1. leht 1-st

sidekaabel

Postitatud: 06 Juun 2011, 13:24
Postitas summerkris
Interneti ühendusega pikemat aega probleem (hakib ja ühendus katkeb pidevalt). Elionist abi ei saa, kuna tegu nö. meie kaabliga - ehk siis enda paigaldatud jne.
Kas oskate soovitada firmat, inimest - kes saaks kontrollida maa sees olevat kaablit ja leida vigastatud koha üles - parandamine poleks ka paha.

Re: sidekaabel

Postitatud: 06 Juun 2011, 16:53
Postitas vtl
Kui ühendus on muidu olemas, ainult et hakib ja katkeb, siis ei ole see kaabel tõenäoliselt "katki ehk vigastatud", vaid DSL-i jaoks sobimatute parameetritega. Parandamine seisneb sellisel juhul kaabli vahetamises.
Mõistlik on üle kontrollida ka ühenduskohad, ega need ei ole osküdeerunud.

Re: sidekaabel

Postitatud: 07 Juun 2011, 19:12
Postitas dumbuser
Enamasti on asi ikkagi viletsas ühenduses. Muidugi kui see kaabel ise on juba mitmest kohast lapitud või on kuskil niiskes keskkonnas siis tasuks vast vahetamise peale mõelda.

Re: sidekaabel

Postitatud: 08 Juun 2011, 13:44
Postitas summerkris
dumbuser kirjutas:Enamasti on asi ikkagi viletsas ühenduses. Muidugi kui see kaabel ise on juba mitmest kohast lapitud või on kuskil niiskes keskkonnas siis tasuks vast vahetamise peale mõelda.
Kaabel maa sees, lapitud ei ole. Küll on meil u. 50m majast ühendus, kuhu kolme majapidamise interneti juhtmed kokku jooksevad ja seal ühendus, mis siis omakorda 100m kaugusel kappi. Elion oli omad ühendused üle vaadanud ja tal loomulikult kõik ok :)
Küll ka naabrimees ütles et temal kõik toimib. Ometi võib ju olla et nn. meie ühendus selles kohas probleemne? Aga keda sellisel juhul appi karjuda? :)

Re: sidekaabel

Postitatud: 08 Juun 2011, 15:22
Postitas Kalvis
Tegelikult oleks sul vaja sidemontööri - kes kontrollib mõõteriistaga, kas liitumiskapist sinu poole on liini parameetrid korras (isol, sumbuvus). Sidemeestel on need seadmed olemas. Ses mõttes on siin sidemehi vähe, selles foorumis on elektrikud, kelles mõni üksik teab ehk sidest rohkem, kuid neil pole tuttavaid soovitada
Sellel 100 m võib sada viga olla, kaabel vigane, ongi juba aegade hämarusest vale kaabel, ühenduskohad (klemmliistud) kalavad.
Tavaliselt ongi viga kehvades ühenduskohtades, see mis kõlbab telefonile, ei kõlba ADSL-ile. Kuid on ka olnud, kus odav sidekaabel ongi nii kehva tüüpi, et ei kõlba kuskile.
Ainus mida veel teha saad on vaadata üle ühenduskohad, et need oleksid IT vaimus korrektsed (aka pole näpuga kokku keeratud, pole kruvidega klemme jne.)

Re: sidekaabel

Postitatud: 08 Juun 2011, 17:34
Postitas Külaline
Kaabel maa sees, lapitud ei ole. Küll on meil u. 50m majast ühendus, kuhu kolme majapidamise interneti juhtmed kokku jooksevad ja seal ühendus, mis siis omakorda 100m kaugusel kappi. Elion oli omad ühendused üle vaadanud ja tal loomulikult kõik ok :)
Küll ka naabrimees ütles et temal kõik toimib. Ometi võib ju olla et nn. meie ühendus selles kohas probleemne? Aga keda sellisel juhul appi karjuda? :)
Tegelikult küsiks seda, et kus teil ADSL modem asub? Kas igalühel oma majas, seal kus kõik kokku jooksevad (50 m majast) või hoopis seal kus Elioni liinid lõppevad? Ehk siis, kuhuni jookseb ADSL ja kust alates jookseb juba klassikaline arvutivõrk (LAN või WAN).

