1. leht 1-st
Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 01 Aug 2011, 09:14
Postitas margus2
Oleks vaja lage soojustada. Sai vahetatud vana eterniitkatus plekkkatuse vastu.
Praegu on soojustuseks liiv.Soojustuseks on mõte kasutada mineraalvilla. Katta kogu see pind vähemalt 30 cm paksuselt.Paneks mitmes kihis ülekattega.Kas selle vana liiva võib alles jätta või peab eemaldama? Kas aurutõke on vajalik? Või oskab keegi veel mingit paremat variantivälja pakkuda?
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 01 Aug 2011, 09:32
Postitas Kalvis
Sõltub tuleviku plaanidest. Samuti on segane, kus on see liiv - katusel või põrandal?
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 01 Aug 2011, 11:27
Postitas margus2
Liiv on pööningu põrandal.Tuleviku plaan on selline,et kavas on pööning külmaks jätta.Mingit eluruumi,ega suvetuba sinna ei tule.
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 01 Aug 2011, 15:19
Postitas Chef
villa puhul aurutõke vajalik. kui kasutad pehmet villa, siis ka tuuletõke peale. jäikade villaplaatidega pole nii kriitiline. liiva üks eesmärk oli helipidavuse parandamine (samas kasutamata pööningu puhul pole määrav). mingi teema oli ka liiva poolt antava lisakoormusega, aga ei tule meelde, mis sellega täpselt oli. äkki keegi täpsustab.
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 01 Aug 2011, 15:47
Postitas sashaobrok
Probleemkohaks on hoopis räästa nurgad - seina ja lae soojustuse üleminekukoht ja sealne katuseserva alune tuulepidavus. Tänapäeval on moodne panna sellisele pööningule puistevilla. Tulevad masinaga ja tsahh valmis. Omal jääb terve nädala jagu tööd nikerdamata. Odavama kah kokkuvõttes.
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 02 Aug 2011, 09:26
Postitas Kalvis
Pead mõtlema ka alumise korruse laele. Kas jääb pikaks ajaks nii nagu on või plaanid renoveerimist? Kui renoveerimist siis soovituslikult eemalda liiv.
Mõlemad variandid sobivad, laotad villa peale ja kõik. Samas pole seda liiva sulle üldse sinna absoluutselt vaja ning ma eelistaksin antud juhtumil selle eemaldamist. Siis paned talade vahele aurutõkke ja edasi maitseasi mis vill. Kõige peale laotad villale tuuletõkke (tavaliselt tuuletõkkepaber)
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 02 Aug 2011, 20:31
Postitas rokikas
sashaobrok kirjutas:Omal jääb terve nädala jagu tööd nikerdamata.
Pagana suur katusealune peab olema et terve nädal tööd

. Aga jah tõsi ta on et puistevilla paigaldus kiirem ja ilmselt ka odavam.
Kalvis kirjutas: Siis paned talade vahele aurutõkke ja edasi maitseasi mis vill. Kõige peale laotad villale tuuletõkke (tavaliselt tuuletõkkepaber)
Soovitan tutvuda tootjate paigaldusjuhenditega ja toimida vastavalt nendele (tuuletõke ei ole kõikjale kohustuslik).
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 03 Aug 2011, 11:59
Postitas Kalvis
Ei ole kohustuslik, kuid kui soovid vähendada soojakulusi siis tungivalt soovitav. Ei maksa ka mitte midagi. Ma mõtlesin tuuletõkkepaberit, plaat on overkill.
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 03 Aug 2011, 18:51
Postitas rokikas
Eks see soojakulude vähendamine selle ettevõtmise peaeesmärk ole. Eks kõik oleneb konkreetsest olukorrast nagu ikka aga üldjuhul tootjad tuuletõket ei nõua aga tuulesuunajad kohustuslikud. Päris ilma tuuletõkkepaberit vist siiski veel ei jagata aga ega ta midagi erilist ei maksa tõesti. Probleemne võib lihtsalt olla selle paberi paigaldamine/laotamine sinna puistevilla peale nii et võiks mingitki kasu tast loota ja et ei teeks villa "kohevusele" liiga.
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 05 Aug 2011, 00:18
Postitas margus2
Kui soojustada penoga? Kas oleks vajalik aurutõke? Peno plaadid saaks vabalt toetada talade peale.Paneks 2-3 kihti.Ääred ja liitekohad tihendaks püstolivahuga.Liiv muidugi jääks eemaldamata.
