1. leht 1-st
Korstna pits
Postitatud: 10 Mai 2013, 11:49
Postitas korst
Tallinn-Nõmmel eramule on 1996 a. ehitatud kahe lõõriga korsten tuletõrje süsteemi spetsialistide poolt. korstna samba osa punasest tellisest OK. Pits valgest tellisest punase sisevoodriga. Pitsi osas vertik. praod ja sisevooder suures osas lagunenud. Kütan ahju ainult kaks korda nädalas. Olen probleemi ees -millist pitsi tüüpi valida ja otsin ka töö võimalikku teostajat.
Re: Korstna pits
Postitatud: 11 Mai 2013, 16:55
Postitas Robi 1
Oleneb kui suur on pragu... Kui ei tekita probleeme, siis saab lagunenud punane kivi seest välja rookida, plekist toru sisse panna ja vahe betooni täis valada. Samas ka peale( raud) betoonist katik valada, mis seob otsa kokku.
UUe pitsi jaoks, kasutada ilmastikukindlat kivi loomulikult.
Re: Korstna pits
Postitatud: 11 Mai 2013, 19:48
Postitas AHEL
Lao uus pits voodriga ja betoonplaat peale,nii peaks ikka tunduvalt üle 17aasta vastu pidama,eelmisel polnud kindlasti midagi peal.
Re: Korstna pits
Postitatud: 14 Mai 2013, 19:07
Postitas korst
Kas korstna pitsi ladumisel võib kasutada horisontaalkihtide vahel armatuurtraadist sdestuse tõmmiselemente?
Kas pragude põhjuseks võis olla punasest kivist korstna 'treppis' üleminek valgest kivist korsna pitsile, kuna läbilõige toimub katuse kaldosast?
Huvitav konstruktiivne lahenduse variandi esitas Hr.Robi1 -pitsi sisevooder eemaldada ja paigaldada sisetoru ning vahe täita betoonseguga? Kuulen sellisest lahendusest esimest korda. Kuidas sel juhul käituvad need kihid temperatuuri kõikumise korral?
Kas uue pitsi ladumisel oleks mõtekas kasutada metallist sisetoru ja ühekordset valget kivi?
Lisan selgituseks paar pilti.
Re: Korstna pits
Postitatud: 18 Mai 2013, 07:29
Postitas Robi 1
Huvitav mis nende lõõride taga on ja kuidas kõetakse? Avad on päris suured ja gaasid jahtuvad liiga maha ja sellest ka lagunemine.
Seda ma ei ole veel märganud, et pitsi paksemaks valamisega probleeme oleks tekkinud ja pealegi on ju säilinud hulgaliselt vanu pitse, mis päris paksu seinaga. Küll, aga võib probleeme tekitada toru, mis sisse valkatakse, sest ta kipub paisuma...aga, siis peab paksu seinaga toru olema.
Traatidega vuukide armeerimine on igati mõistlik tegevus ja sellel on pikk ajalugu.
Valget silikaati võib kasutada kui ta otseselt suitsuga kokku ei puutu.
Re: Korstna pits
Postitatud: 19 Mai 2013, 07:54
Postitas vuuk
Korstnapitside vastupidavus (kestvusaaja pikkus) oleneb:
a) korstnapitsi materjalide valikust
b) korstna ekspluatatsioonist (kütmissagedus, suitsugaaside agressiivsus ja niiskussisaldus)
c) korstna ladumise töö kvaliteedist
d) ilmastikutingimustest
d) kõigi nende eel-loetletud tegurite koosmõjust.
Korstna pitsi materjalidena on kasutatud (nagu pilldilt näha) sisevoodris mittekülmumiskindlat ahjutellist. Selle iga oleneb korstnapitsis palju korstna kütmisest. Ebaregulaarsel kütmisel kivid küllastuvad niiskusest (sademed, kondenseerumine) ja see avaldab negatiivset mõju külmumusel. Kuna teemaalgataja esimeses postituses kirjutab, et kütmine toimub 2 korda nädalas, siis on ka mõistetav et halva külmakindlusega punane ahjutellis sisevoodris on paarikümne aasta jooksul lagunenud.
