Intelligentne kodu?

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
Hallivatimees
külaline

Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Hallivatimees »

Kas keegi on kokku puutunud uuema tehnoloogiaga Intelligentse kodu loomisel? Kõik tahavad elektrikilbis midagi surkida, aga nagu aru olen saanud, siis on juba tükk aega kasutusel (Danfoss ntx) zwave nimeline lainepikkus.. .Sarnaneb Wifile, aga selle abil saab koduseid elektriseadmeid juhtida nutitelefonilt..

Kas keegi omab kogemusi selles vallas? Vaatasin, et isegi eesti pakutakse sarnast lahendust http://www.indome.ee aga ei ole leidnud kuskilt vastuakaja, kas on ikka nii hea kui reklaamitakse?
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Keegi ei kipu nagu vedu võtma - heidan siis omalt poolt küsimuse - milleks sellist "intelligentsi" majale vaja on, mille prognoositav eluiga maja omast mitmeid kordi väiksem saab olema?
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

Ma kahtlustan, et minu majas olevast kolast elab maja üle ehk ainult kirves. Umbes kolm korda tera ning 7 korda vart vahetada ja peaks sajandi vastu pidama küll.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
hallivatimees
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas hallivatimees »

madis64 kirjutas:Keegi ei kipu nagu vedu võtma - heidan siis omalt poolt küsimuse - milleks sellist "intelligentsi" majale vaja on, mille prognoositav eluiga maja omast mitmeid kordi väiksem saab olema?
Miks peaks eluiga maja omast mitmeid kordi väiksem olema? :?
Kivitorris
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 61
Liitunud: 29 Apr 2010, 10:05

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Kivitorris »

madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

hallivatimees kirjutas:Miks peaks eluiga maja omast mitmeid kordi väiksem olema? :?
Küsin vastu - milline tänapäevane elektroonikavidin võiks ekspluatatsioonis üle 15 aasta vastu pidada?
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Kusjuures peab vastu. Aga hetkel on juba 5 aastane asi nii ürgne, et seda ei kasutata.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

dumbuser kirjutas:Kusjuures peab vastu.
Nii ja naa - osa 80-tel välja lastud tööstusautomaatikast töötab siiani, osal 90-te teisel poolel toodetud tööstusotstarbelistest "plaatidest" lekivad/kuivavad elektrolüütkondensaatorid üsna usinasti (laiatarbeelektroonikast nagu arvutite toiteplokid pole mõtet üldse rääkida).

Ikkagi jääb õhku küsimus - kui 15 aasta pärast on vaja mingi moodul välja vahetada, siis kas enam tootjatki alles on?
dumbuser kirjutas:Aga hetkel on juba 5 aastane asi nii ürgne, et seda ei kasutata.
Maja kavandatud "eluiga" peaks 100 aastat ikka olema - mida selle "intelligentsiga" vahepeal teha - iga 15...20 aasta pärast uus kaabeldus (traadita lahendused jätaksin hetkel küll kõrvale) ja uued seadmed?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10922
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 312 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Hallivatimees kirjutas:Kas keegi on kokku puutunud uuema tehnoloogiaga Intelligentse kodu loomisel? ...
madis64 kirjutas:Küsin vastu - milline tänapäevane elektroonikavidin võiks ekspluatatsioonis üle 15 aasta vastu pidada?
madis64 kirjutas:Maja kavandatud "eluiga" peaks 100 aastat ikka olema - mida selle "intelligentsiga" vahepeal teha - iga 15...20 aasta pärast uus kaabeldus (traadita lahendused jätaksin hetkel küll kõrvale) ja uued seadmed?
Minu mõte ühest teisest alateemast
Urmas kirjutas:Habel on tegelikult mõtlemine korras. Kas näiteks 15 aastat tagasi ostetud kineskoopteleka tippmudelit tänapäeval parandatakse ja mis see maksab? Tehnika areng on lihtsalt nii kiire.
viewtopic.php?f=9&t=34850
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

madis64 kirjutas: Nii ja naa - osa 80-tel välja lastud tööstusautomaatikast töötab siiani, osal 90-te teisel poolel toodetud tööstusotstarbelistest "plaatidest" lekivad/kuivavad elektrolüütkondensaatorid üsna usinasti (laiatarbeelektroonikast nagu arvutite toiteplokid pole mõtet üldse rääkida).

