1. leht 4-st
1-Wire Digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 05:54
Postitas navigator
Tekkis mõte, et arutleks teemal, kes ja kuida on omal lahendanud termomeetrite paigalduse, et oleks võimalik monitoorida igal ajahetkel küttesüsteemi erinevates peale ja tagasijooksudes veetemperatuuri.
Üks variantidest kindlasti oleks kolmik ja sinna siis sisestada seieriga termomeeter, arvan, et liiga töömahukas ja kallis ka.
digitaal termomeeter pulk anduriga, kui panna see andur toru peale, kas ta siis ikka kajastab täpselt seda veetemp mis torus sees jookseb, hea on see, et on komakohaga ja saab väga täpselt vahesid võrrelda. oskab keegi midagi soovitada konkreetselt?
kas on olemas ka kuidagimoodi uputatava anduriga digi termomeetreid mida saaks keskkütte süsteemis kasutada või siis ka tarbevee süsteemis.
Hea oleks ju kui kõik tempid oleksid tabloodel kõrvuti loetavad ja saaks kohe näha, et kui palju kuhugi liini sisse läks ja kui palju konkreetsest liinist tagasi tuli.

Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 09:32
Postitas dumbuser
Mul tekkis küsimus, et mida selle teadmisega peale on hakata ?
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 11:18
Postitas Külaline
dumbuser kirjutas:Mul tekkis küsimus, et mida selle teadmisega peale on hakata ?
infoajastu, kas tead. Saad graafikud ntx FB-s sheerida ja 'Like'-sid koguda

Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 12:54
Postitas Esimene
Võibolla sellest teemast oleks ka abi
viewtopic.php?f=9&t=38625
Mind ennast huvitab ka kuidas mis töötab. Ei peagi alati selle teadmisega midagi peale hakkama. Ega postkaartide, markide kogumisega pole ka igaühel midagi peale hakata.
Ise tegin süsteemi, selleks et vaadata muidas mul süsteem töötab.
http://web.zone.ee/temperatuurid/temperatuurid/last.htm
Vaatan näiteks, kui tihti pelletipõleti töötab vastavalt ilmale ja toateemperatuurile.
Ülemisel graafikul
sinisega joonega katla temperatuur, ehk näitab ka pelletipõleti töötamist,
roheline joon näitab akupaagi ülemist temperatuuri,
must joon näitab akupaagi ülevalt kolmandiku osa temperatuuri. Selle koha peal on ka pelletipõleti juhtimiseks andur.
helesinine joon on akupaagi alumine temp.
Tahaks panna ka suitsugaaside temperatuuri mõõtma, aga pole sellist andurit mis seda soojust vastu peaks. Ilmselt panen prooviks samasuguse anduri nagu teistel, ainult mõtlen mingi pikenduse mille külge panna.
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 14:11
Postitas dumbuser
Mina toppisin kah neid seireid omale katlasüsteemi. Elektroonilisest teemast ei hakanud isegi mõtlema. Reaalsus on see, et vaja läheb neid alles siis kui asi ei tööta. Siis saad uurida kuskohas mingi temperatuuri- või rõhukadu tekib. Muul juhul kipub see lihtsalt olema hobi või siis saad endale tõestada, et olen sellise süsteemi valmis teinud. Muidugi kui sa ise oled endale projekti teinud siis saad töö käiku nähes teada mida oled valesti teinud. Aga enamasti asi kas hakkab tööle või ei hakka üldse tööle. Elu sees ei usu, et keegi hakkab peale poolt aasta numbrite põrnitsemist mingeid torusid veeran tolli paksemate või peenemate vastu vahetama. Ja pumpasid või klappe vaevalt keegi ise teeb kuna poes pole täpselt seda mis vaja.
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 14:18
Postitas navigator
dumbuser kirjutas:Mul tekkis küsimus, et mida selle teadmisega peale on hakata ?
Just seda sama mida tegin 2007 kuni tänaseni elektri asjadega, ehk siis alates sellest ajast olen pidevalt jälginud oma maja voolutarbimist nii kõrvalhoonet ja maja eraldi ja tarbijaid eraldi kui ka maja tervikuna jne. Ühesõnaga OLID mul väga suured arved hoolimata sellest et ei olnud põrandakütet ja boilerit. Eelmise aasta lõpus kui kõik ajasid taga odavaimat eletri paketti siis mina tegelesin ikka oma eletri tarbimise jälgimisega, Jaanuaris võtsin välja, et võrreldes 2007 aastaga on mu majapidamisse lisandunud üks 25 ruudune põrandaküte ja kaks boilerit aga minu elektritarbimine on selle ajaga vähenenud 35 %, ehk siis just tarbimine mitte arved. Arveid ma ei võrdle kuna need on pidevas muutumises, võrdlen kuu tarbimisi. Ja selle kõik olen saavutanud tänu sellele, et olen jälginud ja hakanud säästma seal kus varem raiskasin ja samas ka üle läinud säästupirnidele jne.
