1. leht 1-st
sarikate ühendamine
Postitatud: 04 Jaan 2014, 17:23
Postitas Külaline
Kumb ühendus tugevam tundub: kas panna sarikad üleval otsapidi vastu harjatala (külje pealt, tegelikult tahtsin pildi ka juurde panna, aga ei osanud

) ja kruvidega kinni, või sarikad otsapidi omavahel kokku ja siis kinnitada küljepealt laudade ja naeltega?
Tegemist kuuri katusega, sarikad iseenesest lühikesed, u 3 meetrit, nii et mingit ränka koormust pole ette näha. Ma olen näinud, et nii väikese katuse puhul on löödud lihtsalt lauad lapiti kokku ja püsib ka, aga mõtlesin, et igaks juhuks küsin järele. Sarikateks 50x100 prussid sammuga u meeter. Esimene variant tundub lihtsam, kus paneks sarikad lihtsalt kruvidega harjatala külge kinni. Kui laialilükkavat jõudu pole (ma panen väikese vahepuu ka) kas siis võib sarika kinnituse all karkassil teha lihtsalt hamba ja naelaga või peaks hambale lisaks nurgad panema? Õigus jah, kuuril tavaline laudis karkassiga, nii et erilise vajumisega ei pea arvestama. Aitäh vastajatele!
Re: sarikate ühendamine
Postitatud: 04 Jaan 2014, 20:14
Postitas Külaline
Sobivad kõik 3 varianti, mis sa nimetasid. Muidugi tekkis küsimus, et kui sa harjale sarikaid ei toetaks (eeldan, et viilkatus seega sarika pikkus 3m -> kogu kuuri laius siis 6m kanti ?) tuleb kasutada pärlinit vms. Võib teha ka penniga (vahepuu), kui olemas vajaliku pikkusega saematerjal. Harjasõlme võid vabalt kattelaudadega lahendada nagu ise välja pakkusid. Ehk siis ots-otsaga kokku ja küljepealt laudadega kinni. Toesõlmes võiksid kasutada nurgikut, et asi kindel oleks.
Re: sarikate ühendamine
Postitatud: 04 Jaan 2014, 20:32
Postitas Külaline
On jah viilkatus ikka, mul läks täitsa meelest öelda.
Re: sarikate ühendamine
Postitatud: 04 Jaan 2014, 22:27
Postitas Külaline
Külaline kirjutas:...... Kui laialilükkavat jõudu pole (ma panen väikese vahepuu ka) kas siis võib sarika kinnituse all karkassil teha lihtsalt hamba ja naelaga või peaks hambale lisaks nurgad panema? Õigus jah, kuuril tavaline laudis karkassiga, nii et erilise vajumisega ei pea arvestama.
Paistab, et teema algataja päris täpselt ikka aru ei saa kuidas need jõud sarikale toimivad. A - sarikat ei hoia kinni mitte nende harja kinnitus vaid see punkt millele nad alt toetuvad. See toetuspunkt(ehk sein) peab olema jäik. Kergseintel saavutatakse jäikus laetaladega v tõmbidega, mis külgnevad seinad välja vajumise eest ära jäigastavad.
See väike vahepuu(mis see üldse on?) ei pruugi siin sarikaid, lume raskuse alla, laiali vajumast hoida.
taastaja
Re: sarikate ühendamine
Postitatud: 04 Jaan 2014, 23:54
Postitas Külaline
Ei saa aru jah, sellepärast küsingi.

Ma pole veel ühtegi viilkatust päris ise teinud. Ma arvan, et selle "vahepuu" nimi võiks olla penn, aga kuna pole ehitaja, pole ka kindel. See on see, mis teeb sarikasüsteemi A-kujuliseks ja peaks teooria järgi hoidma sarikaid keskelt laiali vajumast. Seinapostide vahele panen risti läbi hoone prussid, mis teevad seina ülaosa jäigaks, postide peale müüritalad või kuidas neid kutsutakse ja sinna peale hambaga sarikaotsad. Nii et müüritalad on jäigad, natuke küsimus ainult, kas nende sisse peaks ka väikese hamba tegema või võib horisontaalseks jätta - penn peaks vist sarikaid niipalju koos hoidma, et jõud mõjub ainult alla, mitte ei lükka laiali. Nojah, ega keegi ei keela sarikaid alt ka prussiga kokku panna, sellisel juhul pole poste või müüritalasid vist eraldi vaja prussidega kokku tõmmata? Ja see kuuri laius tuleb pigem 3-4 meetrit, u 3 on terve sarikapuu pikkus, ma teen suht pikad räästad. Sellevõrra peab sarikas vähem raskust kannatama.
Re: sarikate ühendamine
Postitatud: 05 Jaan 2014, 00:16
Postitas Külaline
Kui seinad on omavahel seoses, siin võib kasutada ka jämedamat traati ja sarikad alt seina küljes kinni, siis kõik korras. Hammas ikka parem lahendus. Penni vaja siis, kui sarikas liiga peenike.
taastaja
Re: sarikate ühendamine
Postitatud: 06 Jaan 2014, 14:00
Postitas keemik
Penn ei hoia sarikaid laialivajumise eest vaid läbinõtkumise eest.