Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6149
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 73 korda
On tänatud: 138 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Paljud ilmselt mõtlevad, et jahimeestel on ka tasuta liha kogu aeg laual ...
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10922
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 312 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Veelkord "tasuta" puudest. Ma täiesti saan aru, et päris tasuta need puud koju riita ei tule ja ka puude teekonnal metsast ahju on omad otsesed kulutused, aga suruda sinna hinna sisse oma kulutatud vaba aja hind, on natuke liig. Milline hind määrata oma vabale ajale? Mida lugeda konkreetseteks kulutusteks? Kas ainult sõidud metsa ja tagasi, saele-oma traktorile tehtud kulutused või lisada sinna hulka ka tööde käigus joodud mõned õlled, pärast tööd küpsetatud šašlõkid ja vahest mõni kangem kraam või arvestada need söögid-joogid maha, sest arvatavasti oleks söönud-joonud ka metsatöödest vabal aja kodus istudes? Või oleks käinud restoranis söömas, kas vaba aja hind muutub sellest kallimaks? Arvatavasti jah. Palju maksab kodus, diivanile sisekujunduslikku dekoratiivset aktsepti andva elemendina, kulutatud aeg? :scratch: Kas täpselt nii palju kui kallilt ma suudan seda aega maha müüa kui keegi kutsub mind vabast ajast tööle või kuulub vaba aja hinna sisse telekast F1 vaadates selle juurde joodud kohvi(poest algmaterjalide hankimiseks tehtud kulutused+ valmistamiseks tehtud kulutused+pärast tasside pesemisele tehtud kulutused) või õlle joomiseks tehtud kulutused? Kuna mõlemad vedelikud on parajad diureetikud, kas arvata vetsus käimisele tehtud kulutused(vesi+kanalisatsioon) ka vaba aja kulutuste hulka? Lisaks teleka+vetsu elekter? Naine palub poodi minna, kas esitan ka talle arve transpordilele tehtud kulutuste eest+vaba aja hind? Et näe, naabrinaine tahtis ka poodi minna ja pakkus mulle selle eest 25€. Ei viitsinud, liiga vähe pakkus naabrieit ja kui pakud rohkem, siis võib olla viitsin minna. Vaba aeg maksab ka midagi! Saatsin naabripoisi jala poodi, ta oli 2€ eest nõus ära käima. Kumb on õigem hind? Liiga lihtsustatud ja kõike ei saa niimoodi konverteerida või vähemalt mina ei suuda sellist arvestust teha.
Oleme juba aastaid teinud oma metsast iga aasta ca 40-60rm puid. 95% tehtud puudest on metsakuiv. Olenevalt aastast kulub meie perel ca 15-20rm. Saele-traktorile kulub kütust 25€ eest, edasi-tagasi sõidud arvestan ca 100€(0,25€/km ja 10x ehk 5 nädalavahetust) ja puude kojutoomisele 2x40€(meie pere+potentsiaalsele ämmale). Kokku tuleks kulutused ~50rm puude tegemiseks ~200€ ja laias laastus 1rm hinnaks tuleb 4€. No mis valemiga ma saan suruda sellele kupatusele oletuslikuks hinnaks oletusliku müügihinna kui ma ei teinud seda ju müügiks, vaid oma tarbeks ja need on konkreetsed kulutused. Kui nüüd võrrelda neid tehtud kulutusi müügis olevate saetud-lõhutud-kohale toodud ja aasta riidas kuivanud puude müügihinnaga, siis me oleks need puud nagu tõesti poolmuidu või lausa "tasuta" saanud.
AHEL
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 396
Liitunud: 03 Juun 2012, 20:47
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas AHEL »

Nüüd on puust ja punaselt asi lahti seletatud,olen urmasega täiesti nõus.
Loll pea on ikka käte jalgade nuhtlus
lihtsalt
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas lihtsalt »