Ühesõnaga tahtsin seda öelda, et selliseid asju jälgides on pikas perspektiivis võimalik kokku hoida oluliselt.
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 15:03
Postitas dumbuser
No ja mida sa siis vähem kasutad või kuskohast see kokkuhoid tuleb ?
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 15:55
Postitas Küülaline
navigator kirjutas:lisandunud üks 25 ruudune põrandaküte ja kaks boilerit aga minu elektritarbimine on selle ajaga vähenenud 35 %
S.t. lisandunud umbes 5-6kW võimsust. Tahaks tõesti teada mis asju sa siis enne nii hirmsasti tarbisid ja kütsid ja nüüd enam mitte?
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 18:28
Postitas Külaline
navigator kirjutas:...olen pidevalt jälginud oma maja voolutarbimist nii kõrvalhoonet ja maja eraldi ja tarbijaid eraldi kui ka maja tervikuna jne. ...
Eks andurite, termomeetrite ja mõõturite vahet jooksmine anna tegevust = soojalisa

Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 20:33
Postitas navigator
Pole küll õige koht kus elektri asjadest rääkida aga lühidalt seletan oma tegevuse lahti, mis on mulle andnud väga suurt kokkuhoidu ja samas ei ole pidanud ka tegema elus väga suuri mööndusi. Esiteks alustasin välisvalgustusest, ehk siis timmisin hämara lüliti selliselt et mitte hämaras ei läheks põlema vaid, et kui ikka juba vajadust on bvalguse järele, kuna mul on välisvalgustuses kokku umbes 30 lampi, siis vahetasin vähehaaval ka pirnid säästukate vastu, korralike firma omade vastu, olgu öeldud et selle 5,5 aastaga on vaja läinud vahetada vaid 5 pirni, ülejäänud töötavad siiani algusest peale.
Teiseks oli sauna boiler 200L mis küttis koguaeg kuna ei teadnud isegi millal vahest sauna tahtsin minna, jälgides oma tegevust ja ka boileri tarbimist ja temp püsimist panin ta programm kellaga kütma kaks korda nädalas, ehk, et pühapäev kui on alati suur saunapäev ja saunas käib vähemalt 7 inimest, siis kütab boiler hommikust õhtuni(see ju sama nagu öine elekter hinnalt) teiseks kuna boiler asub väga hästi soojustatud ruumis siis küttes kolmap öösel boileri üles on mul tegelikult terve nädala saunas soe vesi olemas, ükskõik siis millal soovin sauna minna, ühesõnaga kaks kütte aega ja mõlemad soodus hinnaga ajal.
Maja boilerit jälgisin tükk aega ja tegin katsetusi kuni sain aru, et kui keeran boileri vee 67 kraadini ja kütan vaid öise elektriga jätkub tava päevadel sellest pere vajadusteks, kui aga on vajadus suurem soojale veele siis on mul Pioneer pliidiga kahte radikat küttes võimalik avada üks kraan ja see kütab ka boilerit koheselt kuna boiler on 100 L kahesüsteemne. See kraan on mul käsitsi juhtimise peal ja vaid hädavajadusteks, kuna ei taha sellega koguaeg kütta boilerit sest siis ei jätkuks sooja radikate jaoks piisavalt kaua.
Lisaks olen saanud ka perenaise niimoodi mõtlema, et pesupesemine toimub ainult ja ainult nädalavahetustel. Õnneks ei ole nädala sees selleks aegagi.
Teisele korrusele lasin paigaldada uks kõrvale kaardiga lüliti kuna sain selle tasuta, sama süsteem nagu hotellides, see slotist välja võttes katkestab kõik pistikupesad aga valgus jääb teatud lampidel, sest kui vaja vahest kiirelt joosta ülevalt midagi võtma siis ei oleks vaja pistikuid sisse panna ja siis ei hakka ka digiboxid ja telekad jne käima.
Kuna mul kõrvalhoone väga suur siis ka seal sai enamus lampe vahetatud säästukate vastu, samuti majas on palju kõik säästukad ja palju on ka soolalampe, mitte selle tervislikkuse pärast vaid mulle meeldib selle välimus, sinna sisse olen pannud LED lambid ja ka lapse toas on need soolalampides(põlevad öösel ja päeval)
See oleks siis kiirelt kokkuvõte.
