1. leht 1-st

Lubjatud laed

Postitatud: 10 Apr 2011, 10:55
Postitas keemik
Tere!

Elu Tartus (ülikool) on läbisaamas ja elukoht Tallinnas ka välja vaadatud. Korteriperemehega on esialgu suusõnaline, peagi kirjalik üürileping tegemisel, mis paneb paika ka temapoolse kompensatsiooni meile korteri värskendamise eest. Tegemist on esimese iseseisvuse ajal ehitatud puitmajaga Kristiines. Ma oletan, et laed on lubikrohvitud ning seejärel lubjatud. Ühes toas piirduks vaid lae pesemisega. Seal on laes ka krohvist ornament ning ei sooviks sellega mdagi ette võtta, kuna hästi säilinud. Aga köögis on lagi tahmunud osaliselt (puudub õhupuhasti pliidi kohal ning gaasipliit on samuti kasutuses lisaks puupliidile). Seal sooviks lae ära pesta, aga tõenäoliselt ka värksendada viimistlust. Oma tagasihoidlike teadmiste pealt arvan, et see on lubjatud elik lubivärviga värvitud. Kas selle värskendamiseks piisab, kui lubjapastale vett lisades valmistan lubjavärvi ja tõmban lae üle. Ehk on targematel soovitusi töö tegemiseks.

Teises toas on laes ka paar pragu. Mõtlesin, et need urgitseks natukene laiemaks, peseks lae ära, praod täidaks lubimördiga ja värviks samuti lae üle. Kas selline lähenemine on adekvaatne?

Ma usun, et eksimisvõimalust väga ei ole, kas on tegemist lubjaga, sest mida muud tollal ikka kasutati. Samas, laest võiks võtta proovi ja laboris infrapuna spektroskoopiga võtta spektrid ja andmebaasiga võrrelda. :D

Parimat,

Erik

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 10 Apr 2011, 11:07
Postitas Robi 1
Lubjavärvile lisa tavalist soola, siis saab parem. Väikesed praod oleks küll mõtekam kipsiga parandada.
Edu!

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 10 Apr 2011, 14:59
Postitas keemik
Tänud!

Kuskilt jäi silma, et lubivärvile ka natukene pesuvahendit lisada, eritit siis, kui plaan pigmente lisada. Kui sai õuekaminat laotud, lisasin ka natukene Fairyt juurde, muutis mõnusalt plastseks segu (tsementmördi), lubjapiima lisamine samuti. Aga kips on jah, vast mugavam töötamiseks pragude täitmisel. Taheneb ka kiirelt.

Soola lisamine on küll huvitav, mille poolest ta avitab värvimisel. Hea oleks teada.

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 10 Apr 2011, 17:28
Postitas Külaline
Ei oska öelda, kuidas hakkab puhas kips seal pragudes käituma lubjavärviga katmisel, aga seda tean küll, et tavaliste, vee baasil värvidega värvimisel kipub just värvimise ajal maha rullumaega ja värv ei taha kinni jääda, olenemata sellest, kas on eelnevalt krunditud või ei. Kipsi puhul võid katsetada kaseiinkrunti, kuigi ise pole veel proovinud, aga äkki oled nõus hakkama "katsejäneseks" ja annad hiljem tulemusest ka siin teada.
Urmasr

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 11 Apr 2011, 09:25
Postitas Robi 1
Ei usuks küll, et selle kipsiga seal midagi juhtuda saab. Võib katsetada ka lubja lahustamist piimas. Sool aga muudab värvi tugevamaks.
Teine võimalus on veel, tee laed kriidiga valgeks. Igat asja tasuks muidug alguses katsetada väiksemal pinnal.

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 11 Apr 2011, 23:58
Postitas Urmas
Robi 1 kirjutas:Ei usuks küll, et selle kipsiga seal midagi juhtuda saab...
Ega kipsiga juhtugi seal midagi, aga nagu mainisin, ei taha igasugused lateks-, vesiemulsioon-, akrüül- jms värvid hästi nakkuda kipspinnaga. See on minu kogemus!

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 12 Apr 2011, 08:53
Postitas Robi 1
Olen kunagi töötand majavalitsuses ja seal oli naistel pidevalt üks kipsitamine ja kriitimine. Imelik küll, aga nemad oksoolitasid laed üle enne kriitimist, et paremini nakkuks. See, aga tundub mulle praegu veidi võõras mõte. Mida Sa Urmasr arvad ja kas oled midagi kuulnud sellest oksoolitamisest?
Ma olen ise kipsipinna katud vedela pahtliga, mille pintsliga peale määrin.

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 12 Apr 2011, 09:06
Postitas Külaline
Robi 1 kirjutas:... Mida Sa Urmasr arvad ja kas oled midagi kuulnud sellest oksoolitamisest?
Ma olen ise kipsipinna katud vedela pahtliga, mille pintsliga peale määrin.
Oksoolitamisest pole kuulnud, aga kriidised pinnad enne märjaks ja pahtlilabidaga maha nühkida või kui on juba päris lahtine/tolmab, siis piisab ka kuivalt nühkimisest kõvema pesuharjaga ja peale seda lahjendatud metallikrundiga üle enne järmisi operatsioone.
Selle puhta kipsiga parandamisel ei ole mina veel saavutanud seda, et peale rulliga krundi või värvi pealekandmist poleks värv latakatena uuesti rulli külge jäänud ja seepärast puhta kipsiga paranduste tegemisest ammu loobunud. Minu jaoks parim selleks on kiirpahtel UNIFLOT ja Knaufil on ka uus kiirpahtel kipsi baasil (saadaval Bauhof-s), aga ei viitsi nimetust praegu keldrisse vaatama minna. Väiksemaid kohti, mis puhta kipsiga parandatud, saab pintsliga üle vuntsida küll ilma, et midagi juhtuks.
Urmasr

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 12 Apr 2011, 10:09
Postitas kolekoll
Oot oot, ära Sa sinna pragudesse kipsi küll topi, tuleb lahti, sest ju teada tuntud tõde on see, et pehmele segule tugevat segu peale ei panda, näitlikult siis näiteks lubjale tsemendiga parandusi ei tehta. Kui viitsimist jukerdada on, siis kas kraabid pragu laiemaks ja lubikrohviga parandad, või siis Vetonit KR ( Muinsuskaitse lubab kasutada vanadel pindadel, kuna sisaldab biolisandeid, nii on vähemalt tooteinfos kirjas ), võrk ja siis uuesti KR.
Laepesuks kasuta 10% soodalahust, väga hästi puhastab. Samuti ka eemaldab hallitust ja pärsib uue tekkimist .
Kui lubikrohv laes on natuke hallikas, siis on ikka sutsu tsementi sees, puhas lubikrohv on natsa roosakasvalge.

Selline oleks minu nägemus asjast.

Jään nüüd tormilisi vastuväiteid ja nöökimist ootama, nagu tavaliselt juhtub .

Re: Lubjatud laed

Postitatud: 12 Apr 2011, 10:49
Postitas entu1151
Oksoolitamine oli tol ajal kui mindi üle lubivärvilt nn. lateksvärvile täitsa aktsepteeritav ! Mina ja paljud maalrid lisasid sinna ka mingi osa valget õlivärvi,muidu läks lagi liig tumedaks ning oksool kippus kollakate laikudena lateksvärvist läbi "sööma".Muus olen kolekolliga 100% nõus !!!!