Ülal olevate seletustega nõus. Omalt poolt täiendaksin, et ehk isegi võiks oma aega teoreetiliselt rahasse panna. Aga seda eeldusel, et sul on võimalik puude hankimisele ja põletamisele kuluv aeg oma põhitöö kaudu täiendavaks rahaks pöörata (mille eest siis neid puid osta) ja seda sõltumata kellaajast ja nädalapäevast. Kas nüüd F1 vaatamise asemel oma tööd teha (ja osta selle eest puid) või rassida natuke füüsilist tööd metsas (mis ei tee arvutiajastul kah sugugi paha), ei muuda asjaolu, et oma vaba aega jääb siiski mõlemal juhul vähemaks. Kui näiteks 1 tunni erialase lisatöö eest on võimalik teenida näiteks terve aasta kütteraha, siis miks ka mitte (kel see võimalus on, see vist ei mõtle ka küttepuude odavusele), kuid enamusel inimestel see siiski nii lihtsalt vist ei käi.
EMS1
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas EMS1 »

Urmas kirjutas:Kokku tuleks kulutused ~50rm puude tegemiseks ~200€ ja laias laastus 1rm hinnaks tuleb 4€. No mis valemiga ma saan suruda sellele kupatusele oletuslikuks hinnaks oletusliku müügihinna kui ma ei teinud seda ju müügiks, vaid oma tarbeks ja need on konkreetsed kulutused. Kui nüüd võrrelda neid tehtud kulutusi müügis olevate saetud-lõhutud-kohale toodud ja aasta riidas kuivanud puude müügihinnaga, siis me oleks need puud nagu tõesti poolmuidu või lausa "tasuta" saanud.
Tehtud otsesed kulutused ja asja rahaline väärtus ei ole samad asjad. ;)
200 eur on sul otsesed kulutused seoses 50 rm puude metsast kuuri saamisega. Kui aga lõpuks need puud kas ära annad või ära põletad (antud juhul arvutamise mõttes ei ole vahet kuhu need lähevad), siis saab juba mängu tuua rahalise väärtuse, millest sa ilma jäid. Oletame, et leian kodus maa seest kulda 20 000 eur väärtuses. Tegin selle jaoks kulutusi 20 eur, sest ostsin kaevamiseks labida. Kas selle kulla väärtus ongi nüüd ainult 20 eur? Kui ma selle naabrimehele ära annan, kas sisuliselt jäin siis ilma 20 eur-st või 20 000-st? :thumbsup:
Pange tähele, et ma seni olen rääkinud ainult asjade (küttepuude) rahalisest väärtusest, oma tehtud töö on hoopis teine teema ja seda pole suurema segaduse tekitamiseks siin veel mängu toonud. ;)
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

