1. leht 1-st
sarikad
Postitatud: 23 Mai 2006, 13:22
Postitas master62
Kuidas kinnitada sarikaid tuhaplokist müüridele. Ja kuidas sarikaid omavahel kokku panna, kas tuleb nad maas kokku panna. Ja kuidas sarikate panemist alustada, kas panna mõlemasse serva üks paar sarikaid ja siis keskele edasi panna.
Re: sarikad
Postitatud: 23 Mai 2006, 19:44
Postitas numan
master62 kirjutas:Kuidas kinnitada sarikaid tuhaplokist müüridele. Ja kuidas sarikaid omavahel kokku panna, kas tuleb nad maas kokku panna. Ja kuidas sarikate panemist alustada, kas panna mõlemasse serva üks paar sarikaid ja siis keskele edasi panna.
1-müürile puidust vöö peale.
2-kokku parem panna maas aga on "alternatiivlahendus"

lõika sarikad valmis, puuri augud liitekohta (nii et kokku pannes moodustaks õiget nurka), vinnad prussid ülesse ja pannes horisontaalselt seintele ajad vintlatt puuritud august läbi ja keerad mutrid otsa. lükkad paika (annab mängida kõrgust nagu tahad), hiljem kui kõik õigeks saab, paned pennid (kui hiljem pennidele tehakse lagi siis hea kohe loodi ajada)
3- täpselt! servadesse ja siis (võib nööri abil) teised vahele et ülemised nurgad ühes joones ja loodis oleksid.
Postitatud: 23 Mai 2006, 19:49
Postitas restauraator
Küsin:
1-Kuda puidust vöö ka kinnitub müürile?
Postitatud: 23 Mai 2006, 19:58
Postitas numan
restauraator kirjutas:Küsin:
1-Kuda puidust vöö ka kinnitub müürile?
pilte kahjuks pole, meil oli seotud see vöö vahetaladega ja nurkades omavahel kokku (hiljem fassadi karkass läks selle külge) aga pole uurinud kuidas ta müüriga seotud oli.
üks "pisike" detail tuli veel meelde

müüril oli ju betoonist 10 senti vöö valatud
rootsis kohe valati selle betoonvöö sisse sarikakinnitused aga seal on teistsugused katused kah.
Postitatud: 23 Mai 2006, 21:26
Postitas erks
olen näinud: et juba ladumise ajal on ankrupolt pandud
keermelatt keemilise ankruga plokki
ja siga pika (300-400mm) nael löödi läbi puidu plokki
Postitatud: 24 Mai 2006, 09:53
Postitas Kalvis
Maas valmis tehtud ja siis püsti tõmmatud on lihtsam, kuid ebatäpsem. Viimasel ajal ehitatakse ka otse katusel. Umbes nii, et pannakse abitoed püsti siis kinnitatakse õhku üks pruss siis teine ja lõpuks penn. niimoodi saab täpsemalt ehitada (hiljem on katust lihtsam teha).
Ära unusta sälku sarikasse tegmast kohta, mis kinnitatakse müürilatile. Ühte maja näinud, kus ehitusmehed jätsid tegematta ja sarikad laiali vajusid.
Postitatud: 24 Mai 2006, 17:27
Postitas Hiid
Kalvis kirjutas:Maas valmis tehtud ja siis püsti tõmmatud on lihtsam, kuid ebatäpsem. Viimasel ajal ehitatakse ka otse katusel. Umbes nii, et pannakse abitoed püsti siis kinnitatakse õhku üks pruss siis teine ja lõpuks penn. niimoodi saab täpsemalt ehitada (hiljem on katust lihtsam teha).
Ära unusta sälku sarikasse tegmast kohta, mis kinnitatakse müürilatile. Ühte maja näinud, kus ehitusmehed jätsid tegematta ja sarikad laiali vajusid.
Kas see väike sälk midagi päästab?
Vanasti tehti sinna spets. lukk, mis istus ülemise puuvöö sees olevas augus. ainult sarika sälk aga oluliselt ei päästa mu arust
ise mõtlesin ka ilma teha

