Sinega männiprussid ja lauad

-Viva-La-Mic-
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 23 Mär 2008, 14:53

Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas -Viva-La-Mic- »

Kavas on teha majale juurdeehitus, kas võib kasutada karkassi püstitamiseks sinega prusse? Või need prussid ja lauad kõlbavad ainult kuuri ehituseks? Kuuri ehitamisel immutasin prussid hüdraõliga. Andke nõu head inimesed :)
Imre
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 246
Liitunud: 25 Okt 2005, 21:52
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas Imre »

Sine ise ei nõrgesta puitu ega ole tervisele kahjulik,kuid ta eemaldab puidust klükoosi,mis muudab selle vastuvõtlikumaks teistele haigustele.
Väga harva saadaval.
-Viva-La-Mic-
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 23 Mär 2008, 14:53

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas -Viva-La-Mic- »

Kas seda haigustele soodustumist on võimalik ka millegagi tõkesdada ? Või puit ongi praak ?
taastaja
külaline

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas taastaja »

Teemaalgataja võiks küsida Imre käest üle, et mis need teised haigused võivad olla, mis sinega puitu ähvardavad, aga sinavus puidumädanike teket iseeneset küll ei põhjusta. Sinavusega puit(maltspuit) ei ole üldehituses mingi praak.
Imre
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 246
Liitunud: 25 Okt 2005, 21:52
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas Imre »

Vaat Taastaja tänapäeval on kombeks täiendkoolitustel viibida(Ehitajate liit soovitab nõudlikult),viimasel oli just teemaks,puidu niiskuskahjustustest (sinavus)Loengut pidas Urve Kallavus,TTÜ Materjaliuuringute õppetooli juhataja.

Sinavus on seentest põhjustatud puidurike,mis väljendub maltspuidu sügavuses esinevaid värvimuudatusega.
Sinavusseened:
Tarbivad toiduks säsikiirtes leiduvaid säilitusaineid(lihtsaid suhkruid ning tärklist.)
Tungivad sisse piki säsikiiri.
Sinavusseentega kahjustatud puidu aine on hõredam.
Sinavusseened koloniseerivad kõige kiiremini värskelt langetatud toorest puitu ja tulevad puiduga metsast kaasa.
Sinavust saab peatada kemikaalidega(mis ei ole veebaasil)

Mida Juku ei õpi seda juhan ei tea.
Väga harva saadaval.
taastaja
külaline

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas taastaja »

Siin mäletab Juhan ikka algõppest seda samast juttu va see keemikaalidega sinavuse peatamist. Ja vanasti sinavusseen andis otsad ikka puidu kuivatamisel või oli see ka veel madalamatel temperatuuridel.
Kas seda keemiat soovitatakse nüüd väärtuslikumale puidule peale langetamist või tehakse alles peale saekaatrit? Ja, et sinavus on nüüd juba niiskuskahjustus!?
Mis haigused siis puidule veel võivad selle seene tagajärjel tekkida, seda on vist palju küsida?
-Viva-La-Mic-
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 23 Mär 2008, 14:53

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas -Viva-La-Mic- »

Nagu näha on teema küllalti aktuaalne kuid kas keegi võib mulle, kätt südamele pannes, õelda, et mees ehita oma saun valmis ei juhtu nende prussidega midagi :grin: Või on vaja ikka millegagi mökerdada :D
taastaja
külaline

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas taastaja »

Nüüd on nii,et Imre ehk professor Urve Kallavuse jutt peab ikka paika. Tulen ka endi kunagi omandatud, oma eriala asjatundjate poolt, õpitusse ilmselt järjekodrsed korrektiivid teha.
Lugu sihuke, et siseruumides, vaheseinteks lubati neid kasutada ja seda ka alles teisel korrusel! Rääkis, et kuskil internetis olla sellest ka juttu, Märt Riistopiga kahesse kirjutatud, kui otsingusse toksida sinevusseen v sineseen. Mul lõuna läbi, pole praegu aega otsida.
Ühtlasi ka vabandan, siis kivinenud teadmiste levitamisest, aga vanasti see nii oli.
-Viva-La-Mic-
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 23 Mär 2008, 14:53

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas -Viva-La-Mic- »

Lugesin Äripäev 06.06.2007 Siim Sultsoni artiklit, et vilets puit mädandab maja ja rikub tervist ning jõudsin järeldusele, et ehituse juures karkassi püstitamiseks ei kasuta sinega puitmaterjali. Tänan kõikki lahenduse jõudmiseni. :)
Viimati muutis -Viva-La-Mic-, 24 Mär 2008, 20:03, muudetud 1 kord kokku.
taastaja
külaline

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas taastaja »

Täna õnnestus see artikkel üles leida
http://www.ehitusinfo.ee/index.php?aid=3129
Küll on asi ikka hirmsaks kirjutatud...
Külaline
külaline

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ma ei saa enam mitte midagi aru. :grin: Kas nüüd peab siis sentsitiivi juurde minema? :grin:
taastaja
külaline

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas taastaja »

Umbes nii vist jah! :lol: Ise olen selle siniseenega kokku puutunud päris varajases noorukieas. Vanaisa käe all palkseina varatud küll ja küll, aga mingeid jamasi pole nüüdsest oma valdustes veel täheldanud. Hiljem puitu süvitsi õppinudki (õigem oleks öelda vist: on püütud õpetada!) Hiljem veetud ka valdavalt palkehitusfirmatki. Pole nendest tulenevat kuulnud mingeid selliseid jamasi, aga siniseenele ei pööratud siis ju mingit tähelepanu!
Nüüdses ametis näen igal teisel objektil väiksemaid või suuremaid "iludusi", aga see pole ka ime, sest neid objekte pole nii 50- 60 aastat ka õigesti hooldatud.
Kokkuvõtvalt võin oma kogemustest väita, et see süütu siniseen ei tee miskit kurja, kui ehitate hea tava järgi. See tähendab ka puidu varumist õigel ajal. Suvel varutud materjal võib teatud tingimustel tõesti lausa värvilise väljanägemisega paista ja sellest enam õiget asja tõesti ei saa.
Aga oht varitseb meid kõikjal ja ei andesta vähimatki möödalaskmist, aga suuremad hädad tulevad ikka tavaliselt konstruktsiooni pikaajalisest liigniiskusest ehk kehvast ehituskvaliteedist või ka oskamatust ekspluatatsioonist või ka kehvast peremehest.

...teadlaste ärasõnumistest samuti, kui me neid palju eirame :mrgreen:
-Viva-La-Mic-
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 23 Mär 2008, 14:53

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas -Viva-La-Mic- »

Kui päris aus olla siis sellist juttu ma kuulda tahtsingi, südamel kohe kergem :grin: Aga mis värviga peaksin ma värvima männilaudadest tehtud kuuri, et värv peale jääks? Oskab keegi nõu anda ? :)
muldvärv
külaline

Re: Sinega männiprussid ja lauad

Lugemata postitus Postitas muldvärv »

-Viva-La-Mic- kirjutas:Kui päris aus olla siis sellist juttu ma kuulda tahtsingi, südamel kohe kergem :grin: Aga mis värviga peaksin ma värvima männilaudadest tehtud kuuri, et värv peale jääks? Oskab keegi nõu anda ? :)
VAID MULDVÄRVIGa nagu n. FALU FAPEN

Kestab 100 aastat kui iga 25 aasta tagant üle värvid. terve põhjamaa on seda täis ja 100 aastat ei ole laest võetud number

mul on kõik pinnad sellega tehtud
Vasta