1. leht 1-st

Biokütus

Postitatud: 10 Apr 2011, 17:57
Postitas rokikas
http://www.bioreaktor.ee/index.html
Jutt on ilus aga kas ka tegelikuses saab sellise omahinnaga toodangut :scratch

Re: Biokütus

Postitatud: 10 Apr 2011, 18:43
Postitas vaaderman
pole jah toodud välja metoodikat kuidas see hind on saavutatud aga eks ta 1 paras müsteerium ehk siis reklaamitrikk ole

Re: Biokütus

Postitatud: 10 Apr 2011, 20:11
Postitas Külaline
Huvitav, millisest kogusest alates see reklaamitud hind hakkab kujunema?
Urmasr

Re: Biokütus

Postitatud: 11 Apr 2011, 12:18
Postitas Kalvis
Veidi biodiisli tegemisest tean.
Igaüks võib tegelikult palaval suvepäeval kodus biodiislit tavalises 200 l vaadis teha. Oluline on kätte saada õiged lähteained ja minul osutus nende hankimine võimatuks.
Kõige olulisem on leida odavat õli. Buumi ajal sai osta 10 krooni liiter, nüüd on kaubavõrgust kättesaadav õli kallimgi kui tanklas aktsiisiga küte.
Palju raskem on saada ülejäänud kahte komponenti. Selleks on seebikivi, 25 kg koti saab neilt osta. Mingi kemikaali pood müüs kah. Kuid selle kemikaali saab siiski käte.
Teiseks kemikaaliks peab olema alkohol. Kõige odavam ja parem ongi metanool, kahjuks eraisikutele ei müüda (või müüakse, kuid tuntakse elavat huvi milleks ja miks kasutad). Mul õnnestus saada siiski arstide piiritust (etanooli) kuid selgus, et reaktsioon ei taha toimuda. Kaevasin edasi ja avastasin, et minipaalne reaktsiooni toimumise kangus peab olema vähemalt 80% alla selle ei toimi. Aga mul oli 60%. Seni polegi õnnestunud hankida puhast etanooli (ega metanooli) ja kadus ka huvi.
Paar olulist asja - esiteks peavad olema kõik komponendi veevabad, vesi on täielik pidur esterdamisele (vee sisaldumisel õli muutub hoopis seebiks).
Seebikivi tuleb üsna täpselt doseerida (üle paned, saad seebi). Alkoholi võib rohkem panna, liigne alkohol vaid kiirendab tootmist ja peale aurude muud kahjulikku mõju ei oma.
Kuigi kõik istegijate seadmed sisaldavad vaadi all küttekeha siis soojuse ülesanne on protsessi vaid kiirendada. 60 kraadi juures toimub reaktsioon mõne tunniga, 25 kraadi juures kuni 2 päeva. Kuna alkohol ja õli ei taha seguneda siis lihtsaim seade on akutrell vispliga kinnitatud tünni kohale. Vingemad vennad kasutasid mõnda vana pesumasinat, pesumasinal on väga hea lisafunktsioon, sellel sai alt põhjast hiljem glütseriini välja lasta. Muidu segati seebikivi ja alkohol kokku, edasi lisati see õlile ja vispeldati. Kui põhja tekkis must vedelik (glütseriin) siis lasti settida ja see eemaldati. Nüüd lisati vett ja vispeldati läbi, lasti settida. Glütseriin ja seebivesi vajuvad põhja, need jälle eemaldati. Kui seebivett enam ei teki ongi biodiisel valmis. Kui glütseriin sisaldab vähe vett, saab seda saepuruga segades edukalt põletada.
Paldiski biodiislitehas läks pankrotti samuti liiga kalli õlihinna tõttu.

