, et rohkem voolu võtaks. Kuna madalama temperatuuri korral on ka soojuskadu väiksem, siis sel juhul kui boiler vahepeal jahtuda jõuab, siis kulub ka elektrit kokkuvõttes vähem. Küll aga tasub mõelda bakterite peale, sest kui boiler mitu päeva sees pole ja vesi leigeks või külmaks jõuab jahtuda, hakkab mingi aja pärast sees "elu" käima. Kui lased boileri korralikult kuumaks kütta ja enne vett ei tarbi, siis vast bakterid surevad ära ja ohtu tervisele pole, aga võimalik et veele jääb ebameeldiv lõhn juurde.