katel ajab suitsu sisse

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
nõutu
külaline

katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas nõutu »

Kas keegi oskab nõua anda millses võib olla probleem kui katel ajab suitsu sisse?

Maja uus, värskelt ehitatud küttesüsteem, korsten jm.
moodulkorsten, 20cm, kõrgust ca 8m, tõmme tundub täiesti OK. Suitsutoru on samuti 20cm, S tähe kujuline ja kerge kaldega paremale.

puugaasikatel Orlan Super 40kW (http://www.eko-vimar.com.pl/index.php?f ... yment,61,0)
küttesüsteemi automaatika näib toimivat kenasti - annab katlale 75C vett peale ja katel annab välja kenasti 90 või veidi kõrgema temp. vett akupaaki.
Erinevalt Atmosest, puhub sellel katlal ventikas õhku sisse. Millegipärast ei ole sissepuhk stabiilne, vaid töö ajal ventilaatori töös tekib resonants või vahel vibratsioon, mille käigus kas suitsutoru või katla ukseava tihendite vahelt vingu ruumi sisse vaikselt pihustub (silmaga ei näe, vaid tunneb ninaga - nii et mitmetunnise töö käigus on ruumis päris kõva ving).

Tugev vibratsioon tervel katlal tekib süütamise ajal ka loomuliku tõmbega (kui ventilaator ei ole üldse käivitatud ja süütamise ajal on katla tagaosas üleval suitsu väljalaskeklapp lahti (mis hiljem enne vent. töölehakkamiset tuleb sulgeda)) juhul kui alumisel kambri uks on rohkem kui paar cm avatud... (katel saab õhku süütamise ajal hoopis alumisest kambrist (ehk täiesti klassikalise tulekolde skeem). Kui alumise kambri uks on veidi avatud, siis katlas vibratiooni loomuliku tõmbega ei teki.
Peale seda kui katla põhjas on hakatuspuud kenasti põlema läinud, tuleb panna katel puid täis, sulgeda mõlema kambri uksed, sulgeda ülemine suitsu väljaviik otse korstnasse ja käivitada katel (ventilaator).
Suitsugaaside temp. paistab olevat ok ca 175-200 C

Vingu pihkub ruumi just resonantsi ajal - suitsutoru testimisel läks tulemasina leek kena tõmbega liitekohast torusse, kuid kui tekkis ventika resonants, siis surus vastupidi hoopis suitsutorust gaasi välja ja kustutas leegi. Arvan, et siin miskti tõmbega seotud, kuid kas probleem katlas, suitsutorus või korstnas .. ei tea :scratch:
Kas kellegil on miskit sarnast ette tulnud või teab hüva nõu anda?
Abivalmis
külaline

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas Abivalmis »

Ei tea midagi küttesüsteemidest. Ventikas peaks enda ette tekitama üleröhu ja taha alarõhu, e. õhu hõrenduse. Siit küsimus - kust võtab ventikas õhu mida katlasse puhub?
Kasutaja avatar
Elentino
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 521
Liitunud: 02 Jaan 2007, 16:39
Asukoht: Jõgevamaa/Tallinn/Soome
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas Elentino »

Kas ventikas ikka juhtmed ikka õigesti ühendatud ja ventikas käib õiget pidi?
Elentino teostab üldehitust!
nõutu
külaline

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas nõutu »

ventikas saab õhu katlaruumist - seal on 2 akent ja kütmisel olen neid lahti hoidnud

ventika juhtmed eeldan et on ikka õieti ühendatud - see tehtud juba tehases ning õhk liigub ikka õiges suunas ning tegemist pole elektrikatkestustega, pigem jääb mulje, kui aeg-ajalt keegi kui paneks korstnale kaane ning hetkeks siis normaalne töörütm korraks häiritud
Kasutaja avatar
sashaobrok
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 15 Apr 2008, 03:00
Asukoht: tartu
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 43 korda

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas sashaobrok »