Kuna projekteerin ja panen ise kokku oma keskküttesüsteemi siis sooviksin ka seda pidevalt monitoorida ja saada selgust kuidas oleks kõige otstarbekam kasutada, kui käisin oma väljamõeldud joonsite ja mõtetega küttespetsi juures siis alguses vajus tal suu laiali, aga pärast asjasse süvenenult arvas, et tuleb natuke kallim aga selle eest on mul võimalikult palju automaatikat ja monitooringut ja samas ei pea ise paljusid asju tegema, suht palju asju on veel välja mõtlemata, aga töö selles suunas käib, just näiteks see et kuidas kasutada mitut soojatootjat korraga ja kombineeritult( pelleti kamin, maasoojuspump ja päikesepaneelid) .
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 20:58
Postitas Esimene
Külaline kirjutas:Eks andurite, termomeetrite ja mõõturite vahet jooksmine anna tegevust = soojalisa

Mõni saab tegevust ja soojalisa viinast, ainult mida selle teadmisega peale hakata?
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 02 Veebr 2013, 21:01
Postitas navigator
Esimene.....kus kandis asud ja kas sinu tehtud süsteemi oleks võimalik ka vaatama tulla?
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 03 Veebr 2013, 00:38
Postitas dumbuser
See 30 õuelampi on küll mõistlik investeering.
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 03 Veebr 2013, 00:42
Postitas Esimene
Panen pildimaterjali. Ega siin polegi suurt rohkem mida vaadata.
Skeem tehtud Arvutikasutaja artikli järgi.
http://arvutikasutaja.ee/artikkel.php?id=115
Jupid mida kasutasin pole päris need mis skeemil, kuna täpselt selliseid polnud momendil poes. Sai panna asendused.
Tinutasin kokku need 5 juppi ja mahutasin com-pordi pessa. Arvutiga ühendasin läbi USB-COM adapteriga.
Andurid sellised. DS18S20
Kaabliteks on side ja arvutikaablid.
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 03 Veebr 2013, 14:00
Postitas 2korda2
navigatori kirjeldusele mõned täpsustused:
1. öine vs päevane elekter. Alates aasta algusest muutusid elektripaketid oluliselt. Kalkuleerides leidsin mina, et kahetariifse elektri ära tasumiseks peaksin tervelt 70% ulatuses kasutama öist elektrit. Senine praktika (teadlikult öist elektrit kasutasid nõudepesumasin ja pesumasin, sooja vett elektriga ei tee) andis tulemuseks 50-50 ja ilma oluliselt elukvaliteeti mõjutamata seda märkimisväärselt nihutada ei õnnestuks. Seega läksin üle ühetariifsele.
Kui siiski jääd kahetariifse peale, siis ei ole suurt mõtet sihtida kogu pesupesemist nädalavahetuse peale - pesumasin suudab iseseisvalt toimetada. Paned kella 5-ks käima, kell 7 ärkad ja võtad masinast puhta pesu välja. Hommikustele tegemistele lisab see ehk 10 minutit. Meil näiteks tekiks talvel pesu kuivatamisega probleem (ei taha välja viia), kui kogu pesemine oleks nädalavahetusel.
2.Teise korruse kaardiga lüliti asemel sobiks ka üsna suvaline tavaline lüliti (sõltub vajatavast võimsusest ja faaside arvust) - ei ole karta kaardi kadumist/kulumist ja on ka odavam lahendus.
3. Soolalampide puhul otsusta ära, kas on tervise või ilu pärast. Kui ilu, siis pole mõtet neid ööpäev läbi põletada. Kui tervise, siis LED mõttetu. Mulle tundub küll, et hetkel on enesepettusega tegemist - justkui saab nüüd odavamalt tervislikkust.
Mina kasutan pikemalt kodust lahkudes "kilbiteenust" - peale pealüliliti on kokku 11 kaitset. Sõltuvalt aastaajast peavad sisse jääma 1 või 2 (köök ja katlaruum). Kõik muu saab välja lülitada.
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 04:46
Postitas navigator
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 08:54
Postitas Küülaline
2korda2 kirjutas:asutan pikemalt kodust lahkudes "kilbiteenust" ... peavad sisse jääma 1 või 2 (köök ja katlaruum). Kõik muu saab välja lülitada.
Mis selle väljalülitamise mõte on?
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 12:25
Postitas Külaline
Eks ikka see, et midagi sisse ei unustaks ja ülearused standby asjad kah tagant ära saaks. Samas, üht-teist peab ju sisse jääma.
Kes sellist väljalülitamist plaanib, võiks kohe elutubadesse kaks paralleelset pesade liini vedada. Üks mida lülitatakse välja ja teine mida mitte. Seadmete arv, otstarve ja paigutus ju ajas muutub.
Samas pole vaja ponnistada igasse tuppa omaette liini - seadmete elektritarve pole nii suur, et ühe kaabliga ära ei toidaks. ja pole ju eriti kallis kah.
Ja kui see tehtud, siis saab kas välisukse juures oleva lülitiga ja impulssreleega, kontaktorit juhtida, kui lülitid ja releed ise vajalikku võimsust välja ei vea.
