RK kirjutas:Kas ma saan kuidagi vaadata-teada kas mu aknal on selektiivklaas?
Kui aknaid tellisin siis glaskeki mees ei soovitanud ka argooni, sest see pidi sealt ikkagi välja minema.
Selektiiviga vist tellisin aga kas ka seda sain seda ei tea.
2010 aastal või ka mõni aasta varem tellitud akendel on vähetõenäoline, et korralik tootja ilma selektiivklaasita klaaspaketti aknasse paneb.
Et ilma argoonita, see oli reaalne küll. Ja kahjuks Glaskek oligi põhiliselt üks selle jutu levitaja, et argoon ei seisa klaaspaketi sees üle 3 aasta ning ei soovitanud seda panna. Tegelikult on see väga asjatundmatu jutt ja minul on tekkinud arusaam, et neil ei olnud nähtavasti kasulik seda pakkuda. Glaskek tootis mingil ajal ka ise glaaspakette ja on selge, et argooni grupibaloonide tellimisega pidi keegi tegelema ja paigaldamisega tuli ka vaeva näha. Tasuta see polnud! Samas aga suuremad klaasitootjad pakkusid seda pea olematu hinnalisa eest ning ju siis oli kasulikum levitada sel hetkel sellist lolli juttu. Oleme meiegi selliseid jutte palju KALESY akende müügisalongis kuulnud. Paljud aknatellijad tulid just Glaskeki müügiesindustest. Tundub, et nende puit ja PVC akende müüjad levitasid seda juttu. Samas alu-klaasfassaadide müügis keegi ilma argoonita tooteid ei pakkunud. Suurte fasaadiklaaside juurs on päris suur vahe millised soojusjuhtivusega on kogu fasaadi pind ning lisaks on õhust raskema argooni paisumine ja kahanemine väiksem. Nii ei paisu klaaspaketid sedavõrd "kummi" suvel ja ei tõmba väga kokku nn kaussi talvel, mis võiks tekitada üsna lainetava fasaadi ja põhjustada klientide rahulolematuse.
PS. Õhktäidisega klaaspaketi keskosas võib talvel õhu kahanemise tõttu klaaside vahe sedavõrd väheneda (eriti suurtemõõduliste klaaside korral), et sinna tekib madalate välistemperatuuride juures lausa kondensaadilaik.
Teadmiseks, et pole vahet, kas tegu on õhk- või argoontäidisega klaaspaketiga, igal juhul peab see olema hermeetiliselt suletud. Vastasel juhul tekib ka algselt õhktäidisega klaaspaketis kondensaat, kuna ebahermeetilisse klaaspaketti satub vabalt tsirkuleeriva õhuga koos lisaniisksust, mida klaasiserva liistudes olev absorbentgraanulid ei suuda enam küllastumise tõttu eemaldada ning niiksus kondenseerub klaaspaketi sisse. Antud nähtus ei jää kellegile märkamata ning selline klaaspaket on ebakvaliteetne, soosjusisolatsioon halb ja tuleb loomulikult esimesel võimalusel välja vahetada.
Hermeetiliselt suletud klaaspaketist ei saa väljuda ei argoon ega ka krüptoon kuigi kergesti. Kuna nad on molaarmassilt raskemad kui õhk, siis servaliistudest ja butüülmastiks-hermetiseerimistäidisest läbiimbumine on veelgi vähem võimalik.
Kokkuvõtteks - kvaliteetsed klaaspaketid on hermeetilised ja midagi sealt sisse ega välja ei kao. Hermeetiline peab klaaspaket olema ka seetõttu, et vabalt tsirkuleeriva õhk jahutataks klaase ning et klaaspaketi sisse ei satuksd täiendavat õhuniiskust.
Põhjalikumat artiklit vaata SIIT -
http://www.kalesy.ee/argoongaasi-p%C3%B ... ttides.htm
NB! Krüptongaas on molaarmassilt veelgi raskem gaas ja tema õige kasutamisel korral oleks soojusisolatsiooni omadused veelgi paremad
ning klaaspaketi paisumine kahanemine veelgi väiksem. Kahjuks krüptoongaasi kõrge hinna tõttu puudub selle kasutamisel hetkel majanduslik mõttekus.
