3x220 üleviimine 380V süsteemile

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Mella
külaline

3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Mella »

Tere,

Kui Tallinna kesklinna kiviaegse 3x220v pingesüsteemiga kortermaja tahta viia kaasaegse faas-neutraal süsteemi peale, millised muutused tuleb korterites (ja kas üldse) teha?

Majja sisse juba uus (ühendamata) kaabel tuleb koos korrektselt ehitatud maandusega. Õige pea ehitatakse ringi ka koridoris olev magistraal ja kilbid (voolumõõtjad on koridoris).

Seejärel läheb aga asi huvitavaks. Enamikel on korterisisene juhtmestik ja ühendused nõukaajast. Mõnel on ka uue vastu vahetatud.
Uuemate on ilmselt lihtne, kui korrektselt on ehitatud. Nendel viiakse sinine ja kollane kilbis kokku.

Aga vanema süsteemi omadel ei tohiks ka vist midagi hullu juhtuda, kõigil jookseb maandus kilpi eraldi latile.
Või on midagi, mida eriliselt peaks silmas pidama ja kontrollima?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Nii tõsine asi jätke ikka elektrikute teha.
Muidu muutuvad kaitselülitite ühendamine (kahepooluseliste kaitsete asemele ühepooluselised) ja N ning PE asjad.
Kui PE on juba eraldi veetud siis see ühendatakse kokku N külge vaid peakilbis, mujal mitte! Mujal ühendamisega teete juba kahju.
Külaline
külaline

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Aitäh, Kalvis. Tahtsingi kindel olla, et mingit konksu 3x220 süsteemi juures poleks. Topeltkaitsmete eemaldamine pole nii oluline vast.
Selle esimese "andke elektrikutele tööd" võib vabalt ära jätta. Nii loll ma ka pole, et null-faas süsteemi tegemise eest kellelegi peale peaks hakkama maksma ;)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Probleem ongi selles, et just N ja PE kohapealt võidakse eksida.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Külaline kirjutas:Nii loll ma ka pole, et null-faas süsteemi tegemise eest kellelegi peale peaks hakkama maksma ;)
Asi pole lolluses ega tarkuses vaid selles, et elektritöid tohivad teha ainult pädevad isikud.
Mella
külaline

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Mella »

Küülaline kirjutas: Asi pole lolluses ega tarkuses vaid selles, et elektritöid tohivad teha ainult pädevad isikud.
See veel ei tähenda, et see, kellele töid tehakse, ei tohiks vastaval teemal ennast harida. Mida juhmim teemas oled, seda suurem on tõenäosus liigtöid kinni maksta.
Hiljuti oli just juhus kus firma, mis EE-le alltöövõttu teeb vägagi mõistliku hinnaga, kirjutas eraldi tööde hinnapakkumises kliendile ulmenumbreid. Sellel firmal oma pakkumist korrigeedida polnud enam võimalust ;)
Küll on nähtud igasugu "spetsialiste", kes koolis käimise asemel kusagil õlut timmisid ja paberi hädavaevu kätte said. Dokumendist ju hiljem oskusi ja teadmisi välja ei loe.
Tornaado
külaline

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Tornaado »

Külaline kirjutas:Aitäh, Kalvis. Tahtsingi kindel olla, et mingit konksu 3x220 süsteemi juures poleks. Topeltkaitsmete eemaldamine pole nii oluline vast.
Selle esimese "andke elektrikutele tööd" võib vabalt ära jätta. Nii loll ma ka pole, et null-faas süsteemi tegemise eest kellelegi peale peaks hakkama maksma ;)
Kindlasti oled sa nii tark, et teed peale süsteemi ümberehitust ära akrediteeringu, et saada õigust elektripaigaldise mõõdistamiseks, siis omandad õiguse tehnilist kontrolli teha. Koostad mõõteprotokollid, kirjutad enda nimel välja paigaldaja deklaratsiooni, teed projekti ja teostusjoonised, väljastad tehnilise kontrolli aruande ja nõuetekohasuse tunnistuse. Ja saadki uue paigaldise pingestatud.
Point selles, et uue toitepunkti pingestamiseks (ka "kolmnurgalt" "tähele" minekul) nõuab Jaotusvõrk teatist ja nõuetekohasuse tunnistust!

Peaasi, et ei peaks kellelelgi midagi maksma! Ega kokkuhoid ole koonerdamine, eks?
Külaline
külaline

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tornaado kirjutas: Point selles, et uue toitepunkti pingestamiseks (ka "kolmnurgalt" "tähele" minekul) nõuab Jaotusvõrk teatist ja nõuetekohasuse tunnistust!

