Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

wokk
külaline

Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas wokk »

Tervist!
Olukord järgmine. Vahetasin katusekatte. Kaldlae soojustuse konstruktsioonis kasutasin hingava aluskattega varianti (tuulutus, hingav aluskate, kivivill 30 cm, aurutõke). Vähem kui pool aastat peale katuseremonti on ilmnenud, et osaliselt hingava aluskatte all on tõsised niiskusprobleemid. Aluskate on altpoolt niiske, vill on märg, sarikad on ülemisest äärest alates laias ulatuses märgunud ja hallitavad. Mingit otsest ehituslikku viga silma ei hakka, materjalid korralikud ja kasutatud paigaldusjuhiste järgselt. Hoones on olnud vähemalt neli-viis soojakraadi. Aiman, et peale selle soojustuse ja aurutõkke, mis on lahti võetud võib kondenseerumist veel siin-seal esineda.

Tekkinud olukorda arvestades jääb mulje, et hingava aluskattega lahendus on niiskustehniliselt äärmiselt kondensiohtlik!! Hingav aluskate võib ebaühtlasema küttega (maa)maja kiiresti ja märkamatult mädanema panna.

On kellegil praktilist kogemust või mõnda mõtet, mis sellist kondenseerumist võib tekitada? Mida üldse ette võtta?
AAABBB
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas AAABBB »

Hingav katusekile on märg ja aurutõkke on kuiv? Paistab,et probleem on hoopis selles,et katus laseb läbi.
Mis katusekatte sul on?
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

AAABBB kirjutas:Hingav katusekile on märg ja aurutõkke on kuiv? Paistab,et probleem on hoopis selles,et katus laseb läbi.
Mis katusekatte sul on?

Mis katusekate sul endal on, et nii head mõtted tekivad :lol:
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Milline aurutõke sai paigaldatud? Kile või paber.
Millist marki on hingav aluskate ja kas sai ikka õigetpidi.

Mul panid ehitajad divorol universal S hingava aluskatte ühe paani valetpidi. Õnneks sain jaole.
Ka poes küsides hingavat aluskatet pakuti mulle mittehingavat hingava pähe, kuna müüja ei teadnud hingavast kattest midagi.
Aurutõkke panin ise, kuna ei usaldanud ehitajaid.
Eestikinnisvara
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1080
Liitunud: 22 Veebr 2007, 09:36
Asukoht: Tartu
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 9 korda
Kontakt:

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Eestikinnisvara »

Kohti, kus viga on tehtud võib olla mitu. Läbi foorumi sellisele asjale doktorit mängida oleks mõttetu.
Kui on probleem, telli spetsialist kohale ennem suuremaid lammutustöid.
Monier
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 106
Liitunud: 29 Sept 2011, 18:32
Asukoht: Eesti
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 5 korda
Kontakt:

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Monier »

Tere

Nõustun Eestikinnisvaraga. Põhjusmõtteliselt võib pihta hakata sealt kas on ikka hingav, kas õigesti paigaldatud jne jne. Kes sul katuse ehitas? Minu soovitus oleks alustada ehitajast. Eeldusel, et ehitaja veel elus on (no juu poole aastaga pole vast pankrotti läinud). kui pool aastat tagasi katus vahetati, siis kehtib ka garantii. Siit, selle info põhjal midagi aimata või väita peaks olema hiromant. Hea oleks näha ja vaadata.
Aga alusta ehitajast - tema annab alustuseks ju garantii.
Kui ei ole võimalik antud ehitajast alustada, siis telli kohale spetsialist .
Monier - lihtsaim tee uue katuseni!
Kui soovid, et sinu katuse ehitaks tunnustatud meister, vali Monier Partner-Ehitaja.
www.monier.ee
Hendri
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 46
Liitunud: 14 Mär 2011, 14:44
On tänanud: 2 korda

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Hendri »

Võimalik on variant et hingav alukate on valetpidi paigaldatud, kas on tehtud korralikult harjatuulutus (aluskatte katkestus harjal). Endal küll kogemus puudub igasuguste hingavate kilede kasutamisel seega võimalus küsida nende käest kes on sedatüüpi lahendust ennem praktiseerinud.
uudo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 207
Liitunud: 05 Nov 2009, 09:18
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas uudo »

