Vanalinna vool ja maandus

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
eno
külaline

Vanalinna vool ja maandus

Lugemata postitus Postitas eno »

elektrik ütleb, et majal peab maandus olema. Kuigi rikkevoolukaitse peaks ju kõikide ohtude eest kaitsma. Räägib, et võid voolu saada isegi vett kraanist lastes kui keegi voolu varastab. Mulle jääb see asi täiesti selgusetuks ja elektrik ei suuda inimlike lausetega nagu asja seletada. Rvk peaks ju mind mingi lühise korral kaitsma või ei ? Arusaamatuks jääb see varguse jutt ka, mis see maja elanikke puudutab kui keegi voolu varastab, rääkis midagi kahest faasist ja 110 v, aga no aru ei saa. Tegu 4 kordse majaga kus juhtmed vahetatud, aga maandust pole paigaldatud. Maanduse paigalduse eest küsib 7,5 tuhat, mis mõne varda ja kaablijupi eest kilbini tundub täielik ulme. Kilbist maja ette muru peale mingi 20-25 m . Kas tahetakse mind koorida või tõesti on maanduse puudumine eluohtlik vanalinna voolu korral? Oskab keegi tuua tavainimesele arusaadavas keeles välja punktid miks peaks olema majal maandus, igal korteril olemas rvk.
Ühtlasi soovitas ka sama tööga maandada veetrassi ja küttetorustiku.

Oskab keegi aidata ?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 11217
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 316 korda

Re: Vanalinna vool ja maandus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Näha, et elektrik on mingites stampides kinni. On väga palju asju, milles tal ei olnud õigus.
Maandus peab siis olema kui on võimalik, et tekib lubamatu puutepinge. Tavaelanikel ja korterites piisab EE maandusest ja seda pole tegelikkuses vaja. Täpsemalt ütleb projekteerija või siis tehakse ohutu puutepinge kontrollmõõtmised. Ju siis projekteerija kinnitas, et kordusmaanduse rajamist pole vaja teha.
RVK nõue on alles hiljuti tulnud, kuna varasemad elektripaigaldistele jäävad tollased nõuded siis uue RVK paigaldamine ei ole kohustuslik, kuid on soovitav.
Veidi selgusetu on kasutatav elektrisüsteem. Vanalinnas on veel säilinud iidamast aadamast vanemat elektrisüsteemi, mille puhul on hoopis erisugused nõuded, seega kui teil on midagi sellist siis eelnev jutt ei kehti selle kohta. Kuid see on sedavõrd eripäraste kiiksudega, et peab süsteemi enda kohta infot saama. Näiteks kui on IT süsteem siis maandust polegi. TT süsteeme on nii maandusega kui ilma.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6393
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 89 korda
On tänatud: 142 korda

Re: Vanalinna vool ja maandus

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kalvis kirjutas:Näiteks kui on IT süsteem siis maandust polegi. TT süsteeme on nii maandusega kui ilma.
Päris nii see nüüd ka ei ole.
IT-süsteemis maandatakse seadmete kered kohaliku maandusega. Toitevõrk ei ole maandatud.
TT-süsteemis on toitevõrgu neutraal küll maandatud, aga seda ei kasutata kaitsejuhina ja seadmete kered on ikka kohalikult maandatud.
Vanalinnas on kasutusel 3x220V IT-süsteem, kus üks faas on maandatud üle suure takistuse.
eno
külaline

Re: Vanalinna vool ja maandus

Lugemata postitus Postitas eno »

tegemist selle nn vanalinna vooluga kus kahe 110 v faasi vahel tekib 220v või muud sellist. Mitte tavaline tänapäevane süsteem kus korterisse tuleb üks juhe. süsteem kus iga kaitse on korda kolm hinnaga ja rvk veel hirmsama hinnaga .
maja kilpi tuleb vana kaabel kus pole üldse maandust seega kollaroheline juhe on olemata. elektrik "käsib" maja kilbi, vee ja küttetorustiku ära maandada 16mm vase kaabliga mis on maasse raiutud vaiiade külge kinnitatud.

IT ja TT jutt jääb segaseks
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 11217
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 316 korda

Re: Vanalinna vool ja maandus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Reaalselt olen näinud igasuuseid imesüsteeme Tallinnas. Reeglina on nad nii kehvas seisus olnud, et tegelikkuses tuleks elektritarbimine ära keelata.
Kõigil nähtud süsteemidel puudus PE, kuigi mõni tark raamatust on selle ülessegi leidnud.
IT on asi lihtne, trafo poolt ei maandata, faasidevahel on 220 V ja kui keskpunkt luua siis selle keskel on 127 V
TT on palju hullem. Kui alajaamas on maandatud neutraal siis pinged samamoodi kui eelmisel. Kui aga faas siis neutraali justkui polegi (see on 127 V) maa suhtes.
IT ja TT erinevus tuttava elektriku loomkatsega - võttis puumajas pingestatud paljasjuhtme kätte ja ei tundnud midagi. TT süsteemiga juba tundis.
Eestis raha lugev inimene ei kasutaks kumbagi, seega kes tahab lugegu raamatutest PE osas ja kaitseviisidest nende süsteemide puhul. Kus aga on, peab eripärasi tundma.
Piksik
külaline

Re: Vanalinna vool ja maandus

Lugemata postitus Postitas Piksik »

Tere,
kasutan natuke seda teemat ja küsiksin maanduse kohta.
Käsil kahe erineva põrandavalguse ühendamine kolmesoonelisse kaablisse. Valgus 1 ei läinud vekslisse ja valgus 2 veksisse, ühendades veksli valgus 2 ei kustunud välja lülitades, vaid hõõgus edasi. Panime valguse 1 vekslisse ja probleem kadus. Selgus, et veksli süsteemis oli nõrk vool sees, kuigi maandus olemas! Valgus 1 mille veksiga siis ühendasime, välja lülitades hõõguma ei jäänud.
Suht segane probleem, ise veel ka täpselt aru ei saa...
Aga miks on nii, et kui voolu ei ole juhtmetes ja indikaator tuvastab ikka nõrga voolu? Juhtmed puntis ja kolmesoonelised.


Tekkis veel küsimus maanusega, et kas see vool mis maandusega maandatakse mõjutab ka elektri arvet? Saan aru, et vool jookseb maasse?
Vasta