1. leht 1-st
Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 14 Jaan 2014, 01:50
Postitas Pwrldz
Selline imelik juhtum: Maja vanalinnas. Valdaja tahtis laekarniisidesse LED ribasid. Mõeldud-tehtud. Nüüd ühes ruumis juba kolm 12V toiteplokki segi pööranud. Peale sisse lülitamist ca 5 min ja hakkab toidet sisse-välja lülima. Nii ca 1x sekundis. Plokk ise tulikuum. Esimese plokiga arvasin, et hiina värk, ju sees midagi üle jala kokku keevitatud. Panin teise ploki ja see justkui töötas tõrgeteta. Paar päeva hiljem läksin kontrollima ja teine plokk poolsurnud. Valgusriba hädavaevu hõõgub, pult ei reageeri. Mõõtsin alalisvoolu otsalt mingi alla 2V pinge eeldatava 12V asemel. Kolmas toiteplokk vahele ja jälle vana jama - mõne minuti pärast hakkab vilgutama.
Mõõtsin siis kõike mida oskasin ja peale pisikese pinge kõikumise 230-233V vahemikus avastasin multimeetriga, et sagedus kõigub suisa 30Hz-90Hz vahel (silma järgi numbrinäidikult, 3 näitu sekundis, analoogskaala mu aparaadil Hz režiimis ei tööta). Sama ruumi pistikupesast viskas vist korraks isegi kHz skaalasse. Maja teistel korrustel ja kõrvalruumis püsib sagedus ilusti 49,99Hz peal.
Mis seda võiks põhjustada ja kas see võib toiteplokke niimoodi rikkuda?
Karniisides olid enne luminofoortorud ja kohalikud ehitusmehed pidid nende asemele lülitist tulevale 230V kontuurile LED ribade toite jaoks pistikupesad paigaldama. Kas nad võisid sinna mingi gaaslahenduse juhtimise jubina vahele jätta, mis otse või induktiivselt selliseid nähtuseid tekitab (ei ole ise veel neist jäänud kaablipundart läbi sorteerinud)? Esimese ploki lasin läbi otse seinapistikust võetud toitega, teisele oli juba paigaldatud pesa lüliti alt varem luminofoortorudele toidet andnud kontuurile. Võib ehk mingi muu seade sellist anomaaliat põhjustada (majas on toitlustusasutus koos vastava seadmestikuga)?
Tänud ette!
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 14 Jaan 2014, 06:48
Postitas Olaf
Päris huvitav anomaalia.Püüaks sõna sekka öelda. Kõigepealt asjast.
Pwrldz kirjutas: Valdaja tahtis laekarniisidesse LED ribasid.
Kas need on sellsed LED ribadega torud, mis valgustitesse luminofoortorude asemele on võimalik panna ja nende ette käib toiteplokk. Ilmselt jah.
Edasi.
Pwrldz kirjutas:kohalikud ehitusmehed pidid nende asemele lülitist tulevale 230V kontuurile LED ribade toite jaoks pistikupesad paigaldama.Kas nad võisid sinna mingi gaaslahenduse juhtimise jubina vahele jätta, mis otse või induktiivselt selliseid nähtuseid tekitab
Võisid küll ja lisaks see eeldab ka valgustite elektrilise skeemi mõningast ümber tegemist s.t.tuleb n.ö. välja visata vanade luminofoortorude elektroonilised toiteplokid ja ühendada toide AC 230 V otse uutele LED ribade toiteplokkidele. Ümbertegemise skeem näiteks alljärgneval lingil
http://www.ebay.co.uk/itm/G13-T8-48-LED ... 5352373%26 Kas vahetult vanade valgustite sees polnud elektroonilisi toiteplokke (ballaste ) (või oli luminofoorlampide toide realiseeritud industiivsuslike drosselite ja starteritega)?
Pwrldz kirjutas: Nüüd ühes ruumis juba kolm 12V toiteplokki segi pööranud.