Peaasi, et ei peaks kellelelgi midagi maksma! Ega kokkuhoid ole koonerdamine, eks?
Tegu on kortermajaga, mille trepikodades asuvad kilbid ja kaabeldus uuendatakse vastavat luba omava firma poolt. Sama firma ühendab kilpides korteritesse viivad kaablid peale ja annab Jaotusvõrgule teatise.

Kui korteri elektrisüsteemi pole vaja kolmnurgalt tähele minekul muuta, siis ma ei näe ka põhjust, miks peaks neid hakkama eraldi kontrollima. Töötasid vana süsteemi järgi, töötavad ka uues. Igas korteris on kasutusel ainult 1 faas.

Ma ei näe põhjust, miks ma peaksin bürokraatiamasina heameeleks mingitele meestele lihtsalt sellepärast maksma, et nad kunagi kusagilt loengust ennast läbi on vedanud ja pädevustunnistuse saanud ning nüüd paljalt peale vaatamise ja allkirjaga tahavad teenida.

Kui Jaotusvõrk hakkab oma mõttetu bürokraatiaga liiga ajudesse käima, teeme lihtsalt: laseme renoveerida ainult trepikoja kaabelduse ning jääme vanale süsteemile. Ühel hetkel tuleb jaotusvõrk ise meie juurde kulmudel, et äkki läheks uuele süsteemile üle, kuna vana süsteemi ülalpidamine on nende jaoks kulukas. Ja siis dikteerime tingimused juba meie. Nii on juba mõneski kohas juhtunud.
Tornaado
külaline

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Tornaado »

Jummala õige suhtumine! Sama teema on ka teise elualadega. Mina hakkan edaspidi ennast ise ravima. Juba homme panen hambale plommi. Milleks ma peaksin nuumama neid tegelasi, kes on koolid läbi käinud ja vastavad õigused saanud meditsiinivaldkonnas teenuseid osutada. Milleks see kõik, küsin ma? Mis saab olla keerulist ühes hambaplommis? Miks ma pean nuumama haigekassat ja teisi paberimäärijaid.

Ah jaa! Kas äkki oskab keegi ütelda, kumba kasutada, kas tina või lihtsalt PVA-liimi? Ühtlasi annan teada, et teen ajuoperatsioone ning õmblen tagasi kõrvu.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas vtl »

Tornaado kirjutas:Jummala õige suhtumine! Sama teema on ka teise elualadega. Mina hakkan edaspidi ennast ise ravima. Juba homme panen hambale plommi...Ühtlasi annan teada, et teen ajuoperatsioone ning õmblen tagasi kõrvu.
Alati, ma ütlen ALATI leidub üks tegelane, kes peab tooma võrdluseks ise hammaste parandamise või võrdleb omavahel lambipirni vahetamist ja ajukirurgiat.

See on üks äärmus. Teine äärmus on selline, nagu üks tegelane Facebookis kirjutas:

"Iga Joe teab ju, et kõik asjad tuleb osta poest ja külge panemiseks on töökojad ja kui kodus pelleris tuli ei põle, siis tuleb helistada mingisse "Home Bulb Service Companysse", kust saadetakse sulle punase tööriistakastiga tunkedes neeger. Kui aga on vaja vannitoas kraan ära vahetada tuleb helistada "Home Pipe Service Companysse", sest tunkedes poiss, kes oskab pirni vahetada vahib kraani suurte silmadega ega oska ööd ega mütsi kosta. Kes aga ise kraani ja pirni ära vahetab on loll, sest ta ei tea, et selleks tuleb mees kohale kutsuda. Isetegija ja ka töökodades töötavad mehed on aga nende silmis mingid teise järgu inimesed, sest nad ei oska bisnist teha ja mammonat kokku ajada ning head elu elada."
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Imelik »