Ikkagi jääb õhku küsimus - kui 15 aasta pärast on vaja mingi moodul välja vahetada, siis kas enam tootjatki alles on?
Kuna ma ise neid vidinaid aegajalt lapin siis enamus juhtudel pääseb lüütide vahetamisega. Kui sellest ei piisa siis on tõesti pea pooled juhtumid sellised kus tuleb aparaat minema visaa, sest tükke lihtsalt pole võimalik leida mõistliku hinnaga. Tükid küll saaks aga tibake veel juurde makstes saaks juba uue ja töötava asja, kusjuures keegi krt ei tea järjekordselt kaua ta töötab. Mida moodsam vidin seda rohkem topitakse talle sisse igasugu kontrollereid ja muud jura, mis on ka kõik ühte kivisse pandud. Ja täiesti loomulik, et kui see kivi kooleb siis mine uue seadme järgi. Vastikult palju on juhtumeid kus soojuse eraldumisega üleüldse ei arvestata. Mingid Thermori radiaatorid näiteks olid kus lüüdid topiti juhtplok sümistori radika kõrvale. No nad peavadki seal ära kuivama. Kusjuures ruumi oli seal küll ja veel. Ilmselt on igal teemaga tegelejal sarnaseid näiteid lademes. Kogu selle asja valguses ei taha ma moodsaid asju enam üldse osta. Sest vägisi tundub, et mida uuem seda si.em.
hallivatimees
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas hallivatimees »

Tere taas,

see eluea teema on muidugi õige, ma algselt niimoodi asjale ei lähenenudki. Samas teisest küljest võttes ei tasuks säästupirne ka osta siis, või nüüd popimaid LED lampe!? Samuti iganevad tõenäoliselt varsti ja tuleb uuem tehnoloogia peale. Led-i eluiga muidugi on päris hea ja tõenäoliselt kasutatakse ostetud lampi päris kaua.
Tegin natuke uurimustööd Google abil ning saan aru, et see Z-wave tehnoloogia ongi samm tuleviku suunas, mida hetkel järjest arendatakse ning kasutuselevõtt laieneb. Iseenesest ei näe nagu probleemi iganemisel, samuti vahetad ka telekat mingi aja tagant..
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

hallivatimees kirjutas:...see Z-wave tehnoloogia ongi samm tuleviku suunas, mida hetkel järjest arendatakse ning kasutuselevõtt laieneb.
Vaata, et sa seda müügijuttu liialt uskuma ei hakka - arendada võivad mitmed seltskonnad mitmesuguseid asju, püsima nad kõik ei jää.
hallivatimees kirjutas:Iseenesest ei näe nagu probleemi iganemisel, samuti vahetad ka telekat mingi aja tagant..
No telekal ja intelligentse maja elektrisüsteemil on vist ikka vaks vahet :scratch:

Aga pildi võimalikust jamast võid selliselt ette saada, kui oled zwave-konfiguratsiooni ja eelarve kokku saanud, siis mine sellega mõne alternatiivse lahenduse pakkuja juurde ja uuri, kui palju maksab sellise paigaldise ümbervahetamine nende poolt pakutavale variandile (selle summa võrra saab su maja müügihind 20 aasta pärast väiksem olema, sest mina küll vahetaksin maja ostes 20 aastat vana "intelligentsi" kogu täiega välja, umbusklikult põrnitseksin ilmselt juba ka 10...15 aastat vana süsteemi).