Kuluarvestus on keeruline teema. Oma erialases töös olen näinud korduvalt, et seda ei osata õigesti teha ka keskmisest suuremates ettevõtetes.
Puude hind=hind, mille on valmis välja käima ostja X. Ei sõltu absoluutselt sellest, kes millise saega ning millisest metsast seda teinud on.
Kui Urmase kuuris olevatele puudele teeks ostja "võtmed kätte" pakkumise summas 1000EUR, siis nende puude väärtus on 1000EUR. Alternatiivkulu. Urmasel on ju valida - kas 1000EUR peopeal ja tuba külm (selle 1000EUR võib kulutada kütmiseks vabalt valitud meetodil või ka edasi-tagasi lennupiletiteks soojale maale) või taskud tühjad aga tuba soe. Ma ei imestaks sugugi, kui mõne küttepuude tegemisega suurelt tegeleva ettevõtte kuluarvestus ütleks, et tehtud puud on kasulik ära müüa ja ise kütta hoopis raiejääkidest tehtud hakkega või lausa elektriga.
Ülalolev on puhas majanduslik tasuvusarvutus ja puude õige hind üsna lihtsalt leitav (helista puude kokkuostjale ja küsi pakkumist).
Siia juurde tuleb aga veel teine mõõde - puude tegemine kui osa tervishoiust (tingimusel, et kirvest jalga ei löö vms) ja/või võimalus sotsialiseerumiseks (laupäevak sõpradega koos sauna ja õllega). Seda osa on raske rahaliselt mõõta aga mõlemal on siiski oma väärtus olemas ja puude tegemisel seda väärtust luuakse. Sellisel juhul on "teen oma metsast puid" tegevuse tulemusena loodud väärtust rohkem, kui puude turuhind. Kui Urmas hindab "pehmete väärtuste" hinnaks 300EUR (siin on tegemist veidra olukorraga, kus paremal järjel olevad inimesed peaksid hindama pehmeid väärtusi kõrgemalt - selline saunaõhtu sõbraga võib päädida suure lepinguga vms, just seepärast loetakse näiteks golfimängimist tihti ka investeeringuks - võivad tekkida kasulikud suhted), maksab puude põletamine talle tegelikult 700EUR (1000EUR puude hind miinus loodud pehmed väärtused 300EUR).
Selline pisike mõtteharjutus.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Arvan et enamus neist kes kiidavad "tasuta puude" odavust on oma metsa/traktori saanud tagastamise/erastamise/pärimise teel mitte oma isiklikult teenitud raha eest just küttepuude saamiseks ostnud.
Kui täna ehitada omale 150 m2. maja ja valida sinna küttesüsteemi siis tahaksin päris näha seda eelarvet mis näitab et ostes ahjud, korstnad, metsa, traktori, saed, jne. küttepuude saamiseks tuleks omahinnaks 4 €/rm st. väga väga odav tuppa jõudev soojus.
Mis puutub töö hindamist siis näiteks Urmas oleks see 10 päeva oma põhitööd tehes ilmselt teeninud päris mitme aastajagu küttepuid kui need turuhinnaga osta.
Sportlik/seltskondlik asjade külg on iseasi.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6149
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 73 korda
On tänatud: 138 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Urmas kirjutas:5 nädalavahetust ... kulutused ~50rm puude tegemiseks ~200€
Hea küll, nädalavahetusel muidu puhkaks, st. põhitööd ei teeks, aga kas tõesti jõuab ühe nädalavahetusega langetada, tükeldada, lõhkuda, linna vedada ja riita laduda 10rm puid?
Külaline
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Küülaline kirjutas:
Urmas kirjutas:5 nädalavahetust ... kulutused ~50rm puude tegemiseks ~200€
Hea küll, nädalavahetusel muidu puhkaks, st. põhitööd ei teeks, aga kas tõesti jõuab ühe nädalavahetusega langetada, tükeldada, lõhkuda, linna vedada ja riita laduda 10rm puid?
Meie peres on täiselujõulisi neli inimest+potensiaalne ämm ja äi ehk kuus inimest. Üldiselt on kaks metsas, kaks kreissae taga ja lõhkumine on meie suguharus juba naiste töö. :)
Nagu potensiaalnel äi ütleb, on tal peale lapse veel poeg oma perega, kuigi nemad puude kulutamises ei osale(keskküte), aga aitavad jõudumööda ikka. :)

Urmas
Külaline
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Külaline »

rokikas kirjutas:Arvan et enamus neist kes kiidavad "tasuta puude" odavust on oma metsa/traktori saanud tagastamise/erastamise/pärimise teel mitte oma isiklikult teenitud raha eest just küttepuude saamiseks ostnud...
Meie suguharru on see väike hiinlane mingi 15-20 aastat tagasi ikka ostetud. Täpselt ei tea, sest kui mind suguharu liikmeks vastu võeti, oli traktor juba olemas. :)

Urmas
Külaline
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Külaline »

lihtsalt kirjutas:... Kas nüüd F1 vaatamise asemel oma tööd teha (ja osta selle eest puid) või rassida natuke füüsilist tööd metsas (mis ei tee arvutiajastul kah sugugi paha), ei muuda asjaolu, et oma vaba aega jääb siiski mõlemal juhul vähemaks...
Ei jää vaba aega vähemaks, vaid need kaks varianti on lihtsalt vaba aja veetmise erinevad vormid. :)

Urmas
Külaline
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Külaline »

