1. leht 1-st

Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 12:34
Postitas pikk88
Tere ja head uut aastat kõigile !

Probleem selles, et hiljaaegu sain õnnelikuks kinnistuomanikuks, mis kuulus varem mu vanaemale ja tema õele. Nüüd siis minule ja mu vanatädile.
Kuna vanatädiga eriti head läbisaamist ei ole siis teatas ta mulle, et tema minuga peakaitset mitte mingil tingimusel ei jaga. EE tegi mulle selgeks, et on vajalik vanatädi nõusolek (allkiri) peakaitsme jagamiseks, ilma selleta on ainus võimalus teha uus liitumine ampritasu järgi. 3x25 amprit tegi liitumise hinnaks suurusjärku 50 000 eeku.
Et saada allkirja peakaitsme jagamiseks on võimalus pöörduda kohtusse, mis võib minna maksma umbes sama palju. Pluss kulutatud aeg.
Uurisin siis EE-st kuidas oli võimalik, et tema sai ilma minu nõusolekuta teha enda nimele liitumise ja miks ei ole siis liitumislepingus sees klauslit, et kaasomanikud on kohustatud omavahel peakaitset jagama. Selle peale tehti mulle selgeks, et nemad EE-s ei kontrolli kas kinnistu on kaasomandis või ei ole ja see puhtalt omavaheline lehmakauplemine. Ja liitumisleping sõlmiti vanatädiga põhimõttel, et kes ees see mees.
Tahaks nüüd teada, kas keegi on veel samas olukorras olnud ja kas on võimalik see probleem ka kuidagi teistmoodi lahendada (ilma kohtus käimata)
Sest kinnistu on jaotatud pooleks mõttelise piiri alusel. Ilma kasutuskorra kokkuleppeta ehk siis mõlemal kaasomanikul peaks olema võrdsed õigused ja kohustused. Paraku jääb mulle hetkeseisuga mulje, et minu ainus õigus on vait olla ja edasi teenida :S

Tervitades Pikk

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 13:09
Postitas igiliikur
imselt pead ikka pappi välja käima, kas kohtule või ee-le, aga milleks sulle niipalju ampreid?

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 13:16
Postitas Küülaline
Mismoodi eluruumid jagatud on? S.t. kas sinu toas lamp põleb ja kes selle eest makasb?

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 14:00
Postitas pikk88
Eluruumid on otseselt jagamata. Mõlemale omanikule kuulub pool ehk mõtteline osa kinnistust. Teoreetiliselt kuulub minule hetkel isegi pool vanatädi magamistoast. Praktiliselt pole oma varandust veel kasutama saanud hakata, sest pole veel isegi mitte maja võtmeid enda kätte saanud...
Ja mismõttes milleks mulle niipalju ampreid? 3x25 ei ole mu meelest ju kuigi palju.

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 14:19
Postitas igiliikur
kui sa just autoremondi servist ei ava, on 16 amprit piisav

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 14:26
Postitas pikk88
Paraku ei ole ka 16 amprit just eriti odav lõbu. Eriti, kui arvestada seda, et põhimõtteliselt on majas elekter olemas, lihtsalt tänu vanainimese põikpäisusele ei saa midagi teha :S

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 14:33
Postitas Kalvis
Kuna maja pole reaalosadeks jagatud siis on ka EE leping ühine. Tõsi, ellu jäänud sugulane peab EE-le maksma teie eest ühiselt, kuidas te omavahel elektrit jagate on omavaheline asi.
Üks piisavalt hea lahendus on, et kõigepealt jagate omavahel ära toad ja pistikupesa harud, mida te hakkate lahus kasutama. Sinu harudele voolumõõtja ette ja igale grupile oma kaitse. Peakaitse jääb ühiseks. Tema grupile kaitsed samuti. Samuti tuleb kokkulepe saada kuidas sina maksad talle arvesti näidu eest. see oleks lihtne ja kiire lahendus ning kui mingisugune läbikäimine on siis ka igati mõistlik.
Veel on lahendus, et ronid sisse elama oma kaasomandisse, kuid elektrit tarvitad aga ei maksa. Küll tal soov lõpuks kokkulepe sõlmida tuleb aga vihkate üksteist elu lõpuni. Ega nii pole mitte ainult elekter, vaid ka vesi, kanalisatsioon, muud maksud.
Või kohtuga jagate reaalosadeks kui see on võimalik (saab ka ilma). Siis on sul õigus poolele peakaitsest, teete hiljem kumbki oma liitumispunkti EE-le ja edasi maksad niipalju juurde kui vaja omal peakaitsele.
Tegelikult on veel mustmiljon varianti, kõik sõltub kokkuleppete tegemise võimalustest.

