1. leht 1-st
Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 07 Juul 2008, 02:58
Postitas tala
Betoon vahelae alt on osaliselt kandev vahesein ära vajunud , või õigemini kandva vaheseina alune vundamendi osa on vajunud kuni 4-5 cm ja vahesein millel peaks olema ka osaliselt kandev eesmärk ei täida enam seda. Tegelikult sooviks selle “nii-nim. kandva vaheseina” ära lõhkuda ja asendada näiteks masiivse metall talaga, mille sille oleks 3,5 m. Tala hakkaks sellisel juhul toetuma 300 läbimõõduga paneel seintel. Vahelagi ise on 100 mm paksune, osaliselt monoliit betoon valu, seega peaks olema kuskil, kuni 300 kilo m2. Oma praeguse ettekujutuse järgi teostaks asja nii, et: tala, vahelae alla panekuks lõikaks kandev seinte sisse süvendid ja topiks ta ühest otsast läbi seina sisse, misjärel betoneeriks tala otsad korralikult seina. Loomulikult peaks tala ka tihedalt ja ühtlaselt vastu lage olema, selleks kasutaks tugevaid betooni ankruid. Jut sai vist segane, aga küsiks kas mu idee on teostatav ja kui võimsa terasest tala peaks vahelae alla muretsema, et ta 3,5 m peal läbi ei kaarduks? Jut käib 2 kordsest eramajast ja tala tuleks katlaruumi lakke, kus ta visuaalselt väga palju ei häiriks.
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 07 Juul 2008, 10:51
Postitas jörm
tala kirjutas:Betoon vahelae alt on osaliselt kandev vahesein ära vajunud , või õigemini kandva vaheseina alune vundamendi osa on vajunud kuni 4-5 cm ja vahesein millel peaks olema ka osaliselt kandev eesmärk ei täida enam seda. Tegelikult sooviks selle “nii-nim. kandva vaheseina” ära lõhkuda ja asendada näiteks masiivse metall talaga, mille sille oleks 3,5 m. Tala hakkaks sellisel juhul toetuma 300 läbimõõduga paneel seintel. Vahelagi ise on 100 mm paksune, osaliselt monoliit betoon valu, seega peaks olema kuskil, kuni 300 kilo m2. Oma praeguse ettekujutuse järgi teostaks asja nii, et: tala, vahelae alla panekuks lõikaks kandev seinte sisse süvendid ja topiks ta ühest otsast läbi seina sisse, misjärel betoneeriks tala otsad korralikult seina. Loomulikult peaks tala ka tihedalt ja ühtlaselt vastu lage olema, selleks kasutaks tugevaid betooni ankruid. Jut sai vist segane, aga küsiks kas mu idee on teostatav ja kui võimsa terasest tala peaks vahelae alla muretsema, et ta 3,5 m peal läbi ei kaarduks? Jut käib 2 kordsest eramajast ja tala tuleks katlaruumi lakke, kus ta visuaalselt väga palju ei häiriks.
Saan ma sust õigesti aru, et :" .... Loomulikult peaks tala ka tihedalt ja ühtlaselt vastu lage olema, selleks kasutaks tugevaid betooni ankruid.....". Seega tahad tala ankrutega lae külge tõmmata? Jääb see tala sul seda lage siis ikka toetama?
Mina teeks nii, sätiks püsti mõned ajutised toed. Seejärel võtaks selle "kandva" seina maha. Siis upitaks tala vastu lage (otsad siis müüri otste peale.). Seejärel tungiks selle tala nii kõvasti vastu lage kui läheb (betooni puhul vist üle ei tohi tungida). ja seejärel betoneerika tala seinaotstele ära.
Tavalise "I" tala kandevõime leiad suvaliselt tugevusarvutuste õpikust või Masso raamatust.
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 07 Juul 2008, 13:29
Postitas tala
jörm kirjutas:Mina teeks nii, sätiks püsti mõned ajutised toed. Seejärel võtaks selle "kandva" seina maha. Siis upitaks tala vastu lage (otsad siis müüri otste peale.). Seejärel tungiks selle tala nii kõvasti vastu lage kui läheb (betooni puhul vist üle ei tohi tungida). ja seejärel betoneerika tala seinaotstele ära.
Jah, täpselt nii ma seda ette kujutan. Ainult et, kui tala oleks
valatud betooni sisse,siis oleks üks tervik. Praegusel juhul saan panna tala betoonlae alla, kus nad mängivad aga erinevalt. st.tala kaardub, betoon aga murdub. Sellepärast mõtlesingi tala lisaks ankrutega lakke kinnitada et oleks rohkem monoliitsem.
Tavalise "I" tala kandevõime leiad suvaliselt tugevusarvutuste õpikust või Masso raamatusts.
Kust ma seda suvalist tugevusarvutuse õpikut leian. Aga kas "I"
tala kuskil 200*100 ,(6-10)seina paksus, on 3,5m side puhul piisav? Ja mis sellest ankurdamisest arvate?
