1. leht 1-st

Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 10 Nov 2011, 13:21
Postitas neiu
Tere,

Kuigi ma natuke uurisin ka seda teemat, siis siiski päris vastust oma küsimusele ei saanud, seega küsin kohe otse. Nimelt on meil suhteliselt uus maja 2010 suvel kolisime sisse..eelmisel talvel aknad olid pidevalt märjad ja kevadeks isegi väike hallitus kohati peal- kraapisin selle siis puhtaks, rohkem probleeme ei olnud. Nüüd, nii kui külmemaks läks..peale tänast ööd KÕIK aknad jälle märjad..kui õhutan, siis jah päevapeale kaob ära, kuid ega igapäev ka ei saa päev otsa aknad-uksi lahti hoida.
Maja siis ise soome-tüüpi maja, 3xaknad (väljast plast ja seest puit) ja sundvent puudub, on ainult suures toas ja köögis fresh-klapid ning köögi vent. Algselt oli vannitoas sundvent, kuid see külmus talvel ära ja enam ei tööta.
Kuna maja ei ole veel 2aastat vana, siis on ka garantii veel, kuid soovikski asjatundjamatelt nõu, et kelle viga või mis see siis on? Maja tegi meile otsast- lõpuni 1firma (va siseviimistlus), seega peaksid nemad ka vastutama- vannitoa sundvent'i peaksid nemad ju korda tegema? aga mis saab teistest ruumidest? Kuidas oleks mõistlik seda olukorda lahendada ning mis oleks vajalik edasi teha? Kas piisab lisa freshklappidest või oleks tarvis kogu majale sundventilatsiooni? Mida peaksin ehitajale ette heitma ning millised õigused selle kohapealt mul on?

Palun mitte parastama hakata, kuna jah, olen selle kohapealt noor ja roheline..seepärast küsingi abi!:)

Parimat,
neiu

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 10 Nov 2011, 14:06
Postitas Robi 1
Tere neiukene! Eks võta kõigepealt selle firmaga ühendust ja räägi oma murest. Siia võid muidugi alati julgust koguma tulla!

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 10 Nov 2011, 16:06
Postitas rein113
Huvi pärast: kui palju on toa temperatuur ja suhteline õhuniiskus?

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 10 Nov 2011, 17:04
Postitas Eestikinnisvara
Ehitaja teostab tööd vastavalt projektile. Kui projektis ventilatsioon sellisena lahendatud, siis polegi kellegi peale näpuga näidatam va. projekteerija.
Vaevalt siiski, et see sellisel kujul projektis oli. Pigem on see: a) ehitaja kokkuhoid,ehk siis ehitaja "tarkuse" ja suva järgi ehitatud, kuna Teie ei osanud nõuda.
b) ehitaja leppis teiega kokku, et saab ka odavamalt ehitada, hoiame ventilatsioonipealt kokku. Teie nõustusite. Või palusite te ise ehitajal kokku hoida- vahet pole.

Ainuüksi freshklappidest seinas ei piisa. Need annavad värsket õhku peale. Et süsteem üldse toimiks, peab olema lahendatud väljatõmme, mehhaaniline(sundvent).
Niiskus kaob imeväel ja majas parem elada.

Sundventilastiooni ehitus min. 1200 eurot, kui pööning vaba. Saab reguleeritava, mürasummutitega normaalse sundventilastiooni.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 10 Nov 2011, 23:36
Postitas Külaline
Fresh klapid peaks olema ikka igas toas. Kööki seda enamasti ei tehta, sest sealt väljuv õhk peaks tulema tubadest. Ruumide uksed peaks olema vähemalt ilma lävepakuta, et õhk liikuda saaks. Parandaga vannitoa ventilaator ära ja kasutage seda tihedamalt. Need siis esmased abinõud.

taastaja

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 11 Nov 2011, 13:49
Postitas sashaobrok
Keegi ei maininud otseselt puust ja punaseks: Aknad on märjad seetõttu, et tubane õhuniiskus on liiga suur. Õhuniiskuse saab normi siis kui teha antud elamisele nõuetekohane ventilatsioon.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 23 Nov 2011, 22:28
Postitas Marta20
Tere,