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 16:12
Postitas pikk88
Kokkuleppe tegemise võimalusi ei ole, sest mingil müstilisel põhjusel on ta minu peale tige. Ilmselt asi lihtsalt selles, et nägu ei meeldi, sest mingit põhjust ma selliseks käitumiseks andnud ei ole ja see ei olegi eriti oluline. Kuna minu teoreetiliseks osaks on maja teine korrus siis hakkasin ka ise selle peale mõtlema, et on ju võimalik minul endal minna ja ühendada lihtsalt kilbist juhtmed ümber ja panna omale voolumõõtja vahele ning selle alusel ka ise maksma hakata. Ainus, mis mind siiani on tagasi hoidnud, on see, et kas sellist käitumist on võimalik hiljem kohtus tõlgendada kui omavoli?
Kuna vanatädi kõige suurem elektritarbija on külmkapp ja tema elektriarve on suurusjärgus 5 eurot kuus siis pakkusin talle ka välja, et maksan lihtsalt edaspidi kogu arve ise ning asi lahendatud. Sellega ei olnud ta ilmselgelt nõus.
Käisin ka puhtsportlikust huvist EE-st uurimas, et kuna majas elektrijuhtmed umbes 50 aastat vanad ja tegelikult on olemas reaalne oht, et tema paneb oma lollusest kogu putka põlema, siis kas, ja kuidas on võimalik sealt üldse elekter välja lülitada. Las istub natuke aega pimedas ja mõtleb elu üle järele. EE-st vastati, et selleks vaja tellida ekspertiis hinnaga umbes 1000 eurot. Ja kui see leiab, et asi tõesti ohtlik, siis ekspertiisiakti alusel võimalik sealt ka elekter välja lülitada aga see nali jääb ilmselt tegemata...

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 16:31
Postitas Külaline
pikk88 kirjutas:...Käisin ka puhtsportlikust huvist EE-st uurimas, et kuna majas elektrijuhtmed umbes 50 aastat vanad ja tegelikult on olemas reaalne oht, et tema paneb oma lollusest kogu putka põlema, siis kas, ja kuidas on võimalik sealt üldse elekter välja lülitada. Las istub natuke aega pimedas ja mõtleb elu üle järele. EE-st vastati, et selleks vaja tellida ekspertiis hinnaga umbes 1000 eurot. Ja kui see leiab, et asi tõesti ohtlik, siis ekspertiisiakti alusel võimalik sealt ka elekter välja lülitada aga see nali jääb ilmselt tegemata...
Puhtteoreetiliselt on sul endal võimalus tekitada lühis, tekitada väike tulekolle, mille koheselt likvideerid, kutsud ka Päästeameti, kes teeks ettekirjutsed või misiganes ettepanekud EE-le elektri edasiseks tarbimise keelamiseks jne. :) Kuna leping on vanatädi nimel, siis EE-ga seotud kulutused jäävad tema kanda.
NB! See variant ei ole kohe kindlasti praktikas kasutamiseks, vaid üks loll uitmõte!
Urmas

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 16:41
Postitas pikk88
Seda mõtlesin ka ise(mitte seda lühise tekitamist :) ) aga kuna EE-st väideti, et päästeamet seal mingeid ettekirjutusi ei tee siis ongi ainus võimalus tellida ekspertiis...