Muide lohutuseks neid plokke peaks saama remontida, kui plokk on ikka lahtivõetav, olgu siis kas skeem on realiseeritud komponentide läbiviikmontaaži või SMD komponentide trükkmontaažina. Trükkmontaaži puhul on juba asi natuke keerulisem, eeldab spets tööriistu, kogemusi ja muidugi elektroonikaalaseid teadmisi.
Kõik impulssseadmed moonutavad pinge ja voolu puhast siinust ja tekitavad harmoonilisi. Et nad võrku edasi ei kanduks on seal ees filtrid.
Iseenesest päris huvitavad asjad, tahaks ka omale panna ja välja vahetada luminofoortorud LED ribade vastu. On võimalik elektrit kokku hoida Nagunii maja on ainult LED ide ja nn. säästukate peal, ainult on jäänud hulgem 2X18 W valgusteid, kus on luminofoortorud sees. Peaks kalkuleerima, kui ruttu see kulutus end ära tasub.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 14 Jaan 2014, 10:01
Postitas Kalvis
LED ja Luminofoorlambid on üsna sarnase valgusviljakusega, et niisama ei tasu vahetada. Peamiselt on LED eelis vastupidavus tihedale lülitamisele ja külmakindlus, sel juhul tasub vahetada.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 14 Jaan 2014, 10:52
Postitas Olaf
See vastab tõele, ma kavatsen esialgu välja vahetada majaga ühe katuse all külmades kütmata ruumides, nagu puukuur ja garaaž.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 14 Jaan 2014, 11:07
Postitas A.S.
Oletame korraks, et kohalikud ehitusmehed ei teinud midagi pahasti.
Endal vahetasin 2x36W luminofoorvalgustil drosselid elektroonika (millel filter sees täiesti olemas) vastu, peale seda ühega testritest sagedust mõõta ei saa. Kui mõõta mõned meetrid valgustist, ei saa mingit näitu, mõõtes piisavalt kaugel, sageduse näit kerib üles-alla. Seda muidugi töötava valgusti korral sama faasi sagedust mõõtes. Seega selline teoreetiline võimalus on täiesti olemas, et impulss-seadmed (kasvõi seesama probleemne toiteplokk ise) suudavad piisavalt häireid genereerida ja sellega mõne sagedusmõõtja segadusse ajada.
See oli nüüd suvaline heietus teemal "Võrgus sagedus kõigub seinast seina", toiteploki mahapõlemise kohapealt ei oska momendil üldse midagi arvata. Sest ehitusmehed ikkagi ju võisid seal midagi veidikene pahasti teha.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 14 Jaan 2014, 15:06
Postitas Pwrldz
Tänud vastajatele. Selgituseks - idee järgi teostati täisvahetus, s.t. kogu vana luminofoorkama koos juhtseadmetega välja ja siis otse puhtalt 230V võrgutoitelt LED süsteem oma toiteplokkide ja juhtseametega asemele. Paigaldatud on 5050 RGB elementidega painduvad LED ribad eesmärgiga võimaldada erinevaid värviefekte.
Ehitusmehed pidid lihtsalt lülitist tulevalt kaablilt luminofooride süsteemi maha võtma ja pistikupesad asemele panema (loomulikult jäi kogu vana kama karniisi sisse, sest meistrimehe aeg on ju kallis). Iseenesest vähe tõenäoline, et seal mingi vana süsteemi osa veel pingestatuks on jäänud. Samas annab vana paigaldise "kvaliteedist" aimu näiteks asjaolu, et luminofoortorude otstesse asjakohaste pesade paigaldamise asemel olid osalt lihtsalt juhtmed toru klemmide ümber mässitud ja maalriteibiga "isoleeritud". Samuti - LED ribade paigaldamiseks ettevalmistusi tehes tundsin ühes karniisis soojust kuigi luminofoorvalgustid ei põlenud - selgus, et süsteem oli siiski pinge all (kõik torud läbi põlenud) ja mingi komponent või kontakti sädelus andis ühes kaablipuntras IR termomeetriga mõõdetult 110 kraadi välja. See siis lihtsalt taustainfoks.