Re: Biokütus

Postitatud: 11 Apr 2011, 20:06
Postitas rokikas
Tänan "Kalvis" et viitsisid protsessi käiku tutvustada. Midagi ülemõistuse keerulist seal ei tundu olevat. Ehk täpsustaksid et kui palju näiteks 100 l. "toorme" kohta tuleb orienteeruvalt arvestada seebikivi ning alkoholiga.
Mõningad tsitaadid siit lehelt http://www.bioreaktor.ee/kkk.html
"
3. Mis tuleb Biodiisli tootmise omahind?
Biodiisli omahind sõltub leidlikkusest toorainet võimaliku väiksema hinnaga hankida. Täna on selleks palju võimalusi: kõikvõimalikud toitlustuskohad, kus kasutatakse fritüüri ja praetakse liha ja sashlõkki, pagariärid jne. Meie kogemuste järgi peaks Eestis vedelema nö äravisatava prügina 300 000L kasutatud õli ühes kuus, kuid ka uuest õlist valmistamisel jääb biokütte omahind (juba paaki valatuna) meie bioreaktori täislahendusega ca 0,60 EUR kanti.
4. Kui palju Bioreaktori täislahendus maksab ja mis ajaga tasub Bioreaktor ennast ära?
Väikseima võimaliku reaktori maksumus on 4 000 EUR. Bioreaktori tasuvusaeg sõltub teie tootmise mahust ja muidugi tooraine hinnast. Kui me räägime meie 600L bioreaktorist, siis sellega saate valmistada biokütet kuni 10 000 L kuus. Kui selline maht ka 1 kuuga ära tarbitakse, siis võibki 1 kuuga lahendus juba ära tasuda.
5. Mis koguseid Bioreaktor valmistab?
Väikseim võimalik bioreaktor on meil 600L, millega saab valmistada biokütet ca 10 000L kuus ja enamgi veel. Kui teha lisainvesteering ca 600eur on võimalik kütte valmistamise koguseid kuni 4 korda suurendada.
10.Kas saan ka kütet teha vanast mootoriõlist?
Jah saab, aga meie suunitlus on keskkonnasõbralikkus ja taastuv energia, üldine roheline mõtteviis. Lisaks on vanade mootoriõlide käitlemine ohtlik, kuna tegemist on väga ohtlike jäätmetega, ja selle käitlemiseks on vaja erilitsentsi. Sellest kütte valmistamine on aga kategooriliselt keelatud (kaasneb kriminaalvastutus). Kes tahab ja otsustab valmistada kütet vanast mootoriõlist, siis meie oma kätt ette panna ei saa, aga kindlasti ei toeta seda tegevust ega anna nõu selles osas.
11.Kas vajan lisaks õlile, rasvale muid kemikaale, et biokütet valmistada?
Vajaminevad kemikaalid on metanool, naatriumhüdroksiid, ja fosfor hape.
12.Mis maksavad vajaminevad kemikaalid ja kust neid saada?
1000L biokütte valmistamisel on kulu kemikaalidele ca 50 EUR. Kõigile meie klientidele anname kaasa põhjaliku info, kust ja kuidas kemikaale hankida. Kemikaale on õigus osta ka eraisikutel. Tänu meie headele partneritele pakume ka ise kemikaale väga mõistliku hinnaga (võimalus eesti piires ka kohale tuua).
Amatööride (mõistes:oskamatud) korduv viga on selles, et tonnist toormaterjalist tahetakse saada tonn biokütet, aga tegelikkuses saadakse tonnist toormaterjalist biokütet mingi % vähem, mingi % on reageerimata õli, rasv. Kasutades kogu seda segu autoküttena, siis tulemuseks on ebakorrapäraselt töötav mootor, mis pikapeale ummistub kõrbenud pigi taolise massiga. Teine viga amatööride (mõistes oskamatud) tehtud biodiislis on see, et ei osata biodiislit õigesti „puhtaks pesta“, mis tähendab, et biodiislisse jääb mingil määral kahjulikke aineid nagu klütserol, seep, jne
Meie bioreaktoriga saate 1000L toormaterjalisest ca 950L biodiislit.

Kas keegi teab kedagi kes kasutab igapäevaselt kodus tehtud biodiislit.