Re: sidekaabel

Postitatud: 08 Juun 2011, 20:21
Postitas dumbuser
Kui elõvi väidab, et nende poolt on kõik korras siis kipub enamasti viga olema alles peale ADSL modemit. Kontrolli alguseks kõik need kaablid üle. Eriti (nagu juba eespool korduvalt mainitud) igasugused ühendused. Kui kõik see on korras siis saab hakata uurima alles signaalinivoo olukorda. Paha muidugi ei tee ka modemi konfi ülevaatamine, kuigi need kes seda juba ise teha mõistavad on enamasti ka võimelised katkisi kohti väga edukalt tuvastama. "Hapu" kaabli jutt pole ka võimatu. Ses suhtes, et igasugu imelikku installatsiooni olen kohanud. Küll on kaabel naelaga seina pandu sedasi, et kaablist konreetselt nael läbi löödud, klmabripüssiga on kaablisse lajatatud. Mõni järgmine on auku puurides kaablisse uhanud. On ka juhtunud, et kaabel on pagalduse käigus liiga pingule tõmmatud või kuskile vibreerivate osade vahel aja jooksul katki läinud. Kõikidele eelnevatele olukordadele eelnev selline juhus kus metall aja jooksul oksüdeerub ja enne lõplikult katkemist hakkab igasugu ühendusega seotud jamasid olema. Kõige segasem juhus oli see, kui kaabel oli kubust läbi veetud ja isolatsioon sulas aja jooksul ning kiud said omavahel ühendust. Lühidalt põhjusi on miljon. Tee kaablile visuaalne kontroll täies pikkuses ja veendu, et see poleks mingi suvaline nöör. Peale modemit on vajalik keerupaarikaabel.

Re: sidekaabel

Postitatud: 08 Juun 2011, 21:43
Postitas MÖÖDAJALUTAJA
summerkris kirjutas:Interneti ühendusega pikemat aega probleem (hakib ja ühendus katkeb pidevalt). Elionist abi ei saa, kuna tegu nö. meie kaabliga - ehk siis enda paigaldatud jne.
Kas oskate soovitada firmat, inimest - kes saaks kontrollida maa sees olevat kaablit ja leida vigastatud koha üles - parandamine poleks ka paha.
kes saaks kontrollida maa sees olevat kaablit
Tee kaablile visuaalne kontroll täies pikkuses ja veendu, et see poleks mingi suvaline nöör.
:confused: Saa sa nüüd aru.

Re: sidekaabel

Postitatud: 08 Juun 2011, 22:09
Postitas Külaline
MÖÖDAJALUTAJA kirjutas: :confused: Saa sa nüüd aru.
Ilmselt saavad kõik nõrkvooluga tegelevad firmad, isikud selle tööga hakkama ???? Milles probleem, et peaks soovitama kedagi ja kuhugi?
Imelik.

Re: sidekaabel

Postitatud: 08 Juun 2011, 23:40
Postitas dumbuser
Mnjah. Ma mõtsin, et kui keegi siin muret kurdab siis on justkui tahtmist ise aru saada miks miski asi töötab või ei tööta. Edasi on selline lugu, et kui Elion väidab kõik korras olema siis on kuni modemini ka korras. Mina ei tea vastupidist juhust, mis muidugi ei välista midagi. Ja ma tegin (nagu näha) rumala oletuse, et peale modemit olev kaabel ei ole enam maa sees. Neid firmasid, kes selle töö ära teevad ei ole ju raske leida. Alustada võiks sellest, et kuskandis see katkine kaabel asub. Vbl oleks juba mitu tegelast end pakkunud.