Kas mul on sama mure. Maja sai valmis 2010a. .Eelmine talv sai korralikult köetud, suvel tuulutatud. Tegime tubadesse vaba tuulutuse, aga aknad on ikka nii märjad, et akna veelaul on iagl hommikul suur kogus vett.
Kas tõesti sellisest tuulutuses ei piisa või on tegu mingi suurema ehitusprobleemiga üldse ? Toas on õhuniiskus 66-81 vahel.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 23 Nov 2011, 22:43
Postitas Eestikinnisvara
Soov oleks kirjutada trükitähtedega, kuid ma siiski ei tee seda..
Mis asi on vaba tuulutus? Majapidamist võiks ventileerida.. Ainuüksi fresh-klapp (värske õhu pealevoolu klapp) seinas ei ole ventilatsioon. Hoones peab olema sund väljatõmme, ehk siis mehhaaniline väljatõmme.
Normaalne õhuniiskuse näit 50.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 27 Nov 2011, 18:40
Postitas markku001
Kui ma õigesti aru saan siis peab pidevalt väljatõmbe vent töötama ja freshist tuleb pidevalt värsket õhku peale??

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 27 Nov 2011, 18:53
Postitas sashaobrok
Tänapäeva normidele vastavalt õhutihedas majas: Jah, või siis suuremate korterelamute puhul piisab kui vendikanalid on parajad korstnad, nii et tuul vuhiseb neid mööda ilma elektriajamitagi.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 27 Nov 2011, 18:55
Postitas rokikas
Ideeliselt peab keskmiselt õhk vahetuma 2 tunniga eluruumides.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 27 Nov 2011, 21:38
Postitas Külaline
markku001 kirjutas:Kui ma õigesti aru saan siis peab pidevalt väljatõmbe vent töötama ja freshist tuleb pidevalt värsket õhku peale??
"eestikinnisvarast" oled jah, õigesti aru saanud :lol: kel on elamises ka lahtine ventilatsioonilõõr korstnasse, siis see ei pea sugugi nii olema. Vendi tõmbad korraks käima siis, kui midagi praed või veega suuremalt ihu harid. Ülejäänud ajal tõmbab piisavalt pikk korsten iseseisvalt õhku elamisest välja. Suvel küll vähem aga jahedamal ajal võib seda isegi piirata.

taastaja

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 28 Nov 2011, 07:06
Postitas Eestikinnisvara
taastaja, oled sa kuulnud midagi ventilatsiooniprojektist, välja arvutatud õhuvahetus, optimeeritud ventsüsteemid + lisaks täppishäälestus?

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 28 Nov 2011, 10:46
Postitas Külaline
Eestikinnisvara kirjutas:taastaja, oled sa kuulnud midagi ventilatsiooniprojektist, välja arvutatud õhuvahetus, optimeeritud ventsüsteemid + lisaks täppishäälestus?
Ikka olen kuulnud sellistest häädest asjadest ja sa võid ka igale hädalisele, kel aknad veest nõretavad, seda soovitada. Paraku enamusel tuleb veel lihtsamate vahenditega läbi ajada. Lihtsam variant on olnud ju ajast-aega loomulik ventilatsioon ventilatsioonikorstna toel. Kel seda pole või see ei toimi hästi(korrusmaja kõrgemad korterid)sel tuleb loomulikult ventilaator kasutusele võtta ennem, kui jõutakse tark vendisüsteem muretseda.

taastaja

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 28 Nov 2011, 15:54
Postitas Eestikinnisvara
Jah, kõik õige, kuid paraku siinkohal me ei rääkinud kummalgi juhul korrusmajadest. Seal on teema natuke teine, kui eramus.
Samuti ei pakkunud ma välja "tarka" ventsüsteemi. Selline mehhaaniline väljatõmme + freshklapp süsteem on üpris energiat raiskav seadeldis. Kui räägime täisautomaatsest soojusvahetiga süsteemist- siis võime muidugi rääkida nö. targast systemist ja see tõesti maksab, ning mitte vähe.

