1. leht 1-st

Kergsaviseina aurutõke ja tuuletõke

Postitatud: 27 Nov 2011, 16:13
Postitas S.
Kevadel läheb saunaehituseks. Eraldiseisev puitkarkass maasaun. Seinakonstruktsiooni osas on soov vältida tavapärast puitvooder-aururõke-vill-tuuletõke-puitvooder lahendust ning peale põhjalikku eeltööd olen jõudnud kergsaviseinani. Täpsemalt võimalikult õhulise seinani, kus täiteks on höövlilaastud ja hake ning sideaineks veega segatud savi. Sein seest välja: 22mm servamata laudis (eesruumis kohati savikrohv) - 22mm õhuvahe - 300mm kergsavi - 22mm õhuvahe - 22mm servamata laudis.
See 300 mm kergsaviosa päris elumaja soojapidavuse normi välja ei anna, kuid aastaringsele saunale peaks käima. Kui keegi arvab, et ei saa piisavalt soojapidav, andku märku, kuna pädevaid arvutusi ei oska ise teha.

Küsimus, millele kuidagi vastust ei leia on aurutõkke ja tuuletõkke vajadus. Nimelt tahaks vältida aurutõket, kuna niiskuse eest peaks hoolitsema loomulik vent., tuulutusvahed nii sees kui väljas ning ka kergsavi ise, mis peaks niiskust siduma ja pärast lihtsalt ära kuivama.
Samas pole kindel kas ilma tuuletõkketa saab, kuna soojapidavuse mõttes peaks sein võimalikult õhuline tulema (ilmselt 500-600 kg/m3) ja on oht, et äkki puhub läbi. Mure on just selles, et kui panen nüüd välja tuuletõkke, mis tavakonstruktsiooni puhul on n.ö hõredaks materjaliks, siis minu seinas jääb ta juskui tihedaks materjaliks välispinda ja kas ei teki mitte oht, et niiskus hakkab kergsavi sisse või tuuletõkke alla kondenseeruma?

Re: Kergsaviseina aurutõke ja tuuletõke

Postitatud: 27 Nov 2011, 17:58
Postitas sashaobrok
Ma kohe tahaks näha kuda sa seda savist seina mätsides selle nii teed, et temast tuul läbi puhub. Aga rääkides edasi saunast kui sellisest, Siis esmalt on vaja ventilatsiooniauke juba seetõttu, et kuskilt peab saama ahi puude kütteks hapnikku. Sealt edasi on vaja ka inimestel midagi hingata laval istudes. Oma loomuliku vendi jutuga võid puu taha minna. Avatavad-suletavad augud peavad sul selles onnis olema. Kas veevärk tuleb ämbriga või dushiga või käid ainult tiigis? Sellest sõltub, kas on vaja pesuruumi savi ära uhtmise vastu ka mingit vett tõkestavat kihti. Leiliruumis sama lugu, et kui sa seal ämbriga vett lahmad kividele, siis mingi hetk hakkab sul külmal talvel savi seinast välja lihtsalt voolama.

Re: Kergsaviseina aurutõke ja tuuletõke

Postitatud: 27 Nov 2011, 20:46
Postitas S.
sashaobrok kirjutas:Ma kohe tahaks näha kuda sa seda savist seina mätsides selle nii teed, et temast tuul läbi puhub. Aga rääkides edasi saunast kui sellisest, Siis esmalt on vaja ventilatsiooniauke juba seetõttu, et kuskilt peab saama ahi puude kütteks hapnikku. Sealt edasi on vaja ka inimestel midagi hingata laval istudes. Oma loomuliku vendi jutuga võid puu taha minna. Avatavad-suletavad augud peavad sul selles onnis olema. Kas veevärk tuleb ämbriga või dushiga või käid ainult tiigis? Sellest sõltub, kas on vaja pesuruumi savi ära uhtmise vastu ka mingit vett tõkestavat kihti. Leiliruumis sama lugu, et kui sa seal ämbriga vett lahmad kividele, siis mingi hetk hakkab sul külmal talvel savi seinast välja lihtsalt voolama.
Pole seal savimätsimist midagi - mass tambitakse tundega (et õhulisem jääks) saalungite vahele ning savivedelik seob höövlilaastu ja hakke kokku. Puitu (ja õhku) ikka rohkem kui savi.

Loomuliku vendi all mõtlesingi suletavaid auke, aga ilma seadmeta.

Veevärk esialgu ämbriga. Kuidas see savi seinast ära uhutakse või välja voolab, kui korralik (vähemalt 22 mm) ülekattega laudis peal on?

Re: Kergsaviseina aurutõke ja tuuletõke

Postitatud: 28 Nov 2011, 08:26
Postitas Urmas
S. kirjutas:...Veevärk esialgu ämbriga. Kuidas see savi seinast ära uhutakse või välja voolab, kui korralik (vähemalt 22 mm) ülekattega laudis peal on?
Pole see 22mm nii veekindel midagi ja savi üldiselt kardab vett. Ära aja segi mõistega niiskus!

Re: Kergsaviseina aurutõke ja tuuletõke

Postitatud: 28 Nov 2011, 10:52
Postitas S.
Urmas kirjutas:
S. kirjutas:...Veevärk esialgu ämbriga. Kuidas see savi seinast ära uhutakse või välja voolab, kui korralik (vähemalt 22 mm) ülekattega laudis peal on?
Pole see 22mm nii veekindel midagi ja savi üldiselt kardab vett. Ära aja segi mõistega niiskus!
Kui just otse vett peale ei uhu, ei tohiks saviga midagi juhtuda. Arvad, et laudise vahelt läheb sellises koguses vett läbi, mis savi maha hakkab uhtuma? Ei tahaks uskuda.