1. leht 1-st
Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 14 Juun 2011, 16:31
Postitas keegi elekter
Suvilal, mida plaanis hakata aastaringseks kõpitsema on uus peakaitse 20a. Ülejäänu nagu ikka antiikne rauast kilp ja kõdunemisäärel juhtmed.
Vesi ise laepeal paagist (kuhu peab aegajalt puurkaevust pumpama) Kuna vaese mehe "rauafilter" pidi olemagi lahtises paagis seismine, siis esimese asjana ei torma kohe hüdrofoore ja uusi torusid installima. Muud olulisemad asjad enne.
Aga - pesta ikka tahaks seal vahel.
Üldjoontes olen kaldumas seda kiirboilerit proovima. Tõmbaks uue kaabli pesuruumi, kuid mis ma selle maandusotsaga peaks tegema, et endiselt ellu jääda?
Mingit kaasaegset maandusklemmi seal küll pole, pistikudki nõukaaegsed. Üldiselt ka vana kilp peaks olema maandatud, kuigi piksevarrast ei tähelda.
Paneks lihtsalt otsa kilbi külge või viiks eraldi välja?
Kas tavaline boiler oleks ohutum kui kiirboiler?
Ärge väga karjuge ka, külmade saabumiseks loodan ikka spetsialisti ka kutsuda, kes uue el.süsteemi teeb
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 14 Juun 2011, 20:42
Postitas vtl
"Lihtsalt kilbi külge" või "eraldi välja" ei tohiks mitte midagi ühendada, kui pole teada, kuhu see ühendus sealt edasi läheb.
Kuigi me oleme tõenäoliselt kõik mingil perioodil selle vastu eksinud, peaks tegelikult olema nii, et nõukaaegsesse pistikupesasse maanduskontaktiga europistikuga seadet ei tohi torgata. Ja viimase konstruktsioon peaks teoreeriliselt tagama selle, et ka füüsiliselt ei oleks see võimalik (pulgad on lihtsalt jämedamad). Mis ei takista muidugi toore jõu ja/või puuriga lähenemist...
Kui Sa kavatsed vana elektrisüsteemi külge midagi ühendada, siis pane vähemalt rikkevoolukaitse vahele.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 14 Juun 2011, 22:23
Postitas tommy4
Lisaks rikkevoolukaitsmele võiksid siiski ka maanduse välja ehitada, pole see ju midagi nii keeruline või kallis. Seda enam, kui sinna elama asud ja pead selle maanduse kunagi ikkagi tegema. Parem siis juba kohe teha.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 15 Juun 2011, 00:42
Postitas dumbuser
Hakka selle elektriga parem kohe pihta. Mitte kõiki tubasid korraga aga õues ja veega kokkupuutuvad ruumid tee küll enne valmis. Kõige lihtsam on nad RVK abil teistest eraldada. Jah see on mõningane kulu aga pärast on endal kordi mugavam ja parem. Eelnevate hoiatused teemal vana süsteem ja uued asjad on vägagi õiged. Igasugu imelisi leiutisi on küll ja veel olnud.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 15 Juun 2011, 09:48
Postitas Kalvis
Tavaline boiler on täpselt sama ohtlik kui kiirboiler ja vastupidi.
Sellistel renoveerimistel on vägagi soovitav ikkagi spetsialistil kogu tervikut haldav projekt lasta teha ja siis hakkad vastavalt võimaluste piires uuendama.
See soovitus on õige, veega seotud asjadele kohe RVK vahele panna. Ka ehitustööde puhul küsi konsultatsiooni kuidas teha, sest minu silmad on näinud ikka äärmuslikke võhiklusi selles vallas.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 15 Juun 2011, 11:45
Postitas keegi elekter
Lugedes enda natuke hajuvat teksti, siis igaljuhul tänud vastamast.
Jah, rikkevoolukaitsme panen ka vahele. Ikka nullile ja faasile.
See on nagu keelega, et midagi võib purssida aga kui ikka ei oska, siis iseseisvalt juurde ei mõtle. Kasvõi maandusi olen teinud majadele, kuid siis ikka spetsi plaan näitab, mis või kuhu.
Vestlesin ka möödaminnes ühe "elektriinimesega". Et lihtsa hädalahendusena maandus sissetuleva metallist veetoru külge (mul tuleb poole tollise toruga maa seest) Nüüd ma hakkasin selles kahtlema kas sain õieti aru, boiler ju sama toruga läbi paagi ühenduses või ongi seda vaja?
