Palksaun

Palkmajade teema
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Palksaun

Lugemata postitus Postitas arno14 »

Kui suure läbimõõduga ümarpalgi puhul või kui paks masiivpalgi puhul peaks palk olema palksauna ehitamiseks? Põhjendage palun ka.


Tänud
vanapagan1
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 12 Dets 2010, 00:23

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas vanapagan1 »

Saunale piisab täiesti kui ümarpalgi puhul on palgi läbimõõt 200mm kuna peenemale palgile on keerulisem piisavalt laia vara teha ja tahutud palgi puhul 150mm kuna see on juba piisavalt soojapidav sauna jaoks.
Kasutaja avatar
lauri1988
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 182
Liitunud: 04 Veebr 2009, 08:23
Asukoht: Tartu

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas lauri1988 »

Kui freespalksauna siis olen tavaliselt teinud 160 palgi läbimõõduga ja elumajadel 200 läbimõõduga ja juba ka ülespoole. Saunas ei ole ju 24/7 seal on tarvis sul hetkelist kuumust ja ta ei pea soojust pidama päevi nagu elumaja,juhul kui sa seal elama ei kavatse hakata.
Üldehitus Tartumaal. 53423445
Tehtud Tööd: http://fotoalbum.ee/photos/ecoehitus
eco.ehitus@mail.ee
vanapagan1
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 12 Dets 2010, 00:23

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas vanapagan1 »

Tegelikult olen ma mõelnud ikka et saun võiks hoida sooja niipalju et nädala jooksul ei langeks temperatuur alla nulli ,kuna tänapäeva saunades on veetorustik sisse veetud on inimestel üpris tülikas hakata veevärki külma tõttu peale saunaskäiku talvel tühjendama. Olen kuulnud juhuseid kus on sauna segistid lõhki külmunud. Ja 150-160mm peaks küll jah olema piisav selle vältimiseks. Loomulikult väga ekstreemse külma puhul oleks ikka mõttekas korra nädala keskel ka kütta.
ulala
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas ulala »

Normaalne inimene käib vähemalt kord nädalas saunas ja ka 2-3 korda nädalas niiet arvan et ei tohiks tekkida torustike külmumis probleeme kui pole tegemist -40 c külmaga. Parimatega.
lauri1988
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Normaalne inimene mõtleb sauna ehitades ka sellepeale et kui ei ole võimalust/tahtmist 2-3 korda nädalas saunatada. Näiteks haigestumise või reisimise tõttu.
150 mm. palk on sama soojupidavusega kui 50 mm. villa. Pluss veel kadu uksest/aknast.
Külaline
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külm palk läeb ju ka aeglaselt soojaks... kiiresti head leili ei saa ja hea leili saamiseks lähe siis agu ka rohkem.
Seinapaksuse suurendamisega pole ehk küll arukas püüda tarbevett ruumis vedelana hoida. On ju olemas mugavad elektrilised asjandused, mis hakkavad siis tööle, kui temperatuuri ruumis liiga madalale langeb. Need võivad ju olla ka ainult torustiku ümber, mis külmumist kardab.

taastaja
Kasutaja avatar
lauri1988
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 182
Liitunud: 04 Veebr 2009, 08:23
Asukoht: Tartu

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas lauri1988 »

Nu olen teinud 160mm palgist saunasid ikka päris mitu mitu aastat ja pole veel negatiivset tagasisidet saanud mingite torustike külmumise või üldse külma probleemide kohapealt.Kui on teada et võib tekkida talvel olukordi kus vahepeal ei küta keegi sauna siis mõistlik kas üks või paar radikat sisse panna mis hoiavad pidevalt + kraadid sees.Kuna olgem ausad et kui hakata ikka juba jämedamast palgist sauna tegema kui 160mm siis hind muutub suht kõvasti ja mõne jaoks on juba 10 000.- väga mõjutav tegur ehitamise juures.
Üldehitus Tartumaal. 53423445
Tehtud Tööd: http://fotoalbum.ee/photos/ecoehitus
eco.ehitus@mail.ee
palkehitised
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 24
Liitunud: 05 Veebr 2011, 17:41

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas palkehitised »

Soovitaksin kanditud palgi korral vähemalt 20 cm paksust kuiva palki (norra tapp, kalasabatapp tuulehammastega) ning ümarpalgi korral diameetrit alates ca 27 cm ka ikka kuiva ja sadultappi tuulehambaga. Mida jämedam sein seda paremini ta ikka sooja salvestab ja vara laius ka ikka minimaalselt 12 cm. Soovitaks palgipaksusega mitte koonerdada.
www.palkehitised.ee
tel: 51 86818
vanapagan1
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 12 Dets 2010, 00:23

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas vanapagan1 »