:lol: Eks "nupumehi" ja asjapulkadele (krd. ülbed vennad küsivad pappi ja muhvigi ei tee ega tea ) varbapeale laskjaid on igal ajal leidunud ja leidub edaspidigi.
Huvitav on muidugi asjaolu, et ka automehaaniku auto kuulub korralise ülevaatuse alla
(samamoodi nagu elektriku omanduses olev elektripaigaldis, tehnilise kontrolli alla).
Krd. kas ta ise ei tea, on ta auto sõidukõlblik või mitte (pealegi sõitis ta sellega ju enne seda ja sõidab pärastki). Aga näe keegi ei kipu ilma sõitma. Politsei- kuramus teeb kohe trahvi ära (ka automehaanikule). Ei huvita neid karvavõrdki- on auto tema arust korras või mitte. Mees kes te auto ümber ehitab, ei tohiks mingil juhul huvi tunda, millega tal tuleb vanaga kokkuklopsimisel arvestada? Pooleldi uuendatud vana auto sõidab vähemalt poole paremini ja on poole ohutum? Kas see võrdlus on piisavalt mitte- ajukirurgiline?
Nii me saamegi- elektrikust ehitaja, torumehest elektriku, maalrist torumehe ja kui hästi läheb siis ajukirurgist ???, sotsiaalteadlase? Egas teadmised ja kogemused pole olulised,
ikka hea pealehakkamine!
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Tahtsin lisada, et hiljuti oli siin teema blondiinidest ja elektrikilpidest (blondiin taastas majapidamis- kummikinnastes ja kummikutes riknenud kilbiühenduse). Ta oli üliõnnelik ning soovitas samuti "ülbikutele" varbapeale lasta (krd. polegi miski raketiteadus). Seda ta paraku ei teadnud, et kojutulles, oleks tema mees võinud eest leida paremal juhul neegrinäoga naise. Halvemal juhul isegi mitte maja (aga näe läks õnnneks, järelikult pole hullu). Muidugi tean ma, et osad siinsed arvajad pole samal tasemel mis blondiin, kuid keegi ei tea nende tegelikku taset (enne kui pole järgi katsutud ;) )
Statistika ütleb, et enim õnnetusi juhtub elektrikutega, kel tööaastaid 5-10. Arvake ära miks?
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas vtl »

Imelik kirjutas::lol: Eks "nupumehi" ja asjapulkadele (krd. ülbed vennad küsivad pappi ja muhvigi ei tee ega tea ) varbapeale laskjaid on igal ajal leidunud ja leidub edaspidigi.
Huvitav on muidugi asjaolu, et ka automehaaniku auto kuulub korralise ülevaatuse alla
(samamoodi nagu elektriku omanduses olev elektripaigaldis, tehnilise kontrolli alla)...
Tehniline ülevaatus ja õigus ise midagi ümber ehitada või remontida on siiski kaks eri asja.
Muidugi oleks automüüjate ja remonditöökodade märg unistus, kui tavakodanikul oleks *seadusega* keelatud auto juures kõik muud tööd peale rehvirõhu kontrolli, aknapesuvedeliku juurdevalamise ja kojameeste vahetuse.
Imelik kirjutas:Nii me saamegi- elektrikust ehitaja, torumehest elektriku, maalrist torumehe ja kui hästi läheb siis ajukirurgist ???, sotsiaalteadlase? Egas teadmised ja kogemused pole olulised, ikka hea pealehakkamine!
Kõlab küll väga retooriliselt, aga küsiks omalt poolt - kas Sa tõsimeeli oled veendunud, et elektrik ei saaks nt. koduste torutööde või seinavärvimisega hakkama?

Ma olen oma majapidamises valanud betooni, ladunud seina, plaatinud, paigaldanud torusid ja vedanud juhtmeid, värvinud ning ehitanud sauna. Pole öelnud, et teadmised ja kogemused pole olulised, aga kusagilt peab ju neid saama.

Või küsiks teistmoodi - kelle kuradi jaoks see foorum siis üldse on? Profid õpivad (ehitus)koolis, kogemusi omandavad meistri käe all objektil ja omavaheliseks suhtlemiseks käib õhtune õllekas küll.
Külaline
külaline

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Imelik, sinu autoülevaatuse loogikat rakendades ei tohiks keegi ise auto külge peale juhtseadmete käsitsemise ja tankimise näppugi panna. Isegi rehvide rõhukontroll ja tankimine peaks jääma siiski spetsialistide hooleks.

Mul ei oleks midagi selle vastu, kui elektripaigaldise võid omal vastutusel korteri piires ise teha ning mõistliku tasu eest see üle mõõdetaks , kontrollitaks ning heaks kiidetaks juba vastava akrediteeringuga spetsialisti poolt. Kui aga see akrediteerimine äriks kisub, imegu muna. Ma saan ise ka nende asjadega täiesti ohutult korteri piires hakkama. Kui ma korterite ehitamisega elatist teeniks, oleks iseasi - siis telliks teenuse, kuna ma lihtsalt ei viitsiks nii alama astme tööd teiste jaoks teha.
Külaline
külaline

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tornaado, keegi ei keela sul omaenda hambaid ravida. Ega ka muid elundeid. Ainult et hambaarstid endale näppe suhu ei topi puhtalt inimese füsioloogilise eripära tõttu.