probleeme on katustel olnud palju ka tuulutusega. vajalik on nii räästas olev tuulutusava kui harjal olev. lisaks peab tuulutusvahe ise ka piisavalt suur olema.
hingav aluskate nõuab ka toimivat aurutõket, kuna tal on ikkagi aurutakistus olemas ja seestpoolt tulevat niiskust ta ei juhi samamoodi läbi nagu näiteks tavaline tuuletõke.
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tegelikult on see teema väga päevakohane. Paljud kasutavad neid hingavaid kilesid ja firmad (Monier näiteks) promovad neid hullult. Meie kliimas, kus on suur temperatuuride kõikumine on need kiled vägagi küsitava väärtusega. Pole vist tehtud mingit suuremat uurimistööd ka selles vallas. Võib ju täitsa nii juhtuda, et 20-30 aasta pärast hakkvad paljud oma katusekonstruktsioone vahetama, kuna niiskus on oma töö teinud.
Oootaks siin teemas mõne spetsialisti kommentaari, kui neid liigub siin.
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere. Viimased postitused vägagi asjakohaste märkustega. "Hingava" aluskattega on kogu konstruktsioon viidud kõrgele riskiastmele, kus peab kõiki süsteemi komponente täpselt dimensioneerima. Uuringuid on tehtud (Eestis ei tea), kus kõlas järeldus: difuusse aluskatte puhul on vajalik seespidine aurupidav kiht. Seega kui aurutõke ei pea või hoopis puudub on kogu konstruktsioon viidud äärmiselt kõrge riskiastmele. Seda aga, et meil Eestis suudetakse aurutõket ka aurupidavalt paigaldada ....., no 99 % juhtudel seda ei juhtu. Lugupidamisega. Alar Piirfeld
Monier
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 106
Liitunud: 29 Sept 2011, 18:32
Asukoht: Eesti
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 5 korda
Kontakt:

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Monier »

Tere!

Uuringuid on tehtud küll ja naa. Paha lugu on aga meie turgude ehituskultuuride erinevuses. On häid ehitajaid kes tõesti teavad (ja kui ei tea siis küsivad või uurivad) ja oi oi kui palju neid, kes arvavad end teadvat. Meie tehnlistes keskustes (nii Saksamaa kui Inglismaa) viiakse läbi katsetusi, meie aluskatete tehastes viiakse läbi katsetusi, teistes suurtes difuussete aluskatete tehastes tehakse palju uuringuid ja katsetusi ning paljud riigid on oma seadusloomes ka nii kaugel, et on kõik ilusti määratletud. Meil on saanud "hingavast aluskattest" mingisugune idüll, kui nii võib öelda. Kõik peaks olema hingav. Kustahes. Nii kivi kui pleki all. Aga nii ei ole. Pleki alla hingav kate ei sobi. Mis on aga üldse hingav kate? millal ta sisi hingab, mis tegelikult hingab, mida see tähendab ja kes lihtsalt väidavad et neil hingab....
Sõbrad - kutsun teid veelkord üles aktiivsemalt meiega suhtlema. Kas küsimustes või siis kasvõi ettepanekutes. Miks keegi ei ole aktiivselt küsinud aluskatete teemalist koolitust. Me oleme valmis seda hea meelega väiksemale seltskonnale inimestele tegema. Hetkel tundub lahmimine: 1 soovitab ja teine arvab ja... Oleme siiski veendunud ja kindlad, et lahendades katusekonstruktsioonid ja lahendused, kasutades hingavat aluskatet võidate nii rahas, ajas kui ka ruumis ja võimalustes.
Soovin ikka edu!
Monier - lihtsaim tee uue katuseni!
Kui soovid, et sinu katuse ehitaks tunnustatud meister, vali Monier Partner-Ehitaja.
www.monier.ee
uudo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 207
Liitunud: 05 Nov 2009, 09:18
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas uudo »

tean, et antud tüüpi aluskatet paigaldades peab olema tähelepanelik nüansside suhtes. see, et ta pleki alla ei sobi, on mulle uudis. mis võiks olla selle põhjuseks? ainuke asi, mis pähe tuleb, on pleki väiksem tuulduvus võrreldes kividega, ehk siis niiskuse tase mõlemal pool aluskatet on liialt sarnane(normidejärgse tuulutusvahe korral see muidugi ei tohiks nii olla).
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Monier
KIVIKATUSE PAIGALDUSJUHEND
HINGAV ALUSKATE
Hingava aluskatte kasutamise eelis on see, et puudub
vajadus kasutada eraldi tuuletõket ja ka soojustamisel
saab ära kasutada kogu sarika kõrguse (st. sarikatevaheline
soojustus paigaldatakse otse vastu hingavat aluskatet)
(Joonis 13). Sellise lahenduse tulemusel tekkiv sooja ja
külma õhu rõhkude erinevus surub niiskuse läbi aluskatte
katusekonstruktsioonist välja.
NB! Kui hingavat aluskatet kasutatakse külmas konstuktsioonis,
siis toimib ta mittehingava aluskattena
:scratch: Mis puhul on üks ja sama välispiirde (katuse) piirkond ühel juhul "külm" ja teisel juhul
"soe"?
Imelik (kasutaja). :hello:
uudo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 207
Liitunud: 05 Nov 2009, 09:18
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas uudo »

lihtsustatult võiks see välja näha nii
Manused
katus.jpg
katus.jpg (12.62 KiB) Vaadatud 19617 korda
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külm on siis, kui on tegelikult ka külm :lol: See tähendab põhiliselt seda, et on korralik(loe:piisav) tuulutus katusekatte mis iganes kihi all, mis peab tuulduv olema. Kui praktikas asi ei toimi, siis kütega hoonetel tekivad sellest tulenevalt erinevad hädad e piltlikult ja ka tegelikult läheb asi "soojaks"