Iseenesest saab "paha sagedusega" ühenduspunkt toite sama lüliti alt, millest ka kohe kõrval oleva ruumiosa karniis, mille LED valgustuse ühenduspunktis on sagedus normaalne. Seega ei levi häired LED süsteemi toitva võrgujuhtme kogu ulatuses. Kuna karniis on servani kaableid täis ja ühes kõrvalruumis ka vana luminofoorvalgustus, siis äkki pärinevad häired selle kõrvalruumi valgustuse toitejuhtmest. Kui häireid näitavate pistikupesade ja riknevate toiteplokkide ühenduspunkti toitekaablid on kõik ühes pundis kõrvalruumi luminofoorvalgustuse toitejuhtmega, siis äkki kanduvad häired induktiivselt teatud karniisiosas teistesse kaablitesse. See seletaks sageduse kõikumist ka sama ruumi pistikupesades.
Peaks muidugi hoone valdajalt küsima elektriskeemi, kuid olen kindel, et seda reaalsusega ühilduval kujul ei eksisteeri. Ilmselt jääb ainsaks pääseteeks proovida käsitsi kõigi karniisis olevate kaablite otstarbed tuvastada ja sageduste mõõtmisega kõikvõimalikes punktides häirete allikas välja peilida.
Riknenud toiteplokkidel peaks muidu ju endal ka filter võrgupoolel olema (kisun lähiajal ühe sellise kindlasti lahti, et vaadata, mis seal ära kärssas). Kas see võib siis olla ebapiisav/mittekvaliteetne, et võrgu häiretega toime tulla või on tõenäolisem, et antud juhul esinevad häired on sedavõrd ulatuslikud, et seadmed peavadki selle peale ameti maha panema?
PS. - Siinkirjutanud vast juba teavad aga ka teistele lugejatele hoiatuseks - mainitud LED torud, mis otse luminofoortorude asendamiseks mõeldud. Nende seas levib ka meil (ja otse Hiinast ostes kindlasti) selliseid, mille kasutamine võib kujutada otsest ohtu elule - toru ühe otsa asetamisel pingestatud pessa on toru teise otsa kontaktid ka kohe pinge all. Kuna neid kontakte on lihtne puudutada, võib lambi vahetaja saada tõsise elektrilöögi. Mujal Euroopas on selliseid aeg-ajalt kontrollitud ning müügilt ära korjatud. Kuidas meil selle koha pealt asjad on, ehk oskab keegi targem öelda.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 14 Jaan 2014, 23:23
Postitas Külaonu
juhtum: Maja vanalinnas.
Mõõda, kas toide äkisti 220 kolmnurk pole.
Need nn. impulsstoiteplokid sisendis igasugu drosselite varistoride ja ülepinge lahenditega varust , nõuavav N ja PE-d.
2 faasilise toitega nn. kohtkindlad CE seadmed N/PE ühendusega ei kannata neid siinuseid/transiente, igatahes, need ajas seadme ära räpatavad!
Mõõda siis otsi ema/ämma/maa suhtes, sadakümme mõlemas viitab NSVL-i nõuetele!
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 14 Jaan 2014, 23:44
Postitas Imelik
Kolmas toiteplokk vahele ja jälle vana jama - mõne minuti pärast hakkab vilgutama.