Mina arvan siiski et palksaunale oleks 20cm tahutud palki ja alates 27cm ümarpalki vahest äkki liiga hea juhul kui sauna ei kasutata igapäevaseks elamiseks. Aga nii arvan mina ja nii ei ole teised kohustatud arvama.
sds
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas sds »

oletame et saun 6x6m ja üks 6m vahesein ehk kokku palki 30m.
korgus 2.5m

palgi m3 hind 100 eur
varamise hind 7 eur
scribe loss: 2,5cm
palgiriead on arvutatud niiet ymardatud ylespoole (9,9 rida laheb kirja 10 reana)

seljuhul palkosa ehitus (varamise hind + palgi hind on)

15 cm palgi puhul: 4470 eur
20 cm: 3954 eur
25 cm: 3571 eur
30 cm: 3797 eur
35 cm: 3989 eur
40 cm: 4107 eur
45 cm: 4121 eur
50 cm: 3993 eur
sds
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas sds »

sai väike viga sisse, scribe loss jäis arvutamata, seega see arvutus kehtiks varamata palkide puhul. aga suund jääb samaks.
sds kirjutas:oletame et saun 6x6m ja üks 6m vahesein ehk kokku palki 30m.
korgus 2.5m

palgi m3 hind 100 eur
varamise hind 7 eur
scribe loss: 2,5cm
palgiriead on arvutatud niiet ymardatud ylespoole (9,9 rida laheb kirja 10 reana)

seljuhul palkosa ehitus (varamise hind + palgi hind on)

15 cm palgi puhul: 4470 eur
20 cm: 3954 eur
25 cm: 3571 eur
30 cm: 3797 eur
35 cm: 3989 eur
40 cm: 4107 eur
45 cm: 4121 eur
50 cm: 3993 eur
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas arno14 »

MIlles point? et hind on enavähem ühesugune või, et ise tehes saab oluliselt odavamalt?

sds kirjutas:sai väike viga sisse, scribe loss jäis arvutamata, seega see arvutus kehtiks varamata palkide puhul. aga suund jääb samaks.
sds kirjutas:oletame et saun 6x6m ja üks 6m vahesein ehk kokku palki 30m.
korgus 2.5m

palgi m3 hind 100 eur
varamise hind 7 eur
scribe loss: 2,5cm
palgiriead on arvutatud niiet ymardatud ylespoole (9,9 rida laheb kirja 10 reana)

seljuhul palkosa ehitus (varamise hind + palgi hind on)

15 cm palgi puhul: 4470 eur
20 cm: 3954 eur
25 cm: 3571 eur
30 cm: 3797 eur
35 cm: 3989 eur
40 cm: 4107 eur
45 cm: 4121 eur
50 cm: 3993 eur
sds
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas sds »

Point on selles et kui osta maja karp või lasta ehitada siis ikka jämedamast palgist on soodsam :) Arvestatud pole ka ju seda palju hiljem küttekuludelt kokku hoiab kui on 20cm vs 30cm vs 40cm vs 50cm palk.
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas arno14 »

ok, olles võtnud hinnapakkumisi kas palkmaja või palksaunale, siis iga lisa +5 mm palgipaksusele korrutati hind piltlikult öeldes 1,5 läbi kindlasti. Kui Sinu väljatoodud hinnad on reaalsed ja palk kvaliteetne olen valmis ise katsetama ja karbi püsti panema.
sds
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas sds »

tõstan käed siis :) ma ei paku, lihtsalt ise uurin ka hindu ja võimalusi.

huvitav oleks teada mis täpselt lisab jämedama palgi puhul hinda.
kui pakkumises on hind kõrgem siis tähendab et hinda peab tõstma kas
a) palgi enda hind (jämedam palk kallim ?)
b) ehitamine on töömahukam seoses jämedama palgiga

võtame näitks 25 cm palk vs 50cm palk, pikkus 6 meetrit

palgi maht (6m pikkust):
25cm: 0,29 m3
50cm: 1,17 m3


Võiks oletada et kui mul on endal metsas 20m3 25cm palki ja 20m3 50cm-st palki siis 25cm palgi tegemine (langetamine, laasimine, järkamine, väljavedu) võtab oluliselt (3x) kauem aega kui 50cm-se tegemine (s.t. ühe tihumeetri kohta).
Seega võiks järeldada et 50cm-se palgi m3 peaks olema odavam :)

koore pindala:
25cm: 4,71 m2
50cm: 9,42 m2

niisiis esimesel juhul on 1m3 kohta umbes 16m2 koort
teisel juhul 1m3 kohta ca 8m2 koort.

oletame (ei tea tegelikku hinda) et koorimine maksab 1 EUR /m2.
Esimesel palgil tuleks koorimise eest maksta 4,71 eurot 0,29 m3 eest, ehk umbes 16EUR m3 eest.
50cm palgi puhul tuleks maksta 9,42 EUR 1,17m3 eest, ehk umbes 8 EUR m3 eest.
seega jämedama palgi koorimine on odavam (2x).

vara lõikamine. ma arvan, et ainult vara lõikamine pole 50cm palgi puhul kallim kui 25cm puhul. s.t. vara lõikamise raskus ei sõltu palgi jämedusest eriti (kui siis õige pisut).
tappide tegemine on samas kindlasti töömahukam mõnevõrra. oleneb tapist.
koerakaelal või sadultapil pole nagu suurt vahet.
sds
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas sds »

