Alustuseks peab ütlema, et esmane probleem, mis aastaid tagasi tekkis, oli see, kuidas erinevatest tubadest saada ligi oma tollal paar-kolmsada CD-d sisaldavale muusikakogule, ilma, et peaks pastlavõrku (ehk võta karp näppu ja jaluta teise tuppa) kasutama.
Mis oli olemas:
* Kodukontori töökabinetis plaadiriiul, võimendi, CD-mängija, tuuner ja muidugi arvuti(d);
* Elutoas teler, ressiiver, DVD mängija;
* Magamistoas teler, Yamaha heliprojektor, DVD mängija;
* Toimiv CAT5 ja WiFi võrk kogu majas.
* Lisaks sellele oli vaja helindada ka kodubaar, mille jaoks plaanisin kasutada paari kasutult seisvaid aktiivkõlareid.
Uurisin poes olevaid laiatarbesüsteeme, kuid midagi sobivat ei leidnud. Ainus, mis silma jäi, oli üks Philipsi süsteem, mis koosnes plastmassist muusikakeskuse mõõtu keskseadmest ja ühest suurema sanga mõõtu tütarseadmetest. Täiendavaid tütarseadmeid sai juurde osta. Keskus sisaldas peale raadio ja CD-seadme ka 40GB kõvaketast.
Vähe sellest, et seade oli ülimalt plastmassine nii helilt kui välimuselt, lillakassinise taustaga tablood olid erakordselt halvasti loetavad ja juhtimine Philipslikult ebamugav ja ebaloogiline, maksis ühe keskuse ja ühe tütarseadmega süsteem suurusjärk 10+k
Tõde saabus järk-järgult ja läbi paari kokkusattumuse. Poolteist aastat tagasi arvutiparki PC platvormilt mäkkide peale kolides jäi silma selline vidin, nagu
Apple Airport Express.. Tegu on siis pisikese WiFi tugijaamaga, mis peale muu omab nii analoog- kui optilist heliväljundit. Selgus, et heli saab sinna väljundisse
AirTunesi nimelise protokolli abi arvutist.
Pisut ette rutates võib öelda, et arvuti ei pea mäkk olema, ka PC on selleks võimeline.
AirTunes ise on
lossless protokoll, mis tähendab, et ülekandes kvaliteedikadu ei ole ning kui ka AirPort-i ja ressiiveri vahel heli edastamiseks kasutada optilist kaablit, on heli kvaliteet piiratud ainult arvutis oleva digitaalse algallika ja ressiiveri-kõlarite kvaliteediga.
Airport Expresse saab võrku panna mitmeid, igaühe taga siis oma võimendi, ressiiver või lihtsalt aktiivkõlarid.
Selle juures on aga kohe üks küsimus - juhtimine. Keegi peab arvutist "õiged" lood mängima panema.
Selgus, et Apple insenerid on teinud minu iPhone telefonile sellise tasuta rakenduse, nagu
Remote. See ühendub ennast üle WiFi koduvõrguga, ja siis saab iTunesi-s olevat muusikakogu lapata nagu oma iPod-i. Otsida erinevate kriteeriumite, artisti, albumi, kaanepildi, žanri vms. järgi, koostada
playiste, panna mängima, seisma, pausi, muuta ka helitugevust ning valida, millistesse AirPort-i kõlaritesse tahad muusikat lasta.
Vaata pilti
Seega iPhone on suure graafilise ekraaniga puldi eest ja telefon on mul tavaliselt ikka ligi.
Vahepeal jäi märkimata, et ülalkirjeldatud süsteemi toimimiseks oli vaja olemasolevad CD-d ära digitaliseerida ja arvutisse
rippida. Valida on MP3, Apple AAC ja Apple Lossless pakkimisformaatide vahel. Apple Lossless on täiesti kadudavaba ja maksimaalse, originaalkvaliteediga formaat, aga võtab kõige rohkem ruumi. Mina kasutan praegu valdavalt 256kbit AAC formaati, mis peaks kvaliteedilt võrduma ligikaudu 320kbit MP3 formaadiga ja see on ka piir, kus minu kõrvad kvaliteedivahest originaaliga võrreldes enam aru ei saa.
Seega olemasolevad CD-d on digitaliseeritud ja 256 kbit AAC formaadis arvutis. Lisaks avastasin, et mul on nüüd väga mugav hallata erinevatel aegadel saadud MP3 albumeid, mida ma varem kunagi arvutist ei viitsinud kuulata.
Läheme edasi. Aja jooksul tekkis majapidamisse veel üks õunapildiga kast, nimega
Apple TV.
See on siis seade, mis oskab filme ja videoklippe teleriekraanil mängida ja samuti muusikat mängida. Erinevalt AirPort Expressist on tal ka sisemine kõvaketas media talletamiseks ning ta on võimeline nii iseseisvalt oma kettalt mängima, kui arvutist asju kätte saama.
Juhtimine käib kas pisikese puldi abil läbi menüü telekaekraanilt või iPhone abil tuttava Remote programmi abil. Viimasel juhul ei pea (vähemalt muusika mängima panemiseks) telekat sisse lülitamagi.
Apple TV oskab seega olla nii AirTunesi klient kui server ehk mängida nagu AirPort enda külge ühendatud võimendisse-kõlaritesse arvutis olevat muusikat või siis ise
striimida muusikat välja teiste AirPortide jaoks. Seega on mul võimalus kasutada kahte sõltumatut signaaliallikat ja hetkel nelja paari kõlareid erinevates tubades.
Põhimõtteliselt saab süsteemi juhtida suvalist heli, mida arvuti on võimeline tekitama, seega ka netiraadiod vms.
Et asja veel põnevamaks ajada, siis arvuti taga on veel pisikene USB TV-tuuneri pulgakene, mis võtab laua peal oleva 10cm pikkuse antennijupikesega vastu 8-t meil tasuta levivat digikanalit ja salvestab etteantud programmi järgi arvuti kõvakettale mõningaid telesaateid. Elektrooniline saatekava hoolitseb selle eest, et kõik valitud seriaalid saaksid automaatselt salvestatud, üks kord on vaja ainult öelda, et salvesta kõik saated, mille nimes on nt. "C.S.I." ja nimes EI ole "*" (ehk saate kordus).
Saated salvestatakse nii, nagu nad eetrist tulevad, ümberpakkimata digikujul MPEG4 striimina ja jällegi mingit kvaliteedikadu ei teki.
Tarkvara on võimeline haldama ka mitut TV-tuunerit korraga ja salvestama üheaegselt mitut erinevat TV-programmi erinevatel kanalitel.
Salvestuste vaatamine on kõige mugavam mitte arvutiekraanilt, vaid kas AppleTV või PS3 abil ikka suure teleka pealt diivanil istudes. Arvutis jookseb
media streaming server-i programm ja kõik salvestused on üle võrgu kättesaadavad.
Salvestamise peamine eesmärk on vaadata saateid endale sobival ajal ning edasi kerida tüütuid reklaamipause. Mul ei ole aega ega viitsimist tunniajase saate jooksul ära vaadata 3 x 10-minutilist reklaamipausi. Parem kirjutan selle aja hoopis foorumisse ja kirjeldan oma süsteemi
