1. leht 1-st

2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 25 Juun 2010, 23:50
Postitas mooritz
Kas maakaabel 2x1.5 mm+varje sobib õuevalgustuse vedamiseks piki tagumist lippaeda, näitek põikprussi alla, so kas isolatsioon kannatab UV ja teisi välismõjusid? Kuna aia ääres kasvavad taimed ja aia ääres on vundament, mille all kruusa padi, siis on kaevamine üpriski raskendatud.
Või on selleks mõni sobivam 3x1.5 kaabel?
RVK oleks ka kindlasti ees.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 26 Juun 2010, 01:26
Postitas Küülaline
See "varje" ongi maandusjuht (PE), kaabli tähistus on 2x1,5/1,5. Kui tüüp on näiteks MCMK, siis kannatab UV teisi välismõjusid, mida iganes.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 26 Juun 2010, 10:54
Postitas Külaline
Kuidas on parim viis ühendada mutri alla MCMK 1.5x2 maakaabli nn. varjet, so vasklint + 6 traati hõredast ümbris sukast?
See tähendab, kas sellisele kaabli tüübile on mingi oma king või muu eritehnika ettenähtud?

Kaabel jookseb välitingimustes aiaäärt pidi ja sellele on vaja teha karbikutega 4-5 väljaviiku. Kaabli hargnemised üritan jätta katkestamata mutri alla, et välistada kontakti halvenemist aja jooksul, kuid sellise lint ja 6 traadi sukaga katkestamata haru ühendamine nii lithne pole. Äkki on sellele mingi oma kaabli king, mis käib ümber suka ja mutri alla - sellise võiks ka ju ise plekist teha, kuid mis plekk peaks olema, et oleks keemiliselt stabiilne? Kuigi selline "vits" ümber kaabli, ei pruugi anda head kontakti, kui kaabli sisu on pehme.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 26 Juun 2010, 17:45
Postitas Küülaline
Pole mõtet punnitada ja leiutada. Kaabliühendused tehakse harukarpides, ükski elektrik ei ürita kaablit harukarbist või pistikupesast katkestamata läbi viia. Ja mis mutrid sul seal veel on?

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 26 Juun 2010, 19:37
Postitas Külaline
Loodetavasti ei mõtle ma liiga palju ja asjatult. Välitingimustes oksüdeerub vask kaunis kiiresti. Kas oksüdatsioon toimub ka el. kontakti kohas, ma ei tea, kuid arvan, et jah. Seega 50 m toiteliin, milles sees 5 katkestust, ei tundu välitingimustes eriti pikaealine. Kas ma eksin?
Kuid harukarbist on võimalik juht läbi viia ka katkestamata, kasutaksin selleks klemmliistu, millel juht käib ringi ümber kruvi ja on mutri alla fikseeritud.
Võimalik, et ükski elektrik seda ei teeks, kuid minule tundub neetult loogiline.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 27 Juun 2010, 12:05
Postitas vanakala
mis seal siis nii keerulist on? joodad kinni oma liited ja kasutad oksüdeerumis vastast pastat mis elektritarvikute kauplustes müügil ja pastaga võid ka alumiiniumi ja vase kokku ka ühendada kui tahad.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 27 Juun 2010, 13:44
Postitas Urmas
Ma küll ei tea kui õigesti tegin, aga maal pidin ka juhet jätkama ja selleks jootsin kokku, keevitasin igale joodisele nn."termosuka" peale ja need omakorda pistsin suurema "termosuka" sisse ning lasin kinni. Eks elektrikud seletavad siin paremini selle "termosuka" mõiste lahti, aga võib-olla tegin isegi väga valesti ja sellepärast ära veel minu näite järgi tegema hakka. Kui õigesti mäletan, siis isegi puurkaevus on mul mitmekordse "termosuka" sees mingi ühendus ja nätakat pole kaevust saanud ega kaitsmeid välja löönud.
Kui tegin targemate arvates midagi valesti, siis kriitika minu meetodi kohta on teretulnud, et teaks järgmine kord korralikumalt ja nii nagu peab, teha.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 27 Juun 2010, 17:18
Postitas Külaline
vanakala kirjutas:mis seal siis nii keerulist on? joodad kinni oma liited ja kasutad oksüdeerumis vastast pastat mis elektritarvikute kauplustes müügil ja pastaga võid ka alumiiniumi ja vase kokku ka ühendada kui tahad.

See on juba huvitav - tähendab on müügil pasta, mis hoiab ära oksüdeerumise ja nii kestavad ühendused ka välitingimustes aastakümneid! Iseenest ju väga lihtne, miks ei peakski selline olemas olema :-)

Ilmselt see ei juhi elektrit ja sobib kasutamiseks ka Wago vedrukangi süsteemi klemmidega?
Tähendab, teen vajalikud ühendused, löön Wago kangid kinni ja määrin kogu Wago klemmi selle pasta sisse?

Hurraa!

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 27 Juun 2010, 21:34
Postitas juhan2
Millist stabiliseerimis pastat soovitate välitingimustesse?
Vajalik kogus pole suur, 10-15 ühendust.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 27 Juun 2010, 22:55
Postitas vanakala
pole kahjuks väikseid tuube näinud..... aga kui oled tallinnas siis võin sulle natuke pigistada oma tuubidest. sirvi seda lehte ja leiad määrde: http://www.westbalt.ee/catalog/index.ph ... rers_id=26

ise kasutan seda aastaid ja väga hea tundub.
puhas õli ka ei juhi elektrit. selle pastaga ka nii, et seni kuni puhas ei juhi elektrit aga kui kogub mustust siis juhib....., seega mõtle hoolega kuidas käitud pasta kasutamisel! mina teeks eraldi gruppideks, et erinevad sooned ei oleks lähestiku.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 27 Juun 2010, 23:41
Postitas juhan2
Kas seal see Contact grease SR1.1 ENSTO 225g? Nime poolest võiks see olla kontakti parandamiseks.
Google'st täpset infi ei leidnud, kuid enim oli vihjeid alumiiniumile ja mõnel pool ka vask kontaktide parandamiseks ja korrosiooni eest kaitseks.
Kas välitingimustes võiks siis Wago, näiteks samast Westbalt'i kataloogist Terminal Block Terminal Block WAGO 3x2.5mm2 222-413, kolm auku seda möksi täis ajada ja seejärel vase tagant järgi sisse lükata? Sellise Wago puhul on juhi sooned ka kerge lahus hoida.

Selline möks võiks olemas olla ka teist tüüpi, nö. välispidine, midagi tavoti sarnast, millega määrid ühenduse väljaspoolt kokku, nii et õhk juhile ligi ei pääseks.

Re: 2+1 maakaabli kasutamine maapeal

Postitatud: 28 Juun 2010, 01:06
Postitas vanakala
sa võid ka väljast kokku möglada ja on üsna taaveti sarnane ehk siis rohkem vaseliini moodi ja mine tea milleks ta veel hea võib olla........, ise kasutan seda katlamajades, pumplates, keldrites, õuekilpides, õhuliinide ühendustel ühesõnaga igalpool kus vähegi niiske või kus võib niiskeks minna ja al/cu ühendustes.