Re: Biokütus

Postitatud: 12 Apr 2011, 10:01
Postitas Kalvis
Sai uuritud kunagi kõik asjaolud välja niipalju kui keegi julges täpsustada. Siia sai toodud vaid pisike osa, sest nimetatud ained ei ole ainsad, millega saab biokütust teha. On veel happemenetlus (kontsentreeritud väävelhape, selle eelis oli, et kui õli oli väga kehva kvaliteediga või juba puhtad rasvad), samuti saab mitmeid asenduskemikaale kasutada, kuid asi taandub kemikaali kättesaamise taha.
Jämedalt pannakse 10% alkoholi õli hulgale, kui kasutad külmmenetlust (ei kuumuta) siis umbes 1,5 korda rohkem. Soojendamise temperatuur ongi määratud alkoholi keemistemperatuuriga, tööstuses tehakse surve all, seal kuumutatakse rohkem (siis kulub vaid loetud sekundid reaktsiooni toimumiseks).
Seebikivi pandi ca 1% õli kogusest. Seebikivi ülepanemisel on veel vaheetapp - reaktsioon toimub kuid küte osaliselt seebistub (tekib mindi poolvedel lollakas mass, millest ei eraldu tänu seebistumisele ükski komponent, sisuliselt on küte nahkas)
Mul olid muidu failid olemas kui palju mida tuli panna, kuid need kogused olid 100% kanguse kohta. Kahjuks pooled materjalid hävisid kõvaketta lendamisega, ühteist on veel olemas. Netis leiab kindlasti, kuid jäme piir on ikkagi sul nüüd paigas.
Tegijate peamine kuluallikas ongi lisaks õlile alkohol - see on ka kallis. Pesumasina ja muude lisaseadmete eelis oli ka jääkainete taaskasutamise võimalus (tõsised tegijad suutsid alkoholi kõik kätte saada).
Netis oli mitmeid talunike kasutus ja tegemisi biodiisli vallas, enamus kahjuks ka müüvad nii et peale müügimehe jutu rohkem neilt ei kuulnud.

Tegelikult saab õli otse ka diiselmootoris kasutada (ei olegi vaja biodiisliks teha) ja on ka muid biokütuseid. Õli saad vedelaks jällegi alkoholiga segades, kuid probleem ei olegi vedelaks saamiseks. Probleem on õli põlemises silindris, suure molekuli pärast põleb see küte kauem ja on vajalik õli eelsoojendus (see teeb ka vedelaks), et maksimaalselt enne süttimist õli laguneks silindris väiksemateks tükikesteks. Siis kestab mootor pikka aega. Kui seda ei juhtu siis tahmub mootor varsti.

Muud kommentaarid
Omahind. 90% moodustab õli, 10% alkohol. Liida kokku.
Vana mootoriõli? Siin on kiiks, mootoriõlid on küllastunud süsivesinikud, neid ei saa esterdada? Seni lastakse kõik mootoriõlid läbi keskküttekatelde, probleem ongi, et tegelikkuses ei jää enam kellegil mootoriõli üle.
Kemikaalide hind? Seebikivi on odav oma kulu kohta. Alkoholi tahaks alguses liitri osta, kuid ei müüda mulle. Igatahes pole soovi KAPO-sse ülekuulamisele minna 1 liitri metanooli ostmise pärast. Seega hinda ei tea. Tonni hind on tööstusele.
Suurim oht biodiislit tehes on sinna sisse jäänud seep. See tekitab kõrbenud pigi. Õnneks saab seebi välja pesta veega, kuid mitte ideaalpuhtaks (tööstuses saab ideaalselt puhtaks). Tavaline laks ongi pesumasinaga, see loksutab seebi ja vee hästi läbi, vingemad mehed kasutasid veel suruõhuga mullipesu.

Olen kasutanud puhast õli mootoris segatuna diisliga. Biodiislit tahtsin teha kasvõi katsetamiseks, kuid seni pole õnnestunud saada 1 liitrit metanooligi. Puhta piiritusega ei õnnestunud (selgus, et on liiga palju vett sees)