Praod välisvoodris võivad samuti otseselt või kaudselt olla sellega seotud. Kahe või mitme lõõriga korstnal võib kütmise sagedus mõju avaldada ka sel kujul, et korstna kõiki lõõre ei köeta üheaegselt ühtviisi. Erinev soojenemine põhjustab pingeid korstna eri piirkondade vahel. Deformatsioonid tekivad kui pinged ületavad konstruktsiooni tugevust.
Korstna tugevus aga sõltub materjalidest ja ladumise töö kvaliteedist.
Re: Korstna pits
Postitatud: 22 Mai 2013, 22:28
Postitas Robi 1
Vuugi jutul igati jumet! Vaatasime pilti uuesti ja jäi silma, et võimalik, et pitsi laienduse vasak nurk on ka ära vajunud, vaadates neid pragusid.Ülemine osa toetub sisule... Võimalik, et pole arvestatud voodrile piisavalt toetuspinda.
Re: Korstna pits
Postitatud: 25 Mai 2013, 19:27
Postitas korst
Tänan asjalike märkuste ja soovituste eest. Täienduseks eelnevale- parempoolne lõõr on ventilatsoon.
Kas ma teeksin väga valesti, kui küttelõõrile, pitsi osas, teeks metallist(AISI316) paksusega 1,5...2 mm. sisekesta ja siis laoksin ühekordse valgest kivist müüritise? Võib-olla oleks sellisel juhul vaja sisekesta ja müüritise vahele mingit sorti isolatsiooni,aga järjekordne probleem, sellesse niiskuse imendumine?
Korst
Re: Korstna pits
Postitatud: 31 Mai 2013, 21:46
Postitas Robi 1
Vabandust, pole jõudnud enam arvutisse... Aga kui teed paksust plekist kandilise sisetoru, siis pead silikaadi vahele ruumi jätma, muidu toru paisutab kivi puruks. Muidu mõte tundub roosiline (ainult, et lõõrid ei pea pitsis nii suured olema).
Re: Korstna pits
Postitatud: 13 Juun 2013, 09:41
Postitas korst
Tänan Robi 1,
Kui jätan sisetoru ja kivi vahele pilu, siis kas sinna ei kogune niiskus ja ei saa ohtlikuks külmumisel. Kui jätta õhupilu, siis see ju algab pitsile üleminekul, kas selline 'tasku' on probleemiks?
Ise mõtlesin et peaks paigutama mingi õhukese niiskust mitteimava vahevooderduskihi, aga ei tea sellist materjali. Minu puuduseks, et kütan harva!
Re: Korstna pits
Postitatud: 15 Juun 2013, 08:07
Postitas Robi 1
Ma ei usuks, et see( vähene) niiskus seal toru ja kivi vahel probleemi tekitaks. Pealt ei tohi muidugi vihm ja lumi vahele sadada. Alla võib torule väikesed augukeset jätta.
Millist toru ikkagi kasutada kavatsed ja kas mingi joonis oleks silmapiiril?
Re: Korstna pits
Postitatud: 19 Juun 2013, 09:32
Postitas korst
oma mõtete selgitamiseks lisan eskiisi, kus on toodud ka küsimused.
korst
- korst.pdf
- (103.65 KiB) Allalaaditud 320 korda
Re: Korstna pits
Postitatud: 22 Juun 2013, 18:46
Postitas Robi 1
Vendile pole toru vaja. Toru ja pealmise mütsi vahelt sajab sisse, sest seda ei saa pidama joonisel kujutatud viisil.
Pole mõtet võimelda sedasi. Tee suva katuseplekist koonus ümartoru, vala vahe betooni täis ja betoonist plaat peale armatuuriga. Kestan isalt pojale...kui veel jalgadega varikatusega ära katad.