.... lihtsustatult ei näe see nii välja :shock:
uudo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 207
Liitunud: 05 Nov 2009, 09:18
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas uudo »

Külaline kirjutas:Külm on siis, kui on tegelikult ka külm :lol: See tähendab põhiliselt seda, et on korralik(loe:piisav) tuulutus katusekatte mis iganes kihi all, mis peab tuulduv olema. Kui praktikas asi ei toimi, siis kütega hoonetel tekivad sellest tulenevalt erinevad hädad e piltlikult ja ka tegelikult läheb asi "soojaks"



.... lihtsustatult ei näe see nii välja :shock:
ma ei saa aru, mis trollid siin targutamas käivad. kujuta nüüd endale ette, et selles ülemises kolmnurgas puhub 20 kraadise välistemperatuuri juures tuul, nagu on ette nähtud, kas siis otsaviiludes olevate avade kaudu või harjal tehtud sisselõike kaudu. kuskohas see sul soe on siis seal. isegi kui kõik on umbselt kinni, siis ükski inimene ei lase oma maja seest nii saunaks, et külma ilmaga selle soojustamata kolmnurga toatemperatuurile saaks. kui seal kolmnurgas tuulutus puudub ja seisva õhu tõttu tõesti soojaks läheb, siis on konstruktsioon valesti ehitatud ja ei maksa hädaldada, et hingav aluskate ei kõlba kuskile.
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Aluskate olles välisõhu käes on piisavalt soe, et veeaur ületaks tema teele seatud difusioonitakistust?
Julgen selles kahelda.
Imelik. :hello:
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

uudo kirjutas: ma ei saa aru, mis trollid siin targutamas käivad. kujuta nüüd endale ette, et selles ülemises kolmnurgas puhub 20 kraadise välistemperatuuri juures tuul, nagu on ette nähtud, kas siis otsaviiludes olevate avade kaudu või harjal tehtud sisselõike kaudu. kuskohas see sul soe on siis seal. isegi kui kõik on umbselt kinni, siis ükski inimene ei lase oma maja seest nii saunaks, et külma ilmaga selle soojustamata kolmnurga toatemperatuurile saaks. kui seal kolmnurgas tuulutus puudub ja seisva õhu tõttu tõesti soojaks läheb, siis on konstruktsioon valesti ehitatud ja ei maksa hädaldada, et hingav aluskate ei kõlba kuskile.
Miks siis kohe trollid? Monier nimetab külma konstruktsiooni. See tähendab antud juhul vastavat katuselahendust kus hingav kile on paigaldatud iseseisvalt aluskatuseks, ilma soojustuseta. See peab tuulduma nii alt, kui pealt. Samuti peab jääma" külmaks" soojustusega katuseosa katusekatte alune. :shock:
uudo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 207
Liitunud: 05 Nov 2009, 09:18
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas uudo »

just seda minu esitatud skeem näitaski ju. katusekatte alune ruum peab nii ehk naa külm ehk tuulduv olema. võibolla ma ei väljendunud selgelt, minu vabandused sel juhul.
Monier
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 106
Liitunud: 29 Sept 2011, 18:32
Asukoht: Eesti
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 5 korda
Kontakt:

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Monier »

Terv!

Kohe tore näha, et kisub disskussiooniks.
Üritan siis ka mõnele asjale mis silma jäid vastata:
Miks me pleki alla hingavat aluskatet ei soovita: kui hingav aluskate ventileerib altpoolt tuleva niiskuse endast läbi siis tekib kondents pleki alumisele pinnale, kust ta siis mõne aja pärast (või kohe) jälle aluskattele tagasi tilgub. Iseenesest on nii, et plekki võiks ju just nagu kaitsta alt tuleva niiskuse eest. Selleks on meie raudne soovitus kasutada plekk-katuste puhul mittehingavat aluskatet millel on all ka vildiriba. Vilt võtab ilusti vee enasse sinna kinni, kust ta ilusasti välja ventileeritakse ja nii ei teki mingeid sirisemise ja nirisemise ohte/tingimusi. Põhimõtteliselt on ju ka mõeldav ka see, et sellisel juhul hingavat aluskatet kasutatakse kui tuuletõkkena, seal distantsliistud ja sinna peale mittehingav vidlikihiga aluskate. Nii ei peaks paigaldama tuuletõkkeplaati.