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 07 Juul 2008, 15:00
Postitas wake
Ei ole ju teada, mitme ruutmeetri vahelae kormus sellele talale tuleb.
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 07 Juul 2008, 21:31
Postitas tala
wake kirjutas:Ei ole ju teada, mitme ruutmeetri vahelae kormus sellele talale tuleb
Kogu vahelae osa on umbes 22m2 ja selle all olev ruum on 6,2*3,5m, mida poolitab “nn kandev vahesein”. Raske õelda, kui palju sellest 22m2 betoon pinna raskusest vaheseina koormab. Praegu vähemasti see vahesein erilst tuge ei paku, aga ei saa kindel olla millal betoon mõne värina, või väsimuse peale järgi annab ja kokku kukub.
Vahelagi on armeeritud vaheseinaga risti olevate terastaladega(vanad trammi relsid),kummaltki poolt tuleb kolm relssi, mis omakorda “toetuvad” (peaks toetuma) keskel olevale “kandvale vaheseinale”
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 07 Juul 2008, 23:06
Postitas jörm
isand Veske kirjutas 69 aastal: orienteeruvalt saab I tala vajaliku suuruse määrata vahelae silde järgi. Talaprofiili kõrgus peab olema 1/30 sildest ...
seega ,kui siia veel mingi portsu varu jätad peaks ju pidama küll. hetkel on sul lagi üleval ilma igasuguse toetuseta..
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 08 Juul 2008, 09:28
Postitas wake
Praegu kiirelt vaadates ja ilmselt maksimumkoormusega sain: HEB140, HEA160, IPE240, I220. HEB jm kaalub 33,8 kg, teised 30,5...31 kg.
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 08 Juul 2008, 15:56
Postitas tala
Kas siis IPE240 kannab umbes sama, mis HEA160. IPE ju +80 vertikaalis. Üritasin täna Kursenist HEA200 osta, aga oli otsas.
4m hinnaks küsiti muidu 3260.-(176kg). Kust veel tala võiks otsida, ELME METALL alla 12m ei müü.
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 08 Juul 2008, 16:18
Postitas wake
tala kirjutas:Kas siis IPE240 kannab umbes sama, mis HEA160. IPE ju +80 vertikaalis. Üritasin täna Kursenist HEA200 osta, aga oli otsas.
4m hinnaks küsiti muidu 3260.-(176kg). Kust veel tala võiks otsida, ELME METALL alla 12m ei müü.
Kui arvestada ainult paidekandevõimet, siis sobiks ka ipe180, asi läheb jamaks, kui arvesse võtta kiive jne. Aga miks HEA200 tahtsid osta?
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 08 Juul 2008, 17:06
Postitas tala
[quote="wake"]Kui arvestada ainult paidekandevõimet, siis sobiks ka ipe180, asi läheb jamaks, kui arvesse võtta kiive jne. Aga miks HEA200 tahtsid osta?
Hea200 tundub olema piisava varuga. Hea- l paneeli peale rohkem toetus pinda,kui IPE-l. Ma võiks muidugi hea160 ka panna,aga tahaks et asi oleks kindla peale.
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 09 Juul 2008, 09:19
Postitas wake
Hea160 ongi juba kindlapeale minek, kui Sinu antud ruumi gabariidid on sellised nagu on. Materjali tugevust vähendatakse ja koormusi suurendatakse vastavate tegurite võrra. Seega ei näe vajadust, et lihtsalt igaksjuhuks panna suurem, raskem ja kallim tala.
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 16 Juul 2008, 13:31
Postitas tala
Teema lõpetuseks tänan kaasamõtlemise eest!
Tala on nüüd laes (IPE240). Laealla kandevseintesse tegin umbes 280*140 avad, toppisime läbi väliskandeseina tala ühest
otsast sisse, surusin kahe tungrauaga tihedalt vastu lage. Silde otsad (avad) betoneerisin Uninaksi betooniga M-500 (c45/50).
Praegu mõtlen ainult, et mitme päeva pärast võiks tungid alt võtta ja talale koormuse peale lasta?
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 23 Juul 2008, 16:40
Postitas Chef
soovituslikult 28 päeva peaks laskma kivineda. kas kandevseinad olid nii kindlad, et betoonpatju tala alla ei valanud?
Re: Betoon vahelae alla kandev tala
Postitatud: 23 Juul 2008, 19:30
Postitas tala
Kandevseinad on 300 läbimõõduga armeeritud kerg paneelid, (sellised millest nõuka ajal 3 kordseid maju tehti).
Tala toetub umbes 25cm sügavuselt, kummagi seina peale. Tala alla jäi kuskil 4-5cm ja külgedele ka mõned cm betooni massi. Paneeli seest, jooksevad risti, kohe tala alt kaks 10-12 armatuuri. Ma ei tahtnud seinu väga ära retsida ja auke betoon patjade tarvis liiga suureks teha. Kes on kohapeal vaadanud, ütlevad et asi on varuga tugev, ise arvan ka nii. Aga samas, kui keegi suudab mind põhjendatult kõhklema panna, siis pole veel hilja ümber teha.