Pilt
vanapagan1
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 12 Dets 2010, 00:23

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas vanapagan1 »

No nüüd kisub jälle hinna üle vaidluseks aga no selle teema puhul arvan mina et see on mõttetu juuksekarva lõhki ajamine. Ettevõtetel on minu teada ikka suhteliselt erinevad hinnakirjad. Ja just seda kõige soodsamat ja kvaliteetsemat tööd annab ikka leida(jääbki otsima).
vanapagan1
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 12 Dets 2010, 00:23

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas vanapagan1 »

Tihtipeale ju sõltub palgi koorimise ja varamise hind materjali läbimõõdust. Samas mahub peenema palgi jooksvaid meetreid ühe tihumeetri sisse rohkem jne.
sds
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas sds »

ma arvan et sauna võiks ehitada poolpalkidest mis on 40cm-50cm diam palgist tehtud.
poolpalkide puhul on vist peamine probleem see et vara jääb kitsaks.
sds
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas sds »

no kuidas saab koorimise hind sõltuda diameetrist (s.t. olla kallim)?

koorimine etappide kaupa
1) palk on virnastatud, kraana tõstab palgi pakkude peale .
2) koorija asub koorima., keerab vahepeal palki ringi (mis iganes selle riistapuu nimi on)

no mis vahet siin on palgi diameetril. kui just meetrise diam-ga palk pole siis iga kraana saab tõstmisega hakkama.
koorija peab jah vahepeal palki ringi keerama.. no siin samuti kui just pole üli rakse ja jäme palk siis teeb ta seda sama ajaga ja samade tööriistadega.

koorija tirib ikkagi ühes tunnis samapalju ruutmeetreid koort maha.
samas mida jämedam palk seda rohkem palgi kuupmeetreid saab kooritud, kuna jämedamal palgil on kuupmeetri palgi kohta vähem ruutmeetreid koort.


varamine:


kui teha sama lai vara nii 25 voi 50cm palgi puhul siis ma ütleks et tööd on 1:1 täpselt sama palju.
ainus asi et tapid , seal on ehk rohkem saagimist ja tegemist.. aga sedagi mitte eriti. nagu öeldud oleneb mis nurk.
sadultapp peaks olema väga tuulekindel, ja sellepuhul minuarust väga palju rohkem tööd ei ole erineva diam puhul.
Külaline
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere, kui nüüd tahta ka vaielda, siis päris nii lihtsalt rehnutti teha ei saa, et lööd aga m3, m2 ja m kokku... ja mis selle arvutusega peale hakkata, kui tegija pakub teise hinna? Äärmisel juhul saad tegija kasumi marginaali ja siis jääb sul kindlasti tunne, et oled tünga saand.

Max
Puutööd
vanapagan1
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 12 Dets 2010, 00:23

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas vanapagan1 »

Seda ma räägingi et kui sellel teemal täpseks minna siis sarnaneb see juuksekarva pooleks ajamisega.Mis aga puutub palgi koorimisse siis minu teada on koorimise pealt makstud samuti meetri tasu ja vahe on ikka sees kas 40cm läbimõõduga palk või 18cm läbimõõduga palk. Kui aga on ruutmeetri hind siis tõesti jah ei vaidle.
külaline13
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas külaline13 »

Arvutuste osas ju loogika olemas ja saab ka seinaühiku töö maksumuse kohta järeldusi teha. Töö hind on aga lõpptoote hinnast vaid üks osa.
Jämedamast palgist seina teeb kallimaks tõsiasi, et see sisaldab koguseliselt rohkem palki kui peenem sein :shock:
Lisaks ehk ka palgi hinna vahe, et jämedamat korralikku metsamaterjali esineb harvemini kui peenemat palki ja seetõttu ka kallim tihu hind. Või eksin? See oleks siis lõpphinnas teine komponent, lisaks tööhinnale.
sds
külaline

Re: Palksaun

Lugemata postitus Postitas sds »

see et jämedamast palgist sein rohkem palki sisaldab pole küll asi mis iseendast hinda tõstab. mida jämedam palk seda vähem tööd.. vähem saagimist varamist tõstmist mõõtmist jne.. see töö ju kõik maksabki.
mingi väiksema maja jagu palki ise maksab suht vähe, töö on ca 2x palgi hinnast.

samas jämedam palk annab ka hiljem küttekuludelt kokku hoides tagasi.. lisaks ilmselt ka jämedamast palgist maja püsib kauem.
eestis paistab olevat kohati selline suhtumine et juba 30cm palgist ehitamine on "raiskamine". Ilmselt 200a tagasi oli see toimiv suhtumine.
Tänapäeval ikka tundub et vägagi mõistlik oleks ehitada 40cm palgist vähemalt.
ISe ehitades (kui on piisavalt aega ja raha vähe näiteks) on tõesti ju mõistlik materjali arvelt kokku hoida...
Vasta