2korda2 kirjutas:... Puude hind=hind, mille on valmis välja käima ostja X. Ei sõltu absoluutselt sellest, kes millise saega ning millisest metsast seda teinud on...
Aga kui ma ei soovigi neid müüa, mis sellisel juhul on nende hind? Hindamatud või ikkagi konkreetsed kulutused? :scratch:

Urmas
Külaline
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Külaline »

2korda2 kirjutas:Kuluarvestus on keeruline teema. Oma erialases töös olen näinud korduvalt, et seda ei osata õigesti teha ka keskmisest suuremates ettevõtetes...
Kas saab ikka rääkida oma tarbeks tehtud küttepuude puhul mingisugusest X ostjast, kes on selle kupatuse nõus ära ostma Y summa eest? Omast vabast ajast tehtud puude puhul saab rääkida ainult konkreetselt nendele kogustele tehtud kulutustest.
Kui ma teeks neid puid tasustatud tööajast, kas siis tuleksid need puud mulle tasuta kätte tööandja arvelt? Hea palga puhul vist makstakse isegi peale? :scratch:

Urmas
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Kui mul on 100 m2. PV paneele katusel siis on elekter mulle tasuta? Järelikult on kõige odavam küttelahendus otseelektriga st. kõik kes tahavad odavalt maja soojaks saada kasutagu otseelektrit! :think: :scratch:
Et siis nii või?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6149
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 73 korda
On tänatud: 138 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Külaline kirjutas:Omast vabast ajast tehtud puude puhul saab rääkida ainult konkreetselt nendele kogustele tehtud kulutustest
Usun, et ligi 10 tundi tegite ikka päevas tööd (kuuekesi, nagu ütlesid), st. 6 x 10 x 2 x 5 = 600 töötundi. :scratch:
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4245
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Hiid »

päris asjalikud argumenteerijad siin koos, ma vaatan.
Palju huvitavam jälgida, kui ülekannet riigikogust :P
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Küülaline kirjutas: 600 töötundi.
X töötasu alammäär 2,13 €/h. = 1278 € + kulud 200 € = 1478 € / 50 rm. = 29,56 €/rm. kui kuludena võtta arvesse vaid kütusekulu. :scratch: :grin:

Kevadel toodi ämma õuele saetud lõhutud halud 35 €/rm. hinnaga.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10922
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 312 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Küülaline kirjutas:Usun, et ligi 10 tundi tegite ikka päevas tööd (kuuekesi, nagu ütlesid), st. 6 x 10 x 2 x 5 = 600 töötundi. :scratch:
Ole nüüd mõistlik, ega me nii hullud nüüd ka pole. :)
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10922
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 312 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Urmas »

rokikas kirjutas:X töötasu alammäär 2,13 €/h. = 1278 € + kulud 200 € = 1478 € / 50 rm. = 29,56 €/rm. kui kuludena võtta arvesse vaid kütusekulu. :scratch: :grin:

Kevadel toodi ämma õuele saetud lõhutud halud 35 €/rm. hinnaga.
Rokikas, unustame vaba aja veetmise tasustamise. Ei maksa mulle keegi vabadel päevadel ka niisama kodus vedelemist kinni. No loeme siis, et metsas käimine ja puude saagimine on minu puhul üks vaba aja veetmise vorme. Kas vedeleda diivanil või olla värskes õhus on inimeste enda valik. Muidugi peab möönma, et paljudel see valik(mets) puudub. Vabast ajast viina võtmine on tunduvalt kulukam ja kui puude tegemine. Järgi proovitud. :)

Rokikas, palju sulle makstakse tunnis hetkel foorumis olemise eest? Arvata võib, et mitte sentigi. Lihtsalt oma vabast ajast, nii ka meie käime oma vabast ajast puid tegemas.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Urmas kirjutas:Vabast ajast viina võtmine on tunduvalt kulukam ja kui puude tegemine. Järgi proovitud. :)
Seda nüüd küll. Ja mitte viina liitri hinna tõttu vaid sellega kaasnevate tegude/tegemata jättmiste tõttu! :)
See eelnev tundide lugemine/hinnastamine oli muidugi eelkõige huumor aga point on ju selles et majale küttesüsteeme planeerides ei saa/tasu aluseks võtta vaid sae/traktori kütusekulu vaid vaadata tuleb ikka suurt pilti koos kõige kaasnevaga.
Loomulikult mõjutab see otsust kui olemas juba mets ja tehnika/ PV paneelid katusel / isiklik naftapuurtorn.
EMS1
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas EMS1 »