Rõhkude erinevusest: Hingava aluskatte puhul: Eeldusel, et kõik on õigesti ehitatud ja teibitud, siis tekib rõhkude erinevus juba ka ilma soojustust kasutamata. Kuna see on pikem seletus ning eeldaks enda kõrvale mõningasi pilte, siis aluskatete koolitusel (kasvõi meie kontorites kiirkorras) saame seda ilusasti seletada kust kuhu ja mida. Võtkem lihtsalt kaasa see, et juba korrektse aluskatte paigaldusega on rõhkude vahe sees ja väljas olemas.

Külm ja soe pööning: selle kohta siin juba kirjutatud kõvasti. Andkem märku kui on vajadust selgitamiseks.
Monier - lihtsaim tee uue katuseni!
Kui soovid, et sinu katuse ehitaks tunnustatud meister, vali Monier Partner-Ehitaja.
www.monier.ee
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tore!
Sellise lahenduse tulemusel tekkiv sooja ja
külma õhu rõhkude erinevus surub niiskuse läbi aluskatte
katusekonstruktsioonist välja.
...ma kardan paraku, et diskussioonist ei tule vist midagi välja, sest me räägime "eri keeltes".
Mõisted.
Õhk-gaaside segu
Veeaur-vesi gaasilisel kujul (osa segust)
Difusioon- aine (antud juhul gaasi) levimine konsentratsioonide vahe tõttu (osarõhkude vahe)
Ventilatsioon- õhuvahetus, liikumapanev jõud õhurõhkude vahe
Soojustus- väikse soojusjuhtivusega (e. suure soojatakistusega) materjalikiht
Tuuletõke- materjalikiht mis takistab soojustuse läbipuhumist (tuul on õhumasside intensiivne liikumine rõhkude erinevuse tõttu)
Õhutõke-materjalikiht mis takistab siseõhu sisenemist soojusisolatsiooni ja välistarinditesse
Aurutõke-materjalikiht mis takistab gaasi (antud juhul sisemise veeauru) pääsemist konstruktsiooni
Konvektsioon - aine liikumisega kaasnev soojuse levimine vedelikus või gaasis.
Temperatuurigradient- temperatuuri muutus läbilõike mõõtühiku kohta
Difusioonitakistus- (difusioon vt. eespool) määrab ära veeauru massi mis teatud aja jooksul läbib antud materjalikihti.
Kondensatsioon- aine üleminek gaasilisest olekust vedelasse, või tahkesse olekusse (viimase liigitumine kondensatsiooni alla on vaieldav).
... jne.... + vajadus/oskus (kaasarääkimisel) neid omavahel siduda.
Ärge pange palun pahaks! :hello:
Imelik.
Monier
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 106
Liitunud: 29 Sept 2011, 18:32
Asukoht: Eesti
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 5 korda
Kontakt:

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Monier »

Ma ei oska sellise asja peale mingit head nõu anda :)
Monier - lihtsaim tee uue katuseni!
Kui soovid, et sinu katuse ehitaks tunnustatud meister, vali Monier Partner-Ehitaja.
www.monier.ee
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Aga võib olla meeldivad pildid-1, 2,
3, 4, 5? ;)
Imelik.
Külaline
külaline

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui ma nüüd väidan, et mu maja katuslaes pole üldse mingit kilet plekk-katuse alla, siis mida hea kilede asjatundja selle peale kostab? Et kas ainult läbi difuusse kile tuleb veemolekul ja teeb plekkatusega alla ziki-riki? Kas pean kivikatuse nüüd pleki asemele panema? Siis ju kohe jama majas ja veelekked käes :lol:

taastaja
Monier
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 106
Liitunud: 29 Sept 2011, 18:32
Asukoht: Eesti
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 5 korda
Kontakt:

Re: Olen püstihädas hingava aluskattega!!!

Lugemata postitus Postitas Monier »

Lugupeetud taastaja saab ka ise aru, et see mis ta hetkel tegi oli provokatsioon.
Küsimus oli selleks miks me pigem ei soovita hingavat aluskatet pleki alla. Põhjuse seletasin ära miks pigem mitte. Väga lihtsas ja maamehelikus keeles, et oleks mõte ilma numbriteta ja keeruliste tabeliteta edasi antud. Kes tahab keeruliselamt - tere tulemast meile külla aluskatete kooli!. Edasine valitsuse kukutamine jääb rahva, mitte opositsiooni teha ;)
See kas pleki alla aluskatet paigaldada või mitte ei ole antud hetkel minu jaoks isegi küsimus. Loodan, et ka heade expertide ja inseneride jaoks mitte.
Monier - lihtsaim tee uue katuseni!
Kui soovid, et sinu katuse ehitaks tunnustatud meister, vali Monier Partner-Ehitaja.
www.monier.ee
Vasta