See on paigaldusviga ja kui Sa ei suuda seda kõrvaldada, sellest aru saada pole Sa pädev seda tööd teostama.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 15 Jaan 2014, 00:28
Postitas dumbuser
Misasi sul seal plokis ära suri siis ? Kui väljundipool on kutu siis on plokil liiga suur koormus või on mingi galvaanilise ühendusega jamamine. Sisendi puhul võib olla pingekõikumine või siis sageduse kõikumine väga suurtes piirides. Aga kui üks plokk sureb ja teine niisama asemele panna siis on see üsna rumal tegevus. Kuigi andeksantav vähese kogemuse puhul. Kui aga kolmas kah sedasi otsa panna siis on see autor ikka suisa loll. Aga kui ma edasi lugesin ja sain aru, et eelmise süsteemi asendamisel jäetigi see eelmine asi sinna ripakile siis pole rohkem midagi teha. Hea, et auto kallale ei lasta. Ilmselt katkise velje puhul jäetakse see katkine sinna ja pressitakse uus ka veel kuidagi juurde. Aga lahenduseks uuri nüüd välja mis seal plokis täpselt surnud on. Ma eeldan, et seda ikka saab teha. Kui ei saa (näiteks IP67 plokid on otsast lõpuni eposse valatud ja neid vea tuvastamiseks lahti lammutada pole võimalik) siis hakka koormust uurima. Ma ei tea kuskohast või mis hinnaga sa neid plokke oled soetanud aga kõik hiina plokid nüüd päris sellised kah pole, et lihtsalt kurja pilguga otsa vaadates lähevad kohe põlema või lagunevad laiali. Teine lahendus on see eelmine surnud asi ikkagi minema kärutada ja siis alles oma süsteem sinna toppida. Odavalt ja kiirelt tegutsemise võlud on aga juba selle teema esimese postitusega hästi ära seletatud.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 15 Jaan 2014, 05:11
Postitas Olaf
Sellised poolikud lahendused ( ma pean silmas, mis moodi on rekonstrueeritud elektripaigaldis ), ei vii sihile. Lisaks sellele, et sa oma ribasid tööle ei saa ja plokke maha põletad, on see ka täiendava ohu allikas. Küll neid toitlustusasutusi ( või üldse maju ) maha põlenud mittekorras elektriseadmete pärast. Sa mainisid kuskil teibiga kinnitatud juhtmeid, osaliselt demonteerimata mittevajalikke juhtmeid ja kaableid ning seadmeid, üle 100 kraadist C järgi temperatuuri jne. ( ma ei viitsinud hakata tsiteerima ).
Elektritöö ongi kallis, kas on odavam hakata mahapõlenud maja asemel uut ehitada. Elektripaigaldis peab vastama eeskirjadele ja nõuetele ja tõid tegema kvalifitseeritud ( pädevusega ) elektrikud.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 15 Jaan 2014, 10:44
Postitas Küülaline
Külaonu kirjutas:impulsstoiteplokid sisendis igasugu drosselite varistoride ja ülepinge lahenditega varust , nõuavav N ja PE-d ... sadakümme mõlemas viitab NSVL-i nõuetele
Ükski ühefaasilise toitega seade ei NÕUA mingit N-i ega PE-d, ja töötavad suurepäraselt ka 3x220 süsteemis. Sul on juhistikusüsteemidest ikka väga ähmane ettekujutus.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 15 Jaan 2014, 13:19
Postitas Ints
Kui mitu meetrit RGB LED riba selle toitebloki taga on?
Milliste KONKREETSETE parameetritega toiteblokki kasutad?
Toitebloki väljundpinge on küll 12V aga edasi....kui suurt VOOLU (mA,A) toiteblokk kannatab?
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 15 Jaan 2014, 22:37
Postitas Imelik
Kasutaja Ints mõtleb nagu elektrik.
Nimetame risttahukakujulist tervikut plokiks-toiteplokk
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 16 Jaan 2014, 01:38
Postitas Pwrldz
Imelik kirjutas:See on paigaldusviga ja kui Sa ei suuda seda kõrvaldada, sellest aru saada pole Sa pädev seda tööd teostama.
No seda ma kahtlustasin isegi alguses aga alati on parem sellist asja spetsialisti käest kuulda. Minupoolest võib siis teema lukku panna...
Ok, tõsiselt. Jah, mul ei ole elektriku pädevustunnistust taskus. Seepärast palungi tellijatel alati lasta vastaval spetsialistil vajalikesse kohtadesse pistikupesad valmis meisterdada. Isegi toiteplokkidel, mida kasutan, on valmis toitejuhe komplektis kaasas ja minu panus võrgupoolel piirdub selle seina torkamisega. Teisel pool alaldit saan oma asjadega suurepäraselt hakkama kuigi ka seal on ette tulnud müstilisi juhtumeid (nt kuidas saab kolmeaastane riistvaraliselt seadistatud juhtploki vaid kaugjuhtimispuldiga 10 sek jooksul ümber programmeerida).
