1. leht 1-st

Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 02 Juul 2008, 00:17
Postitas rayds
Sai pool aastat tagasi krt ostetud.
Väikseid remonditöid tehes avastasin, et eelmine omanik on pannud ripplaevalgustusele musta ning rohe-kollase juhtme.
Kas sellise asja peale tasuks kära tõsta (varjatud puudus) ning nõuda mingit kompensatsiooni (kuna normaalne oleks igalpool antud juhe välja vahetada) või kuulub selline asi Eestis ehitustava alla?

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 02 Juul 2008, 11:30
Postitas Külaline
Ehitustava ei ole see kohe kindlasi, aga mingi kompensatsiooni saamist ma küll ette ei kujuta

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 02 Juul 2008, 12:49
Postitas werta
Rohe-kollane juhe on sõltumatu maandus, seda ei ühendata ka mitte nulliga kokku.
Milline valgustuse vool on ripplael, kas 220V või 12 volti ? Kui seal on 12 volti, siis pole hullu.Kui on 220 volti ,siis oleks mõtekam värvid tagasi vahetada. Voolu juhe on must, pruun ja hall. Nulliks kasutakse tavaliselt sinist. Oleneb ka mitme soonega on kaabel.

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 05 Juul 2008, 10:01
Postitas Kalvis
Rohe kollast nii kasutada ei või ja kui ehitajal on paberid jäänud siis saab nõuda kas ümbertegemist või lausa pädevustunnistuse äravõtmist. Elektriohutuse nõuded keelavad täielikult kollarohelise kasutamist sellisel moel (faasijuhtmena). Uuem standard lubab erijuhtudel siiski kasutada, kuid need on üsna keerulised juhtumid (N:neutraalpunkti maandamine, ohutusliigpingepiirikud jne.).
Muidu kolla-rohelist võib neutraaliga kokku ühendada küll ja see tehakse peajaotuskilbis.

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 05 Juul 2008, 20:17
Postitas Imelik
Siiski väike täpsustus. Kolla-rohelist tohib TN-C ja TN-C-S süsteemis (meil kasutatavad) kasutada ka ühitatud kaitse- ning neutraaljuhina(PEN). Standard lubab PEN juhi väikseimaks ristlõikeks 10 rmm(vase puhul), nii et seda vist valgusti kaabliks ei kasuta :glare: Samas on näiteks ülepingekaitsmetes kasutuses
6rmm (TNC). Samuti ei kehti praegused standardid vanadele TNC võrkudele, milles juhtme vahetamisel
oleks korrektne see vähemasti märkida PEN juhiks (sinise märgisega). Kui tegemist on renoveeritud korteriga või lausa uuega siis on tegemist pornograafiaga (ülekantud tähenduses). Saite uue või uue-vana
elamise vananenud elektrisüsteemiga (või mis veel hullem, valesti ehitatud). Kahjuks on see pisiasi tihtipeale tagantjärgi teadmine (valgusti ju töötab,sein on sirge ja põrand läigib). :hello:

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 20 Juul 2008, 21:25
Postitas pets691
aga kui värvida see rohe kollane siniseks siis ju kõik korras?

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 20 Juul 2008, 21:35
Postitas kotermann
Ei ole kõik korras, vastupidi, hullem on. See näitab, et mees teab, kuidas ei tohi teha, teeb ikka ja üritab käkki varjata.

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 20 Juul 2008, 22:36
Postitas dumbuser
Tähendab juhtme markeerimine ja siis markeeringule vastavlt ühendamine on küll lubatud olnud, kas ka praegu seda ma ei tea enam. Aga markeeriti siis selliselt, et kogu nö vale värv oli õige värviga kaetud. Eeldus oli see, et ülejäänud parameetrid ( ristlõige, paigutus teiste kaablite suhtes, isolatsiooni, jne) vastasid nõuetele. Ehk siis kui sul on see juhe võimalik nullina kasutada siis pead selle sedasi markeerima, et valestimõistmine oleks võimatu.

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 21 Juul 2008, 15:22
Postitas pets691
ma panen siis igasse harukarpi kirja ka veel juurde et vaadake et see juhe mis on seest hall ja pealt sinine on inna null.

Re: Maandusjuhtme panek voolu alla

Postitatud: 21 Juul 2008, 17:07
Postitas copper
Kunagi ammu-ammu kui oli vaja kolla-rohelist soont muuks otstarbeks kasutada, sai harukarpides nähtavad otsad musta teibiga üle tõmmatud ning vastav märk külge pandud. Tegelikult ei ole ilus nii teha ... aga mõnikord uue kaabli vedamine majanduslikult ülikulukas (st. kui mitte suisa võimatu).