Külaline kirjutas: Aga kui ma ei soovigi neid müüa, mis sellisel juhul on nende hind? Hindamatud või ikkagi konkreetsed kulutused? :scratch:

Urmas
Juba eelpool mainisin, ming asja hind (väärtus) ja selle saamiseks tehtud otsesed rahalised kulutused ei tähenda sama asja. Kui ostad 20 eur maksva labida ja kaevad sellega 20 000 eur eest oma metsast kulda välja, milline on siis selle kulla väärtus, kas 20 eur? Vahet ei ole kas soovid selle ära müüa, endale jätta või kellelgi ära anda, selle väärtus on 20 000 eur (eeldame, et kokkuostja ostab sellise hinnaga).
Sama ka küttepuudega. Võibolla su kulutused 50 rm puude saamiseks on 200 eur, aga ahjus põletad puid ära ikkagi näit. 1000 eur väärtuses, eeldades et sul soovi korral oleks võimalik need puud 1000 eur-ga ära müüa.
Külaline
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Külaline »

EMS1 kirjutas:...Sama ka küttepuudega. Võibolla su kulutused 50 rm puude saamiseks on 200 eur, aga ahjus põletad puid ära ikkagi näit. 1000 eur väärtuses, eeldades et sul soovi korral oleks võimalik need puud 1000 eur-ga ära müüa.[/b]
Ma arvan, et mul poleks probleemi müüa neid puid 200 euroga ja seega ma põletan ikkagi puid 200 euro väärtuses, mitte 1000 euro. Äkki ei nimetaks oma metsast ise tehtud puid mitte "tasuta puudeks" või "X müügihinnaga puudeks", vaid nende puude maksumus(200€) läheks mõiste "omahind" alla?

Urmas
EMS1
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas EMS1 »

Külaline kirjutas: Ma arvan, et mul poleks probleemi müüa neid puid 200 euroga ja seega ma põletan ikkagi puid 200 euro väärtuses, mitte 1000 euro. Äkki ei nimetaks oma metsast ise tehtud puid mitte "tasuta puudeks" või "X müügihinnaga puudeks", vaid nende puude maksumus(200€) läheks mõiste "omahind" alla?

Urmas
Omahind ei ole sama mis väärtus.
Kui oled kindel, et nende 50 rm eest üle 200 eur e 4 eur/rm ei maksta, siis küll. Ma küll kaldun arvama, et võiksin kasvõi ise su juurde nendele puudele järgi tulla kui sa nende väärtuseks 4 eur/rm arvad olema. Kas homme õhtul sobiks? :thumbsup:
Külaline
külaline

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Külaline »

EMS1 kirjutas:Omahind ei ole sama mis väärtus.
Kui oled kindel, et nende 50 rm eest üle 200 eur e 4 eur/rm ei maksta, siis küll. Ma küll kaldun arvama, et võiksin kasvõi ise su juurde nendele puudele järgi tulla kui sa nende väärtuseks 4 eur/rm arvad olema. Kas homme õhtul sobiks? :thumbsup:
Seni kui ma pole teinud katsetki neid puid müüa, siis minu jaoks on nende väärtus ikkagi 200€, mitte ei muutu mingiks hüpoteetiliseks 1000€-ks, mida saanuks siis kui oleks need maha müünud.
Kardan, et suguharu väärikate pealikkude kogu ei luba neid maha müüa. :)

Urmas
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6149
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 73 korda
On tänatud: 138 korda

Re: Kõige odavam küttesüsteem EESTIS

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Külaline kirjutas:Kardan, et suguharu väärikate pealikkude kogu ei luba neid maha müüa
Selge see, et 200€ ei luba.
Vasta