Teemat ei alustanud ma selleks, et foorumist loetu põhjal mingi pusserdis kokku keerata ja siis kliendile selle eest arve esitada. Soovin vaid valdkonnas targemaks saada ja loodetavasti selle kõrvalt ka ehk mõnda rumalat viga vältida. Palju tänu neile, kes sisulises arutelus kaasa on löönud.
Ints kirjutas:Kui mitu meetrit RGB LED riba selle toitebloki taga on?
Milliste KONKREETSETE parameetritega toiteblokki kasutad?
Toitebloki väljundpinge on küll 12V aga edasi....kui suurt VOOLU (mA,A) toiteblokk kannatab?
Kõnealuses paigaldises on riba 6 meetrit kopikatega (ütleme 2x3m+). Selline riba tarbib kasutatava kontrolleriga ühest otsast toites täisvõimususel (kõik kanalid põhjas) 2,8A 5m riba korral ja 4,5A 10m riba korral (2x5m paralleelselt). Tegin tellija juures vilgutama hakanud toiteplokiga oma staabis hiljem koormuskatse ja see töötas 10m ribaga stabiilselt 4,5A juures vähemalt pool tundi tõrgeteta.
Kasutatud toiteplokk on mõeldud koormusele 6A/72W, kontroller samuti 3x2A
Kui ühendasin koormuskatsel kolmanda 5m riba (kokku siis 3x5m paraleelselt), hakkas ülekoormuskaitse tööle ja plokk hakkas väljundit sisse-välja vilgutama. Max voolutugevuse näitu ei võtnud/saanud.
Praktikas olen 5A/60W toiteplokile ca 8m 2-3 paralleelse jupina ühepoolse toitega paigaldatud riba stabiilselt tööle saanud. Pikemate juppidega ja signaali pikema kaabliga edastamise korral kasutan juba vahevõimendeid.
Eeltoodust järeldan, et alla 4,5A koormusega paigaldise puhul lülitub võrgus esinevate häirete tõttu muidu 6A koormusele mõeldud toiteplokis koormuskaitse. Intsidendis osalenud 3-st toiteplokist kaks on ikka veel töökorras. Kolmas, mis veetis ühendatult teadmata aja järelevalveta, on tuksis. Raputades midagi sees koliseb, mistõttu esitasin võimaliku valmistusvea osas päringu ploki tarnijale (ei ole esimene kord, kui külmjoodisega komponent oma positsioonilt esimeste kasutustundide jooksul lahkub). Katkist plokki ei ole ma veel avanud, kuna selle plastkorpus on kas kokku keevitatud või pooled klippidega ühendatud ja tarnija võib seda ühes tükis tagasi soovida.
Probleem on iseenesest muidugi alles. Täna käisin objektil ja karniisis LED valgustusele paigaldatud pesades on sagedus sama ebastabiilne kui enne. Samas ruumi teistes pistikupesades oli seekord kõik korras. Igatahes ei hakanud oma süsteemi praegu taha ühendama. Kui valdaja enda elektriinimesed ei suuda häireid põhjustavat seadet leida, jääb üle süsteemi monitooringu ja veatuvastuse teenus väljastpoolt tellida.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 16 Jaan 2014, 09:55
Postitas Ints
SMD5050 RGB Led riba 5m tarbib voolu 6A (kui ribas on 300Ledi 5 meetri kohta).
Kui 5m riba sisaldab 150 ledi SMD5050,siis on voolutarve 3A.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 19 Jaan 2014, 23:36
Postitas saabas5
Minu arust näitab sagedusmõõtja "lolliks minek", et võrgus on kõvasti häireid sees. Sellised häired võivad ka impulss-toitekad segi ajada,
Toiteka ette tuleks filter panna.
Re: Võrgus sagedus kõigub seinast seina
Postitatud: 22 Jaan 2014, 09:38
Postitas Ints
saabas5 kirjutas:Minu arust näitab sagedusmõõtja "lolliks minek", et võrgus on kõvasti häireid sees. Sellised häired võivad ka impulss-toitekad segi ajada,
Toiteka ette tuleks filter panna.
Tõenäoliselt on seesama odav LED riba impulss toiteblokk ISE häire allikas.