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 20:58
Postitas sashaobrok
Kui võti käes, siis mina paneks hunniku elektriradikaid huugama ja järgmine kuu tahaks tädike vast kindlasti arutleda elektri jagamise mõtet...

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 02 Jaan 2012, 21:01
Postitas sashaobrok
Teine variant on tellida hoopis tädile ekspertiis. Paranoia ja muud hirmud on probleemsed ja võimalik, et vajatakse eestkostjat. Kelleks võib osutuda samas majas elav noor sugulane.

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 03 Jaan 2012, 09:55
Postitas Kalvis
sashaobroki ideed ma ju korra pakkusin, et tarbid mõnuga elektri eest kuid ei maksa, leping on tema nimel ja küll EE ähvardus elekter välja lükata mõjub. Ja kui lükatakse välja, teed sina oma osale uue liitumise, kuid nüüd ehitad välja niimoodi, et tema sinu elektrit tarbida ei saa (kilbid lukus, elektripesade asukohad sinu kontrolli all)

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 03 Jaan 2012, 10:26
Postitas pikk88
Kalvis kirjutas:sashaobroki ideed ma ju korra pakkusin, et tarbid mõnuga elektri eest kuid ei maksa, leping on tema nimel ja küll EE ähvardus elekter välja lükata mõjub. Ja kui lükatakse välja, teed sina oma osale uue liitumise, kuid nüüd ehitad välja niimoodi, et tema sinu elektrit tarbida ei saa (kilbid lukus, elektripesade asukohad sinu kontrolli all)
Idee iseenesest poleks paha aga nagu ma juba mainisin siis hetkeseisu järgi ei lasta mind isegi mitte tarbima, rääkimata jagamisest. Võtit ei ole. Samuti on ülemisel korrusel puudus juhtmed, sest neid paari haru, mis õhus ripuvad, ei saa küll kuidagimoodi kasutada. Pakkusin algul välja ka variandi, et vahetaks terves majas juhtmed ära. Mina oma osas ise ja tema oma poole peal vastavalt tema soovile, kas tellib firma või aitan teda. Sealtmaalt edasi asi ei jõudnud, sest esimese asjana vastati mulle, et mingu tehku ma endale kõigepealt liitumine. Tema minuga peakaitset ei jaga ja minule voolu ei anna. EE-st vahiti mind kui ilmutist, kui läksin uurima, mis liitumine maksab. Küsiti vastu, et miks ma peakaitset ei jaga? Seletasin siis asja ära. Sellepeale laiutati käsi ja öeldi, et siis ei jää tõesti muud üle, kui minna kohtusse või võtta endale uus liitumine...

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 03 Jaan 2012, 12:35
Postitas Küülaline
Kui suur praegune peakaitse on, s.t. kas on üldse, mida jagada?

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 03 Jaan 2012, 13:24
Postitas pikk88
Hetkel on peakaitse 3x25 A

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 04 Jaan 2012, 13:31
Postitas Kalvis
Sul on klassikaline kaasomand, mida pole reaalosadeks jagatud. Seega kõik kinnistu juurde kuuluvad asjadest on pool sinu oma, st. elekter. Kuna elektrit pole ka reaalosadeks jagatud siis kõikides pistikupesades võid seda tarbida, maksate ühiselt. Vaid tädikese vallasvara kuulub temale, näiteks kardinapuud võ voodi. Ja sul on õigus ühisosas teha mida tahad, kui soovid, lööd ukse sisse ja ronid tädi tuppa kakale. seda kõike niikaua, kuni pole reaalosadeks jagatud. Reaalosadeks jagamine käib üle kohtu või sõlmite omavahel mingi lepingu. Pärast seda pole enam tema reaalosale enam asja (näiteks ei või sa enam tema tuppa minna ega uksi lõhkuda).

Re: Peakaitsme jagamine

Postitatud: 04 Jaan 2012, 18:17
Postitas pikk88
Seda ukse mahalöömise osa tean. Polnud lihtsalt aimu, et see asi ka elektrile kehtib. Tänud, nüüd natuke targem jälle.