Aknad ja nende soojusjuhtivus
PVC-akna lengi ning raami soojusjuhtivused, mida hetkel Eestis on võimalik hankida algavad U-0,85 W/m²K (mis on väga hea näitaja kuid ka väga kallis) kuni U-1,7 W/m²K, mis on 58mm odaval profiilil. Selgituseks mida väiksem number seda väiksem soojusjuhtivus (e. parem soojapidavus).
Eestis toodetavate puitaknaraamide soojusjuhtivused jäävad enamasti vahemikku 1,3 – 1,7 W/m²K
Nagu näha on aknaraamide soojusjuhtivuste osas erinevused küllaltki suured ja seetõttu ei ole mõistlik kõike nn ühte patta panna.
Klaaspakettide osas on sama lugu nagu raamiprofiilide SOOJAPIDAVUSEGA:
2 x 18mm õhktäidisega U-1,4 W/m²K
2 x 18 mm argoontäidisega U-1,1 W/m²K
3 x (2x 10mm õhktäidisega) ning ühe selektiivklaasiga U-1,4 W/m²K
3 x (2x 10mm argoontäidisega) ning ühe selektiivklaasiga U-1,2 W/m²K (kehvem kui 2 x 18mm vahega argooniga??? sest klaaside vahe, mis ongi soojusisolaatoriks, on väike)
3 x (2x 10mm argoontäidisega) ning 2 x selektiivklaasiga U-0,8 W/m²K
3 x (2x 15mm argoontäidisega) ning 2 x selektiivklaasiga U-0,6 W/m²K
3 x klaaspaketis nagu näha, kui ei ole kasutatud 2 selektiivklaasi (mida 3 x klaasil annab olulist lisaefekti kui sisemisel ja välimisel klaasil ära kasutada), siis on väiksemate vahede tõttu isegi kehvemate soojusjuhtivuse näitajatega kui 2 x klaasiga ja suurema klaaside vahega lahenduse korral.
2 x klaaspaketil kaks järjestikust selektiivklaasi ei toimi, kolmekordsel parandab aga soojapidavust üle ühe klaasi kasutatav selektiivkate väga olulisel määral.
Kokkuvõttes 3 x klaaspaketil 2 selektiivklaasi kasutamine parandab (võrreldes tavaliste klaasidega) soojusisolatsiooni ca 130-135 %.
2 argooni kambrit kokku parandab klaaspaketi soojusjuhtivust ca 30-35 %, olenevalt vahede suurusest.
Aknaraami soojajuhtivus võib paraneda isegi kuni 40%, kui kasutada tavalise U-1,4 W/m²K asemel U-0,85 W/m²K raami, kuid kuna aknaraami osakaal testiakna mõõtude juures 1,82m² on ca 10 x väiksem, kui klaaspaketil, siis määrab see ka oluliselt rohkem juhul, kui on tegu paremate näitajatega klaaspakettidega (head lahendused U-0,5-0,7 W/m²K).
„Swisspacer” klaaside vaheliistud (alumiiniumist liistude asemel) parandavad akna soojusjuhtivust ca 5%,
2 x tihend ca 2-5% jne...
PVC ning puitaknaid on erinevaid ja ei saa öelda, et PVC-aken ei pea sooja ja puitaken peab. See sõltub milliseid aknaraame, klaaspakette, tihendeid ja muid aknakomponente on kasutatud.
Siinkohal lisan lingi artiklist "Puitaknad versus PVC aken", mis on loodetavasti abiks silmaringi laiendamisel:
http://www.kalesy.ee/puitaken-vs-pvc-aken.htm
PVC-akende suurte kahanemistega tekkiva paigaldusisolatsiooni probleemide vältimiseks kasutage näiteks "3 in one" isepaisuvat aknapaigaldustihendit, mis on alati elastne ja ehitusdeformatsioone kompenseeriv, õhutihe ja tuuletihe, niiskust mitte imav ning kindla laiuse ja soojusjuhtivusega (näit 66mm laiuse korral alati U-0,7 W/m²K).
Võib kasutada lisaks veel ka tuuletõkke isolatsiooniteipi akende paigalduse maksimaalse õhutiheduse tagamiseks, sest näiteks passiivhoonetel on oluline tagada 50 Pa testirõhu juures <0,6 1/h. St, et 50 Pa üle või alarõhuga testides, „Blower door” testiga, ei tohi õhuvahetus olla ruumis suurem, kui 0,6 korda tunnis).
Eelnevast järeldades näeme, et akende puhul võib olla tegu küllaltki suurte soojusisolatsiooni või ka muude omaduste erinevustega.
Tuues võrdluse meile hästi tuntud autode maailmast, me ei arva ju ometi, et kõik autod on ühesuguse võimsuse, kiirenduse, kütusekulu jne näitajatega.
Paremaid valikuid!
Eerik Kirs
Aknatehas OÜ
eerik@kalesy.ee