Anna siis meile ka teada.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas rokikas »

madis64 kirjutas:iga 15...20 aasta pärast uus kaabeldus (traadita lahendused jätaksin hetkel küll kõrvale) ja uued seadmed?
Too palun mõni näide kõnealusest tehnoloogiast mis nõuaks spetsiifilist kaabeldust ja selle konkurendist millel jälle oma spetsiifiline kaabeldus? Miks traadita lahendused kõrvale jätad?
madis64 kirjutas:Aga pildi võimalikust jamast võid selliselt ette saada, kui oled zwave-konfiguratsiooni ja eelarve kokku saanud, siis mine sellega mõne alternatiivse lahenduse pakkuja juurde ja uuri, kui palju maksab sellise paigaldise ümbervahetamine nende poolt pakutavale variandile (selle summa võrra saab su maja müügihind 20 aasta pärast väiksem olema, sest mina küll vahetaksin maja ostes 20 aastat vana "intelligentsi" kogu täiega välja, umbusklikult põrnitseksin ilmselt juba ka 10...15 aastat vana süsteemi).
Sellest ma nüüd küll eriti aru ei saa miks peaks maja hind langema kui "targa maja" tehnikavidinaid kasutada :scratch: Kas vesi võib ikka kraanist tulla või oleks maja hinnale soodsam kui ämbriga allikast tuua?

Siin http://home.howstuffworks.com/smart-home.htm päris huvitavat tutvustavat juttu. "X10" tundub olevat vanim ning levinum platvorm http://en.wikipedia.org/wiki/X10_(industry_standard) . Mis tulevikus "tegijaks" saab/jääb... :unsure: Eks ikka tulevad uued ja paindlikumad/võimekamad.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:Too palun mõni näide kõnealusest tehnoloogiast mis nõuaks spetsiifilist kaabeldust ja selle konkurendist millel jälle oma spetsiifiline kaabeldus?
Ei too - mina pole see, kes hetkel maja ehitab ehk sellel alal pädev peab olema.
Võimalik, et kõik lahendused on kaabeldusest sõltumatud, võimalik, et jällegi pole - kuni keegi pole üht ega teist kinnitanud, ei hakka ma praegusel hetkel endale kogu temaatikat selgeks tegema.
Küll aga küsin inimese käest, kellel see hetkel oluline on - tema ju peaks teadma enne otsuse tegemist.
rokikas kirjutas:Miks traadita lahendused kõrvale jätad?
Võid mind lihtsalt paranoiliseks pidada, kuid veekraane ma traadita ühenduste kaudu tänase päeva seisuga juhtima ei hakkaks.
rokikas kirjutas:Sellest ma nüüd küll eriti aru ei saa miks peaks maja hind langema kui "targa maja" tehnikavidinaid kasutada :scratch:
Seepärast, et selle aja möödudes on süsteemi elementbaas tõenäoliselt olulise osa oma töövõimest kaotanud või kaotama hakkamas ning maja ostmisel ei viitsiks ma küll järgnevaid aastaid kulutada selle peale, et eelmise omaniku poolt valitud, selleks ajaks juba ka moraalselt aegunud "intelligentsis" toimuvaid ajutisi ja arusaamatuid häireid taga otsida - parem puhas vuuk teha ja uus/kaasaegne tehnoloogia peale lajatada.
rokikas kirjutas:Kas vesi võib ikka kraanist tulla või oleks maja hinnale soodsam kui ämbriga allikast tuua?
Ega midagi, muigame siis. Tegelikult võib küll - kraan on mehaaniline seade, mille kasutamisel on kogemusi laialt ning mille asendamine on aastakümneid olnud sissetöötatud protseduur.
Asi läheb teisemaiguliseks siis, kui "hääljuhtimisega internetiühendusega proportsionaalservodega kraanimajandus" sisse tuua (mitte, et ma sellist isiklikult näinud oleks, kuid ei pea selle olemasolu üldse võimatuks).
Külaline
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

madis64 kirjutas:...kui palju maksab ...sellise paigaldise ümbervahetamine
Tabasid minu arvates "naelapea pihta". Tegelikult võidki vahetada nagu telekat, kui süsteem on paindlikult ülesehitatud. Jääb aga küsimus- palju selline süsteem maksab ja kas ta on otstarbekas?

2korda2-e "kirvelugu" oli ka minu arvates tabav. Karta on, et isegi maja läbib nimetatud aja jooksul olulisi muutusi, asi need tehnosüsteemid siis ära ei ole. Tegelikult võib siis ju tekkida küsimus ka maja pika eluea otstarbekusest?

