1. leht 1-st
betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 28 Juun 2008, 22:54
Postitas mõtsmiis
Tere!
Kavas valada betoonist lagi keldrile, mille peale tuleb köök: pliit ja soemüür sealhulgas. Keldri pind umbes 3x3m. Kavatsen ise segu teha ja kõik muu juurdekuuluva. küsimus kui paks peaks see lagi olema ja kui palju millist ja kui tihedalt rauda sinna sisse peaks panema? Kas oleks mõttekas valada pliidi alla keskele toetav sammas? Või kas keegi oskab juhatada kust leiab valemid vms selliste asjade arvutamiseks?
Päikest!
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 29 Juun 2008, 12:36
Postitas aaaai
ja seal kedris pole ühtegi vahe seina?ma arvan et siis piisab 12 ne armatuur ühes kihis ja samm 150 ja sooja müüri kohale võiks panna nii ühte kui teistpidi veel lisaks armatuuriumbes 1.5m jagu ehk siis samm 7,5ja lae paksus võiks jääda 120-150mm.ja tsemendiga ära siis koonerda muidu pole kasu isegi 20 sest armatuurist.
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 30 Juun 2008, 10:08
Postitas wake
Kas "aaaai" pakub sellist armeeringut kogemusest lähtudes või millest?
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 30 Juun 2008, 11:14
Postitas OJV
Tõsiselt soovitan kasutada litsenseeritud projekteerija teenuseid.
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 05 Juul 2008, 14:31
Postitas aaaai
jah oma kogemustest näen ju iga päev kuidas seda armatuuri pannakse mina teeks endale nii.
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 06 Juul 2008, 18:44
Postitas copper
Ja see "ära siis tsemendiga koonerda" ei kõla eriti hästi ....
Tsementi peab olema ikka õige kogus, mitte vähem ega rohkem.
Kui vähem, siis halb ja kui rohkem, siis samuti halb. Sellise töö jaoks soobitan kindlasti tellida betoon segusõlmes, kus vastavalt projekteerija arvutustele ka õige mark tehakse.
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 07 Juul 2008, 19:57
Postitas aaaai
loomulikult võib tellida betooni kohale aga kui pole just märkimisväärne kogus siis segaks ju ise selle segu kokku kui 4/1 le segu teha siis peaks olema ei palju ega vähe.
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 08 Juul 2008, 09:46
Postitas wake
Ma ei tea, mis see 4/1 on, üldiselt iseloomustab betooni ikka vesi-tsement tegur, millest lähtuvalt leitakse koostisosade mahud vastavlt soovitud kogusele. Arvutamisel võtaks isevalmistatud betooni puhul klassiks ilmselt C8/10, äärmisel juhul C12/15, kui saab korralikult tihendatud.
Aga praktikas tegin ka mina betooni nii, et pool kotti tsementi masina peale

Kuigi see läks põrandale, lage ei teeks nii suvaliselt.
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 08 Juul 2008, 22:32
Postitas aaaai
eks sa pane siis tsementi ja vett ära aind jumala eest kruusa pane!
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 09 Juul 2008, 08:59
Postitas wake
Lahmi, lahmi. Tundsid end targana hetkeks? Kui sa ei tea sedagi, mis on vesitsementtegur, siis sa pole kindlasti pädev sellises teemas sõna võtma.
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 09 Juul 2008, 20:06
Postitas aaaai
ok ok eks jaga oma tarkusi siis ehk seletad siis minule kui mitte pädevale ka mis see vesi tsement tegur või mis iganes ta on mulle ka.
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 12 Juul 2008, 10:42
Postitas koer
konsulteerisin sellisel teemal tehnika[likooli ]ppej]uga sillaehituse alal sest mul omal sarnane asi k'sil ainult keldri lagi tuleb mul valada 2x4 m ja sealjuures [ks pikem k[lg j''b ilma toetuseta samas aga ei tule mul lae peale suuri raskusi nagu ahi ja soemuur.tema soovitas siis nii betoonikihi paksus v]ibolla 8cm armatuur 10 kuni 12 mm ja sammuga 15kuni20 cm ohku rippuvale pikemale k[ljejuurde siis tihedamalt kolm neli armatuuri ja segu koostis siis 1/3 /3 1osa tsementi,3osa liiva ja 3osa peenikest kildu ja r]hutas ,et kild oleks puhas mitte mullane ,tasuks enne pesta. aga sul suured raskused lae peal eks siis ole muud varjandid soovitan ikka veel uurida enne kui teed.aga isetegemist soovitan ,ma teen ka ise ja suuresti on tulemus ikka koige heam
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 23 Juul 2008, 16:23
Postitas Chef
keegi pole miskipärast maininud plaadi toetuspinna pikkust (ankurduspikkus = 40 x armatuuri diameeter, kui varras jääb sirge, kui varras otsas üles keerata võib korrutada 0,7 läbi).
mulle jäi arusaam, et kelder on 3x3m ja kõik seinad kannavad, seega miks soovitatakse teha plaat mis kannab ainult kahest küljest. kindlasti soovitan armeerimiseks kasutada võrku, et tagada plaadi kandmine igast küljest.
pliit (eeldatavasti tellistest) ja soemüür annavad märkimisväärse lisakoormuse, seega siin pakutud plaadi paksuste ja armatuuri puhul tulbe kindlasti vundament alla laduda. ilma vundamendita pakun et plaat ei tohiks mingil juhul olla alla 200mm, ilmselt peab rohkemgi olema.
kuna betooni kogus on suht väike, siis selle kohale tellimine ei maksa väga palju, aga sa vähemalt tead, mis omadused betoonil on.
raudbetooni arvutamisest räägib konstruktori käsiraamat 2. osa (hind ~300 eek) ja ET-1 0113-0159 (müüb ehituskeskus, hinda ei oska öelda, paari õlle eest võin meiliga saata ka

).
Re: betoonlae kandevõime arvutamine?
Postitatud: 23 Juul 2008, 22:29
Postitas mõtsmiis
Aitüma kõigile sõnavõtnutele! Tundub, et praegu läheb selline lahendus: paksus 150, armatuuri läbimõõt vähemalt 12mm (käiku läheb kõik see, mis vanarauaks ei ole läinud ja on pikk ja piisavalt jäme) ja samm mingi 170mm, pliidi alla valan samba, mille sisse läheb ka armatuur. Samba alla laienev tald. betooni teen muidugimõista ise - segumasin ka ju sai naabrimehega katepääle ostetud. ja ega see baetooniauto siia mahukski. lõhuks vahtra oksad ära ja õue teeks roopad. Olen veendunud, et see ei lähe mulle rohkem maksma kui tsement ja kui rauda puudu tuleb, peab seda ka ostma või kelleltki hankima ja see võib olla kulukas. elekter ka muidugist segumasinale. Killustik ja liiv on muudest asjadest üle jäänud siia vedelema. ja oma töö, mis on puhas lust!