1. leht 1-st

küsimused asjatundjatele

Postitatud: 30 Nov 2009, 20:53
Postitas saarlane
Tere!

Plaanis on hakata ehitama elumaja u 150 ruutu. Pinnaseks on mul u 20cm mulda ja all vesiliiv. (pinnas on veitsa märja võitu)
Küsimused: 1. kas ma peaksin vundamendi alt vesiliiva välja kaevama (kui sügavalt) ja millega oleks kõige mõistlikum alt täita?
2. mis oleks kõige parem õueala e maja ümbruse täitematerjaliks?

Ette tänades!

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 06 Dets 2009, 21:19
Postitas kristo mägi
Tere!
1. Kaeva välja nii muld kui ka kindlasti ''vesiliiv'', välja tuleb kaevata kõik, mis märjana tundub ja mis pinnasetihendajat ei kannata. Kui kaevetööd hakkavad liiga sügavaks minema ja tundub et sügavamale minnes asi paremaks ei lähe, siis kuna pole mõtet kogu maapõue killustikuga täita, ei maksa ka sügavamale minna, vaid hakata järk-järgult killustikuga vundamendi alust killustikuga tihendama. Alustuseks jämedam farktsioon u. 20-30 cm kuni 100mm-ga ja edasi väiksema faraktsioonilise killustikuga.Iga paarikümne sendi tagant tihendades. Ja külgedelt kindlasti drenaaž, et vundamendi valu ajaks ja edaspidi oleks pind kindlalt kuiv. Kui on vajadus,st. kaevetööde ajal hakkab vett pressima ja segab juba tööd, tuleks drenaaž kohe teha ja vesi juhtida sinna kuhu vaja, või kuhu saab (looduslikku joont jälgida). Ja oleks üks kaevamine. Sellistes olukordades, nagu sinu oma tundub, ongi saanud drenaaž esimese asjana tehtud.
2. Õueala täitematerjaliks sobib: a) seesama materjal, mille sa välja kaevad(maja ümber olev drenaaž viib sadeveed ja pinnases oleva üleliigse vee ära. b) mullavaba kruus või selle ja liivasegu, ning peal siis korralik müld muru jaoks, kui tahad mingeid ilupuid või viljapuid,pead nendest kohtadest vastavalt puu vajadustele suuremalt lahti kaevama ja mullaga täitma.

Jõudu!
Kristo

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 09 Dets 2009, 00:22
Postitas ehituskaup.com
Enne kui täitma hakkad, soovitan kasutada geotekstiili. Näiteks Geotekstiil Lektex 50m2
Seda põhjusel, et see uus pinnas mida täiteks tood, minema ei ujuks. Kaevad korralikult alla külmumispiiri, paigaldad geotekstiili ning asud täitma. Arvatavasti läheb sul see kraav kiirelt vett käis, selleks tee ühte kraavi serva sügavam auk kuhu vesi voolama hakkab ning kust selle välja pumbata saad. Täita tuleb korralikult nii nagu eelmine postitaja soovitas ning vundamendi taldmik tuleks teha korralik. Samuti peaks niiske pinnase puhul vundamendi perimeetri soojustama (külmakergete vältimiseks). Selleks soovitan kasutada sellist toodet nagu Vahtplast EPS 120F Perimeeter 100mm
Või siis mõnd XPS plaati, kuid viimased on üldjuhul tunduvalt kallimad. Ei ole küll konkreetse olukorraga tutvunud, kuid arvan, et sellise põhimõttega peaksid korraliku vundamendi saama küll.
Kui detailsemat infot vaja siis küsi julgelt, aitan nii kuis oskan.

Jõudu:)

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 17 Dets 2009, 20:26
Postitas Orbuuhen
Selle asemel, et hakata oma krundile üüratut auku kaevama ja siis seda hiljem uuesti täitma, oleks mõistlikum kasutada vaiasid või siis plaatvundamenti. Augu kaevamine ja selle uuesti täitmine ju maksab päris palju. Teiseks, kui täita killustikuga ja seda iga 20 cm tagant tihendada, siis lõppkokkuvõttes tambitakse alumine kiht ikkagi mudaseks ja pehmeks, niiet sinna võib jäädagi seda kildu matma. Plaatvundamendi puhul tuleks kasutada juba eelpool mainitud geotekstiili.

Edu,

www.omakoduprojekt.ee

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 21 Dets 2009, 16:46
Postitas ehituskaup.com
See vaiade ja tohutute R/betetoonist plaatidega isend läheb kallimaks kui see tagasitäide:) Iseenesest on ka minu poolt pakutud versioon kui plaatvundament. Ei hakanud seda eraldi lahti seletama sest selles ei olnud küsimus.

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 29 Dets 2009, 00:34
Postitas niisama
mina koristasin ainult mustmulla,vundamendi panin vesiliiva peale.Hiljem sain teada,kui kaevu tegin,vesiliiva kiht 2 meetrit ,sinisavi kiht 9 meetrit ning paekivi kiht 30 sentimeetrit.Drenaaz tuli maha panna ,sest igal sügisel loksus majas vesi.Drenaazi panin 1 meetri sügavusse, maja seisab 30 aastat ning pole taga midagid juhtunud. Vundamendi kõrgus 1,2 m

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 24 Sept 2013, 06:09
Postitas Hiid
Kas täide on tingimata kild või sobib ka ehitusliiv või kruus? Vesiliiv pidi ju killu sisse minema ja selle tulemusena maja koos vundamendiga vajuma.
Eile sai auk sisse visatud, sellist vett iseenesest sisse ei aja, kuna tiik on kõrval.
Öösel sadanud vihm tegi aga kõik peenefaktuurilise liiva kohe ligaseks.

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 25 Sept 2013, 11:46
Postitas Rostfrei
Vesiliiva korral vist valatakse plaat, aga mitte lihtsalt vaid midagi-kuidagi jonnipunni põhimõttel (naised saunas rääkisid :) )
Minul täideti tagasi liivaga. kus sees veidi kruusakive (kui vundament oli laotud) ning lasti kiht-kihi haaval tihedaks.

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 25 Sept 2013, 18:50
Postitas Hiid
kas need kruusakivid olid seal taotluslikult? Kui, siis mis plaaniga?

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 25 Sept 2013, 21:03
Postitas Rostfrei
See vist pigem selles, et selline sattus karjäärist. Puhas liiv on sõelutud ning selle jagu kallim, ma arvan. Samas väga kivide rohket kruusa on enne EPS panekut s**t siluda, kivid segavad, samuti on peale vibramist kanalka panek igavene tüütus, kui kivid koguaeg labida all kolksuvad. Aga mingi point võib kividel olla, ei ole ehitusinsener.

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 28 Sept 2013, 08:37
Postitas tõnu
ja, ja kividel on ikka seal liiva sees point! nad on muidu ilusad ja kui nad veel läikima ka lüüa! :banghead: :)

Re: küsimused asjatundjatele

Postitatud: 29 Sept 2013, 18:31
Postitas Rostfrei
tõnu kirjutas:ja, ja kividel on ikka seal liiva sees point! nad on muidu ilusad ja kui nad veel läikima ka lüüa! :banghead: :)
Hm, s****s informatiivne kirjarida :jooma