1. leht 1-st
Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 30 Nov 2011, 09:50
Postitas ain255
Majas on põrandaküte maasoojuspumbaga, s.t. sisuliselt elektriga. Hiljutise tormiga oli elekter ära pikemalt kui varem, 10h ja see pani mõtlema, kui päris talvel -20ga elekter peaks paar-kolm päeva ära olema, siis mis oleks mõistlik lahendus majas ajutiselt elamisväärse temperatuuri hoidmiseks? Ühekordne maja, pinda 150m2. Tänan.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 30 Nov 2011, 10:19
Postitas Kalvis
Maasoojuspumbal saab edukalt generaatorit kasutada, lisaplussina saad kasutada kodumajatehnikat (külmkapp, telekas).
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 30 Nov 2011, 16:57
Postitas markop
kui võimas generaator peab siis olema?
oleneb maasoojupumba võimsusest muidugi (15kw mul, 3 faasiline nibe 1145 mudel)
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 30 Nov 2011, 20:25
Postitas Kalvis
Veidi võimsam faasi kohta (sõltub ju kas 3 või 1 faasi?) kui maasoojuspumbal kirjas. Kui külmkappi tahad ka siis selle jagu faasi kohta tuleb samuti juurde liita. Külmkapi puhul on probleemiks käivitus, see tõmbab lahjal genekal hinge kinni või kaitse rakendub.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 30 Nov 2011, 22:43
Postitas ponkskar
Mul on selle jaoks soojamüüriga plita.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 30 Nov 2011, 23:04
Postitas madis64
ponkskar kirjutas:Mul on selle jaoks soojamüüriga plita.
Ponkskariga ühineb (väljaütlemine aastast 2006, kuid teema ilmselt ei aegu) ka Soome tollane kaubandus- ja tööstusminister:
http://valtioneuvosto.fi/ajankohtaista/ ... oid=172907
, mis vabas tõlkes oleks umbes nii:
"Väikemajade ehitamiset puudutavad normid on minu arvates osaliselt ajale jalgu jäänud. Veel täna ehitatakse riigis tuhandeid eramuid, milles ei ole üldse küttekollet. Nii energeetika kui bioenergiale rõhuva energiapoliitika vaatevinklist on see vale suund.
Ma arvan, et Soomes ei tohiks ehitada ühtegi eramut ilma eraldi kamina või ahjuta. Ehitusnorme ja-standardeid peaks uuendama nii, et mingi küttekolle oleks uutes väikemajades reeglina kohustuslik. Riigi poolt toetatud eramutootmises peaks küttekolle olema kohustuslik.
- Selliste nõuete poolt räägivad ka üha suurenevad elektri tarnimisega seotud riskid. Sellist reklaami ma küttekollete tootjale küll ei soovi, kuid elektrikatkestused külmematel aegadel ei ole võimatud."
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 01 Dets 2011, 14:28
Postitas Kalvis
See viitab, et soomes siirdub enamus just ajale jalgu jäänud kaminatelt, ahjudelt kaasaegsetele küttelahendustele ja elektrikompaniidele on tõstetud survet tagamaks paremat katkestuseta tööd.