Mul tavaline pottahi hakkab "jõnksutama" kui liiga palju õhku peale saab. Arvatavasti sul suitsukanalite mõõdud kuskil ikka kõiguvad liiga palju ja suits ei taha ühtlaselt korstnasse joosta. Pigem äkki oleks ilma ventikata hoopis kõige parem või vaata saad äkki aeglasemaks ta regullida.
vanaema on sul veteran...
Külaline
külaline

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

sashaobrok kirjutas:Mul tavaline pottahi hakkab "jõnksutama" kui liiga palju õhku peale saab. Arvatavasti sul suitsukanalite mõõdud kuskil ikka kõiguvad liiga palju ja suits ei taha ühtlaselt korstnasse joosta. Pigem äkki oleks ilma ventikata hoopis kõige parem või vaata saad äkki aeglasemaks ta regullida.
katlal on võimalik ventilaatori tööd (katla võimsust) madalamaks timmida. Alandasin ventika töökiiruse 30% peale, kuid see paraku ei muutnus tööd ikka ühtlaseks. Ilma ventilaatorita paraku puugaasikatlad ei toimi (vähemalt ei tea ühtegi sellist).
Abivalmis
külaline

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas Abivalmis »

Selge on see et miski tekitab katlas õhu/gaasi turbulentset liikumist (liikumine ei ole ühtlane voog vaid kohati vooga ristisuunaline-takistatud). Muide kui oluline on see TEADAANNE instruktsioonis- NOTICE!
It is advisable to set the temperature difference dt=10, hysterezis =2 °C and regulator
temperature 80 °C oir the boiler cooperating with accumulation tank.
nõutu
külaline

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas nõutu »

Abivalmis kirjutas:Selge on see et miski tekitab katlas õhu/gaasi turbulentset liikumist (liikumine ei ole ühtlane voog vaid kohati vooga ristisuunaline-takistatud). Muide kui oluline on see TEADAANNE instruktsioonis- NOTICE!
It is advisable to set the temperature difference dt=10, hysterezis =2 °C and regulator
temperature 80 °C oir the boiler cooperating with accumulation tank.
Ilmselt on see nii jah, siiani ei ole ainult aru saanud, mis seda põhjustab - kas korsten või tuuled korstna ümbruses, suitsutoru ehitus või katel või mingid kombinatsioonid. Kes võiks olla Eestis ekspert, kes selliseid asju oskaks lahendada?
Manuaalis need "Notice" all märgitud seaded on katlal täpselt nii ka katla automaatikasse sisestatud, kuid see ei muuda asja.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3801
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 80 korda

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

No korstna tõmmet saab ilma katlata kah kontrollida/uurida. Aga kui korsten on kõrge ja sees liikuv gaas madala kraadiga siis ei kipugi tõmmet olema. Ka õige kraadi puhul võib liiga madal korsten (jääb katuse varju või pole sellest vajalikul määral kõrgem) tõmbega jamama hakata. Edasi on veel igasugu muid asju nagu liiga käänuline/puhastamata/liiga väike jne. Aga ilma kohal käimata täpset viga öelda ei olegi vbl võimalik. Minul oli juhus, kus eelmine omanik oli tahkekatelt mingi suvalise autoõliga süüdanud. Loomulikult olid lõõrid silmini mingit lebra täis. Peale selle jama ärakoristamist kadusid pooled mured ära.
Külaline
külaline

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Oota natukene, kui siia teemasse jõuavad vanakala ja teised küttesüsteemide spetsid, võib olla nemad oskavad midagi ennustada.
Ma ei tea kas ma asjast õieti aru sain aga kirjeldatud teadaande mõte oleks justkui järgmine- Soovituslik on seadistada deltaT (pealevoolu ja mahavoolu) temperatuuride vahe 10 C , hüsterees (viivitus reguleerimisel) 2C ja katlast akupaaki minev temperatuur 80C. Tegelikult ei tea ma aga asjast midagi (oletan lihtsalt et soojusvaheti temperatuuri järsk muutus võib õhuvoogu "ehmatada") ja
ei soovita seadeid ilma spetsialisti konsultatsioonita muuta. Korstna teema muidugi ka.
PõletiPena
külaline

