1. leht 1-st
Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 10 Nov 2011, 14:50
Postitas TRMLR
Tere,
plaan panna majale AS Toode "Classic" tüüpi plekk-katus. Olen kuulnud, et plekk-katust ei tohi teha väga külma ilmaga, et suvel plekk paisub ja siis muutub see katus ikka väga koledaks. Mis oleks see alumine temperatuur, mille juures võib sellist tüüpi katust panna, et tulemus oleks korralik. Müügimehe juttu ei saa uksuda.
Tänud
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 10 Nov 2011, 22:08
Postitas ifffff
Ja kui suvel palava ilmaga plekki panna siis talvel tõmbab nii hirmsalt kokku et tõmbab kruvid puruks?
Terase soojuspaisumine pole nii suur et oleks mingit vahet selles kas plekk panna peale suvel või talvel.
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 10 Nov 2011, 22:36
Postitas Robi 1
Classikul on kinnitusaugud pikklikud ja võimaldavad paanil veidike mängida. Kuuma ilmaga paisub plekk nagunii. Hea näide oli kui sommid tegid seinapaneeli, liimides pleki vineerile ja kui päike paistma hakkas,siis plekk paisus liimist lahti ja tulemus oli suht jube.
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 11 Nov 2011, 07:46
Postitas Hiid
terase soojuspaisumine on vägagi suur. Hinnanguliselt paani otstes 10mm.
Need profiilplekid, mis otse läbi pleki roovi lastakse seetõttu vastu ei peagi, et temperatuur teeb augud ümber kruvi pea nii suureks, et vesi hakkab sisse jooksma.
Valtsi lukk hannab klaasikul vähe mängida. Mida soojema ilmaga paned, seda parem saab.
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 11 Nov 2011, 10:06
Postitas Robi 1
Päris tonti luua ei tasuks nüüd, aga väga palju oleneb ka paani pikkusest. Ma ei ole ise enam üle 7-8 m paani teinud just soojuspaisumise pärast ja jätan ka väikesed paisumisvahed külgede pealt valtskatusel. Paisumiskahjustusi hoiab ära ka korralik õlitus valtsis. Classiku puhul muidugi mingit valtsiõli ei kasutata.Soovitav, aga kindlasti tihend paani keskele.
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 11 Nov 2011, 10:10
Postitas Erki (AS Toode)
Kuigi müügimehe juttu ei tasu uskuda, siis laske järgnev jutt lihtsalt kõrvust mööda

Temperatuur tuleb mängu tööde juures, kus tuleb tegeleda plekkide painutamise, valtsimise jm. mehaaniliste mõjutamistega. Klassikul selliseid sõlmi väga ei ole, kui just räästast ei tee valtskatuse lahendusega, korstnaümbruseid ei valtsi või ei pane katuseakent pleki paanide sisse nii nagu valtskatusel mõnikord tehakse.
Meie kogemus näitab, et kui -10 kraadi juures PUR kattega plekile teha 180 kraadine paine ja see kokku ka suruda, siis sealt tõesti
tõmbab värvi maha. 0 kraadi juures ei olnud vahet.
Soojuspaisumine on teraskatusel 1mm/1m kohta ca 100 kraadi temp.erinevuse juures ja see on siiski päris suur number. Klassikul on kruviaugud paanide servades siiski pikliku kujuga ettestantsitud ja piklikud on nad just arvestades paisumisest tekkivad pikisuunalist liikumist. Otsmise paaniga on küll muret, kuna otsapleki kinnituskruvi tõmbab ka paanid jäigalt kinni roovile ja soojal suvel tõesti võtab äärmised paanid seetõttu lokkima. Seepärast soovitan otsaplekk katusele kinnitada üsna harva, aga otsalaudisele ikka ca 50cm tagant.
Elu näitab, kas võtab tuulevibratsiooni alla või ei, eks siis lasete kruve vajadusel juurde.
Fakt on see, et klassik plekk nagunii lainetab kergelt. Suvel rohkem, talvel vähem. Veidi pakub leevendust 0,60mm paksuse pleki kasutamine, tasub ka selle hinda uurida. Meil on mõned toonid täitsa pakkuda ja kes on ostnud, on väga rahul. Soome muud ei lähegi, Eestis on 0,50mm enamlevinud. Kahjuks pakutakse turul ka polüesterplekist klassikut, see ei kannata mingit kriitikat.
Külma pead otsustamisel!
Erki
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 11 Nov 2011, 11:00
Postitas Robi 1
Otsapaani saab lõpetada ka nii nagu päris valtskatusel ja sammuti alumine lahendus oleks parem valtsida ümber liistu.
Külma ilmaga valtsimisel tekivad tavaliselt mikropraod, mida silmaga näga pole, aga hiljem hakkab edasi arenema.Classiku puhul muidugi seda valtsimist pole.
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 16 Nov 2011, 20:59
Postitas erks
Robi 1 kirjutas:Otsapaani saab lõpetada ka nii nagu päris valtskatusel ja sammuti alumine lahendus oleks parem valtsida ümber liistu....
Just. Olen ka sedasi soovitanud teistele ja ka ise teinud. Väljanägemine oluliselt parem kui kruvirida räästas.
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 16 Nov 2011, 21:05
Postitas erks
Erki (AS Toode) kirjutas:....... Veidi pakub leevendust 0,60mm paksuse pleki kasutamine......
Kui ma 20 aastat tagasi plekitööga algust tegin, siis oli 0,6 mm plekk miinimum paksus valtsimisel( nüüd topitakse ka 0,45 mm ).
Re: Plekk-katuse panek külma ilmaga
Postitatud: 16 Nov 2011, 21:14
Postitas Robi 1
Ma kasutasin ise sel ajal 0,55 Iisevski ( Ukraina) tehase plekki. See oli selline jäik ja kalasoomusmustriga. Nüüd kasutan ainult 0,6( ka seda kalgimat).