Arvan, et ka leedlambi proovijaid ei oleks sellisel hulgal, kui ei ühilduks kasutatavate valgustite ja toitepingetega, ning ei loodetaks säästu el.energialt.

Ise kasutan helistamiseks Nokia "luukere", vaatan 100Hz kineskoop-telerit Samsung, ning ei oma ühtegi leedlampi :D . Seega ei saa aru "vahetamismaaniast". Samas ei tauni uute seadmete ostmist (teen seda isegi, kui tekib vajadus).

Intelligentne kodu on tegelikkuses ammune suundumus, mida on kogu aeg täiustatud (loe vidinaid ja võimalusi kaasajastatud- viimaste hulka kuulub ilmselt ka teemaks olev lahendus) kuid sisu on jäänud samaks. Mõte peaks olema tegelikult selle kodu ühendamine "Targa elektrivõrguga".
Kui Te tunnete vajadust koduste tehnosüsteemide administreerimise järele tehniliste vidinate abil, on ka lokaalne vajadus tuvastatud.

Imelik.
hallivatimees
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas hallivatimees »

Ma igaksjuhuks mainin ära, et mina ei ehita maja vaid mulle meeldivad erinevad tehnikavidinad. Minu näol tegemist just sellise inimesega, kellel on kodus vähemalt 10 erinevat led valgustit, led teler ja ka radikate termostaadid olen vahetanud nende juhtmevabade vastu. Miski asi tõmbab kasutama kaasaegseid lahendusi ja proovima uusi asju.

Mõtlesin selle algse küsimuse peale, et mis mõtet on kodu intelligentsusest kui see tõenäoliselt elab tunduvalt vähem kui maja. Mõtlesin nii ja naapidi,aga koguaeg jõudsin sama tulemini: Sellist lahendust ei ole ja tõenäoliselt ei tulegi(tehnoloogia vallas) mis kestaks sama kaua kui keskmine hästi ehitatud maja! Seega ma ei võrdleks seda asja niiväga maja elueaga kui elektroonikavidinate.

Kuna mul danfossi termostaadid juba kasutavad z-wave-i ja samuti on majal peakraan elektrilise klapiga, mis siis suletakse kui elekter ära läheb(manuaalselt saan alati taasavada ka ilma vooluta). Siis oleks mul juba 2 olulist asja mida seesuguse intelligentsiga juhtida, küte + vesi. Lambid jms el seadmed muidugi sinna lisaks juurde. Vaatasin et 10 juuniks plaanivad ka e-poe avada, aga sellegipoolest tegin hinnapäringu meiliteel ära, vaatab siis mis selline asi ka maksab. Mingi sisetunne rõhub selga, et numbrid tulevad üüratud :D

Ega aus olla, siis ju otsest vajadust sellise intelligentsuse järgi ei ole, pigem on tegu enda ja oma kodu turvalisuse ja ka kindlasti mugavuse tõstmisega.

Arutelu on huvitav ja peab mainima, et olen mõtlema hakanud paarile nüansile, mis enne üldse silme-ees ei olnud :!:
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

1. nõrkvoolukaabeldusele ei teki tõenäoliselt niipea olulist uut standardit. Paned kaabli seina ja otstes võid karpe vahetada veel aastakümneid (ei juhtu korraliku kaabliga seina sees midagi).
2. Kumb on kallim: "rumal maja" või "võibolla aegunud tehnikaga tark maja"? Ma pakun, et viimane on ikkagi kallim. Kasvõi kaabelduse jagu hoiad kokku (korras siseviimistluse korral võib see üsna kallis olla).
3. Traadita ühenduse puhul sõltub kõik lahendusest. Rumalal lahendusel on lihtsalt kraan lahti ja vesi pahiseb, kuni koju jõuad. Targal süsteemil võib vaikerežiim olla "kinni" ja avatud on ainult juhul kui X ajaühiku jooksul saadakse Y korda "ole avatud" signaal. Manual override on loomulik.

