1. leht 1-st

aurutõke - kaks konkreetset küsimust

Postitatud: 22 Jaan 2009, 23:02
Postitas uglyant
Tervist!

Otsisin aurutõkke kohta siit foorumist ja guugeldasin aga ei leidnud endale vajalikke vastuseid, seetõttu julgen küsida teemal, mida arutatud juba kordi ja kordi :).

Tegemist puitkarkassiga majaga. Seina ristlõige seestpoolt - viimistlus, laudis, saepuru, laudis, tuulutusvahe, TEP-plaat

Küsimused siis aurutõkke paigaldamise kohta:
1) kui plaan maja seinad soojustada väljastpoolt - soov fassaad niikuinii vahetada, kas võiks siis vana saepuru eemaldamisel aurutõkke paigaldada väljaspoole laudist - üle karkassiprusside. Probleem nimelt selles, et ei tahaks seina väljast JA seest lahti võtta, et seestpoolt aurutõket paigaldada.
2) kuidas siseseintel lõpetada aurutõke? Kas ja kui pikalt peaks siseseinale aurutõket paigaldama? Nimelt ülemise korruse katuslaed soojustan seestpoolt.

Tänud,
Anti

Re: aurutõke - kaks konkreetset küsimust

Postitatud: 23 Jaan 2009, 00:54
Postitas Teinekülaline
Aurutõkke puhul kiputakse ignoreerima seda põhimõtet, et aurutõke peab moodustama ühe terviku st kõik välisseinad laed peavad olema kaetud aurutõkkega ja selles ei tohi olla vahesid. Antud maja puhul ei kujuta ette kuidas saavad kokku alumise korruse seina aurutõke ja ülemise korruse katuslae aurutõke. Juhul kui vahelae koha peal aurutõket ei ole, tekib kasu asemel kahju st kogu aur üritab välja pressida vahelae kohast. Seega peaks eriti vana maja renoveerimisel tõsiselt kaaluma, kas seda aurutõket on üldse mõtet panna.
Teiseks koos korraliku aurutõkkega peaks olema läbi mõeldud ka ventilatsioon, soovitavalt sund, kes meist ikka unistab umbses kilekotis elamisest.
Kui aga aurutõkke paigaldamise soov on tugev, siis ei ole olulist tähtsust, kummalt poolt seinale läheneda, peaasi, et enamus, vähemalt 3/4, soojustust jääks aurutõkkest väljapoole.
PS miks on saepurusoojustuse ja TEP plaadi vahel õhuvahe, mõlemad ju soojustusmaterjalid?

Re: aurutõke - kaks konkreetset küsimust

Postitatud: 23 Jaan 2009, 10:58
Postitas Külaline
Tänud vastuse eest.

Aurutõkke paigaldamise soov ei ole tungiv :D - aga ma olen aru saanud, et ilma selleta kivivilla paigaldamine oleks nagu praktiliselt mõttetu tegevus. Kuna saepurusoojustuskiht suudab siduda niiskust, mis elutegevuse käigus tekib siis hetkel probleeme ei ole. Talvel kogunenud niiskus aurab suvel välja. Kui aga soojustuseks kasutada villa, siis võib vill märguda kui aurutõket mitte kasutada. Kas ma olen põhimõttest valesti aru saanud? Kas võiks ideepoolest korraliku ventilatsiooni olemasolul aurutõkke paigaldamise ära jätta?

Lisasoojustuse variandina võiks ju kaaluda ka sellist tööde järjekorda:
1) nendes tubades, kus remont käsil - paigaldada seestpoolt 50mm kivivilla (rohkem ei tahaks seina pinda sissepoole tuua - maja niigi väike) - vana saepuru jääb väljapoole alles.Saepuru ei ole vähemalt antud maja puhul küll vajunud - tühimikke pole veel küll seintes tuvastanud.
2) nendes tubades kus tuleb lisasoojustuseks vill - tuleks ka aurutõke sissepoole. Aurutõkkes jääksid ikkagi ilmselt vahekohad sisse - nagu Teinekülaline juba välja tõi - näiteks vahelagede ja siseseinte puhul ei kujuta küll ette kuidas selle aurutõkke ühtseks tervikuks saaksin.

Millist varianti eelistaksite? Ja kui aurutõke ei moodusta ühtset "kotti" majas sees kas siis oleks ta mõistlikum täiesti ära jätta?

Miks aga TEP plaadi ja saepuru vahele on tuulutusvahe jäetud - sellele ma kahjuks vastata ei oska. Maja ehitatud minu vanaisa poolt, kes oli mees kes kunagi kellegi käest nõu ei küsinud ja vaid ilmselt ise teadis mida teeb :D

Tervitades,
Anti

PS! Ventilatsiooniks on hetkel majas korstna tuulutuslõõr ainult - ehk ilmselt aurutõkke lisamisel ebapiisav.

Re: aurutõke - kaks konkreetset küsimust

Postitatud: 23 Jaan 2009, 13:19
Postitas vuuk
Arvan, et lisasoojustades neid seinu seestpoolt villaga, kuivades eluruumides, toatemperatuuril, villa sisse ka ilma aurutõkketa kondensaadi oht on suhteliselt väike. Aga ühtlaselt läbi villa liikuv vähene niiskus halba (hallitus, puidu niiskuskahjustused) küll ei tohiks tekitada.Samas oleks aga kindlam ses suhtes panna sisse hoopis peno, sest kondensaadi tõenäosus villasse on juhul kui olemasolevas seinas on külma sildasid.
Kindlasti peaks aga korraliku aurutõkke paigaldama niisketesse ja ka vähe köetavatesse ruumidesse.
Tegelikult see, et väljast on tep-plaadi ja soojustuse vahel vahe, on kindlasti ka üks halb tegur soojapidavusele. Eriti kui krohvil on pragusid. Sest tuul pääseb soojustusse ja see võtab kindlasti soojustuse efektiivsust vähemaks ja võib soodustada külmasildu.