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 12:37
Postitas Navigaatorile
mulle tunduvad siin vajalikud ainult DS temp sensorid ja võibolla ka see klemmliist..
lihtsaim variant, tellid selle:
http://www.hobby-boards.com/store/produ ... aptor.html
siis on veel vaja telefoni juhet 1 jupp ja mingi klemmliistu taoline asi, khu siis hakkad ühendama oma andureid - igale andurile peab minema min. 2 soonega juhe
ja siis laed alla sellise asja:
http://www.mrsoft.fi/ohj01en.htm
seadistad ja jälgid mida vaja
lisaks saad samasse USB adapterisse ühendada ka pulsilugeja - mida hetkel ei ole neil stock'is, p.lugejasse omakorda pulsväljundiga voolumõõtja, vot siis on isegi elektrikulu võimalik mõõta päris täpselt
ise olen sellisest elektroonikast samuti sama kaugel kui maa kuust aga asi loeb ÕV pumpa hetkel, internet on ikka põhjatu asi küll...

Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 14:46
Postitas Esimene
Minu juppide nimekiri on selline.

Ühe anduri tellisin ka sealt.
Ülejäänud andurid tellisin siit
http://www.westbalt.eu/store/index.php/ ... -to92.html
Pane nende juppide koodid elfaelektroonika otsingusse saad vastused.
https://www.elfa.se/elfa3~ee_et/elfa/in ... ELFA_EE-ET
Valmis seade. Pole vaja juurde muretseda USB-COM adapterit on ka
http://www.ebay.co.uk/itm/271136643781
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 15:46
Postitas Esimene
Navigaatorile kirjutas:...lisaks saad samasse USB adapterisse ühendada ka pulsilugeja - mida hetkel ei ole neil stock'is, p.lugejasse omakorda pulsväljundiga voolumõõtja, vot siis on isegi elektrikulu võimalik mõõta päris täpselt
Mõtled, seda DS2423 pulsilugejat, mida pole hetkel saada?
http://www.hobby-boards.com/store/products/DS2423.html
Seda ei tehtavat enam. Võibolla pole enam üldse saada. Olen ka huvitatud sellest jubinast.
DS2423
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 16:18
Postitas peebuste
Tegelikult pole ju mõtet "küttekõverikke" joonistada, kui neid ei saa võrrelda õues valitsevate oludega. Seega ilmajaam + lisaandurid:
http://davisnet.com/weather/
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 17:23
Postitas navigaatorile
Esimene kirjutas:Navigaatorile kirjutas:...lisaks saad samasse USB adapterisse ühendada ka pulsilugeja - mida hetkel ei ole neil stock'is, p.lugejasse omakorda pulsväljundiga voolumõõtja, vot siis on isegi elektrikulu võimalik mõõta päris täpselt
Mõtled, seda DS2423 pulsilugejat, mida pole hetkel saada?
http://www.hobby-boards.com/store/products/DS2423.html
Seda ei tehtavat enam. Võibolla pole enam üldse saada. Olen ka huvitatud sellest jubinast.
DS2423
pidavat veebruari teises pooles jälle saadaval olema, kes teab
Tegelikult pole ju mõtet "küttekõverikke" joonistada, kui neid ei saa võrrelda õues valitsevate oludega. Seega ilmajaam + lisaandurid:
http://davisnet.com/weather/
omal aitas ta seda pumpa veidi paremini seadistada, näed millises seades ta enam vähem kõige efektiivsemalt funkab
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 20:05
Postitas 2korda2
Küülaline kirjutas:2korda2 kirjutas:asutan pikemalt kodust lahkudes "kilbiteenust" ... peavad sisse jääma 1 või 2 (köök ja katlaruum). Kõik muu saab välja lülitada.
Mis selle väljalülitamise mõte on?
Vähemalt minu puhul on kokkuhoiust olulisem ohutus ja võimaliku suure kahju ära hoidmine. Ainuüksi lüliti tähisega "arvuti+TV" juhib voolu tehnikasse mille kaotamine võtaks silmist vee välja.
Re: digitaal termomeetrid
Postitatud: 04 Veebr 2013, 20:58
Postitas dumbuser
Mina toppisin selleks puhuks kilpi ülepinge jaoks lahendid ja siseneva telefoniliini jaoks samuti kaitseskeemi. Telefonitraadi jaoks olid tükid juba ammu olemas aga no ei saa ju enne teha kui laks ära käib. Alles peale seda kui äike tappis telefoniposti kaudu elioni ruuteri ja selle küljes oleva enda ruuteri siis toppisin skeemi sinna kus ta peaks olema. Ja kui olen kodus ja tean, et tuleb äike siis ei mõtle üldse pikalt ning lülitan kõik majast väljuvad traadid küljest ära. Aga see oli nüüd küll täiesti teemaväline jutt juba.