1. leht 1-st
põrandakütte andur
Postitatud: 05 Jaan 2014, 01:51
Postitas Külaline
kas keegi seletaks lahti kuidas toimub elektripõrandakütte anduri töö? mis on anduri otsas, mis asub põrandas? kas mingi termotakisti? kui ma kütet nupust üles-alla keeran, siis kas takistus ka kuidagi muutub või kui ei muutu, siis kuidas see kupatus "teab", mis tempi ma tahan ja vastavalt sellele ta ennast reguleerib?
palju küsimusi sai

Re: põrandakütte andur
Postitatud: 05 Jaan 2014, 10:52
Postitas toomas11
Ma pole küll väga spetsialist aga niipalju usun ma end küll teadvat, et tõesti seal põranda sees asuvas otsas asub termostaat. Ja nupust reguleeritakse temperatuuri, mida ta hoidma peaks. Tehniliselt tõesti takistuse muutmise läbi, s.t. termotakisti.
Veel ma oletan, et põrandaküte tarbib hetkevoolu vastavalt sellele kui suur on temperatuuride vahe soovitud ja hetketemperatuuri vahel. Võimsustarve (vooluvajadus) siis väheneb ajas max-st kuni 0-ni. Vähemalt nii olen ma näinud külmkappide töös.
Elektripõrandakütte juhtimiseks on mitmeid erinevaid võimalusi. Lisaks põranda sees asuvale andurile võimalik lisada ka õhuandur (ruumitermostaat). Või kellaga juhtimine. Millist valida, sõltub mõnevõrra paigaldusest, kas on salvestav põrandaküte (8-12cm betoonis), poolsalvestav (4-6cm betoonis), otsene (1-3), või hoopis laminaadi või puidu all. Üks juhuslikult valitud seda kõike seletav manual
http://www.silman.ee/upload/Fenix_Ecofloor_manual.pdf
Re: põrandakütte andur
Postitatud: 05 Jaan 2014, 12:22
Postitas dumbuser
Andur muudab oma takistust temperatuuriga sõltuvuses. Anduri otsas on kaabel, et andur ülejäänud skeemiga ühendada. Andur ise ongi termotakisti. Jah, nupu keeramisel muutub takistus. Kupatus on ehitatud selliselt, et võrreldakse kahte takistust. Üks on põrandas, mille takistus muutub ainult temperatuuriga ja teine takisti on selle pedaali küljes mida sa näppida saad. Kui takistused on piisavalt erinevad siis lülitab skeem sisse väljundi, milleks on enamasti mingi relee (võib ka sümistor olla) ja mille kaudu lastakse küttekaablisse toitepinge. Selle mõjul kaabel soojeneb, põrand soojeneb, anduri takistus muutub ja kui takistused erinevad vähe, siis lülitatakse see väljund jälle kinni. Kaablile pinget ei tule, soojust ei eraldu, põrand jahtub, anduri takistus muutub. Jne.
Re: põrandakütte andur
Postitatud: 05 Jaan 2014, 14:56
Postitas Külaline
tänan harivate vastuste eest. sain jah aru, et andur peaks olema termotakisti ja reguleernupp peaks ka olema midagi potentsiomeetri taolist. aga loogilist seost ei tabanud. kui süsteem toimib nende takistuste võrdlemisel, siis on asi selge.

Re: põrandakütte andur
Postitatud: 05 Jaan 2014, 17:03
Postitas tommy4
Lisaks dumbuseri selgitusele veel niiaplju, et põrandas asuv küttekeha tarbib sisselülitatud olekus pidevalt ühepalju energiat, just niipalju, kui suur on tema võimsus (takistus). Põrnada temperatuuri tõustes see tarbimine ei vähene mitte.
Kui termeostaat põranda soojenedes küttekeha välja lülitab, muutub tarbimine nulliks.