Kindlasti tuleb ka konkreetne projekt, muidu pole mõeldav. Lihtsalt, lumega sai veel ostetud, siis natuke mõeldud (nagu ikka, enne tegutse ja siis mõtle) vahepeal ka vaja natuke raha teenida - praegu on projekteerimistingimused vallas arutamiseks. Sõltub, mida ja kuidas nemad tahavad ning mis mina mõistlikuks pean - praegu ei tea konkreetslt veel tulevase kilbi asukohtagi (kuhu suunda ja kui palju tohib juurde ehitada)
Senikaua tahaks mõistlikult läbi saada. Mõistlikult selles osas, et isegi buumiajal "spetsialisti" ühenduste pärast metalluksest korraliku vibra saanud. Selliseid intsidente püüan vältida.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 15 Juun 2011, 12:40
Postitas Küülaline
keegi elekter kirjutas: Vestlesin ka möödaminnes ühe "elektriinimesega". Et lihtsa hädalahendusena maandus sissetuleva metallist veetoru külge
See on tänapäeval hoopiski keelatud. Pigem eraldi kaitsejuht (kaabli kolmas soon) kilbist, sissetulevast PEN-juhist. Maandus, kui selline polegi nii tähtis, kui töökindel kaitsejuht.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 15 Juun 2011, 19:39
Postitas dumbuser
Ega jah see veetoru jutt on hea küll aga ära seda küll tee. Alguseks ei tea sa never tegelikku takistust. Vbl läheb sul asi hoopis plasttoruga ja siis on kogu asja uba see, et sa suudad kõik veega kokkupuutuvad asjad pinge alla ajada, kui see õnnetu juhus kord kätte peaks jõudma. Vanemal ajal on sedasi tehtud ja viletsama ühenduse puhul on neid torusid küll ja veel ära mädanenud.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 16 Juun 2011, 11:25
Postitas Kalvis
Igal juhul vea maandus kas otse maasisse või siis kilbi maanduslatile. Sellest piisab rikkevoolukaitsele ja puutudes juba surmavat laksakat ei saa.
Kuid minu silmad näevad pidevalt kangelashulle, kes eelistavad elektriravi dushi all, sest juhtme vedamine on liiga tülikas.
Metallist veetoru võiksid siiski ära maandada.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 16 Juun 2011, 16:39
Postitas Küülaline
Kalvis kirjutas:Metallist veetoru võiksid siiski ära maandada.
Metallist veetoru tuleb potentsiaalide ühtlustamise mõttes ühendada maanduslatiga (kaitsejuhiga) kuid mitte kasutada seda maandurina, nagu siin kavatseti.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 16 Juun 2011, 18:41
Postitas Kalvis
Ma mõtlesingi mittemaandurina kasutamist, ehk lihtsat ühendamist PE latiga kilbis. See oli soovitus küsijale, mida peaks esmajärjekorras tegema.
Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 16 Juun 2011, 22:43
Postitas Külaline
Elektriravi dussi all on jah see, mida ei tahaks isegi mitte korraks proovida kui keelatud vilja.
Potensiaalide ja nende ühtlustamine on see, mis ei jõua hästi kohale ja sassi läheb.
PE-latt ja PEN juht... elektriline kirjaoskus. Mina ei tea, mis need on. Kuigi sügavalt kahtlen, et seal midagi sarnast on. Viimati tehti seal midagi 90ndate algul midagi, naabri sõnul posti küljes peakilbiski veel lihtsad pöidlajämedused vaskpulgad sulavkaitsmeks (mingi plomm peal ja ise ei vahtinud). Viimased kümmekond aastat enne mind mutike mädandanud seda onni "euro-ootuses".
Olgu, maandus ja rikkevoolukaitse. Vähemasti endises "eliitsuvilas" nahhaljaavu nänni leidub. Kastmiseks augustatud uusi tsinktoru juppe, vaskkaablit, jämedat alumiiniumkaablit. Läheb maanduseks masse, rikkevoolukaitse ka vahele ja krt, mina selle vooluga rohkem ei mängi.
Tuleb õige aeg uute seinte ja katusega, kutsun asjapulga ja edasi läheb nagu kord ja kohus.
Niisama, õhtuse vahepalana, omaaja tipptehnoloogiana on mul seal rauast veetorusid rüüsina kasutades veetud metallist kilbikesed 4-5 kohta õue peal, et siis oleks hea sealt 3faasilisele niidukile(kännufreesile) voolu võtta. Miiniväli.
Kes nõukaaegset eletrikerist enne näinud? Võibolla ma liiga noor kah. Harimatule silmale meenutab "traktorit", kuhu raudkuule ja kive ümber kuhjatud. Eraldi lülitiga vist läbi miski relee lülitades (ühe korra julgesin proovida) lööb pirni poole tuhmimaks ning algab kõrvulukustav undamine nagu mõne alajaama lähedal.
Kuid üldiselt on oma "maja" ja territoorium ikka lahe

Re: Maandus tavalisele või kiirboilerile
Postitatud: 16 Juun 2011, 23:56
Postitas madis64
keegi elekter kirjutas:Suvilal, mida plaanis hakata aastaringseks kõpitsema on uus peakaitse 20a.
...
Aga - pesta ikka tahaks seal vahel.
Üldjoontes olen kaldumas seda kiirboilerit proovima.
Miks kiirboilerit ja mitte tavaboilerit kaalud - kas oled rehkendanud, mitu liitrit vett minutis sul düšist pesemiseks vaja on ja mitu liitrit vett sul olemasolevad 20 amprit "jooksvalt" pesemissoojaks on minuti jooksul võimelised kütma?