1. leht 1-st

õhkkütte kaminasüdamikule soojasalvestus?

Postitatud: 19 Apr 2013, 13:54
Postitas eraisik
Lugesin läbi need teemad, mis siin foorumis õhkkütte kamina soojasalvestuse kohta leidus ja tekkis rohkem mõtteid kui vastuseid :D

On 14kw malmkamina südamik, plaan teha punasest tellisest (alumine ots 12-sest, ülemine 8-sest) soojakapp ümber. Soojakapp koos metallist jäiga suitsutoruga jookseks läbi vahelae korstnasse teisel korrusel - eesmärk anda sooja lisaks alumise korruse elutoale veel 2-le ülemise korruse toale, kokku 40m2 all ja samapalju üleval. Plaan on jagada kapp 3 osaks, alumine sektsioon (kuni vahelaeni) kütab esimest korrust, kesmine sektsioon ülemise korruse üht tuba ja kolmas sektsioon teist tuba. Ehk eeldan, et suitsutoru kütab ära ka ülemised kaks sektsiooni - kogupikkus suitsutorul on enne korstnasse suubumist ca 5,5m.
Kas selliseks sektsioonideks jagamisel on mõte? Ühist kapiosa ei taha sest sel juhul suurem osa soojusest liiguks ülemsele korrusele ja helid tubadest-tubadesse kostuksid ka paremini läbi.

Kas on mõistlik investeerida suitsutoru ümbritsevatesse salvestusrõngastesse? Malmrõngad kokku natuke alla 500€ rahapaigutus. CMA kettaid ei taha, pigem kasutaks juba soojamüüri mooduleid (ehk teha korstnale nö laskuv lõõr) aga paraku loobun kuna investeering ~18 klotsile ja abivahenditele on ca 1,5K€ - natuke liiga palju minu jaoks ja kiviahju hind. Samas kiviahju ei taha sest kamin rohkem iluasi, kütteväärtus vaid väga külmade ilmadega ja el katkestuste ajaks asendaks õhk vesi pumpa. Kui kasutada malmrõngaid, annaks see arvatavasti effekti ainult allkorrusel sest ülemiste sektsioonide soojus saadaks ikkagi suitsutoru kuumusest.

Mis oleks alternatiivid salvestamiseks? Mingid tegelased on kerisekive ümber suitsutoru võrguga paigutanud - on sellel lahendusel mingit effekti?

Re: õhkkütte kaminasüdamikule soojasalvestus?

Postitatud: 19 Apr 2013, 16:55
Postitas keemik
Kergelt tögav vastus: kas sul on palju vaba aega ja vaba raha, et soovid nõnda võimelda?

Kaminale tasub ehitada järgi suitsust soojuse välja võtmiseks lõõristik, kui sealt on midagi välha võtta. See sõltub siis sellest, milline on suistugaasi temperatuur ja natukene ka korstna materjalist. Telliskivi korstnasse peaks minema ca 240 kraadine suits esimesel korruselt.

Soojakapp, mis salvestab siis kaminasüdamiku korpuselt levivat soojust, ei anna imselt olulist efekti, kuna õhk selle kapi ja südamiku vahel on hea soojusisolatsioon ning ka temperatuurigradient ei ole väga suur, kui mõistlikult kütad (südamik ei lähe oranziks). Ja kui see kapp ka läheb veidi soojaks, salvestab see nii vähe soojusenergiat, et tuld pead ikka all hoidma kogu aeg.

Tahad soojust salvestada, ehita ahi. Ei taha salvestada, sobib kaminasüdamik või kaminpliit, aga siis pead ka kogu aeg tuld all hoidma, kuni sooja elus tuld nautida tahad. vahepealsed variandid on kallid ja väga väikese kasuteguriga. Kasutegur= soojus/kulutatud raha.

Re: õhkkütte kaminasüdamikule soojasalvestus?

Postitatud: 20 Apr 2013, 08:56
Postitas Kalvis
Küsija pakutud lahendus on kallis ja ebaefektiivne.
Soodsam on kamina järele lisada lõõristik, tavaliselt tavaline soemüür. Soemüürist rohkem ei või, sest suitsugaasid ei sisalda niipalju energiat, et saaks ilma pigitamatta.

Re: õhkkütte kaminasüdamikule soojasalvestus?

Postitatud: 20 Apr 2013, 10:20
Postitas eraisik
Täna on mul selle koha peal, kuhu kamin tuleb, punastest tellistest laskuvate lõõridega kaminahi. Paraku on silluses sees mõra ja väline kest ka pragudega juba ning kolmandaks soojendab see vaid esimest korrust sest teise korruse jaoks arvatavasti on lõõrid liiga pikad - soojamüürile piisavat küttevõimsust suitsugaasidel enam ei jätku.
Üks võimalus oleks ahi remontida ja ümber ehitada aga kuna ahi ei ole mul põhiküte vaid rohkem iluasi, siis läheb õhksoojuskamin. Seetõttu ei arva ma ka midagi olemasolevast materjalist uue lõõri ladumise plekkkorstna asemele, sest täna olemasolev ahi on ju tegelikult sarnase ehitusega ja ei õigusta ennast.

Kuna soojamüüri ja ahju lammutamisest jääb üle suur kogus telliseid, teeksin soojakapi uuele kaminale just sellest materjalist. Ma ei arvagi, et soojakapp sarnaselt sooja akumuleeriks kui soojamüür aga kindlasti midagi rohkem kui kips. Pealegi ma ei ole vaimustunud kipsist. Kui 12-ne kivi laduda küljega, siis peaks natukenegi soojaks minema, eriti kaminasüdamiku ümbruses. Soojustsalvestavate rõngaste kohta küsisin puht huvi pärast, et kui juba ehituseks läheb, et kas mingigi effekt neil oleks et 0,5K€ investeeringut tasuks.

Ma olen eilse õhtu jooksul uurinud erinevaid foorumeid jms teemasid - hetkel mõte hoopis selline, et soojakapp jääb esimesele korrusele, teise korruse tubadesse viin läbi vahelae sooja venttorudega otse kapist. Korstnaava pean tooma teiselt ka esimesele aga see ei ole probleem. Kui nüüd leiaks lahenduse veel helide summutamisele, et ülemise ja alumise korruse toad läbi kajama ei hakkaks, oleks see lahendus minu jaoks kõige sobivam.

Õhksoojuskamin on mul juba olemas - passi järgi on väljuva suitsugaasi temperatuur 320 kraadi.

Re: õhkkütte kaminasüdamikule soojasalvestus?

Postitatud: 20 Apr 2013, 13:59
Postitas Andrus Schults
320'C võimaldab salvestavad elemente kenasti kasutada. Tellised saad kindlasti ära kasutada. Ainult, et lappi ma ei soovita neid laduda. Mõistlik oleks servi ja õhuke krohvikiht peale. Õhkküttetorud mida meie pakume on heli ja termoisolatsiooniga. Neid aga ei tohi kasutada loomuliku tsirkulatsiooni puhul.