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas PõletiPena »

see katel on ülerõhu all ja suits tuleb ruumi ebatihedate luukide vahelt
ülerõhu katlal peavad olema väga head tihendid, tavaline klaaskiunöör ei pruugi 100 % tihedust anda
peaks grafiidiga immutatud tihendinööri kasutama
kui korstnatõmme ja muud asjad on korras, siis võta kindlasti ühendust katla müüjaga-maaletoojaga, tema peaks oskama probleeme lahendada

kirjeldatud põlemise vibratsioon viitab valele põlemisreziimile, tekkinud puugaas ei jää stabiilselt põlema, see süttib ja kustub
asi viitab külmale katlale, kas tagasivool on ikka vähemalt 60 C
kuidas on katla pump juhitud, peaks olema suitsugaasi termostaadi abil sisselülitatav
katlavee järgi pole asi päris õige, katel ei soojene nii ruttu ja katlapump seisab, mis aga põhjustab külma tagastuva katlavee
nagu tuli on katlas põlema hakanud, peab ka katlapump käivituma, et katel ruttu üles soojeneks

kontrollida,kas keraamiline düüs on puhas ja tuhavaba
kas suitsulöör on gaasitihe, seda saab teha punase kuumakindla silikooniga - 300 C maks.
musta korstna tsementi pole mõtet sinna toppida-pudeneb paari kuu pärast maha

reeglina on sellised keraamilise koldega katlad suitsuventilaatoriga, s.t. koldes on alarõhk nagu Attack, Atmos ..katlad
jäävad ära probleemid suitsu sisse ajamisega ;)
kaeramootor
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 09 Okt 2009, 15:56

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas kaeramootor »

Mul omal on analoogne katel Dakon Gasogen 24, korsten 180mm isoleeritud teras 10m kõrgust.
Kui katel on sisse kõetud ja põlemisresiimis siis katlast väljuv 80C, katlasse sisenev 70C, suitsugaas 170-180C

Paari talve kütmiskogemuse põhjal võin soovitada järgmist: katla uste tihendid peavad olema korralikult tihedad, alumised suitsulõõrid regulaarselt puhastatud ja ennem ventilaatori käivitamist katel/korsten sisse köetud.

Ise käivitan külma katelt nii:
1. puhastan ülemise kolde tuhast - lükates tuha läbi düüsi ja jättes söed düüsile
2. teen düüsi peale tulepesa- süütan selle, panen kolde puid täis, sulen ülemise ukse
3. alumise kolde puhastan tuhast, harjan suitsukäigud, jätan ukse irvakile
4. ootan kuni katel loomuliku tõmbega põlemisel on saavutanud 40-50C, suits 120-150C, aega selleks kulub umbes 30min (sõltub puude niiskusest)
5. sulen alumise koldeukse ja otselõõri, käivitan ventilaatori ja laadimispumba

Omal oli esimesel küttehooajal sama jant, et ajas suitsu sisse, süüdi olid kas liiga vähene sissekütmine või ummistunud alumised suitsukäigud (minu katlal need kitsad teras kanalid).
Sinul ilmselt probleem selles, et katla/korstna sissekütteaeg on liiga lühike, sellest siis ka need gaasi plahvatused koldes ja suitsu sisseajamine.
nõutu
külaline

Re: katel ajab suitsu sisse

Lugemata postitus Postitas nõutu »

tänud nõuannete eest!
siseneva vee temp on ok (hoian 70kraadi peal), seda reguleerib küttesüsteemi automaatika ja katla ringluspumba tööd juhib katla enda automaatika. mõnedel kütmistel on katel käitunud ka täiesti kenasti, seega jätkan uurimist, milles asi, et vahel tõmme "turtsub" kuid vahel mitte.
Vasta