Minul on plaanis 20-aastaga vahetada majas nii mõnigi segisti, ukselukk, käepide jne. Hullemal juhul terve gaasikatel koos veeboileriga. Igasugu mööblist ja kodu- ning aiatehnikast rääkimata. Auto, kuramus, vahetub tõenäoliselt lausa korduvalt.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

hallivatimees kirjutas:Ma igaksjuhuks mainin ära, et mina ei ehita maja vaid mulle meeldivad erinevad tehnikavidinad.
...
Ega aus olla, siis ju otsest vajadust sellise intelligentsuse järgi ei ole, pigem on tegu enda ja oma kodu turvalisuse ja ka kindlasti mugavuse tõstmisega.
Sellest tõdemusest oleks sa võinud ju alustada - nimelt, et tegemist on hobiga.
Tavaliselt maetakse hobidesse röögatult rohkem raha kui materialiseerunud tulemus hiljem müügil väärt on, paljusid asju tuleb teha vähemalt kolm korda, et tulemus hea saaks (tehes õpitakse) - nii et kui sulle praegu sümpatiseerib zwave, siis anna aga tuld ;) (küll hiljem jõuad vahetada).
hallivatimees kirjutas:Kuna mul danfossi termostaadid juba kasutavad z-wave-i ja samuti on majal peakraan elektrilise klapiga, mis siis suletakse kui elekter ära läheb(manuaalselt saan alati taasavada ka ilma vooluta). Siis oleks mul juba 2 olulist asja mida seesuguse intelligentsiga juhtida, küte + vesi. Lambid jms el seadmed muidugi sinna lisaks juurde.
Nüüd hakkama asja tuumani jõudma - sul on midagi juba olemas, kuid mida see "!intelligentne maja" sinu nägemuses terviklahendusena suutma peaks?

Võib olla me mõtleme natuke erinevates kategooriates - minu nägemuses peaks see suutma võimalikult töökindlalt, paindlikult, personaalselt ja adaptiivselt juhtida võimalikult suurt osa maja tehnosüsteemidest, mõne teise inimese arvamuse kohaselt on veetrassi peaventiilil elektriline sulgemine kodust väljudes "juba vägagi intelligentne".

Nii et mis on sinu arvates "intelligentne maja"?
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Personaalsetest intelligentsetest terviklahendustest rääkides ei pääse vist tänase päeva seisuga üle ega ümber tablettidest ja nutitelefonidest:

http://www.vivint.com/

http://www.readwriteweb.com/archives/an ... t_home.php

http://www.yogasystems.com/

http://www.youtube.com/watch?v=K7PxzwdR9Qc

- neid mittearvestavad süsteemid tunduvad nagu "nii 90-ndad".
Külaline
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Seda küll. Samas on siin viidatud administreerimise süsteem ka saamas juba eilseks päevaks.
Tänane päev eeldaks juba seadmete endi suhtlemisvõimet/intelligentsust ? See muudaks administreerimise vajaduse iseenesest väiksemaks.
Imelik.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Külaline kirjutas:Seda küll. Samas on siin viidatud administreerimise süsteem ka saamas juba eilseks päevaks.
Tänane päev eeldaks juba seadmete endi suhtlemisvõimet/intelligentsust ?

See muudaks administreerimise vajaduse iseenesest väiksemaks.
Oskad sa sellise - minimaalse administreerimisega ja suuremal määral iseõppivad kui ülalpool viidatud - kaubalise süsteemi kohta ka mõne viite tuua?

Samas jääb kuklanurka tiksuma ikkagi termodünaamika teine seadus ("suletud süsteemis saab entroopia ehk segadus ainult kasvada")

