Katusealuse väljaehitamine - küsimustenurk

Külaline
külaline

Katusealuse väljaehitamine - küsimustenurk

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere,

Käsil vana puitmaja katusealuse väljaehitamine eraldi elamiseks. Sellega seoses on tekkinud hulganisti küsimusi.
(Kuna küsimusi on palju erinevatest valdkondadest, siis otsustasin teema teha just siia alafoorumisse, et kõik koos oleks)

Nüüd siis küsimuste juurde;

1) Kuidas panna soojustust (vill), kui külgmised kolmnurgad jäävad kasutusse panipaikadena? Kiirelt Paintis tehtud pilt:
Pilt

Ülemist kolmnurka kasutada ei plaani, kas sinna on vaja teha mingi tuulutus?

2) Kui paksud peaksid olema vaheseinad? Vaheseinte mõlemale poole tuleb OSB (12mm) + kips (13mm). St kokku 5 cm. Sooviksime vaheseinad teha puitkarkassile, kas piisab 5x5 prussist või oleks mõistlikum kasutada nt 5x7,5 prussi? Seina kõrgeim koht tuleb 3,1m kõrgune (kolmnurga ülemine osa, vt eelnev pilt). Tahaks olla kindel, et seinad ei hakka läbi painduma. Ja kas OSB+kips kannatab nt ka riiuleid jms?

3) Maja keskel on korsten, mille külge tuleks samuti vahesein kinnitada, kas korstna külge tohib panna puitkarkassi või tuleks seal kasutada metallkarkassi? Korstna ühele poole tuleb vannituba, teine pool jääb elutuppa.


Kindlasti tekib edaspidi veel küsimusi, aga kui keegi praegu nendelegi oskaks vastata, oleks väga hea.

Ette tänades,
K.
pold
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 169
Liitunud: 16 Juun 2013, 21:10
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Katusealuse väljaehitamine - küsimustenurk

Lugemata postitus Postitas pold »

1) Ülemist tippu ei ole mõtet soojustada, soojusta lagi, nagu pildil 1, eeldatavasti on nii ka lihtsam.
Kappide soojustamine sõltub sellest, kas sa tahad, et need oleksid külmad või soojad. Esimesel pildil on puudu alumise korruse lae soojustus, kui see lisada, on kõik pildid omamoodi head, aga 3 kõige kulukam ja tülikam.

Tuletan meelde, et katuslae soojustamine seestpoolt on üsna keeruline asi, tavaliste lahenduste korral tuleb soojustuse sisepinda teha korralik aurutõke ning aluskatte (tõenäoliselt tõrvapapp, kui see on, kui pole, siis katusekatte) ja tuuletõkke vahele tuleb jätta tuulutuskanal (~4 cm), mis on alt ja ülevalt avatud. See hoiab ära kondensvee ja sellega hallituse ja mädaniku tekkimise seinas.
2) Need on vaheseinad, mingit arvestatavat koormust neile ei tule. Seega on küsimus, kas 5×5 pruss kahest otsast 3,1 m kauguselt kinnitades kannab riiulit. Jah, kannab. OSB kannatab seinas samuti rohkem kui riiuli.
Pigem on küsimus, kuidas saada sein helipidavaks, nii et ühes toas rääkimine teises toas magajat ei segaks. Neli kihti plaati tundub juba päris hea, aga kas see on piisav, ei oska ma öelda.
3) http://www.tahmatont.ee/nouded-korstnale "Ohutuskuja telliskorstna välispinnast põlevmaterjalini on vähemalt 100mm."
Saab teha nii, et paned viimase prussi 10 cm kaugusele korstnast, samas lõpeb ka OSB ära ning korstnani läheb näiteks 2 kihti kipsi (sõltub siseviimistlusest, kas see ka hea mõte on). Vannitoas on seda aga riskantne teha, seal võib hüdroisolatsiooni kiht katki minna. Seega jah, pigem viimane post metallist.
Viimati muutis pold, 07 Aug 2013, 08:45, muudetud 2 korda kokku.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 11215
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 316 korda

Re: Katusealuse väljaehitamine - küsimustenurk

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

OSB kohta on tegelikult eelkõneleja lingist punkt 9 vastus olemas, nii võib. Muidu ei saaks üldse põrandaid või lagesi ehitada. Ma pole siiski vastu korstent põrandalauda (laelauda) või osb pannud, ikka 5-10 mm enne korstent lõpetanud ja vahe tulekindla vahu või silikooniga tihendanud.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Katusealuse väljaehitamine - küsimustenurk

Lugemata postitus Postitas rokikas »

1. + laele soojustus.
Külaline
külaline

Re: Katusealuse väljaehitamine - küsimustenurk

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere jälle,

Tekkis veel selline küsimus, et kui kasutada seda varianti, et ülemist kolmnurka ei soojusta, siis kas sinna tuleb tekitada mingi tuulutus? Hetkel on ülemises kolmnurgas ruumi umbes 50cm. Plaanime panna ideaalis 30cm villa, st et vaba kolmnurka jääb kõigest u 20cm. Kui teha otstesse tuulutusavad, siis kas peaks villa veel pealt kuidagi katma, et tuul villa sisse ei läheks? Kui jah, siis millega? Või on tuulutuse tegemiseks veel teistsuguseid variante? Hetkel on tuuletõke pandud kuni harjani, kas piisaks sellest kui jätta tuuletõkkele harja kohale nt väike vahe või tuleks ikkagi otstesse teha tuulutusavad?
Lisaks tuleb sinna ülemise kolmnurga sisse mahutada ventilatsioonitoru (see tuleb poole lae ulatuses - maja keskelt asuvast vannitoast maja otsani). Kas selle võib paigutada lihtsalt klaasvilla sisse või tuleb kasutada mingit teistsugust lahendust?

Ette tänades,
teemaalgataja
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 11215
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 316 korda

Re: Katusealuse väljaehitamine - küsimustenurk

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Loomulikult peab katus olema juba ehitatud nii, et seal on tuulutus. Kindlasti on harja kaudu, kuid soojustuse lisamisel peab räästast samuti tulema tuulutuskanal ülemisse kolmnurka.
Vasta