Õhktäidis vs argoontäidis
Argooniga 2 x klaaspakett on ca 20 parema soojusjuhtivusega…U-1.4 W/(m2K)
Argooniga 3 x klaaspakett on ca 30 parema soojusjuhtivusega…U-1.1 W/(m2K)
Tavaklaas vs selektiivklaas
Tavaliste kirgaste klaasidega 2 x klaaspaketis on soojusjuhtivus…U-2,8 W/(m2K)
Selektiivklaasiga 2 x klaaspaketi soojusjuhtivus on aga… U-1.4 W/(m2K)
St et selektiivklaasi kasutamine parandab klaasi soojusisolatsiooni 100%.
3 x klaaspaketis saab kasutada kahte selektiivklaasi (erinevates kambrites), mis parandab soojusisolatsiooni veel u 30%.
NB! Akna soojusisolatsiooni parandamisel on kõige olulisem kindlasti ära kasutada selektiivklaasi ja argooni eelised.
Aknaraami, tihendite, klaasi serva vaheliistude jne tähtsus on veidi tagasihoidlikum.
Soojusjuhtivuse selgitus:
U-1.4 W/(m2K) … ühe tunni jooksul eraldub ühe kraadise sise- ja välistemperatuuri erinevuse korral 1m2 klaasi
(akna või muu ehitusmaterjali) pinnalt 1,4 W soojusenergiat.
NB! Kraadpäevade uuringu põhjal on normaalaasta jaanuari ja veebruari keskmine välistemperatuur ca -5 kraadi.
Kui näiteks ööpäevane (24h) keskmine välistemperatuur on -5°C ja sisetemperatuur on +22°C
ehk temperatuurierinevus on 27°C x 1,4 W = 37,8 W/h/m2.
Kui kogu maja aknaklaaside pindala on näiteks 45m2 siis 45 x 37,8 x 24 h = 40824 Wh ehk
ca 41 kWh soojust eraldub nende aknaklaaside korral ööpäevas.
Võrdluseks veel:
Kui klaasi soojusjuhtivus on U-1.1 W/(m2K), siis eraldub nende aknaklaaside korral 32 kWh soojust ööpäevas.
Kui klaasi soojusjuhtivus on U-0,6 W/(m2K), siis eraldub nende aknaklaaside korral 17,5 kWh soojust ööpäevas.
Ühe kWh ühetariifse elektrienergia hind on ca 0,1 eurot, kahetariifne elektrienergia 0.083 eurot jne.
Igaüks saab nüüd ise mõelda palju ühe või teise klaasilahenduse kasutamine raha säästab.
KALESY akende tasuvuskalkulaatoriga saad mugavalt leida oma maja akende tasuvuse.
Kalkulaatori paremalt küljelt leiad ka energiahindade tabeli.
Vaata SIIT:
http://www.kalesy.ee/kalkulaator
ÄRGE UNUSTAGE, ET KLAASIDE JA AKENDE SOOJUSJUHTIVUS ON ERINEVAD ASJAD. KUNA AKNARAAM ON ÜLDJUHUL KÜLMEM, KUI VÄGA HEAD KLAASPAKETID, SIIS KOGU AKNA SOOJUSJUHTIVUS VÕIB OLULISELT ERINEDA KLAASPAKETI SOOJUSJUHTIVUSEST. KOGU AKNA SISSE JÄÄB KA KLAASPAKETI KÜLM SERV, MIDA KLAASI NÄITAJATE ARVUTAMISEL JA/TESTIMISEL ARVESSE EI VÕETA, KÜLL AGA MUUDAB SEE KOGU AKNA SOOJUSJUHTIVUST KEHVEMAKS.
LISAKS SÕLTUB AKENDE SOOJUSJUHTIVUS NENDE SUURUSEST JA KUJUST.
ÜLDISTADES VÕIB ÖELDA, et keskmiselt on väga energiasäästliku akna tasuvausae 2 x lühem, kui väga energiasäästlikul seinal. Vastavalt siis 6 ja 12 aastat.
Lähemalt vaata SIIT:
http://www.kalesy.ee/energias%C3%A4%C3% ... %B5duuksed