1. leht 1-st

Mure elektrikuluga

Postitatud: 16 Jaan 2013, 18:51
Postitas scient
Juba tegelikult mitmendat aastat on mure elektrikuluga, seda just talvel. Kuna arved siiamaani on veel sellised ütleme talutavad, ning konkreetselt
mingit võrdlusmomenti pole nagu võtta mis ütleks et jah, tõesti midagi on aia taga, siis pole ka ette võtnud miskit.
Detsembri elektriarve aga pani natukene piltlikult öeldes "jalaga makku".

Tegu on muidu eramuga, kus elab kokku 3 peret. 2 peret elavad koos põhimõtteliselt ühes maja pooles, teises maja pooles elab üks inimene.
Suuremas maja pooles on ruute kuskil 300 kandis, kodumasinatest selline tavaline komplekt - 2 telekat, 2 arvutit, 2 pesumasinat, köögimasinad (pliit, mikrolaine ahi jne).
Maja köetakse peamiselt maaküttega, millel on minu arusaamist mööda ka mingil kujul elektri pealt küte olemas kui maaküte nö. ära ei vea. Vett soojendatakse
suure boileriga (ma ei oskagi mahtu öelda kuna ei ole siin ühtegi asja ise ehitanud ega ostnud, mingi selline suurem ikka, pooleteise meetrine maast).
Teises maja osas on 1 korter, kuskil 40 ruutu, köetakse õhksoojuspumbaga.

Elektrikulud oli siis see Detsember 6000 kWh, summas 540 eurot.
Elektripaketiks on Elektrienergia ajatariifide ja ampritasuga (EN3)
Võrgupaketiks on Võrguteenus ajatariifide ja püsitasudega kuni 63A (V4)

Laias laastus moodusas sellest arvest 190 elekter, 350 võrgutasud.
Tariifide osas jagunes tarbimine - 2700 päeval, 3300 öösel.

Võrdluseks et Novembri tarbimine oli 4600 kWh ja augustis oli tarbimine 1400 kWh.
Seega ise kahtlustan et tegu on siiski küttega - tarbimine suur talvel ja just öösiti.
Ise küll spetsialist ei ole aga olen nagu aru saanud, et maaküte siiski ei tohiks nii palju elektrit tarbida, isegi kui ta ei suuda vajalikus mahus ära kütta maja.
Kui just äkki ei ole automaatikas midagi nihu. Oskab keegi ehk anda nõu ja võibolla ka soovitada et kelle või mis firma poole võiks pöörduda, et see kütte asi üle kontrollida.
Või kas peaks üldse enne üritama selgemaks teha, et kust see kulu täpselt tuleb - kas ÕS pump võib ka nii meeletuid numbreid teha?

Re: Mure elektrikuluga

Postitatud: 16 Jaan 2013, 19:47
Postitas Veikko
Kirjelda lähemalt oma maakütte süsteemi ja tehnilisi näitajaid. Kes ja kuna paigaldas maakütte. Kas põrandaküte.

Re: Mure elektrikuluga

Postitatud: 16 Jaan 2013, 20:45
Postitas Lauri_s
Saan õigesti aru, et majas on 3-e pere peale 1 elektrikulu lugeja? Eraldi ei saa mõõta, mis korter kuipalju kulutab? Variant on maasoojuspumbale mõõdik vahele panna ja vaadata kas tõesti kulutab tema sel viisil elektrit talvisel ajal.

Lauri

Re: Mure elektrikuluga

Postitatud: 16 Jaan 2013, 21:31
Postitas Kalvis
Kui maja soojustus on nigel, keegi hoiab uksi aknaid lahti, unustati soe vesi jooksma siis võib suur elektrikulu ka sellest tingitud olla. Ka pole toodud võrdlust varasemate aastatega, no eelmise aasta veebruarikuu oli külmem, seega see arve peaks suurem olema praegusest. Maja soojustuse kohta puudub igasugune info, kui see on kehvapoolne siis võib niisuur kulu täitsa tavaline olla.

Re: Mure elektrikuluga

Postitatud: 16 Jaan 2013, 22:31
Postitas scient
Maakütte kohta hetkel midagi täpsemat öelda ei oska. Nii palju tean et pandud on see siia 2000 aastal, ehk siis päris vana. Küttepinda on siia maha pandud 1km.
Eraldi mõõtmise kohta nii palju et seda ühte väiksemat korterit saab nüüd mõõta alates sellest kuust, kahjuks niipea siis tulemusi ei näe.

Maasoojuspumbaga köetakse muidu radikaid, põrandasoendused on köögis ja vannitoas, elektri peal, sees ainult väga külmal ajal talvel.
Mingit erilist sooja õhu või vee raiskamist nagu ei toimu, pigem kütame külmal ajal ahju lisaks veel.
Võrreldes eelmise aastaga oli näiteks Novembri kulu see aasta 190 vs eelmisel aastal 270 eurot. Samas detsembris oli vahe jällegi kuskil 150 eurot selle aasta kahjuks.
Ma ise kaldun arvama, et see soojustus on siin üsna keskpärane. Maja on ikkagi päris vaja ja siin mingit uuemat isolatsiooni eriti pole. Päris tuul akende ja seinte vahelt samas läbi ei puhu.

Re: Mure elektrikuluga

Postitatud: 16 Jaan 2013, 23:46
Postitas Külaline
see detsember oli veider küll. kui novembris oli mul arve 82 eurot, siis detsembris äkki 115. kuigi ma midagi juurde ei lülitanud. vannitoa põrandaküte ja wc radikas olid ka novembris miinimumi peal. muud asjad olid käibes nagu aasta läbi. see 3m2 põrandat ja 2 ruudune tualett ei saa kolmandikku arvet juurde teha!

Re: Mure elektrikuluga

Postitatud: 17 Jaan 2013, 14:18
Postitas Veikko
scient kirjutas:Võrreldes eelmise aastaga oli näiteks Novembri kulu see aasta 190 vs eelmisel aastal 270 eurot. Samas detsembris oli vahe jällegi kuskil 150 eurot selle aasta kahjuks.
Ma ise kaldun arvama, et see soojustus on siin üsna keskpärane. Maja on ikkagi päris vaja ja siin mingit uuemat isolatsiooni eriti pole. Päris tuul akende ja seinte vahelt samas läbi ei puhu.
No 2012 aasta detsember oli ikka külmem kui november sellest ka kulude erinevus ja see on normaalne. Kui teil on maasoojuspump millest te midagi ei tea ja keegi pole seda alates 2000 a paigaldusest kontrollinud, hooldanud jne siis on natuke asjad halvasti. Kui oled omanik siis korralda ikka kõik hoone kommunikatsioonide hooldused korrektselt kui ise ei oska siis telli need tööd.

Re: Mure elektrikuluga

Postitatud: 17 Jaan 2013, 17:36
Postitas scient
Omanik otseselt ei ole aga midagi tuleb ilmselt ette võtta jah.
Mõistlik oleks see maakütte asi kõik üle kontrollida, aga hetkel nagu ei oska üldse pakkuda et kus suunas vaadata võiks selleks üldse.
See oli ka üks põhjus miks siia tulin nõu küsima - äkki oskab keegi soovitada mõnda head ettevõtet või spetsialisti kes sellega tegeleb.