Postitatud: 25 Mai 2006, 15:13
Postitas andres
ühel hoonel sai knagi tuhaplokkidest müüri peale valatud betoonist vöö sarrusega, selle vöö peale asetasime puidust lati, mille kinnitasime ankurpoltidega.
Postitatud: 25 Mai 2006, 17:22
Postitas numan
numan kirjutas:rootsis kohe valati selle betoonvöö sisse sarikakinnitused aga seal on teistsugused katused kah.
U kujuline armatuurankruga (nägin eestis poodides ka müügil), selle U vahele sai sarikapruss õigeks pandud lasti kohe kruvi/naelaga kinni. Ülemine sarikaots metallnurkadega kinnitus liimpuidust kesktala külge.
Postitatud: 25 Mai 2006, 20:06
Postitas restauraator
numan kirjutas:numan kirjutas:rootsis kohe valati selle betoonvöö sisse sarikakinnitused aga seal on teistsugused katused kah.
U kujuline armatuurankruga (nägin eestis poodides ka müügil), selle U vahele sai sarikapruss õigeks pandud lasti kohe kruvi/naelaga kinni. Ülemine sarikaots metallnurkadega kinnitus liimpuidust kesktala külge.[
... hea kui keegi mõtleb ja silmad lahti hoiab, sellele müürilatile peaks hakkama mõtlema vast juba ennem viimaste kihtide paika panekut. Eriti, kui ehitatakse nn 1,5 kordset viilkatusega elamut. Muidugi saab ka kasutada teisi nippe, aga need peaks ikka projekteerides juba paikas olema.
Postitatud: 31 Mai 2006, 21:18
Postitas 2P
Müüri peale lapiti 50-se paksusega pruss ning 200-ste mitte tsink naeltega kinni (naelad mitte kõik otse sisse lüüa vaid kaldu eri suunas). Kontrolli kas vööprussis on omavahel täpselt paraellselt.
Vana ehitusmeeste nipp: enne löömist tuhaplokki kuse naelale.
Postitatud: 31 Mai 2006, 22:09
Postitas numan
2P kirjutas:
Vana ehitusmeeste nipp: enne löömist tuhaplokki kuse naelale.

vat see on tarkus

pole veel kuulnud!
a ma kuulsin et kui kruvi ei taha puidu sisse minna siis määritakse võiga või õliga

Postitatud: 01 Juun 2006, 08:54
Postitas linnokas
2P kirjutas:Vana ehitusmeeste nipp: enne löömist tuhaplokki kuse naelale.
Ilmselt peab ka paika, kuna kusi on happeline, ajab naela kiiremini rooste ning nael roostetab tuhaploki külge..
Samas ilma roostetamata naela tõmbab näppudega välja ilma mureta...
Postitatud: 01 Juun 2006, 12:01
Postitas numan
tänapäeval on ju uudsed ained olemas mis ajab naela ühe ööpäevaga roostetama. nimelt COCA-COLA

leotamise puhul see pidi naela sootuks ära sööma

Postitatud: 05 Okt 2006, 11:22
Postitas Külaline
Sarikas (sälguga) seisab müürilatil kahelt poolt nurkadega. Esialgselt sai sarikas ja nurk kinnitatud kruvidega ja plaan panna veel polt läbi. Nüüd tekkis küsimus, kas kruvid võivad sisse jääda või tuleb ära võtta, et sarikas saaks poldi peal siikuda puidu pikenemise ja lühenemise pärast.
Postitatud: 05 Okt 2006, 11:24
Postitas Külaline
Anonymous kirjutas:...sarikas saaks poldi peal liikuda puidu...
Postitatud: 05 Okt 2006, 15:26
Postitas hobiehitaja
Puidu pikkikiudu mängimine on tühine ja selleks ei pea mingeid nippe kasutama. Katus peab ainult vett pidama, muidu hakkab tõesti see sarikas koos müürilatiga ka ristikiudu ülemäära paisuma.