Minu point kogu selle asja juures oli, et freshklapp üksi (ilma väljatõmbeta, mis iganes moel) ei ole veel ventilatsioon ja ei pruugi lihtsalt tulemit anda.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 28 Nov 2011, 18:36
Postitas Külaline
Ma ladusin oma kõige uuemasse majja kaks kivikorstent. Mõlemas on ka ventilatsioonilöör 9m. Loomulikult kütet kulub mõne protsendi võrra rohkem aga mina küll ei kurda. Olen ise ka küllalt tundlik kehva õhu üle. Suviti duširuumis jääb õhk kauemaks paksuks aga siis aitab pikem ventilaatori tööaeg. Plaanis oli veel sinna plekist venditoru paigaldada, mille väljund kulgeks kohe plekkkatuse alt harjale. Idee selles, et päike kütab siis katuse koos selle toruga kuumaks ja seega hakkab ka õhk seal torus kiiremini liikuma, mis oleks tarvis duširuumi tuulutamiseks. Seda siis päevasel ajal. Öösel hakkab kivikorsten ise ka õigetpidi tööle.

taastaja

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 30 Nov 2011, 15:19
Postitas MPJ
Mul ka magamistoas aknad külmaga kergelt märjad. Kapi taga avastasin ka seina nurgast natuke hallitust. Maja on puuküttega ja ahi lihtsalt jahtub ära, temp langeb toas ja siis tekib aknale kodens. Vähemalt mina arvan, et sellepärast. Magamistuba ahjust kõige kaugemal asuv tuba.
See aasta sai uus põrand tehtud ja paigaldatud põrandaküte, et tuba oleks ühtlaselt soe. Tahan paigaldada ka freshklapi, aga aken on nn tuulte suunas ja kardan, et fresh klapist hakkab hirmsasti tuult ja külma sisse pressima. Kui paigaldan selle teise seina, kas on sellest tolku?

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 30 Nov 2011, 20:49
Postitas dumbuser
Oled sa kunagi mõelnud miks vesi toru sees voolab ? Vbl siis saad ka aru, et tuul ei saa sise vuhiseda kui ta kuskilt mujalt välja ei vuhise.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 20 Dets 2011, 20:58
Postitas restauree
Tahtsin sama teema lisada..
Puumaja. Tuba seest 5cm pilliroomatiga (peal savikrohv). Väljaspool palki ainult tuulepaber ja siis välislaudis. Toas sees üks ventilatsiooniauk, mis oli juba vanast ajast (see vist "sissetõmme"?), rohkem mingit ventilatsiooni praegu toas ei ole. Projekti alles koostatakse. Mida võiksin teha, et aknad kuivaks jääksid?
Kas tuppa panna 2 "auku" - üks tõmbab sisse, teine välja? Ei aita ka see, kui jätan ahjuukse lahti..

Tänan asjatundjaid ventilatsiooni alal!

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 20 Dets 2011, 21:30
Postitas Külaline
Aknad on siis ka vanad? Kas sisemine või välimine raam läheb märjaks? Ahju ukse lahti jätmine aitab kindlasti, aga ahju soojus seest läheb sama teed siis. Väljatõmme peaks ikka otse korstnalõõri minema. Kui on peale siibrit puhastusluuk, siis ise olen kasutanud seda, kui muud võimalust pole.

taastaja

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 20 Dets 2011, 21:32
Postitas Eestikinnisvara
Ja sa arvad tõsimeeli, et tulebi "keegi kommenteerija" ja ütlebi sulle järgmised sõnad:

Jah, restauree, tee veel auke seina, kisu lahti kõik tulekollete uksed. Kui ise ei oska seina teha sisse (vasakule) ja väljapuhke (paremale) auku, siis kutsu "spetsialist" appi....

Tõsisemalt: Oota oma projekti, niikaua hoia akent "õhutuse" peal. Tegutse.

Re: Külmemad ilmad ja aknad märjad

Postitatud: 21 Dets 2011, 17:43
Postitas Külaline
Ehitusaegne niiskus võib püsida aastaid sees, olenevalt konstruktsioonitüüpidest. Ärge kohe hakake neid auke igale poole lõhkuma, tuulutage tuba tihedamini.