http://www.syg.edu.ee/~peil/maailmapilt ... iibid.html

http://et.wikipedia.org/wiki/Termodünaa ... ine_seadus

:roll:
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Külaline kirjutas:Tänane päev eeldaks juba seadmete endi suhtlemisvõimet/intelligentsust ? See muudaks administreerimise vajaduse iseenesest väiksemaks.
Samm edasi ja .....http://en.wikipedia.org/wiki/Skynet_(Terminator) :blush: ;)
madis64 kirjutas:Nii et mis on sinu arvates "intelligentne maja"?
Aga sinu arvates? Täitsa siiralt küsin kas sul on omal mingi konkreetsem visioon milline võiks olla "tark maja" praktikas. Pean silmas mingit olulist kvaliteedihüpet seal elamisel.
Minul ei ole. :blush: Kunagi üritasin "X10" võimalustest aru saada ja kui esialgne "vidinavaimustus" lahtus ei jäänud mulle eriti argumente enesele et miks ma oleksin nõus selle soetamiseks (suurt)raha maksma.
Enamus tehnosüsteeme niigi juba üpris intelligentsed. Küttesüstemi juhivad temperatuuriandurid, ventilatsiooni niiskuse ja co2 omad, valvesüsteemi saab vabalt siduda biomeetriliste lukkudega ja logi on netis vajadusel nähtav, saunakerisele gsm mooduli lisamine nüüd küll mingi kosmoseteadus ei ole (vaevalt "tark maja" puuküttega kerist kütta oskab :) ),liikumis ja hämara anduritega valgustid, meilgi siin juttu olnud kuidas elektrisüsteemi(õigemini võimsamaid seadmeid) "dresseerida" tähtsuse järjekorras töötama (boiler ei tarbi siis kui veekeetja köögis toimetab, jne.) jne.

Võib muidugi olla et tegemist lihtsalt mu fantaasjapuudusega või mõistmatusega uutest tehnoloogiatest aga .... :scratch:
Tore oleks kui keegi siin viitsiks kribada tiba pikemalt "targa maja" tegelikest võimalustest ja eelistest.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:Aga sinu arvates? Täitsa siiralt küsin kas sul on omal mingi konkreetsem visioon milline võiks olla "tark maja" praktikas. Pean silmas mingit olulist kvaliteedihüpet seal elamisel.
Ootab sellega ehk päeva, paar - ehk tuleb Hallivatimees esmalt ikkagi oma nägemusega välja - see jo tema teema.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Ehk tuleb ...
Hallivatimees
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Hallivatimees »

Nüüd hakkama asja tuumani jõudma - sul on midagi juba olemas, kuid mida see "!intelligentne maja" sinu nägemuses terviklahendusena suutma peaks?
Intelligentne kodu minu silmis peaks olema midagi sellist, kus "maja" ise saab aru minu vajadustest ning reguleerib ja toimetab vajalikke seadmeid selliselt nagu mina olen selle ära määranud. Siinkojal peangi silmas kütet, elektrit, valgustust.. samuti ei saa ära unustada turvalisust, automatiseeritud veekraan, mis üleujutuse korral sulguks(jääks suurem kahju olemata).. teise asjana tuletõrje alarm.. tulekahju korral süttiksid kõik tuled majas, signa teeks häält ning vbl midagi veel. Koju tulles oleks kodu mõnusalt soe/jahe, puhas ja ootaks mind.. kui sprinkleriteni jõuan, siis ka nende juhtimine.. et ei peaks käima neid spetsiaalselt kuskilt välja lülitamas vaid koju jõudes jääksid nad ise seisma ning hiljem jätkaks oma tööga.

Lisaks kuna olen kassipidaja ja majal on "euroaknad" millel tuulutusasend, kus ülevalt serv lahti, siis päris tihti juhtub, et lähen tagasi tuppa, veendumaks, kas aknad on ikka kinni.. teada asi, et kassid võivad selliste akendega otsa saada, kui välja tikkuma hakkavad. Tundub palju mugavam autos heita pilk telefoni ja veenduda, et aknad said kinni.

Intelligentse maja all näen veel seda, et kui tahan filmi vaadata, vajutan nutitelefonil klahvi, mispeale tuled vaikselt kustu dimmerdatakse, rulood(kui on väljas poolvalge) ette keritakse ning vajalik tehnika käima pannakse...


Peale tööpäeva koju tulles soovin lõõgastuda, mitte alustada koduste toimetustega ning edasi-tagasi sebida kuni ükshetk on öötund käes ja aeg magama minna :)
Vasta