Re: sidekaabel

Postitatud: 09 Juun 2011, 02:49
Postitas vtl
Alustaks sellest, et ADSL toimimiseks peab tänavalt kuni modemini tulev telefonikaabel olema tänapäevane, mis tähendab üldiselt keerutatud paaridega 0.5mm2 soontega kaablit. Erinevaid keerupaare ei tohi omavahel segi ajada.

Maa sisse matmiseks peaks olema spetsiaalne välikaabel, näiteks VMOHBU 3x2x0.5, mille soontevaheline sisu sisaldab vaseliini sarnast ollust. See takistab niiskuse sattumist isolatsiooni vahele ja sellest tulenevaid lekkeid.
Üldiselt on mõtet kaabel koos kõriga maasse kaevata, sellisel juhul saab seda hiljem vahetada või uut kaablit lisada.

Kaabli otsasid ei tohi näpu vahel kokku keerata, vaid pressitakse spetstööriistaga spetsiaalse klemmliistu vahele. Jätkamiseks on spetsiaalsed "lutid" või "tabletid", mille sees on jällegi kokkupressitavad klemmid ja klemmide vahel täidiseks vaseliin.

ADSL modemist arvutini või teiste võrguseadmeteni (switch, printer, IP digiboks, WiFi jaam...) tuleks kasutada ainult CAT5, CAT5e või CAT6 sertifitseeritud ühekiuliste (plank)soontega (arvuti)võrgukaablit. Ühegi võrgukaablisegmendi pikkus ei tohi olla üle 100 meetri, arvutivõrgu kaablit ei tohi niisama jätkata (selleks on spetsiaalsed jätkamiskarbid), järsult murda ega teravnurga alla painutada. Üle 100m pikkuste korral tuleb 100m lõikude vahepeal kasutada aktiivseadmeid (hub, switch). Kaabli otsa käivad spetsiaalsed CAT5/5e/6 sertifitseeritud pesad, mis kasutavad jällegi (tavaliselt spetstööriistaga) pressitavaid ühendusi. Pesast seadmeni käib mitmekiuliste soontega nn. patch-kaabel.
Erandkorras võib ka statsionaarse planksoonega kaabli otsa panna pesade asemel pistikuid, aga arvestama peab, et planksoone jaoks mõeldud pistik on pisut teistsuguste kontaktinõeltega kui kiudsoontele mõeldu ning sellise konstruktsiooni korral võib kaabli liigutamisel tekkida halb ühendus või soonte murdumisoht.
Samuti on väga oluline, et kõik kaabli paarid saaksid õiges järjekorras ühendatud ning paare omavahel mitte mingil juhul segi ei aetaks.

Kui telefoniliini poolel on kaabel või ühendus kehva, siis kustub aeg-ajalt ära modemil olev DSL indikaator ja internetiühendus kaob mõneks minutiks täielikult.
Arvutiliini pool olevat ühendust on kaugjuhtimise teel pisut raskem diagnoosida, kuna erinevad võrguseadmed käituvad erinevalt. Ühendus muutub aeglaseks, katkendlikuks, failide kopeerimisel võib tekkida vigu. Windowse teavitusribale võib aeg-ajalt ilmuda ikoonikene kirjaga "Network disconnected".

Tallinna ja selle lähiümbruse piires võin kohale tulla, kaabli võrgutestriga ära mõõdistada ning võrguseadmed ja seaded üle vaadata hinnaga 32€ tund. Huvi korral tel. 50 39 624, Vootele.

Re: sidekaabel

Postitatud: 09 Juun 2011, 03:00
Postitas vtl
Kui nüüd keegi teatab, et temal jookseb telefon ja internet veneaegse lapiku terassoontega kaabli (nn. lapšaa) või lambijuhtme peal, siis lühikest maad võib see toimida, aga keegi ei garanteeri DSL-i stabiilsust ja kiirust.
Sama lugu arvutivõrguga. Seegi võib toimida 10 megabitisena näiteks MHS telefonikaabli peal või pikema jupiga, kui 100 meetrit, aga vigaste pakettide arv on suur ning esialgu ei pruugi see välja paista, kuna veaparandus teeb oma töö.