1. leht 1-st
Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 29 Mai 2013, 12:29
Postitas Külaline
Tere,
Selline küsimus, kuidas ühendada 3 E27 soklit ühe toitekaabliga. Ehk siis harukarpi tuleb üks kaabel sisse, millel on sinine ja pruun juhe, KoRo-t ei ole. Ma tean, et tuleb rööbiti ühendada, ehk siis igale soklile harukarbist oma kaabel ja harukarbis võib kõik otsad omavahel kokku keerata? Olen õigesti aru saanud? Muidugi siis sinine ikka sinisega ja pruun pruuniga.
Kui kogu kompotile tahta ka lüliti juurde lisada, siis kuidas see tuleks ühendada?
Tervitades
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 29 Mai 2013, 13:34
Postitas Küülaline
Külaline kirjutas:lüliti juurde lisada, siis kuidas see tuleks ühendada?
Pruunile juhtmele vahele.
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 29 Mai 2013, 15:02
Postitas GERMANY
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 29 Mai 2013, 18:38
Postitas dumbuser
Kas veel segasemalt ei saa küsida ? Tahad 3 lampi ühe lülitiga tööle panna ?
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 29 Mai 2013, 20:50
Postitas Külaline
Vabandust, pole elektri ja nende mõistetega sina peal. Üritasin lihtsalt võimalikult arusaadavalt ja detailselt seletada, kuid läks vähe nihu.
Aga jah, kolm lampi ühe lülitiga.
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 29 Mai 2013, 21:26
Postitas Küülaline
Külaline kirjutas:tean, et tuleb rööbiti ühendada, ehk siis igale soklile harukarbist oma kaabel
Sa võid ka esimesest soklist viia teise ja sealt kolmandasse, ikka jäävad rööbiti, kaablit kulub vähem, kui veel koos lülituvad. Uuema aja soklitel ongi tavaliselt 2 augupaari, s.t. läbijooksu võimalus. Lüliti, nagu öeldud tuleb ühendada sissetuleva kaabli pruuni soone vahele, s.t. pruun soon kõigepealt lülitisse ja sealt harukarpi (lampidesse).
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 29 Mai 2013, 22:41
Postitas dumbuser
Aga mõtle natuke edasi. Kui see on selline koht kus oleks vaja lampe mitmest kohast lülitada siis on see võimalik aga tuleb natuke keerulisemalt asi lahendada. Pärast ringi teha on veel nürim.
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 30 Mai 2013, 09:28
Postitas Külaline
Küülaline kirjutas:Külaline kirjutas:tean, et tuleb rööbiti ühendada, ehk siis igale soklile harukarbist oma kaabel
Sa võid ka esimesest soklist viia teise ja sealt kolmandasse, ikka jäävad rööbiti, kaablit kulub vähem, kui veel koos lülituvad. Uuema aja soklitel ongi tavaliselt 2 augupaari, s.t. läbijooksu võimalus. Lüliti, nagu öeldud tuleb ühendada sissetuleva kaabli pruuni soone vahele, s.t. pruun soon kõigepealt lülitisse ja sealt harukarpi (lampidesse).
Need solid, mis mulle K-rautas näppu jäid, seal kahte augupaari pole. Nad on keraamilised ja väikse jalaga, et saab lihtsalt lakke kinnitada. Kui ma viin kaabli esimeset soklist teise ja teisest kolmandasse, kas siis jadamisi ühendus ei teki? Ja tulemuseks peaks see olema, et viimane lamp ei põle nii eredalt, kui esimene.
Mitut lülitit mul tarvis pole, need valgustid lähvad garaazi lakke ja lüliti ukse korvale. Lähed sisse, paned põlema-lähed ära, lased tuled kustu.
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 30 Mai 2013, 09:52
Postitas Kalvis
Ära ikka järjest ühenda siis tõesti hõõgub heal juhul natukene. Sokleid saab ühendada ka paralleelselt ja enne ju seda soovitati.
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 30 Mai 2013, 12:47
Postitas Külaline
ilmselt mõiste paralleelühendus sisu käib üle jõu.
Harukarbist tuleb üks pruun juhe esimesse pesasse ühe klemmi alla ja sealt samast klemmi alt läheb pruun juhe teise pesa klemmi alla ja sealt samast klemmi alt jätkub kolmanda pesa klemmi alla.
Samamood sinise juhtmega. Kui ka esimene pirn läbi põleb, siis järgmised pirnid saavad ikka pinge ja põlevad edasi.
Eriti peenelt saad võib-olla veel nii teha, et juhet klemmi all ei katkestagi , ainult koorid selle koha paljaks ja jätkad järgmise pesani sama soonega.
Harukarpi voolu kohale toova kaabli pruuni soone viid alla lülitisse ning lülitist tagasituleva soone ühendad selle pruuni soonega, mis läheb esimese pirnipesa suunas välja. Harukarpi sissetuleva sinise soone ühendad kohe lampidesse mineva sinise soonega.
Enam lihtsamalt seletada ei oska...peab hakkama joonistama.
PS
Ohutum (või lausa nõutud vist) on ühendada lambipesas pruun soon selle klemmi külge, mis toidab põhjakontakti. Sinine selle külge, mis toidab külgkontakti (keeret).
Head katsetamist !
Loodetavasti on sul ikka korralikud kaitsmed ja ka rikkevoolukaitse ning elukindlustus...
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 30 Mai 2013, 12:49
Postitas Küülaline
Külaline kirjutas:Kui ma viin kaabli esimeset soklist teise ja teisest kolmandasse, kas siis jadamisi ühendus ei teki
Kui sa viid näiteks pruuni soone ühest soklist teise ja lõpuks sinise sirgelt tagasi, tekib tõesti jadaühendus, aga kui vead mõlemad kaablisooned esimesse soklisse ja sealt jälle mõlemad edasi, tekib rööpühendus.
Päris naljakas eeldatavasti täiskasvanud ja ka koolis käinud inimesele sedamoodi seletada.
Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 30 Mai 2013, 15:13
Postitas Külaline
Eelviimane vastus tegi asja puust ja punaseks, aitäh
Kahjuks polnud ma füüsikas just teravaim pliiats, selle pärast seda elektri värki väga ei jaga

Re: Kuidas ühendada soklid
Postitatud: 30 Mai 2013, 15:47
Postitas Küülaline
Külaline kirjutas:Eriti peenelt saad võib-olla veel nii teha, et juhet klemmi all ei katkestagi , ainult koorid selle koha paljaks ja jätkad järgmise pesani sama soonega
Seda soovitust ei ole mõtet järgida, näed ainult hirmsat vaeva ja kasu ei mingisugust. Ei saa aru, milles see "eriline peensus" seisneb, mida mitte-elektriala inimesed ikka ja jälle soovitavad.
Ühes teises teemas ka keegi üritas läbi ussi emmi sedamoodi ühendada ja vaidles hirmsasti, et ikka palju parem ühendus saab.