Kuid kui on ikkagi oht hävida palju, on vajalik varugeneraator. Nende hind pole ulmeline, minu arvates täiesti normaalne, kuid võimsuse valik on oluline. Elektrigeneraatorit läheb ikkagi siis vaja, kui on teada, et tormi, muu katkestus läheb pikemaks kui ööpäev, eks üksjagu sõltu maja soojusmahtuvusest ja soojapidavusest kah. Ja kringliks külmumise ohust. Linnas või lähirajoonis, kus pole pikki õhuliine, suudetakse tavaliselt päeva jooksul rike kõrvaldada. Aga kaugel asustatud punktis, võib minna nädalaid.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 01 Dets 2011, 14:50
Postitas Lammas
Loe lepingut Eesti Energiaga. Mis seal on öeldud katkestuste kohta.3-4 päeva tundub juba olema aeg, mille eest tuleks kahjutasu nõudma hakata.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 01 Dets 2011, 15:11
Postitas Kalvis
Jah ja täiesti vabalt on ka olnud katkestus 3 nädalat. Ei mingit hüvitust EE-lt. Sai kunagi sedasi sundkorras ühes kohas elatud ja peab ütlema, et täitsa nadi elu oli. Kõigepealt sai kirutud, et oli genekas ja selle oli majaomanik just ära kinkinud. Kurat, kümme aastat polnud genekat vaja läinud ja majaomanik kinkis selle ära just siis kui vaja oleks läinud. Uut ka ei raatsinud osta. Elektri puudus viis täitsa lumeinimese tundeni, sest hädal tuli käia õues lumehanges, vett ei olnud ja pesta ei saanud. Jah, majaomanikul oli backupiks pliita ja kringliks ei külmunud ja hädapärast kõige pakilisemaks sai lumest vett aetud. Telekas, arvuti ei töödanud ja ainsaks meelelahutuseks oli kaardimäng.
Teema mõte oli, et kui elektrit pole siis isegi kui maja köetud ahjuga saad, puuduvad muud hüved ikkagi ja ka need on tõsised. Ja isegi kui elekter on kauem ära kui 12 tundi, hakkavad probleemid.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 01 Dets 2011, 15:32
Postitas Küülaline
Üks tõsisemaid probleeme on just sügavkülmik. Tavalise külmkapi sisu ei ole üldiselt nii kriitiline.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 01 Dets 2011, 18:05
Postitas Urmas
Kalvis kirjutas:Jah ja täiesti vabalt on ka olnud katkestus 3 nädalat. Ei mingit hüvitust EE-lt...
Küülaline kirjutas:Üks tõsisemaid probleeme on just sügavkülmik. Tavalise külmkapi sisu ei ole üldiselt nii kriitiline.
Maksavad küll ja ülessulanud moosid läksid kõik kirja ja maksti välja. Mitte isiklik, vaid tuttavate kogemus. Kui "tädi Armilde" oleks kirjutanud oma väriseva käega avalduse hüvituse saamiseks, poleks võib-olla reageeritud, aga tuttaval on juriidiline haridus ja eks see vist aitas natuke kirja sisu vormistamisele kaasa.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 02 Dets 2011, 02:45
Postitas kyveltech
Kui generaator juba soetada siis kui on võimalus võiks see siiski vajadusel tervet maja elektriga varustada. Kui peakaitse maja ees on teada saad kilvatid arvutada valemiga P=I*U
P-võimsus
I-Amprid
U-Pinge
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 02 Dets 2011, 09:19
Postitas Kalvis
Nii lihtne see ka pole - kui on 3 f genekas siis faasile on maksimumkoormuseks vaid 1/3 geneka võimsusest (lühiajaliselt võib 2/3 kasutada). Teiseks ei pea genekas olema ilmtingimata maja maksimumvõimsusega vaid avariitarbijate võimsusega, avarii situatsioonis kasutad asju rohkem ükshaaval ning enne pesumasinat sisse ei lükka kui külmkapp väljas, peale pesu pesemist pumpad vahepeal vett jne ja mingi ringiga lükkad külmkapi vahepeal sisse jälle tagasi. Kui aga raha pole probleem siis võib muidugi peakaitse järgi geneka osta, veidi võimsam genekas on just mootorite käivitusvoolude seisukohast parem, kuid kulutab tühijooksul rohkem kütet.
Re: Kui elekter "ära", millega ajutiselt kütta?
Postitatud: 02 Dets 2011, 15:53
Postitas kyveltech
Peaks uurima milline hinnavahe üldse on kui osta 15kW või 30kw....tean seda et 180kW maksab umbes 20 000 EUR koos paigaldusega:-P Liitreid tunnis kulub ka muidugi 68 ja paak on 48 tunni varuga. Aga väiksed masinad ei tohiks hirmkallid olla, aga samas, kui arvestada jälle, et sul vb reaalselt maksimaalselt kord-kaks aastas vaja on see omajagu raha:-(