Muide, mina olen loobunud perearsti visiitidest, kuna enamiku "laiatarbehaiguste" puhul saad ise sama tulemuse.
Ja loobusin seetõttu, et enamikul kordadest olen pidanud perearstile ise diagnoosi ette ütlema või tema arvamust parandama.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Külaline kirjutas:Muide, mina olen loobunud perearsti visiitidest, kuna enamiku "laiatarbehaiguste" puhul saad ise sama tulemuse.
Ja loobusin seetõttu, et enamikul kordadest olen pidanud perearstile ise diagnoosi ette ütlema või tema arvamust parandama.
Seda vist nimetatakse "polkovniku lese sündroomiks" :)

Vedasin, ühendasin, paigaldasin jne. samuti ise korterisisese elektrikaabelduse, aga ainult kilbis lasin ühendada ja koridorist tuua korterisse 3-faasilise juhtme kohalikul EE elektrikul, kes vaatas üle ja tegi veel kõik vajalikud vormistamised minu eest EE kontoris. See EE pädev elektrik vaatas minu töö üle ja andis igatahes kiitva hinnangu. Eks ma vist ise tehes kellegi rahakotist paar tuhandekest napsasin.
Tornaado
külaline

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas Tornaado »

Olgu mis on, kuid need sitta- kah-, teen- ise- kõik- ära-, mis- see- siis- ära- ei ole- mehed peaksid siiski arvestama, et elekter on tegelikult üks üsna ohtlik asi ja paigaldise ehitamine ei seisne vaid Ehituse ABC-st kaablite, pesade, automaatide jms koju vedamises ning seina kruvimises. SEE EI OLE LEGO! Häda selles, et riske on üsna palju ning ühel hetkel võib see LEGO koos kogu majaga ja lähedastega maha põleda. Potentsiaalseid kohti, mis asjatundmatu käes viitsüstikuga pommiks võivad kujuneda, on tavalises elektripaigaldises siiski üsna palju. Üks vale kaabel, valesti või lohakalt ühendatud ja olete oma kodust ilma!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas vtl »

Tornaado kirjutas:Olgu mis on, kuid need sitta- kah-, teen- ise- kõik- ära-, mis- see- siis- ära- ei ole- mehed peaksid siiski arvestama, et elekter on tegelikult üks üsna ohtlik asi ja paigaldise ehitamine ei seisne vaid Ehituse ABC-st kaablite, pesade, automaatide jms koju vedamises ning seina kruvimises. SEE EI OLE LEGO! Häda selles, et riske on üsna palju ning ühel hetkel võib see LEGO koos kogu majaga ja lähedastega maha põleda. Potentsiaalseid kohti, mis asjatundmatu käes viitsüstikuga pommiks võivad kujuneda, on tavalises elektripaigaldises siiski üsna palju. Üks vale kaabel, valesti või lohakalt ühendatud ja olete oma kodust ilma!
Kõigepealt peab ütlema, et elektri osas ma olen tegelikult nõus, kui ikka elektrialaseid teadmisi ei ole, installatsioonimaterjale ei tunne ja praktilisi töövõtteid kõrvalt näinud ka ei ole, siis pole mõtet ise katse-eksituse meetodil ise tegema hakata.

Küll aga olen ma üsna veendunud, et tänaste "Ehituse ABC-st koju toodud" installatsioonimaterjalide kokkupanek on piisavalt lollikindlaks tehtud, et sellest "viitsütikuga pommi, mis maja maha põletab", ei teki.
Eeldusel siis, et küsija just nõrkvoolukaablit ei kasuta.

Jah, võimalus on (paremal juhul) kaitse läbi lasta või halvemal juhul mõnest valesti ühendatud tarvikust elektrilöök saada ja seeläbi otsad anda, kui et tänapäevase elektripaigaldisega midagi põlema panna.

Isejutt on süttivale materjalile liiga ligidale paigaldatud halogeenlamp või küttekeha, aga seda õnnestub teha ka igati pädeva elektripaigaldise olemasolul.
jan
-
Postitusi: 964
Liitunud: 08 Mai 2006, 22:27
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 15 korda

Re: 3x220 üleviimine 380V süsteemile

Lugemata postitus Postitas jan »

No tegelikult, kui hakata mõtlema karbist väljaspool, siis on neid võimalusi, kuidas asi tuleohtlikuks muuta, päris palju. Näiteks ise ei tuleks ehk selle pealegi, et jätta klemmliistu kruvi alla isolatsioonist täielikult puhastamata ots. Ometigi praktikas nähtud. Ja seda kusjuures tehasest tulnud valgusti sisemuses.
Vasta