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 07 Aug 2011, 11:05
Postitas KõikOnRahul
Tere! Selline lahendus pole sobiv! Hilisem seina ja laesoojustus peavad, võimalusel, kokku saama ja seda ilma igasuguste võõrkehade sisalduseta. Piltlikult- talvel soe müts peas, mille sees ka mõned jääkuubikud. Ehk siis liiv on soojustusomaduselt halvem kui mistahes soojustusmaterjal. Kui esimesel korrusel midagi renoveeritud hetkel pole siis SOOVITAN eemaldada liiva ja asendada näiteks puistevillaga, mille omakorda katad tuuletõkkeplaadi või paberiga(hermeetiliselt!). Liiv on küll suurepärane heliisolaator ning tulekindel kuid see on ka kõik. Milleks koormata niigi väsinud tarindeid?
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 07 Aug 2011, 22:26
Postitas fgh
Mõtlema peaks ka mis juhtub liiva eemaldades. Reeglina on seda liiva päris palju ja kogu mass on muljetavaldav. Eemaldamise tulemusena irvitavad palgid või pragunevad laed. Liiva võid rahumeeli alla jätta sinna villale, kaeva välisseinad lihtsalt poole meetri jagu lahti ja sinna pudista oma vill. Aurutõkkepaberi võid paigaldada otse liiva peale.
Sellise paigaldamisega muutub see liiva kiht sooja akumulaatoriks ja ei midagi muud. hiljem võib ainult probleemiks osutuda alt konstruktsioonile lähenemine, sest konstruktsiooni avades saad liivakoorma vastu nägu. Isiklikult soovitaks mingit parema teguriga rullvilla. Säilitab oma kuju aja jooksul ja hoiab paremini sooja . Samuti on paigaldamine tolmuvaba ja saad koos laotamisega peale laotada ka tuuletõkkepaberi. Selle vajadus sõltub juba konkreetsemalt konstruktsioonist.
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 13 Aug 2011, 20:03
Postitas teadur
Liiva nõuti vanasti tuleohutuse eesmärgil. Põleb katus ära, liiv kukub sisse ja kustutab tuleaseme. Tulekahjud algasid vanasti korstnast tulnud sädemest.
Antud juhul liiv on hea soojuse akumulaator, tema äravedamine on töömahukas ja mittetasuv. Pannes ta peale isolatsiooni, töötab liiv senisest veelgi paremini - soojeneb ja jahtub aeglasemalt. See on vajalik, sest muidu on päeval palav, öösel külm. Seda liiva võid kutsuda seega passiivlaeks. Tänu liivale on ka villa paigaldamise aluspind tasane.
Ainus probleem - kuhu paigutada aurutõkkekile? Ideaal oleks liiva alla. Aga seda on raske teostada, sest me otsustasime et liiva me ära ei võta.. Liiva peale ka ei saa mitte mingil juhul kilet panna - liiv peab saama kuivada. Jõuame järeldusele, et liiv ise toimib "hingava" aurutõkkena. Liiv seob laest läbi imbunud niiskust, mis kuivab aeglaselt läbi liiva ja villa ülespoole. Tänu villale on liiva temperatuur kõrgem, seega ta ka kuivab talvel isegi kõige paremini, sest liiva temp. seal villa all on ligi +20. ja pööningul talveõhk -20 ja väga kuiv.
Pööningu tuulutuse eest tuleb hoolitseda. Spetsiaalsed tuulutusaugud räästa all ja otsakolmnurgas min. 2% pöönngu pindalast.
Seda tuulutust kinni toppides tekib energiakadsu, kuna siiske vill ja niiske liiv juhib soojust rohkem.
Plaatvilla U-väärtus on teada, puistvilla U-väärtust ei teatata, kuna kvaliteet vaheldub. Plaatvilla hoolikalt pannes läheb nädalaid ikka - sarikakohad lõigaa jne. Puistvilla saad panna jälle paksemalt - soovitan, kui pead kasutama ainult maksulist tööjõudu. Puistvill takistab ka pööningu kasutamist, kuna lendub tolmuna.
Penoplast ei ole sobiv lae ega seina isoleerimseks, kuna temast läbi et tomu kuivamist. Samuti ei saa teda kuidagi pragudeta kindlalt kinni. Peab arvestama ka sellega et katusest tuleb kunagi mingil põhjusel vett läbi. Vill kuivab ära, peno plaatide vahele jääb vesi seisma. Vill on ka tuleohu seisukohast hea - nagu liiv.
Loodetavasti vastus oli selge ja piisavalt põhjalik.
Re: Lae soojustamise küsimus?
Postitatud: 13 Aug 2011, 20:48
Postitas maik
Teadur ära täna rohkem
